Jump to content

palytoxin


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

Επικίνδυνη τοξίνη, αν εκτεθεί κάποιος σ'αυτήν πρέπει να ζητήσει ιατρική βοήθεια..  

το βρήκα εδώ https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/healthy+living/protecting+your+health/your+home/palytoxin+poisoning+marine+aquarium+safety

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα από τα ισχυρότερα δηλητήρια της μη πρωτεϊνικής φύσης.
Έχει καρδιοτοξικη δραση. Ο θάνατος ερχεται σε 3-8 δευτερόλεπτα ως αποτέλεσμα της στένωσης των στεφανιαίων αρτηριων και αναστολής της αναπνοής.
Οι ντόπιοι της Ταϊτής και των νησιών της Χαβάης έχουν χρησιμοποιήσει από καιρό Zoantharia( Palythoa toxica, P. tuberculosa, P. caribacorum ) για να ετοιμάσουν δηλητηριασμένα βελη.

wikipedia

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αναρωτιέμαι, αν όντως ειναι τόσο ακραία επικίνδυνη αυτη η ουσία, δεν θα έπρεπε να απαγορευτεί η πώληση και διακίνηση των ζωανθών? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω παλι αναρωτιέμαι, αν όντως ειναι τόσο ακραία επικίνδυνη αυτη η ουσία, δεν θα έπρεπε να απαγορευτεί η πώληση και διακίνηση των ζωανθών? 

Τοτε θα επρεπε να απαγορευσουν να πουλανε και ταραντουλες και σαλαχια και σαλαμανδρα και δεντροβατες και πολλα αλλα...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα ενυδρεία μας θα πρέπει κάτι να προσέχουμε ;

Γιατί διαβάζουμε ότι κάποιοι άδειασαν το ενυδρείο τους και αυτή η ουσία απελευθερώθηκε στην ατμόσφαιρα ...... ισχύει ;

Γνωρίζουμε κάτι έγκυρο ;

 

Υγ. Παρακαλώ πολύ στα Ελληνικά , μιλάμε Ελληνικά εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη επειδη έχω χρόνια τέτοιους οργανισμούς, δεν εχει τυχει κάτι ουτε σε μενα ουτε σε φίλους. Και εξω απο το νερο τα εχω βγάλει, και προληπτική θεραπεία τους εχω κανει, και με γυμνά χέρια και μάτια τα έχω μεταχειριστεί, και δεν εχει συμβεί τίποτα.

 

Αν τωρα κάποιος που έχει θέμα καρδιολογικό, τύχει , και πιάσει κάποιο είδος που ενδεχομένως να είναι ποιό τοξικό απο αυτά που φιλοξενώ εγω στο ενυδρείο το δικό μου ή των φίλων μου, ίσως να διατρέχει κάποιο κίνδυνο.   

 

Απο προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι για να ελευθερωθεί αυτη η ουσία, πρέπει να πιέσω πάρα πολυ (σε σημείο θανάτου) τον οργανισμό αυτον. Το εχω κανει και το εχω δει. Ισως να ήμουν και τυχερός που δεν έπαθα κάτι.  Δεν ξερω.

 

Κατι άλλο δεν εχω να προσθέσω.

Απλά όπως αναφέρθηκα ποιο πανω, αν όντως ήταν τόσο πολυ τοξικά θα είχαν αναφερθεί χιλιάδες περιπτώσεις και εδω στο φορουμ όσο και σε ξένα φορουμ και σελιδες, καθώς μιλάμε για ενα απο τα εύκολα κοράλλια, με λίγες απαιτήσεις στο ενυδρειο,  που κατα συνέπεια  το προτιμάει αρκετός κόσμος. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για τους μελετηρούς και αγγλόγλωσσους δύο υπέρ αναλυτικά άρθρα που αφορούν το θέμα - στην ουσία ένα είναι χωρισμένο στα δύο:

 

https://reefs.com/2015/09/14/the-dangers-and-myths-of-zoa-toxicity-part-1/

https://reefs.com/2015/09/15/the-dangers-and-myths-of-zoa-toxicity-part-2/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...