Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

εχουν  και καλο ογκο για βιολογια ....δικιο εχεις για την ροη..... στα κλασικ βαμβακια και ψιλοτρυπα σφουγγαρια δυστηχως δεν βοηθαν την ροη ......για αυτο το λογο οπως ειπα στην Ναταλια εχω βαλει σιπορξ( βιολογικο μακαρονι)

Μου φαινεται με ελαφροπετρα πιο πολυ μπουκωνει. Αφησα λιγο και εβαλα σιποραξ, οπως και εσυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Παντως ελαφροπετρα εχω αρκετη, δε νομιζω να χρειαζεται κ αλλη το συγκεκριμενο φιλτρο. Αν βαλω αλλη τοση στο καινουριο, θα ειμαι μια χαρα νομιζω.

Τη γνωμη μου ειπα, αλλος ισως εχει αλλη αποψη........καλα το σκεφτεσαι, ετσι νομιζω και εγω .

πριν 12 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

 Βαμβακι εχω αρκετο γιατι ηθελα πιο διαυγες νερο. Εχω 3 φυλλα, αλλα δεν ειναι τοσο χοντρα. Σε παχος ειναι οσο το σφουγγαρι που φαινεται περιπου. Το mech δεν ειναι τοσο για αποικια βακτηριων σε σχεση με το σιποραξ, ετσι δεν ειναι? Επειδη ειναι λειο, ενω το σιποραξ ειναι γεματο τρυπες.

3 φυλλα ειναι πολλα οπως σου ειπα πριν....για mech  ετσι ειναι και οτι ειπε η ναταλια.....λογο της τρυπας που λες κοβει τη ροη λιγοτερο απο αλλα βιολογικα υλικα, αναφορικα με εχαημ κλασσικ παντα

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Mech ειναι πιο πολυ να σπαει τη ροη. Με ελαφροπετρα μην μπουκονεις το φιλτρο και πολυ. Βαλε και στο αλλο και θα εισαι μια χαρα. Προσεχε, οταν θα εχεις πολυ βαμβακι, θα χρειαστει και να το αλλαζεις συχνα, μπορει και μια φορα την εβδομαδα (αν θα εχεις πολλα κακακια στο ενυδρειο :)). Θα δειξει βεβαια.

Ισχυει. Μια φορα τη βδομαδα, η μια φορα ανα δεκα ημερες πλυνω καλα τα βαμβακια και τα ξαναβαζω γιατι ειναι αρκετα καφετι.?

Link to comment
Share on other sites

Ισως βγαλω λιγη ελαφροπετρα απο το eheim να συμπληρωσω στο αλλο, μαζι με καινουρια που θα παρω, οπως επισης και ενα φυλλο βαμβακι. Ετσι ωστε να εχει λιγοτερα υλικα το eheim να ρολαρει καλυτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Ισως βγαλω λιγη ελαφροπετρα απο το eheim να συμπληρωσω στο αλλο, μαζι με καινουρια που θα παρω, οπως επισης και ενα φυλλο βαμβακι. Ετσι ωστε να εχει λιγοτερα υλικα το eheim να ρολαρει καλυτερα. 

Δοκιμασε και αυτο που σου ειπα για το mech, δηλαδη  βγαλε αν οχι το μισο εστω το 1/3, την ιδια δουλεια θα κανει οσον αφορα το ''σπασιμο'' της ροης πριν το μπλε σφουγγαρι.......

Link to comment
Share on other sites

Παντως και οπτικα αν το δεις, με το μακαρονι (mech) το φιλτρο "αναπνεει". Δηλαδη αν ριξεις ενα ποτηρι νερο, θα περασει αμεσως, ενω στην ελαφροπετρα επειδη εχει και λεπτη κοκκομετρια, το νερο αργει πολυ να την διαπερασει και να βρει το δρομο του. Σαν πρωτος φταιχτης ειναι η ελαφροπετρα και θα βγαλω λιγη, εχοντας και στην ακρη του μυαλου μου να βγαλω και λιγο mech ισως μελλοντικα. Η αληθεια παντως ειναι οτι τα eheim εχουν αποκτησει φημη χαμηλης ροης, τουλαχιστον η σειρα η δικια μου.

Το καλαθι βεβαια στο δικο μου φιλτρο ειναι φουλ. Ισα που κλεινει.?

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος james. έγραψε:

 

Το καλαθι βεβαια στο δικο μου φιλτρο ειναι φουλ. Ισα που κλεινει.?

ε και τι περιμενες, να μη πεσει η ροη μαζι με την υπερβολικη μηχανικη φιλτρανση,

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

ε και τι περιμενες, να μη πεσει η ροη μαζι με την υπερβολικη μηχανικη φιλτρανση,

 

Να μην το εκαναν μεγαλο τοτε ?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια πολυωρη διαδικασια, το Reahau 240 στηθηκε επιτυχως. Η διαδικασια ηταν πιο χρονοβορα απο οτι περιμενα. Μονταρισμα του επιπλου, αδειασμα νερου, διακοσμηση του νεου ενυδρειου και πλυσιμο του παλιου ωστε να πωληθει.. Απο πρωι, πηγε μεχρι απογευμα αλλα αξιζε τον κοπο μιας και τα ψαρια δειχνουν πολυ πιο ανετα.

 

Εχω μια απορια ομως, μιας και θελω να επεκτεινω λιγο τις σωληνωσεις. Βλεπω παντου, ακομα και στην επισημη σελιδα της eheim οτι το 2213, το φιλτρο που εχω δηλαδη, ερχεται με σωληνες12/16mm. Επισης οπου πουλανε τις συγκεκριμενες σωληνες σαν ανταλλακτικα, λενε οτι ειναι για το 2213. Εμενα πως συμβαινει και ειναι με 16/22mm ενω κανονικα αυτη η διασταση ειναι για το 2217 μοντελο?

Επισης ο θερμοστατης πoυ αγορασα (Eheim thermocontrol) ειναι πραγματικα πολυ μακρυς και δεν το περιμενα. Ο 300W ειναι 53 εκατοστα απο ακρη σ' ακρη με αποτελεσμα να τον επιστρεψω, γιατι θα ακουμπαει στην αμμο και δεν τον χρησιμοποιησα καν. Ετοιμοπαραδοτος υπαρχει σε 200W μονο, αλλα βλεπω οτι η συγκεκριμενη εταιρια, δινει μεγαλυτερα νουμερα σε λιτρα απο αλλες στα ιδια Watt. Δηλαδη ο 300αρης ειναι για ενυδρειο απο 600-1000 λιτρα και ο 200αρης απο 300λιτρα-400λιτρα. Μηπως επειδη ειναι μακρυτεροι απο ολους τους θερμοστατες αλλων εταιριων? Ετσι επωφελεισαι περισσοτερο τα watt, λογω της επιφανειας του θερμαντικου σωματος, αν και ξερω οτι ενδυκνειται watt ανα λιτρο.

Τι προτεινετε? Να περιμενω να φερει τον 250Watt και με 45 εκατοστα μηκος που θα μου ταιριαζει? Η να παρω ενα 300Watt μαρκας Oase, που αν και οχι τοσο γνωστη ειναι απο τις πολυ καλες εταιριες στο χωρο? 

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Ακομα θολο, αλλα ειναι ομορφο.

Πως το βλεπετε το επιπλο, θα κρατησει? Ειναι το ιδιο που ειχα το 80αρι. 16mm μελαμινη + βιδωμενη πλατη που κραταει ολη την κατασκευη απο ακρη σε ακρη. Για ασφαλεια βιδωθηκαν οχι ενα, αλλα δυο φιλα μελαμινης και χωρις να αφαιρεθει η παλια βαση 80x32, μπηκε πανω η διπλη 1.21 x 41.

IMG_20200611_112152.jpg

IMG_20200611_112320.jpg

IMG_20200611_112350.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσπαθω να ανεβασω το video με thumbnail preview αλλα δεν το καταφερνω.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Προσπαθω να ανεβασω το video με thumbnail preview αλλα δεν το καταφερνω.

οι πιο πολλοι ανεβαζουν τα βιντεο πρωτα στο utube και μετα copy paste το link εδω

πριν 11 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Tα multis μια χαρά ''αποικία''  εφτιαξαν απο οτι βλεπω, ......τα caudos δεν ειδα, πως πανε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Τα mutlis τα πανε περιφημα και πολλαπλασιαζονται. Αυτη τη στιγμη εχουν γυρω στα 20 μικρα που καθημερινα μεγαλωνουν.

Οσο για τα caudos, το θυληκο βγαινει μονο την ωρα του φαγητου μεσα απο τις πετρες και για πολυ λιγο, το δε αρσενικο ουτε καν. Τρωει με το φαγητο που θα πεσει απο τις χαραμαδες μεσα σε αυτες, γιατι εκει βρισκεται συνεχως και δεν βγαινει ποτε.. Ειναι παρα μα παρα πολυ φοβισμενα. Ο λογος ειναι οτι το αρσενικο multi δεν αφηνει να περασει τιποτα στο δεξιο μερος του ενυδρειου. Παρ' ολα αυτα θα μπορουσαν εστω να ειναι στην αριστερη, αλλα φοβουνται και κρυβονται 24 ωρες..

Δεν το περιμενα οτι ενα ψαρακι 4 φορες μικροτερο απο το αρσενικο caudo, θα ειχετην αρχηγια και θα τα εκανε να ειναι ολη μερα στις φωλιες τους.

Εχω την εντυπωση οτι οσο μεγαλωνουν τα multis, τα πραγματα θα χειροτερευουν. Επειδη ομως ειναι ψαρακια τα caudopunctatus που δεν τα βρισκεις και ευκολα, δεν θα ηθελα να αποχωριζομουν αυτο το ζευγαρι. Επισης δεν θα ηθελα σε ενα ενυδρειο 240 λιτρων να ειχα μονο Multifaciatus. Λυσεις ομως δεν βρισκω και εχω ενα ενυδρειο που απο μακρια φαινεται αδειο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα σας. Μετα απο 2 χρονο εχοντας τις tanqanyika αρχιζει και με ενοχλει ολο και περισσοτερο το γεγονος οτι εχω ενα ενυδρειο που πραγματικα δεν εχει καθολου κινηση. Οποιος ερθει σπιτι με ρωταει που ειναι τα ψαρια. Σκεφτομαι να τα δωσω ολα και να το γυρισω σε malawi με ενα χαρεμι να δω λιγο χρωμα και ζωη. Τα multis ειναι αρκετα μετα απο τη γεννα, αλλα στο βυθο μονιμα και το ζευγαρι Caudopunctatus εδω και μηνες τρωνε μεσα απο τις πετρες οτι πεσει, μιας και φοβουνται παρα πολυ. Να εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα και να μην εχω λιγη ζωντανια νομιζω δεν εχει αξια. Πειτε μου τη γνωμη σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου υπό την ένοια ότι χωρίς χρώμα και κίνηση βαριέμαι γρήγορα.

Προσωπικά θα έδινα τα multies.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

Φοβάμαι ότι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου υπό την ένοια ότι χωρίς χρώμα και κίνηση βαριέμαι γρήγορα.

Προσωπικά θα έδινα τα multies.

Kαι να κρατησω τα caudopunctatus? Ξερω ειναι σπανια και λυπαμαι να τα δωσω. Αλλα παλι τα εχω βαρεθει και πραγματικα ειναι πολυ νωχελικα. Θα ηθελα ενα ειδος απο Malawi που να μην μεγαλωνουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, james. said:

Kαι να κρατησω τα caudopunctatus? Ξερω ειναι σπανια και λυπαμαι να τα δωσω. Αλλα παλι τα εχω βαρεθει και πραγματικα ειναι πολυ νωχελικα. Θα ηθελα ενα ειδος απο Malawi που να μην μεγαλωνουν πολυ.

Ελεγα να τα κρατούσες, ναι. Ωστόσο αν έχεις χάσει το ενδιαφέρον σου δεν έχει νόημα. Θα πρότεινα απλά για όλα να προσέξεις που θα τα δώσεις, εννοω να είναι σε κάποιον που θα τα προσέξει και όχι πχ σε petshop.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει καποιος γιατι δεν καταφερνουν οι βαλισνεριες να πρασινισουν και να μεγαλωσουν? Γινονται καφε, λιωνουν οι κορυφες και σπανε. Οι μετρησεις μου ειναι καλες. Δεν εχω ουτε αμμωνια ουτε νιτρικα και τα ψαρια γεννανε συνεχως. Λιπασμα δεν χρησιμοποιω και οπως βλεπετε εχω απλη χαλαζιακη αμμο. Οι δυο λαμπες του ενυδρειου αναβουν καθε μερα 7-8 ωρες αλλα δεν γραφουν ποσα watt ειναι.

Προτεινετε καποιο λιπασμα? Ισως καλιο.

IMG_20201114_184907.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα . Σε αντίθεση με εσένα εγώ δεν ξέρω τι να την κάνω. Λογικά δεν έχει καθόλου ΝΟ3 και ο βυθός σου είναι άστρωτος . 

Τελικά πήγες σε Malawi ; Αν όχι σε λίγο καιρό θα ανεβάσουμε κάποια προφίλ με ψάρια της Tanganiyka που δεν είναι και τόσο ντροπαλά.

Και μια φωτογραφία από122331892_376602863478701_6271164504350313601_n.jpg.1efb815631a00350a7d5b705981de433.jpg το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρινο. Το ενυδρειο τρεχει δυο χρονια αλλα πριν ενα 6μηνο αλλαξα την αμμο.Τωρα βαζω λιπασμα μακρο και αγορασα περισσοτερες βαλισνεριες και θα δω πως θα παει. Τελικα οχι δεν πηγα σε Malawi. Τα λυπαμαι αυτα που εχω τωρα και δεν βρισκω να τα δωσω ετσι και αλλιως εδω Κρητη που βρισκομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...