Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

Καλησπερα και καλο σαββατοκυριακο σε ολη την ομαδα.

Τα νιτρικα ανεβηκαν 10mg και ολα κυλανε τελεια στο ενυδρειο. Εχω ομως καποιες σκεψεις. Παρατηρω οτι εχει ηδη δημιουργηθει ενα ζευγαρι μεταξυ του αρσενικου και ενος απο τα τρια θυληκα caudopunctatus. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να απωθουνται ολη τη διαρκεια της μερας τα αλλα δυο θυληκα και απο τα δυο ψαρια του ζευγους. (Αρσενικο και θυληκο). Νομιζω λοιπον οτι ειναι μικρο το ενυδρειο για την ομαλη συμβιωση τους (80x30 επιφανεια βυθου)

Μπαινω λοιπον σε σκεψεις να αλλαζα το υπαρχον ενυδρειο και να εφτιαχνα ενα μεγαλυτερο 180-200 λιτρα, μεχρι 1.10 μηκος που εχω τη δυνατοτητα λογω χορου. Με αυτον τον τροπο θα εχω και πιο ομαλη συμβιωση των υπαρχων ψαριων, καθως και οτι μπορω να βαλω αργοτερα και ψαρια που απαιτουν περισσοτερο χωρο.brichardi,maigano,lapido κτλ.

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι,σου το ευχομαι.Τα ενυδρεια ειναι σαν τις μοτοσικλετες:θελεις παντα πιο πολλα κυβικα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μακαρι,σου το ευχομαι.Τα ενυδρεια ειναι σαν τις μοτοσικλετες:θελεις παντα πιο πολλα κυβικα!

Ακριβως αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην ομαδα

Παρατηρω ενα σκαψιμο κατω απο μια πλακα και μπαινει μονο το θυληκο απο το ζευγαρι που εχει δημιουργηθει. Μηπως ετοιμαζει καμια φωλια?

IMG_20190828_133133.jpg

IMG_20190828_1330268.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι,εχει σχηματιστει ζευγαρι δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Λογικα ναι,εχει σχηματιστει ζευγαρι δλδ;

Ναι εδω και ενα εικοσαημερο εχει σχηματιστει ζευγαρι.Τα δυο θυληκα απωθουνται απο το ενυδρειο απο το μοναδικο αρσενικο κυριως, αλλα καμια φορα και απο το θυληκο. Η φωλια αυτη ειναι μερικων ημερων. Για να δουμε..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα..Σημερα αποφασισα να κοιταξω με το φακο του κινητου μεσα στην τρυπα να δω αν εχει καπου κολημενα αυγα..Εκει που κοιταζα για αυγα, ειδα γονο! Μικρα μαυρα να τρεμοπαιζουν πανω στην αμμο. Δεν ηταν πολλα, καμια εικοσαρια απ' οσο προλαβα να δω. (Δεν ηθελα να φεγγω ωρα και να ενοχλησω).

Εβγαλα και μια φωτο , δεν φαινεται καθολου βεβαια, αλλα τα μαυρα στιγματα που μπορειτε να διακρινετε ειναι τα μωρα.

IMG_20190902_111635.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καποια κινουνται και καποια οχι.Αλλα ειναι παρα πολυ μικρα.Λιγοτερο απο μισο εκατοστο μεγεθος ειναι.Θα αρχισω απο αυριο να ριχνω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν ειναι ψοφια.Ριξε κ μιιικρο καμματακι βρασμενου κροκου στην τρυπα για τον γονο κ βαλτον στην καταψυξη να τους δινεις καθε μερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δυστυχως σημερα το πρωι που κοιταξα στην τρυπα δεν ειδα κανενα μικρο.

Ισως να ψοφησαν, ισως να τα εφαγαν τα αλλα δυο θυληκα. (παροτι το αρσενικο δεν τα αφηνε να πλησιαζουν)

Τους εριχνα κροκο οπως ειπε ο φιλος john αλλα δυστυχως δεν εζησαν, ειτε φαγωθηκαν.

Δεν ειχαν αρχισει ακομα να κολυμπουν, ισα που μετακινοντουσαν ποντο ποντο γυρω απο την τρυπα. Σχεδον θα ελεγα ηταν ακομα στον σακο. Θα χαρακτηριζα δηλαδη την μορφη τους σαν σπερματοζωαρια οπως φαινονται σε μικροσκοπιο.

Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω ζευγάρι από τα συγκεκριμένα και μετά από δεκάδες γέννες μόλις τώρα στην τελευταία έχουν επιβιώσει καμιά εικοσαριά σε ικανοποιητικό μέγεθος και πάλι δεν είναι βέβαιο πόσα θα μεγαλώσουν. Η φύση αποφασίζει γι΄αυτό ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος, χρειάζεται απλά μεγάλη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως φταιει το οτι υπαρχουν και τα δυο θυληκα και φαγωθηκαν απο αυτα? Πρεπει να απομακρυνθουν?

Επισης το ζευγαρι παραμενει, η παιζει να αλλαξει παρτενερ ο αρσενικος?

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία δεν μεταβιβάζεται... το ζευγάρι τα προστατεύει όσο μπορεί φυσικά (ανάλογα από τα άλλα είδη που έχεις βάλει μαζί).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν αλλα ειδη. Ενα αρσενικο και τρια θυληκα μονο.

Τελοσπαντων το μελλον θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2019 at 7:44 ΠΜ, το μέλος james. έγραψε:

Καλημερα. Δυστυχως σημερα το πρωι που κοιταξα στην τρυπα δεν ειδα κανενα μικρο.

Ισως να ψοφησαν, ισως να τα εφαγαν τα αλλα δυο θυληκα. (παροτι το αρσενικο δεν τα αφηνε να πλησιαζουν)

Τους εριχνα κροκο οπως ειπε ο φιλος john αλλα δυστυχως δεν εζησαν, ειτε φαγωθηκαν.

Δεν ειχαν αρχισει ακομα να κολυμπουν, ισα που μετακινοντουσαν ποντο ποντο γυρω απο την τρυπα. Σχεδον θα ελεγα ηταν ακομα στον σακο. Θα χαρακτηριζα δηλαδη την μορφη τους σαν σπερματοζωαρια οπως φαινονται σε μικροσκοπιο.

Κριμα.

Ειναι συνηθες φαινομενο λογο απειριας των γονιων να χανονται οι πρωτεα γεννες.Δε νομιζω να φαγωθηκαν απο τα αλλα δυο θηλυκα γιατι φανταζομαι δεν απομακρυνθηκαν τοσο πολυ απο την φωλια κ την επιβλεψη του ζευγαριου.Συντομα,ισως κ σε διαστημα μικροτερο του μηνος να δεις νεα γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση John. Δεν απομακρυνθηκαν ποτε, ειδικα το θυληκο. Το αρσενικο δεν αφηνε τα αλλα δυο θυληκα να ακουμπησουν ποτε τον πυθμενα. Ηταν απο τα μεσονερα και πανω, καθως και δεξια και αριστερα του ενυδρειου κ ουδεποτε στο κεντρο που βρισκοταν η φωλια.

Τωρα που δεν υπαρχει γενα, σκεφτομαι να αλλαξω και το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λογος;Ρωτάω γιατί όσο τα σκαλίζεις τόσο  τα αποδιοργάνωνεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Υπάρχει λογος;Ρωτάω γιατί όσο τα σκαλίζεις τόσο  τα αποδιοργάνωνεις. 

Σκεφτομουν να το αλλαζα ωστε να χωριζα με τις πετρες κατα καποιο τροπο το ενυδρειο σε δυο πλευρες. Επειδη τωρα εχει ενα ενιαιο χωρο θα ελεγα, και δεν μπορει να απομονωσει το ζευγαρι και τα υπολοιπα δυο θυληκα να εχουν την μερια τους. Αλλα για να μην τα αποδιοργανωνω οπως λες, θα τα αφησω ετσι και αν μεγαλωσει καποια στιγμη η κοινωνια με την γεννα, θα το αλλαξω. Βασικα αν μεγαλωσει η κοινωνια και γινουν μια δεκαρια ψαρια θα πουλησω το ενυδρειο να παρω μεγαλυτερο, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα του φορουμ. Μια ερωτηση μιας και σκεφτομαι για μεταβαση σε καπως περισοτερα λιτρα. Απο τα 80 που ειμαι τωρα, ειμαι σε σκεψεις για ενα ενυδρειο μηκους 1.20, μιας και αυτο μετραει περισσοτερο στα Αφρικανικα.

Μιλαω για το Juwel rio 240. Αυτην την στιγμη εχω στο 80αρι μου 4 Caudopunctatus και εχει ηδη σχηματιστει ενα ζευγαρι με μια αποτυχημενη γεννα, 1 αρσενικο και 3 θυληκα συνολο.

Στο 240 λιτρων ενυδρειο μπορω να βαλω αλλο ενα ειδος, η θα πρεπει να παραμεινω με τα Caudo λογω του οτι μπορει να αυξηθει ο πλυθησμος με μια επιτυχημενη γεννα?

Μπορω να φιλοξενησω και ενα ζευγαρι N.Brichardi? Ξερω ειναι πολυ επιθετικα οταν προστατευουν το χωρο τους και νομιζω θα εχω προβλημα μαζι με τα Caudopunctatus.

Αν υποθεσουμε οτι μεταβαινω στα περισσοτερα λιτρα, τι θα μπορουσα να συνδυασω? Να αναφερω οτι αποκλειω τα κοχυλοψαρα τυπου Similis. Ουτε Julis ουτε Calvus θα ηθελα.

Tropheus Brichardi ισως?

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Neolamprologus brichardi θα μπορούσες.Tropheus brichardi με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Neolamprologus brichardi θα μπορούσες.Tropheus brichardi με τίποτα. 

Ευχαριστω John.Ο λογος για το Tropheus? Θελει περισσοτερα λιτρα? Νομιζω ειναι σαρκοφαγο οπως τα Caudo και ειναι και Ταγκανικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Ευχαριστω John.Ο λογος για το Tropheus? Θελει περισσοτερα λιτρα? Νομιζω ειναι σαρκοφαγο οπως τα Caudo και ειναι και Ταγκανικα.

Καλησπέρα Δημήτρη, τα τροφεους  θέλουν λίτρα και μήκος και έχω την εντύπωση ότι είναι χορτοφάγα. Το Neolamprologus brichardi που σκέφτεσαι πάντως είναι πανέμορφο ψαράκι και ταιριάζει διατροφικά με τα caudos αλλα ειναι περιοχικα και ισως  ζορισουν τα caudo.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...