Jump to content

Ιδέες για 240L Tanganyika


Vou

Recommended Posts

Όχι. Τα έχω γράψει ανάποδα. Έχω 0 αμωνία και νιτρώδη και υψηλά νιτρικά, που με βάση αυτά ο κύκλος ολοκληρώθηκε. Απλά μου κάνει εντύπωση επειδή έχουν περάσει μόνο 20 μέρες και τα νιτρώδη ενώ προχτές βρίσκονταν ανάμεσα στα 2 με 5 ppm, σήμερα ήταν 0. Είναι λογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

σε δυο μερες μεσα δεν μου φαινεται λογικο και εμενα, να ηταν στο 1 ppm θα ελεγα  οκ αλλα απο το 5, δεν ξέρω......για το ξεθολώμα βάλε άνθρακα, θα βοηθήσει και βγαλτον μετά.  

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

σε δυο μερες μεσα δεν μου φαινεται λογικο και εμενα, να ηταν στο 1 ppm θα ελεγα  οκ αλλα απο το 5, δεν ξέρω......για το ξεθολώμα βάλε άνθρακα, θα βοηθήσει και βγαλτον μετά.  

 

Να τον βάλω τώρα ή μετά την αλλαγή; Έχει θέμα η άμμος μου δηλαδή ή το νερό;

Link to comment
Share on other sites

την αμμο εσυ ξερεις ποσο καλα την ξεπλυνες, και απο οτι καταλαβα ήσουν σχολαστικος, αν και παιζει ρολο απο που τη πείρες (τι μαγαζι, φύση) .....τον άνθρακα για μενα βαλτον μετα την αλλαγη, οχι οτι απο τωρα δεν ειναι σωστο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Αμωνία - 0ppm

Νιτρικά - 5ppm

Νιτρώδη - 40-80ppm

Μπερδευτικες λιγο (πολυ) :)

Αμμωνια (κιτρινο) =0

Νιτρωδη (γαλαζιο)=0

Νιτρικα (κοκκινο)>40 (μπορει και 80)

Για αυτο μπερδευτικε και ο @fishbone! με αυτα , που εγραψες.

Το θολο νερο ειναι bacterial bloom. Αλλαγη νερου μην κανεις, αν θα ριξεις βακτηρια και θα μειωσεις την  ποσοτητα τροφης, θα περασει γρηγορα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια δεν έχω ρίξει καθόλου. Πρέπει να το κάνω; Αν μειώσω την τροφή θα καθαρίσει; Πόση πρέπει να βάζω περίπου; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

:)Καλή σου μέρα!

 

Από ότι έχω καταλάβει, αυτό που αντιμετωπίζεις (bacterial bloom) οφείλεται σε έξαρση των ετεροτροφων βακτηρίων = τρέφονται από οργανικά απόβλητα, δεν μπορούν να δημιουργήσουν μόνα τους την τροφή τους. Συνακόλουθα, αν όπως σου ειπε η @natateo, μειώσεις την τροφή τους θα μειωθούν και αυτά. Σκέψου πόσο τάιζες και μείωσε πχ κατά το μισό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Βακτήρια δεν έχω ρίξει καθόλου. Πρέπει να το κάνω; Αν μειώσω την τροφή θα καθαρίσει; Πόση πρέπει να βάζω περίπου; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπορεις και να μην ριχνεις βακτηρια, απλα θα αργησει να περασει (απο μερικες μερες μεχρι 1 εβδομαδα), καληαναταραξη επιφανειας  βοηθαει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ. Θα βάζω την μισή ποσότητα τροφής μέχρι να μπουν τα ψάρια. Για την ανατάραξη θα βγάλω αύριο ένα βίντεο να μου πείτε αν είναι όντως καλή αυτή που θεωρώ εγώ καλή.:lol:

 

Σε άλλα νέα, επειδή τα Multifasciatus είναι πολύ δύσκολο να τα βρω, είπα να αρπάξω την ευκαιρία και να βάλω τελικά L. Ocellatus. Έχω παραγγείλει έξι και λογικά θα τα έχω σε 10-12 μέρες. Με τα νέα δεδομένα άλλαξα λίγο το aquascape και προσέθεσε ακόμη μια πέτρα για να κόβεται που και που το οπτικό πεδίο. Διάβασα αρκετά για τα ocellatus αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως ξέρω τι να περιμένω. Έβαλα και τα κοχύλια, νομίζω παραπάνω από όσα χρειάζονται αλλά θέλω να τους δώσω ποικιλία σε σχήματα και μεγέθη. Πως το βλέπετε;1570306699426.thumb.JPEG.e8331587671d50c8d96bdee3c0a97b7a.JPEG1570294669863.thumb.JPEG.f398d53909d8e355fc71ce599c8f755b.JPEG1570295577546.thumb.JPEG.680ac21702751ca32b3b4c4c7842f365.JPEG1570295578094.thumb.JPEG.31e0ab3e53f95f3f1a57489197aefa9d.JPEG1570294670786.thumb.JPEG.1f5c8b977e34ec7811d7f8a69a162892.JPEG1570294670686.thumb.JPEG.6fc2e1821fd8cb7f727ccf5becf785ef.JPEG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το scape μ΄αρεσε. Δεν ξερω τι θα πουν οι αφρικανοι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο φαίνεται πολύ καλό. Σε περιορίζει βέβαια από συγκάτοικους.

Δηλαδή είναι focus στα Ocellatus που μπαίνουν συνήθως ζευγάρι ή χαρεμακι. Στα λίτρα σου βάζεις μια ομαδουλα άνετα, αλλά τόσο άνετα βάζεις και κάποιο πετροψαρο με λίγες αλλαγές στον διάκοσμο. Εκτός αν σκέφτεσαι για species only ενυδρείο, τότε είναι ιδανικό. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφο!

Κατά τα λοιπά ότι σου είπε ο αφρικάνος από πάνω...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει  πολύ ωραίο στήσιμο για κοχυλοψαρα, τα occelatus είναι όμορφα ψαράκια (τα gold  πήρες?).

Σκέφτεσαι να βάλεις συγκατοίκους ή species? 

 

Link to comment
Share on other sites

Species θα γίνει το ενυδρείο. Άφησα απόσταση από τα κοχύλια και τα χώρισα σε 6 στοίβες, όσα και τα ψαράκια που θα μπουν γιατί δεν έχω καταλάβει αν τα θηλυκά χρειάζονται δική τους περιοχή ή ζουν κοντά στα αρσενικά. Λέω να το αφήσω έτσι και να δω πως θα είναι με τους κατοίκους. Τράβηξα κι ένα βίντεο με την ανατάραξη αλλά είναι μεγάλο για να το ανεβάσω. Κυματίζει ολόκληρη η επιφάνεια, έχω βάλει τα δυο φίλτρα στις δυο άκρες και η πίεση από τις εξόδους συναντιέται κάπου στην μέση. Είναι η μεγαλύτερη κίνηση που μπόρεσα να πετύχω χωρίς να έχω θόρυβο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Έχεις κάνει  πολύ ωραίο στήσιμο για κοχυλοψαρα, τα occelatus είναι όμορφα ψαράκια (τα gold  πήρες?).

Σκέφτεσαι να βάλεις συγκατοίκους ή species? 

 

 

Species. Δεν είναι τα gold. Για να πω την αλήθεια μου άρεσε περισσότερο το φυσικό τους χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

Species θα γίνει το ενυδρείο. Άφησα απόσταση από τα κοχύλια και τα χώρισα σε 6 στοίβες, όσα και τα ψαράκια που θα μπουν γιατί δεν έχω καταλάβει αν τα θηλυκά χρειάζονται δική τους περιοχή ή ζουν κοντά στα αρσενικά. Λέω να το αφήσω έτσι και να δω πως θα είναι με τους κατοίκους. Τράβηξα κι ένα βίντεο με την ανατάραξη αλλά είναι μεγάλο για να το ανεβάσω. Κυματίζει ολόκληρη η επιφάνεια, έχω βάλει τα δυο φίλτρα στις δυο άκρες και η πίεση από τις εξόδους συναντιέται κάπου στην μέση. Είναι η μεγαλύτερη κίνηση που μπόρεσα να πετύχω χωρίς να έχω θόρυβο.

 

 

Γουστάρω species φίλε! Θα είναι υπερανετα τα ψαρια. 

Μόλις σχηματιστεί ζευγάρι τότε πιάνουν ένα κοχύλι, ίσως και κάνα 2-3 ακόμα αν είναι τριγύρω αλλά ένα θα ειναι αυτό που προστατεύουν κυρίως. 

Παντως αργότερα αν θελήσεις να βάλεις συγκάτοικο εκτός από πετροψαρα, θα ήταν πολύ ωραία μια ομαδουλα Cyprichromis, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις πολλές αλλαγές στον διάκοσμο και είναι ψάρια που κινούνται κυρίως στα πάνω επίπεδα του ενυδρείου. 

Πεταω ιδέες εγω... :hehe::hehe::hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Γουστάρω species φίλε! Θα είναι υπερανετα τα ψαρια. 

Μόλις σχηματιστεί ζευγάρι τότε πιάνουν ένα κοχύλι, ίσως και κάνα 2-3 ακόμα αν είναι τριγύρω αλλά ένα θα ειναι αυτό που προστατεύουν κυρίως. 

Παντως αργότερα αν θελήσεις να βάλεις συγκάτοικο εκτός από πετροψαρα, θα ήταν πολύ ωραία μια ομαδουλα Cyprichromis, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις πολλές αλλαγές στον διάκοσμο και είναι ψάρια που κινούνται κυρίως στα πάνω επίπεδα του ενυδρείου. 

Πεταω ιδέες εγω... :hehe::hehe::hehe:

 

Καλά κάνεις, σ' ευχαριστώ :)

Έχω καταλήξει πάντως πως δεν θα μπει άλλο είδος. Ίσως επιχειρήσω στο μέλλον ένα κοινωνικό σε περισσότερα λίτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Καλά κάνεις, σ' ευχαριστώ :)

Έχω καταλήξει πάντως πως δεν θα μπει άλλο είδος. Ίσως επιχειρήσω στο μέλλον ένα κοινωνικό σε περισσότερα λίτρα.

Μαζί σου φίλε! 

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το νερό του ενυδρείο ξεθόλοσε στο περισσότερο μέρος του (αν όχι εντελώς). Είχα βάλει και το εσωτερικό φίλτρο να δουλεύει με άνθρακα και μείωσα την τροφή που έβαζα για να το στρώσω στο μισό (ένα κουταλάκι του γλυκού αντί για δύο). Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :) . Το αποτέλεσμα δεν μπορώ να το κρίνω ακριβώς γιατί δεν έχει φωτισμό προς το παρόν το ενυδρείο. Άλλαξα την λεντοταινία με μια Τ8 φθορίου κόκκινη, την ένωσα με τον αδερφό μου που ψιλο ασχολείται με ηλεκτρολογικά επειδή εγώ δεν σκαμπάζω τίποτα και τελικά κάναμε βλακεία. Κολλήσαμε το μπάλαστ πάνω στο καπάκι (πλαστικό) κι αυτό μετά από 2 ώρες ανέβασε τόση θερμοκρασία που έλιωσε την κόλα, ξεκόλλησε και ράγισε το τζάμι που βρισκόταν ανάμεσα στο καπάκι και το ενυδρείο πέφτοντας. Παρήγγειλα καινούργιο, δεν μου κόστισε πολύ ευτυχώς το μάθημα. Αποφάσισα πάντως να κάνω το καπάκι μεταλλικό για να μπει εκεί το μπάλαστ γιατί και να το βίδωνα στο πλαστικό που ήδη έχω θα το έλιωνε σίγουρα με τόση θερμοκρασία που ανεβάζει (η περίοδος φωτισμού που θέλω να έχω θα είναι 10-12 ώρες). Τώρα περιμένω τους μάστορες. Αυτά. :) 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας σχετικά με την χημεία του νερού!! Μέτρησα για πρώτη φορά σήμερα το Kh και το Gh με τεστ της Api, το πρώτο ήταν 3 και το δεύτερο 6 (στην πρώτη σταγόνα που άλλαξαν τα χρώματα, δεν ξέρω αν έπρεπε να ρίξω παραπάνω μέχρι να σκουρύνουν.) Το ph είναι 7.8. Έκανα χτες επίσης μια μεγάλη αλλαγή 80%-90%, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά όλα μηδέν. Διάβασα πως για το kh μπορώ να ρίξω μαγειρική σόδα (περ. ένα κουταλάκι του γλυκού για κάθε 20 λίτρα), αυτό πόσο θα μου ανεβάσει το kh; Για το gh διάβασα πως πρέπει να ρίξω θεεικό μαγνήσιο (που θα το βρω; ) στην ίδια αναλογία αλλά και αυτό πόσο θα μου το ανεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ριξεις αλλη μια σταγονα, τοτε σκουραινει εντελως (και εγω της api εχω για kh), αρα εχεις 4kh.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Νομιζω οτι πρεπει να ριξεις αλλη μια σταγονα, τοτε σκουραινει εντελως (και εγω της api εχω για kh), αρα εχεις 4kh.

 Ναι αλλά και πάλι δεν θα πρέπει να έχω καμιά 10αρια παραπάνω από τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, και εγώ με 8,3ph έχω 9kh... εχεις τσεκάρει αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα δει. Διάβασα αυτό https://www.cichlid-forum.com/articles/water_chemistry.php

 

Οπότε θα ρίξω σόδα για το kh. Για το gh τι κάνω; Πρέπει να αλλάξω τις πέτρες μου με ασβεστόλιθους; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να μην χαλάσω το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με τα ''ματζουνια'' αυξησης σκληροτητας  περιμενε να μας διαφωτισουν οι εμπειροτεροι δεν ειναι τοσο απλο, οταν το σκεφτομουν και εγω με ειχαν αποτρεψει, αρκει για τις παραμετρους  να ειμαι στα ορια.

Δεν θα κανεις και πολλα απο τη στιγμη που εχεις διακοσμο για κοχυλοψαρα δηλαδη λιγες πετρες, εγω εβαλα λογο πετροψαρων 40+kg πετρα ασβεστολιθικη και το ανεβασα 0,5 το ph μονο,  αν ειχα άμμο θαλάσσης ή μιξ με αραγωνιτη και οχι χαλαζιακη θα ηταν αλλιως τα πραγματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...