Jump to content

λίτρα


noli

Recommended Posts

καλησπερα στην ομαδα

μια ερωτηση 

ποσα ειναι τα ελαχιστα λιτρα π πρεπει να χει ενα fish only ενυδρειο με ζωντανο βραχο κ σιγουρα ενα blue k yellow tang

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα που θέλουν σαν είδη αυτά ειναι πολλά. Πάντα εμεις όμως τα περιορίζουμε.  

Εγω προσωπικά θα τα έβαζα απο 300 λτ το Minimum (χωρίς να υπολογίσω τα λτ του sump)  

To blue ειναι παρα πολυ δραστήριο όπως θα εχεις δει σε μαγαζια, μεγαλώνει αρκετά και θελει χώρο για κολύμπι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καπου τοσα ειχα κ γω στο νου μου

αλλα ηθελα κ γνωμεςσσε 300 λιτρα περιπου ποσα κιλα ζωντανος βραχος ειναι αρκετος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

καπου τοσα ειχα κ γω στο νου μου

αλλα ηθελα κ γνωμεςσσε 300 λιτρα περιπου ποσα κιλα ζωντανος βραχος ειναι αρκετος;

Καλημέρα φίλε. 

Τα ψάρια που διάλεξες θέλουν λίτρα....

 

Το αν φτάνουν 300 ή 400 ή .... Θα στο δείξουν καθώς μεγαλώνουν. Γιατί φυσικά δεν θα τα πάρεις μεγάλα.  Θες να προσαρμοστούν όσο μπορούν στο ενυδρείο από μικρά. 

 

Ο βράχος δεν χρειάζεται να είναι πάνω από 10 με 20 κιλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και θα ρωτησω κατι ακομα

γινεται σε θαλασσινω μεχρι 300 λιτρα fish only να παιξεις χωρις sump και skimmer αλλα μονο με φιλτρο;

επειδη εχω ακουσει κ τετοια

Link to comment
Share on other sites

Skimmer για μενα βαλε. θα βοηθήσει πάρα πολυ και σαν είδος φίλτρου, αλλα και σαν οξυγόνωση και ανταλλαγή αερίων.

Αν δεν βαλεις, μπορει να σου προκύψουν προβληματάκια, τα οποια για να τα αποφύγεις θα χρειαστούν ποιο σύντομες και μεγαλύτερες αλλαγές νερού.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...