Jump to content

Πετρες λαβας και ψαμμιτης μεσα στο θαλασσινο ενυδρειο


natateo

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Τωρα και μερικες μερες διαβαζω για θαλασσα και δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις πετρες....

Καποιοι γραφουν, οτι γινεται να βαλεις και πετρες λαβας στο θαλασσινο, αρκει να μην περιεχουν βλαβερες ουσιες ... και κρατανε reef ενυδρεια,που εχουν μεσα μεχρι 30% πετρες λαβας (το υπολοιπο ειναι κανονικο reef rocks)  και δεν υπαρχει κανενα προβλημα...

Αλλοι λενε, οτι  δεν γινεται ουτε με 30% .... μονο reef βραχος  - ομως δεν εξηγουν ξεκαθαρα το γιατι.....

Το ιδιο γινεται και με ψαμμιτη και με αλλες ασβεστολιθικες πετρες, που καποιο βγαζουν μεσα απο την θαλασσα ....

Τι γινεται;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η θάλασσα εχει ενα ΡΗ γυρω στο 8. Το ίδιο θέλουμε και στο ενυδρείο. ενας τρόπος να το κρατήσουμε όσο γίνεται κοντά σε αυτή την τιμή ειναι να βάζουμε αραγωνίτη (οποιος βοηθά και στο ΚΗ). Δουλεύει κάπως σαν Buffer.  

Τωρα αν με 20% λάβα και 80% αραγονίτη μπορεί να το κρατήσει, ιδίως για reef εγω θα ελεγα πως οχι και δεν θα το πρότεινα σε κάποιον. Οταν μου εχεις κοράλλια μεσα που εχουν 50 και 80 ευρώ το να μην βάλεις 20% αραγονίτη ειναι σαν να παίζεις με την φλόγα. 

 

Για ουσίες απο τις πέτρες λάβας να βγαίνουν στο θαλασσινό ενυδρείο δεν εχω ακούσει ποτε. 

Για αυτους που ισχυρίζονται οτι το δουλεύουν έτσι το ενυδρείο, τίθεται το ερώτημα πόσο αξιόπιστες ειναι οι πληροφορίες τους, όσο και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο. Μπορεί για τα 1 -2 χρόνια να αντέξει. Αλλά μετά που το βιοφορτίο μέσα μεγαλώνει αλλάζουν τα πράγματα.

 

Τα πράγματα ειναι πολύ ποιο ελαστικά στα μεσογειακά ενυδρεια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας αφηνω ετσι απλα... :)!

Με ασβεστολιθικες πετρες τι γινεται; Ειναι σχεδον ιδιες με τον βραχο, απλα δεν ειναι τοσο πορωδες....

Εκει να φανταστω παιζει ρολο η βιολογια....

Link to comment
Share on other sites

Μη μας αφήνεις !! Εχουμε μεγάλη υπομονή  :P :P :P  

 

Ειναι αυτό που είπες, και επίσης δεν ξέρω κατα πόσο αυτές επηρεάζουν τις τιμές του Ca και του KH .  Όμως επειδη ειναι σαν νταμάρια, προτιμούμε τις πορώδες για την βιολογία τους, και θα έλεγα,  και για το aquascape , καθώς ειναι ελαφριές και δίνουν την δυνατότητα να φτιάξεις κλαδιά, γεφυρούλες,  και ακόμα και να τις σπάσεις , με σκοπό να δημιουργήσεις το σχήμα του aquascape που επιθυμεις.  Κάτι που με τα νταμάρια δεν μπορείς εύκολα. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία μπορείς να φτιάξεις εύκολα και δικό σου βράχο από λευκό τσιμέντο , προσθέτοντας ελαφρόπετρα στο μείγμα για να μειωθεί το βάρος . Ετσι κάνεις και ότι σχήμα θες και το κόστος είναι μικρό . Μπορείς να το συνδυάσεις και με νεκρό και το αποτέλεσμα είναι σούπερ και το κόστος μικρό. 

 

Καλή αρχή στην θάλασσα :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Ναταλία μπορείς να φτιάξεις εύκολα και δικό σου βράχο από λευκό τσιμέντο , προσθέτοντας ελαφρόπετρα στο μείγμα για να μειωθεί το βάρος . Ετσι κάνεις και ότι σχήμα θες και το κόστος είναι μικρό . Μπορείς να το συνδυάσεις και με νεκρό και το αποτέλεσμα είναι σούπερ και το κόστος μικρό. 

 

Καλή αρχή στην θάλασσα :)

Ακομα ειμαι στο διαβασμα :D

Θα παρω (αν αποφασισω τελικα)... κανονικο νεκρο βραχο και λιγο  ζωντανο. Ο ανδρας μου εχει εναν φιλο, που κραταει reef 500λ, θα παρω και νερακι απο εκει... αν....................:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...