Jump to content

Μια δεύτερη ευκαιρία


Maxoukos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μετά από μπόλικα χρόνια αποχής από το χόμπι, ο γιος μου (8 ετών) μου ζήτησε δώρο για τη γιορτή του αύριο, ένα ενυδρείο nano reef (το μήλο κάτω απ τη μηλιά δε θα πέσει); Αγοράσαμε λοιπόν 

1. ενυδρείο fluval flex 34lt

2. red sea salt 

3. microbe- lift nite-out ll starter bacteria (arka)

4. microbe-lift xtreme water conditioner (arka)

5. test no2 no3 nh3 (salifert)

6. sera siporax 

7. 3,5 κιλά νεκρό αραγωνίτη. 

γυρίσαμε σπίτι και ξεκινήσαμε να το στήνουμε με σκοπό να ακολουθήσουν ζωντανός βράχος και 2 clown fish, καθώς και τα:

skimmer tropic marin v2skim 120

και κυκλοφορητής fluval sea cpi circulation pump 60lt

τρέχει τώρα 3 μέρες με κλειστά φώτα, βάζοντας κάθε μέρα τα βακτήρια που γράφει στη συσκευασία. σήμερα λοιπόν πήραμε τα πρώτα τεστ και είχα τα παρακάτω αποτελέσματα. 

N03 25

NO2 0

αμμωνία 0 (μου έκανε εντύπωση αυτό)

η αλατότητα είναι 1025 με υδρόμετρο (προσεχώς θα πάρω ρεφρακτόμετρο) 

και η θερμοκρασία στους 28 και τα μεσημέρια στους 30 βαθμούς. 

σήμερα, για να ρίξω τη θερμοκρασία, έφτιαξα μια πατέντα με ανεμιστηράκια υπολογιστών (2χ120)

επίσης, κάτι που με στενοχώρησε, είναι ότι είδα πως το φως του ενυδρείου δεν είναι κατάλληλο για ύφαλο. 

 

στο πίσω μέρος του ενυδρείου υπάρχουν 3 θέσεις. στην πρώτη σκέφτομαι να βάλω κάτω κάτω ζωντανό βράχο και πάνω το σκίμμερ( θα κόψω μέρος του καπακιού για να χωρέσει μεσα),

στη δεύτερη έχω σιποράξ στο μισό και σκέφτομαι να γεμίσω το υπόλοιπο με κομμάτια βράχου, 

και στην τρίτη είναι η αντλία και ο θερμαντήρας (για το χειμώνα). σε όλες τις πάνω επιφάνειες των τριών θέσεων έχω βάλει σφουγγαράκι απ αυτό που είχε μέσα το ενυδρείο.

 

ερωτήσεις:

1. είναι δυνατόν να έχει στρώσει σε 3 μέρες; 

2. με τον φωτισμό τι πρέπει να κάνω για να διατηρήσω μαλακά κοράλλια; (δε θα ήθελα να βγάλω το καπάκι)

 

φιλικά, Μαρία

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Μαρια, 

 

1) Τα βακτήρια βοηθούν στο να στρώσει το ενυδρειο, αλλα όντως μέσα σε 3 μερες να ειναι οκ, μου φαινεται λιγο περίεργο. Καντου ενα stress test.  Ριξε λιγο τροφή με σκοπό να ανεβάσεις την ΝΗ3.  Ριξε για 2 μερες λιγο τροφούλα.  Λογικά θα πρέπει να δεις άνοδο της ΝΗ3. Την παρακολουθείς, και αν μεσα σε μια μερα μηδενίσει, τι να πω....μπορείς να βάλεις ζωντανό βράχο για να συνεχίσει τον κύκλο του. (Αν και για μενα βάλε απο τωρα ζωντανο βράχο, να στρώσει μαζι με τον βράχο). 

 

2) Θα πρέπει να κοιτάξεις το τι μαλακά κοράλλια θα βάλεις και τις απαιτήσεις τους. Αν και κάτι μου λέει οτι θα βάλεις και LPS  αργότερα. Κοίτα είτε σε LED ή Τ5. 12.000 με 15.000 kelvin. θα εισαι οκ. Απλά θα χρειαστείς να δεις λιγο και το φάσμα του φωτός (nm) Απο οτι καταλαβα ρώτησες κατάστημα. Καλό θα ηταν να τον συμβουλευτείς και να τον ρωτήσεις σχετικά με αυτά που αναφέρω και εγω , και να καταλήξεις σε μια λύση.   

Αν δεν εχεις καπακι θα βοηθήσει σε πάρα πολλά πράγματα το ενυδρειο(ΡΗ, οξυγονο, επιλογες φωτισμου - σκιμερ κ.α). Το μείον ειναι μπορεί κάποιο ψαράκι να πηδήξει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

καλησπερα Μαρια, 

 

1) Τα βακτήρια βοηθούν στο να στρώσει το ενυδρειο, αλλα όντως μέσα σε 3 μερες να ειναι οκ, μου φαινεται λιγο περίεργο. Καντου ενα stress test.  Ριξε λιγο τροφή με σκοπό να ανεβάσεις την ΝΗ3.  Ριξε για 2 μερες λιγο τροφούλα.  Λογικά θα πρέπει να δεις άνοδο της ΝΗ3. Την παρακολουθείς, και αν μεσα σε μια μερα μηδενίσει, τι να πω....μπορείς να βάλεις ζωντανό βράχο για να συνεχίσει τον κύκλο του. (Αν και για μενα βάλε απο τωρα ζωντανο βράχο, να στρώσει μαζι με τον βράχο). 

 

2) Θα πρέπει να κοιτάξεις το τι μαλακά κοράλλια θα βάλεις και τις απαιτήσεις τους. Αν και κάτι μου λέει οτι θα βάλεις και LPS  αργότερα. Κοίτα είτε σε LED ή Τ5. 12.000 με 15.000 kelvin. θα εισαι οκ. Απλά θα χρειαστείς να δεις λιγο και το φάσμα του φωτός (nm) Απο οτι καταλαβα ρώτησες κατάστημα. Καλό θα ηταν να τον συμβουλευτείς και να τον ρωτήσεις σχετικά με αυτά που αναφέρω και εγω , και να καταλήξεις σε μια λύση.   

Αν δεν εχεις καπακι θα βοηθήσει σε πάρα πολλά πράγματα το ενυδρειο(ΡΗ, οξυγονο, επιλογες φωτισμου - σκιμερ κ.α). Το μείον ειναι μπορεί κάποιο ψαράκι να πηδήξει.

Καλησπέρα Κάι ευχαριατω για την απαντηση.

Το ενυδρείο εχει πάνω φωτιστικο με led, απλά η εταιρία το χαρακτηρίζει freshwater , αν γνωρίζει η κάποιος το καπάκι του ενυδρείου και εάν μπορεί να με κατευθύνει τι Led μπορώ να πάρω για να δοκιμάσω αν προσαρμοζονται (με πατέντα) δίπλα από τα δικά του Led... 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες :welcome:.

 

Όπως τα είπε και ο @submarine1981

 

Αν μας έβαζες και ένα λινκ από το ενυδρείο θα βοηθούσε. 

 

Δυστυχώς ο φωτισμός δεν κάνει οπότε πας σε πατέντα. 

Μην σε ανησυχεί..... Θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...