Jump to content

Aggressive SAE


erevos04

Recommended Posts

Εχω εδω και 6 μηνες ενα μικρο school 6 Odessa Barb που τους αρεσει πολυ να κυνηγιονται γυρω απο το συμπλεγμα πετρων με σπηλιες, περασματα κλπ του ενυδρειου.

Επισης σχεδον ταυτοχρονα απεκτησα κ ενα SAE γιατι νομιζα οτι ειχα Black Beard Algae πανω στο ξυλο μου (τελικα ηταν απλα μαυρα μικρα εξογκωματα με τον καιρο). 

 

Δεν εδιναν σημασια το ενα στο αλλο ποτε μεχρι τωρα.

Εδω και 20 μερες το SAE εχει γινει επιθετικο την ωρα του φαγητου, και κυνηγαει μονο τα Odessa Barb και οχι τα υπολοιπα πιο ηρεμα ψαρια.

Δεν καταφερνει ποτε να τα αγγιξει αλλα και οταν τα φτανει ειναι περισσοτερο σκουντηγμα παρα δολοφονικη επιθεση.

 

Το παραξενο ειναι οτι τα Odessa δεν νοιαζονται για το SAE, δεν τον φοβουνται, ουτε φαινονται στρεσαρισμενα, κολυμπανε διπλα του στο μισο ποντο, μεχρι εκεινος να ξεκινησει το κυνηγι πρωτος.

Τις τελευταιες μερες το SAE τα κυνηγαει και εκτος ωρας φαγητου αλλα οχι με τοση ορεξη.

 

Δεν εχουν μεγαλη διαφορα στο μεγεθος τα δυο ειδη. Ειχα διαβασει οτι το SAE γινεται επιθετικο οσο μεγαλωνει, αλλα θα περιμενα στα υπολοιπα πιο "μαλθακα" ψαρια που εχω, και οχι στη συμμορια των Odessa Barb.

 

Τι θα μπορουσα να κανω? Φοβαμαι οτι θα τα στρεσαρει στην τελικη, και τα λυπαμαι.

Σκεφτομουν ετσι κ αλλιως να παρω 6 Corys γιατι εχω ακομα χωρο στο ενυδρειο, μηπως να ψαξω να δωσω τον SAE?

Αλλα ποσο ευκολο θα ειναι να δωσω ενηλικο SAE σε μαγαζι ή ατομο (βεβαια ψαχνει ασταματητα για αλγη ακομα και μετα απο 6 μηνες)?

 

Συγγνωμη αν κουρασα, σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

διαβασε εδω-

Τρωνε αλγη μονο  οταν ειναι μικρα. Μετα τρωνε τα παντα :)

Μου εφαγαν ολο το moss στο ενυδρειο. Γινονται και μεγαλα - 15 εκ.

Δωσε το ψαρι καπου,αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ακριβώς και εγώ αυτό ήξερα. Μου αρέσει γενικά σαν ψάρι, δεν το πήρα μόνο για την αλγη. Αλλά δεν ξέρω που θα μπορούσα να το δώσω και ποιός θα το πάρει ενώ είναι πια ενηλικο... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...