Jump to content

χρυσόψαρο πρόβλημα


Recommended Posts

septicaemia μου θυμιζει εμένα. Τελος παντων, το ενυδρειο πολυ μικρο για 3 χρυσοψαρα και ενα πλεκο και πλεκο με χρυσοψαρα δεν γινεται. Κατι δεν θα ειναι χαρουμενο λογω θερμοκρασιας τροπικο το ενα ευκρατο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φιλος, δώσε μας λίγο τις διαστάσεις του ενυδρείου σου. Επίσης τι εννοείς ότι τα νιτρικά είναι λίγο πάνω από το όριο? Για μένα πχ που ασχολούμαι μόνο με χρυσά και κοι, το όριο μου στα νιτρικά για αλλαγή νερού είναι το είκοσι και αυτό εγώ το θεωρώ πολύ. Για σαράντα και άνω θεωρώ ότι δηλητηρίαση τα ψάρια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή ειδα το θέμα σου από την αρχή είδα ότι είναι 240 λίτρα. Αν το μήκος του είναι και 1.20 είναι οκ για τα χρυσά (αν και προτιμώ προσωπικά το 1.5 η το 1.80). Το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό. Εγώ θα πηγαινα σε fx4 η fx6 για τα λίτρα αυτά.Τον πλεκο ελπίζω να τον έχεις βγάλει ηδη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Λοιπόν επειδή ειδα το θέμα σου από την αρχή είδα ότι είναι 240 λίτρα. Αν το μήκος του είναι και 1.20 είναι οκ για τα χρυσά (αν και προτιμώ προσωπικά το 1.5 η το 1.80). Το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό. Εγώ θα πηγαινα σε fx4 η fx6 για τα λίτρα αυτά.Τον πλεκο ελπίζω να τον έχεις βγάλει ηδη

Το eheim 2275 κανονικά δε το λες μικρο για 240 λιτρα, θα συμφωνησω οτι ειναι ''μικρο'' λογω οτι εχει χρυσοψαρα ο φιλος...Δεν ξερω αν εχει αναγκη για περισσοτερο ογκο σε βιολογικο υλικο ή σε πολυ ροη για να προτεινω eheim ή fluval...... εγω θα προσθετα ενα 2ρο φίλτρο ίδιων χαρακτηριστικών οπως π.χ φλουβαλ 407 ή αλλιως οπως ειπες και εσυ  ένα  αλλα κάλο π,χ fx6, eheim2080 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Ναι ανέφερα ότι δεν είναι αρκετό λόγω των χρυσών που αναπτύσσουν τεράστιους ρύπους ως κυπρινοειδη. Σε άλλες περιπτώσεις ναι θα ήταν επαρκές?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα το ιδιο ψαρι κλασικά εμφάνισεε παλι προβλημα...

εχει βγαλει κατι ασπρακια δεν μπορώ να καταλάβω αμα ειναι ichi η ειναι κατι απο τα κλασικά που κανει ανα περιόδους..

μετρήσεις νερο κτλπ όλα καλα

 

να το κανω καραντικα και να του δώσω κανα batopur ή panktol αν ναι ποιο ?

 

 

128590949_133142771695419_3738621969887483220_n.jpg

128804033_1665878130250210_2101261172811867542_n.jpg

128896092_830301077746748_7620718872381565761_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

μοιαζει πολυ για ικ, παρά που οι φωτο δεν ειναι πολυ καλες.

θελεις πχ TETRA MEDICAL CONTRAICK PLUS, SERA COSTAPUR.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μοιαζει πολυ για ικ, παρά που οι φωτο δεν ειναι πολυ καλες.

θελεις πχ TETRA MEDICAL CONTRAICK PLUS, SERA COSTAPUR.

το panktol  δεν κανει? δεν μπορούσα να βρω COSTAPUR και μου ειπαν ειναι το ιδιο στο pet city. καραντινα χωρις φιλτρο μπορω να κανω μονο..

παντος εμενα φαινεται πως τα ασπρακια ειναι μεσα στον ιστο και οχι σαν να εχει κολλήσει κατι πανω.

ειναι και ενας πλεκο μεσα θα εχει προβλημα αμα γινει θεραπεία? 

 

128870337_194902312218876_4009539961062138396_n.jpg

128878414_377330976669564_3524237259391691398_n.jpg

129389100_723823471898757_8935560508698536326_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωρισει καποιους "ιχθυολογους" απ αυτη την αλυσιδα απο κοντα....Πηρα μια φορα μερικες γαριδες μικρες απο κει και οταν ηρθα σπιτι, ειδα πως ειχαν καμμενες κυριολεκτικα οι ουρες. Οταν μετρησα τα νιτρικα..... ηταν 160-180! Τους πηρα τηλ και τι μου ειπαν... - μην στεναχωριέσαι, ειναι καλα! Καταλαβες τωρα....

Για το JBL punktol...δεν ειναι το ιδιο ουτε με costapur ουτε με tetra! Δεν περιεχει formaldehyde, που μαζι με τη malachite green κανουν πολυ καλη δουλια.

Πλεκο ειναι προβλημα, γιατι δεν αντεχει κανονικες δοσεις φαρμακου. Πρεπει να του κανεις θεραπεια χώρια με πιο μικρη δοση.

Θεραπεια πρεπει να κάνεις στο ενυδρειο για ολα τα ψαρια!

Και...... χωρις φιλτρο ή αεραντλια δεν γινεται,ειδικα σε περιπτωση ικ, που τα ψαρια εχουν σοβαρο θεμα με ελλειπη οξυγονωση του νερου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω γνωρισει καποιους "ιχθυολογους" απ αυτη την αλυσιδα απο κοντα....Πηρα μια φορα μερικες γαριδες μικρες απο κει και οταν ηρθα σπιτι, ειδα πως ειχαν καμμενες κυριολεκτικα οι ουρες. Οταν μετρησα τα νιτρικα..... ηταν 160-180! Τους πηρα τηλ και τι μου ειπαν... - μην στεναχωριέσαι, ειναι καλα! Καταλαβες τωρα....

Για το JBL punktol...δεν ειναι το ιδιο ουτε με costapur ουτε με tetra! Δεν περιεχει formaldehyde, που μαζι με τη malachite green κανουν πολυ καλη δουλια.

Πλεκο ειναι προβλημα, γιατι δεν αντεχει κανονικες δοσεις φαρμακου. Πρεπει να του κανεις θεραπεια χώρια με πιο μικρη δοση.

Θεραπεια πρεπει να κάνεις στο ενυδρειο για ολα τα ψαρια!

Και...... χωρις φιλτρο ή αεραντλια δεν γινεται,ειδικα σε περιπτωση ικ, που τα ψαρια εχουν σοβαρο θεμα με ελλειπη οξυγονωση του νερου.

 

βρήκα κοσταπουρ θα παω να το παρω σε λιγο  αμα δεν φαω τα 300ε . θα βγαλω τον πλεκο εξω αμα ειναι και ξεκιναω θεραπεια...

λιγες οδηγιες αν μπορεις να μου πεις... κατι διαβασα για θερμοκρασία στους 30.

ευχαριστω 

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

Μην βασανιζεις τα χρυσά με 30 βαθμους. Θα εχουν και ελλειψη οξυγονου και ακομα παραπανω στρες.  Αφηνεις την θερμοκρασια οπως ειναι ή αυξανεις μονο 2 βαθμους (γραφει,αν θυμαμαι καλα και στις οδηγιες).

Διαβασε ποια ειναι η δοσολογια για το πλεκο, νομιζω η μιση δοση, τσεκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μην βασανιζεις τα χρυσά με 30 βαθμους. Θα εχουν και ελλειψη οξυγονου και ακομα παραπανω στρες.  Αφηνεις την θερμοκρασια οπως ειναι ή αυξανεις μονο 2 βαθμους (γραφει,αν θυμαμαι καλα και στις οδηγιες).

Διαβασε ποια ειναι η δοσολογια για το πλεκο, νομιζω η μιση δοση, τσεκαρε το.

μηπως να ξεκινήσω μια θεραπεία με bactopur για 2-3 μερες σε καραντίνα? ειναι σίγουρα ιτσ αυτό?

2 βδομαδες ειναι ετσι το ψαρι. παντος στο σωμα δεν φαινεται να εχει ασπρακια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kerk14 έγραψε:

μηπως να ξεκινήσω μια θεραπεία με bactopur για 2-3 μερες σε καραντίνα? ειναι σίγουρα ιτσ αυτό?

2 βδομαδες ειναι ετσι το ψαρι. παντος στο σωμα δεν φαινεται να εχει ασπρακια. 

bactopur ειναι για βακτηριακες λοιμωξεις. Ειναι ικ και δεν το πιανουν αντιβιωσεις. Αν θελεις να δεις καλα καλα το τι γινεται, παρε μεγεθυντικο φακο. Θα σε βοηθησει. Σαν να μου φαινεται οτι εχει βλεννα πανω στο σωμα. Τρωει;

Πανω σε πλεκο φαινονται πιο καλα τα ασπρακια, δες αν εχει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

bactopur ειναι για βακτηριακες λοιμωξεις. Ειναι ικ και δεν το πιανουν αντιβιωσεις. Αν θελεις να δεις καλα καλα το τι γινεται, παρε μεγεθυντικο φακο. Θα σε βοηθησει. Σαν να μου φαινεται οτι εχει βλεννα πανω στο σωμα. Τρωει;

Πανω σε πλεκο φαινονται πιο καλα τα ασπρακια, δες αν εχει.

 

μονο αυτο εχει προβλημα

τρωει κανονικα δεν εχει κατι

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω δε μου φαίνεται για ick φίλε μου. Θα ήταν σε όλο το σώμα όχι μόνο στα πτερύγια και την ουρά. Καταρχάς βγάλε τον πλέκο από εκεί γιατί στρεσάρει τα χρυσά και μπορεί και να βεντουζώσει  και πάνω σε κανένα λόγω βλέννας και πείνας αν δεν τρέφεται καλά. Έχεις μικρότερο ενυδρείο? Τα άλλα ψάρια σου έχουν συμπτώματα παρόμοια?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πες μου τις τελευταίες μετρήσεις σου και πότε τις έκανες? Ήταν με υγρά τεστ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Επίσης πες μου τις τελευταίες μετρήσεις σου και πότε τις έκανες? Ήταν με υγρά τεστ?

ολα τα ψαρια ειναι καλα εκτος απο αυτο. που ειναι κανονικά δραστήριο απλα εχει τα σημάδια.

Νο3=25-35 salifert test υγρο τεστ τα υπολοιπα ειναι οκ

 

ο πλεκο δεν τα πειράζει  τα χρυσόψαρα και του βαζω φαγητό μεσα στη φωλιά του που δεν χωράνε τα αλλαειναι μικρος ακομα και για κάποιο λογο εχει ενα ματι... αμα δω οτι αποτελεί πρόβλημα θα τον δώσω αργότερα..

 

μπορω να βαλω σε καραντίνα costapur και bactopur μαζί? συνδυάζονται αυτά τα δυο?

 

 

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει ένα μάτι μπορεί και να είναι αποτέλεσμα καβγά. Εκτός και αν είχε ένα από την αρχή. Όσον αφορά το χρυσόψαρο, για εμένα μην πας αμέσως σε τόσο δυνατή θεραπεία. Βάλτο στη καραντίνα και στη συνέχεια βάλε 3γρ./λ ενυδριακο αλάτι (και το ΧΙΩΝ το πράσινο κάνει). Πριν το ρίξεις διάλυσε το σε ένα μπολ με νερό του ενυδρείο και μετά ριχτο στην καραντινα. Επίσης ξεκινά και θεραπεία με μελαφιξ αν έχεις που είναι πολύ ήπιο φάρμακο. Δοσολογια γράφει στο μπουκαλάκι του. Αυτό για μια εβδομάδα. Αν το ψάρι θεραπευτεί ξεκινάς αλλαγές νερού καθημερινά 10 τις εκατό για 6 ημέρες και μετά βάζεις το ψάρι στο κυρίως ενυδρείο (δεν πρέπει να αλλάζουμε απότομα πολύ νερό αν έχουμε αλλατι γιατί το ψάρι θα πεθάνει λόγω οσμωτικου σοκ).

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι δεν γίνει καλά ξαναμιλαμε για νέα θεραπεία. Αν δεις όμως ότι τα άσπρα αυτά επεκτείνονται στο υπόλοιπο σώμα τότε ανέβασε τη θερμοκρασία της καραντίνας στους 28-29 έως ότου δούμε εάν αρχίζουν να φεύγουν. Η καραντίνα πόσα λίτρα είναι?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν πάλι δεν γίνει καλά ξαναμιλαμε για νέα θεραπεία. Αν δεις όμως ότι τα άσπρα αυτά επεκτείνονται στο υπόλοιπο σώμα τότε ανέβασε τη θερμοκρασία της καραντίνας στους 28-29 έως ότου δούμε εάν αρχίζουν να φεύγουν. Η καραντίνα πόσα λίτρα είναι?

40L   120g αλατι δλδ? αρκετο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα είναι. Απλά όπως σου είπα διάλυσε το πρώτα σε μπολ με νερό ενυδρείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ενημέρωνε με καθημερινά και με φωτόγραφιες και υλικό στο ποστ εδώ. Ώστε αν δω κάτι περίεργο η αν έχεις απορίες να το λύνουμε επιτόπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι ιδανικά για τον αριθμό αυτό ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Να ξέρεις ότι τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι ιδανικά για τον αριθμό αυτό ψαριών.

3 χρυσοψαρα και ενας μικρος πλεκο? 250l ειναι κ το κανονικο. δεν εχω χωρο για μεγαλυτερο ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτό σου λέω ότι τα ψάρια είναι άρχοντες εκεί μεσα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...