Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

Ένα θέμα να πάρεις μερικές ιδέες αν θέλεις. 

Το καλό με το στήσιμο είναι ότι αφού εξυπηρετεί τις ανάγκες των ψαριών, μπορεί να γίνει όπως αρέσει σε εμάς! 

Θα δεις με τον καιρό τι χρειάζονται τα ψαράκια σου και κάνεις μερικές διορθώσεις αν χρειαστεί.

Για την ώρα ας συγκεντρωθουμε στο να ξεπεραστούν οι δυσκολίες και μετά θα  αρχισεις να το απολαμβάνεις και μαζί με σένα και εμεις! :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μεθαύριο το πολύ θα ναι 0 τα νιτρώδη, το στήσιμο νομίζω όμως θα πρέπει να το κάνεις διαφορετικά, να ναι πιο φυσικό με κρυψώνες και περάσματα που θα εκτιμήσουν σίγουρα τα ψαράκια. 

Δεν νομίζω ότι θα μηδενίσουν τόσο άμεσα. Το μπόλι απλά θα επισπεύσει την διαδικασία. Κατ'εμέ πιστεύω θέλει μια εβδομάδα τουλάχιστον αλλά δεν τσιγκουνευόμαστε και τα τεστ.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Δεν νομίζω ότι θα μηδενίσουν τόσο άμεσα. Το μπόλι απλά θα επισπεύσει την διαδικασία. Κατ'εμέ πιστεύω θέλει μια εβδομάδα τουλάχιστον αλλά δεν τσιγκουνευόμαστε και τα τεστ.... :hehe:

Ήταν ήδη στο 1mg τα νο2 πριν βάλει μπόλι πάλι, θα του πάει εβδομάδα λες να μηδενίσει, πολύ δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα σημερα 7 το πρωι.Ενα δωδεκαωρο μετα το μπολι.

Αμμωνια: 0

ΝΟ²: 1mg

NO³: 10-15mg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Μετρησα σημερα 7 το πρωι.Ενα δωδεκαωρο μετα το μπολι.

Αμμωνια: 0

ΝΟ²: 1mg

NO³: 10-15mg

Σε καλό δρόμο είσαι, αλλά θέλεις λίγο ακόμη.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Σε καλό δρόμο είσαι, αλλά θέλεις λίγο ακόμη.:)

Λαθος, τωρα ειδα το φυλλαδιο με το χρωματισμο. Ηταν στο δευτερο χρωμα, το ανοικτο πορτοκαλι. Αρα ηταν 0.5mg σημερα και οχι 1mg.

Παραθετω σε φωτο μετρηση της Τριτης 6/8.

 

IMG_20190806_081446.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Πανω απο 24ωρες μετα το μπολι και εκανα σημερινες πρωινες μετρησεις.

Αμμωνια νομιζω δεν εχει το διαυγες κιτρινο, αλλα ειναι αναμεσα στο κιτρινο και στο επομενο χρωμα στη χρωματικη βαθμιδα(λαχανι).Αρα θα ελεγα αναμεσα 0-0.5mg

Νιτρωδη ΝΟ²: 1mg

Νιτρικα ΝΟ³: 25mg

Τα ψαρια ορεξατα, τσιμπησαν λιγο φαι.

Αν και νωρις ακομα, μαλλον το μπολι που εβαλα Τεταρτη απογευμα δεν ηταν δυνατο, γιατι οι μετρησεις ειναι ιδιες οπως και πριν το μπολιασμα.

Δεν ξερω αν εκανα καλα, αλλα εριξα ενα καπακι υγρα βακτηρια (stability).

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έριξες βακτήρια. Καλό είναι να τα ρίχνεις όσο πιο κοντά γίνεται στην εισαγωγή του φίλτρου ώστε να πηγαίνουν αμέσως μέσα. 

Πιστεύω πάρι καλά.. Μην κάνεις αλλαγή ακόμα. Μέτρα και αύριο και βλέπουμε πως πάει. Τα ψάρια θα έλεγα να συνεχίσεις το τάισμα μέρα παρά μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Καλά έκανες και έριξες βακτήρια. Καλό είναι να τα ρίχνεις όσο πιο κοντά γίνεται στην εισαγωγή του φίλτρου ώστε να πηγαίνουν αμέσως μέσα. 

Πιστεύω πάρι καλά.. Μην κάνεις αλλαγή ακόμα. Μέτρα και αύριο και βλέπουμε πως πάει. Τα ψάρια θα έλεγα να συνεχίσεις το τάισμα μέρα παρά μέρα. 

Ακριβως εκει τα ριχνω Σταθη.Θα κανω μια μετρηση ξανα το βραδακι και αυριο ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Τριβοντας τα τζαμια εβγαιναν αυτα στην πρωτη φωτο. Μηπως ειναι αλγη η μυκητες?

Παντως το μαυρο background αλλαξε το ενυδρειο. Σκοτεινιασαν οι τρυπες και φαινεται πολυ καλυτερο.

 

67780330_2357959757798588_8992209909072265216_n.jpg

67793662_323079211749823_1334193159135035392_n.jpg

68262826_1079012935625028_6505803768905334784_n (1).jpg

68735542_377629272948780_2759355619679928320_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Το βραδυ θα ξαναπαρω μπολι.Να κανω μια αλλαγη νερου 50% πριν το βαλω στο φιλτρο μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Μια ερωτηση.Το βραδυ θα ξαναπαρω μπολι.Να κανω μια αλλαγη νερου 50% πριν το βαλω στο φιλτρο μου?

Δεν χρειάζεται αλλαγή νερού. 

Στην πρώτη φώτο σαν παλιά άλγη φαίνεται.. 

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει αυτό, αλλά οι πέτρες στην βάση πρέπει να πατάνε στο τζάμι και όχι στην άμμο! Πολύ σημαντικό αυτό, γιατί με τα πρώτα σκαψιματα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος κατολίσθησης! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πατανε πατανε! Η περισσοτερη απο αυτη τη διαφανη γλιτσα ηταν στην βεντουζα του θερμομετρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος james. έγραψε:

Πατανε πατανε! Η περισσοτερη απο αυτη τη διαφανη γλιτσα ηταν στην βεντουζα του θερμομετρου.

Είναι σύνηθες αυτό. Μην σε αγχώνει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τριτο μπολι χτες βραδυ, αργα κατα τις 2 μετα τα μεσανυχτα και το ισχυροτερο συμφωνα με τον εμπειρο φιλο και χομπιστα που μου το εδωσε.

Μια χουφτα μακαρονι (siporax) ενα κομματι σφουγγαρι και περιπου ενα μεγαλο ποτηρι μαυριλα απο το φιλτρο.

Ανοιξα το φιλτρο και εβαλα το μακαρονι και το σφουγγαρι του, μεσα στο διχτακι-καλτσα που ειναι το δικο μου το mech.

Ανυπομονος μετρησα σημερα το πρωι, Αμμωνια 0 και Νιτρωδη 2mg (Στο χρωματισμο ειναι αναμεσα στο 1-2mg αλλα προς το 2mg στο σκουρο πορτοκαλι θα ελεγα)

Μετρησα ξανα μολις τωρα και παλι ιδιες μετρησεις. Θα μετρησω παλι αργα το βραδυ.

Τι κανω λαθος και δεν πιανουν τα μπολια? Ακολουθω τα παντα κατα γραμμα. Ξεπλενω καλα με νερο ενυδρειου και βαζω ακριβως οσα ml και οσες σταγονες λενε οι οδηγιες. Τα τεστ εχουν ημερομηνια ληξης 11/2021.

Ξερω οτι ειναι νωρις που μετραω για το χτεσινο μπολι, μιας και ακομα δεν εκλεισε 24ωρο, αλλα περιμενα εστω να επεφταν οι μετρησεις προς τα διαυγες κιτρινο στο χρωματικο πινακα των τεστ.

 

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμα..

Πιστεύω ότι θα είσαι μια χαρά από δω και πέρα. 

Περίμενε μέχρι αύριο και κάνε μετρήσεις. Αφού έχεις αμμωνία 0 παντως είσαι σε πολύ καλό δρόμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε χρόνο στο ενυδρείο. Το μπόλι δεν είναι η νεράιδα με το μαγικό ραβδάκι να στρώσει το ενυδρείο. Οκ υπάρχουν έτοιμα βακτήρια στο φίλτρο αλλά η ποσότητα είναι λίγη. Τα βακτήρια τρέφονται από την αμμωνία των ψαριών και της τροφής αλλά όπως και να χει θέλει τον χρόνο του. Εγώ έβαλα 80% μπόλι - 20% καινούργιο υλικό και μου πήρε μια βδομάδα να πάρω σωστές μετρήσεις και έχω και τα μισά λίτρα από τον Δημήτρη. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2019 at 6:10 ΜΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Δεν χρειάζεται αλλαγή νερού. 

Στην πρώτη φώτο σαν παλιά άλγη φαίνεται.. 

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει αυτό, αλλά οι πέτρες στην βάση πρέπει να πατάνε στο τζάμι και όχι στην άμμο! Πολύ σημαντικό αυτό, γιατί με τα πρώτα σκαψιματα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος κατολίσθησης! 

Τελικα ισως ειναι οντως αλγη.Ισως και BBA. Σκεφτομαι βεβαια μηπως ειναι και ακαθαρσιες γιατι πριν τρεις μερες που εβαλα ενα μπολι, εβγαλε πολυ βρωμια το φιλτρο μεσα στο ενυδρειο.Θολωσε και υποθετω ολη αυτη καθισε πανω σε πετρες, στην αμμο, στα τζαμια και στη valisneria. Επισης βλεπω πολλα αιωρουμενα σωματιδια στο νερο.Βαζω καποιες φωτος.

IMG_20190811_133206.jpg

IMG_20190811_133221.jpg

IMG_20190811_133240.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα το μπολυ κ το σκευασμα θα κανουν τη δουλεια τους.Συνεχισε να ταιζεις ελάχιστα.Τα ψαρακια δειχνουν σε καλη κατασταση.Μην αλλαξεις το aquascape,αν σκεφτεσαι κατι τετοιο,μεχρι να στρωσει πολυ καλα το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σιγα σιγα το μπολυ κ το σκευασμα θα κανουν τη δουλεια τους.Συνεχισε να ταιζεις ελάχιστα.Τα ψαρακια δειχνουν σε καλη κατασταση.Μην αλλαξεις το aquascape,αν σκεφτεσαι κατι τετοιο,μεχρι να στρωσει πολυ καλα το ενυδρειο σου

Καλα πως σου περασε απο το μυαλο οτι θελω να αλλαξω το aquascape??Αν βρω πετρες λαβας και φεγγαροπετρες σκεφτομαι να το επιχειρησω ειναι η αληθεια.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Καλα πως σου περασε απο το μυαλο οτι θελω να αλλαξω το aquascape??Αν βρω πετρες λαβας και φεγγαροπετρες σκεφτομαι να το επιχειρησω ειναι η αληθεια.

Ψαξε σε φυτορια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος james. έγραψε:

Σημερινες μετρησεις: Ολα 0

Ειναι δυνατον?

Ακομα μια φορα το τεστ νιτρικων κανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...