Jump to content

Λεπτομέρειες


Recommended Posts

Γει σας είμαι αρχάριος και εγω και ήθελα να ρωτήσω πως βλέπεται το ενυδρείο ειναι μικρο κ 2 χρυσόψαρα? Εβαλα και φώς και ενα μικρό φίλτρο HY-500F  

1564845076348493447687.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλος ηρθες!

Το ενυδρειο σου φαινεται μικρο για δυο χρυσοψαρα. Πόσα λιτρα ειναι;

Αν θελεις να μαθεις τα βασικα, διαβασε αυτο

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις, πες και δυο λογια παραπανω για το ενυδρειο σου.

Μαλλον το πηρες πολυ προσφατα (χτες;)

Το φιλτρο τι εχει μεσα απο υλικα και πόσα λ/ωρα βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το εχω 3 μερες ειναι 15 ,λίτρο δεν ξερω τ υλικά εχει ετσι ετοιμο τ αγόρασα παντοε σίγουρα εχει σφουγγάρι και αξυγονονει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Νίκο και καλώς ήρθες στην παρέα. Δυστυχώς, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό. 15 λίτρα είναι πολύ λίγα ακόμα και για 1 χρυσόψαρο (το χρυσόψαρο χρειάζεται 40 λίτρα). Ένα ζευγαράκι (όπως το δικό σου) απαιτεί ένα ενυδρείο τουλάχιστον 80εκ. μήκος (πάνω από 80 λίτρα καθαρά και καλή φίλτρανση-φίλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό) για μία αξιοπρεπή διαβίωση...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Nikos Zaxaropoylos έγραψε:

Καλησπέρα το εχω 3 μερες ειναι 15 ,λίτρο δεν ξερω τ υλικά εχει ετσι ετοιμο τ αγόρασα παντοε σίγουρα εχει σφουγγάρι και αξυγονονει το ενυδρείο

Αν θα αφησεις τα ψαρακια σ΄αυτο το ενυδρειο, θα σε αποχαιρετήσουν συντομα.

Δωσε καπου το ενα τουλαχιστον. Κανε συχνες αλλαγες νερου (καθε 1-2 ημερες) και σκεψου να παρεις ενα πιο μεγαλο ενυδρειο ή μπορεις να δωσεις και τα δυο χρυσοψαρα και να παρεις εναμ μονομαχο.

Διαβασε ακομα εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/8/2019 at 9:32 ΜΜ, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλησπέρα, Νίκο και καλώς ήρθες στην παρέα. Δυστυχώς, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό. 15 λίτρα είναι πολύ λίγα ακόμα και για 1 χρυσόψαρο (το χρυσόψαρο χρειάζεται 40 λίτρα). Ένα ζευγαράκι (όπως το δικό σου) απαιτεί ένα ενυδρείο τουλάχιστον 80εκ. μήκος (πάνω από 80 λίτρα καθαρά και καλή φίλτρανση-φίλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό) για μία αξιοπρεπή διαβίωση...:)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστώ πολυ εντωμεταξύ εχειψεδω και 3-μερες γεμιζουν τα τζαμια άλγη είναι λογικό?

Έγινε επεξεργασία - Nikos Zaxaropoylos
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι. Το ενυδρειο δεν εστρωσε ακομα καλα .. ή (και) υπαρχει περισσεια αμμωνιας - οργανικης υλης (κακακια) στο ενυδρειο σου.

Πιο συχνες αλλαγες νερου βοηθανε.  Βγαλε φωτο για να δουμε τι ειδος αλγης εχεις.

ριξε μια ματια εδω

 

Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστώ πολυ διαβάζοντας το αρυο,που μου έστειλες ειδα πως λέγεται επιφανειακή μεμβράνη αυτήν έχω σκέφτομαι να πάρω 2 σαλιγκάρια που έχω ακούσει οτι τιν καθαρίζουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nikos Zaxaropoylos έγραψε:

Σε Ευχαριστώ πολυ διαβάζοντας το αρυο,που μου έστειλες ειδα πως λέγεται επιφανειακή μεμβράνη αυτήν έχω σκέφτομαι να πάρω 2 σαλιγκάρια που έχω ακούσει οτι τιν καθαρίζουν

Δεν χρειάζονται σαλιγκάρια για να αντιμετωπίσεις το φιλμ. Η ανατάραξη της επιφανείας αρκεί.

Αν επιμένει μπορείς να τραβάς λίγο νερό από την επιφάνεια, ή να χρησιμοποιήσεις χαρτί κουζίνας όπως περιγράφεται στο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μερες και ενώ καθαριζω τξν άλγη με χαρτί κουζίνας και κανω αλλαγές νερού δεν εχει υποχωρήσει καθόλου σκέφτομαι ν αγοράσω εβα φάρμακο που ειδα andialgen λέγεται εσείς τι προτείνεται

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου κάνει για green water από την λίστα των άλγεων. Στη λάμπα υπάρχει χρονοδιακόπτης και αν όχι πόση ώρα πάνω-κάτω φωτίζεται το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες είναι παρα πολλές για ενυδρείο χωρίς μεγάλη φυτομαζα πολλών απαιτήσεων σε φως. Με τις βαλισνεριες χρειάζεσαι 7-8 ώρες σταθερά με χρονοδιακόπτη. Ο υπερβολικός φωτισμός και ειδικά όταν δεν είναι με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα προκαλεί έξαρση άλγης. Ο πιο σίγουρος τρόπος για να την αντιμετωπισεις την συγκεκριμένη είναι λάμπα UV

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο @bbetta διαφορετικά συσκότιση για 4-5 ημέρες όπως λέει και στο άρθρο και σε συνδυασμό με αλλαγές νερού πιστεύω ότι θα φύγει. Ένας απλός χρονοδιακόπτης κοστίζει περίπου 6-7 ευρώ μπορεί και χαμηλότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έσβησα το φώς και το σκέπασα με πετσέτα λέω ν τ αφήσω έτσι για 3 μέρες καθ μετα να αλλάξω κάπου στο 70% νερό αυτές τις 3 μέρες θα ταΐσω τα χρυσόψαρα η Όχι?

Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα ετσι, μακάρι να μπορέσει ο Νίκος. 

 

Νικο όχι δεν χρειάζεται να ταΐσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άφησε το έτσι. Εγώ θα έλεγα τάισε κανονικά αλλά προτεραιότητα σου ακόμα και πιο πάνω από την άλγη είναι το ενυδρείο να στρωθεί. Τα λίγα λίτρα που έχεις + ότι τα χρυσόψαρα "ρυπαίνουν"¨αρκετά + την τροφή, η αμμωνία θα χτυπήσει κόκκινο. Ξεκίνησε κάποιο σκεύασμα βακτηρίων άμεσα, αν όχι μπόλι και αγόρασε τα απαιραίτητα τεστ (αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό να έχει το φίλτρο κάποιο βιολογικό υλικό να αποικήσουν τα βακτήρια. Οι επιλογές πολλές, sera bio nitrivec, special blend, αμπούλες prodibio κλπ

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, bbetta said:

Σημαντικό να έχει το φίλτρο κάποιο βιολογικό υλικό να αποικήσουν τα βακτήρια. Οι επιλογές πολλές, sera bio nitrivec, special blend, αμπούλες prodibio κλπ

Πες λίγο και σε ποιο σημείο μπαίνει γιατί θέλω να τσεκάρω κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...