Jump to content

αυξημενα NO3


Recommended Posts

Χαιρεται.Θα ηθελα τα φωτα σας.Εδω και 2.5 μηνες τρεχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων.το προβλημα μου ειναι οτι αφου εστρωσε μετα απο περιπου 1,5 μηνα και εβαλα τα ψαρακια μου μεσα τα ΝΟ3 μετα απο την εβδομαδιαια αλλαγη νερου πεφτουν στο 25 αλλα σχεδον σε μια εβδομαδα παλι ανεβαινουν κοντα στο 50.ειναι φυσιολογικο αυτο?τοσο πολυ πρεπει να ανεβαινουν?ολες οι αλλες μετρησεις ειναι φυσιολογικες.οι αλλαγες που κανω ειναι στο 50% του νερου.απο ψαρακια εχω 7 preacox 5 Bronze Cory 8 amano kai 3 helena snails.δεν νομιζω να ειναι και πολυ φορτωμενο απο ψαρια.ταιζω μια ταμπλετα βυθου την ημερα και λιγα flakes.και μια φορα την εβδομαδα καθολου.απο φιλτρο εχω ενα fluval 106 στο οποιο και στα 2 καλαθια εχω μακαρονι.το ενυδρειο εχει και μερικα φυτα μεσα και υποστρωμα με ψιλο χαλικι απο πανω του.οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Κανονικά θα έπρεπε να είσαι στα 25 νιτρικά πριν την αλλαγή και όχι πριν. Άρα ναι κάτι παίζει.. Οι μελανοταινίες είναι μεγαλούτσικα ψάρια και σε συνδυασμό με τα 5 cory αυξάνεται ο αριθμός...βέβαια έχεις ένα καλό φίλτρο και φυτά. Μήπως δεν είχε στρώσει το φίλτρο?Βιολογικό υλικό μήπως έννοείς ελαφρόπετρα ή άνθρακα?Ροή έχεις καλή? ή μαζεύξονται τίποτα βρωμιές σε σημεία μέσα στο ενυδρείο?Την ταμπλέτα την τρώνε τα ψάρια ή διαλύεται μόνη της στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

1-Ειναι φυσιολογικο να ανεβαινουν τα νιτρικα 25 ppm σε μια εβδομαδα με συγκεκριμενη ψαροσυνθεση, αν δεν υπαρχουν πολλα φυτα.

Η λυση ειναι απλη αλλαζεις το νερο 2 φορες την εβδομαδα, μεχρι να πεσουν τα νιτρικα στα 5ppm και μετα συνεχιζεις κανονικα - μια φορα την εβδομαδα. Τα νιτρικα θα πανε απο 5 στα 30.

2- Αν δεν εχεις σφουγγαρια (βαμβακι) πριν το βιολογικο υλικο (μακαρονι), τοτε το μακαρονι μπορει να μαζευει πολλες βρομιες και να ανεβαζει και αυτο τα νιτρικα.

αν μπορεις, ανεβασε μια φωτοραφια του ενυδρειου σου.

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.τις μελανοταινιες που εχω τις πηρα μικρες.ειναι 3-4 ποντους η καθεμια.η ταμπλετα αν δεν την φανε δεν φευγουν απο εκει.οσον αφορα τα flakes αυτα δεν προλαβαινουν να πεσουν στο νερο.εχω παθει πλακα με την ταχυτητα των preacox.οσον αφορα το φιλτρο τωρα το φλουβαλ εχει τα 4 σφουγγαρια στην αρχη και μετα 2 καλαθια.στο ενα εχει παλι σφουγγαρι(το οποιο το εβγαλα και το γεμισα με μακαρονι) οπως γεμισα και το δευτερο παλι με μακαρονι και λιγο βαμβακι ενυδρειακο στο τελος για να μαζευει τα ψιλα.το θεμα μου ειναι οτι για να ριξω τα νο3 στο 25 χρειαζεται κοντα στο 50-60% αλλαγη νερου καθε βδομαδα και δεν ξερω αν ειναι καλο να κανω τοσες μεγαλες αλλαγες νερου.δλδ γνωμη σας ειναι να βγαλω απο το ενα καλαθι το μακαρονι και να βαλω και εκει σφουγγαρι?εχω βαλει και εναν κυκλοφορητη για καλυτερη ροη μιας και ειχα και για καποιες μερες φιλμ στην επιφανεια.τωρα εχει φυγει.σας ανεβαζω και μερικες φωτο απο το ενυδρειο μηπως και βοηθησουν.

IMG_20190910_185601.jpg

IMG_20190910_185602.jpg

IMG_20190910_185605.jpg

IMG_20190910_185609.jpg

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Άποψη μου είναι ότι φταίει το φίλτρο σου. Το 106 είναι πολύ λίγο για 120 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

το 106 νομιζω γυρναει 500 λιτρα.οποτε δεν ειναι οκ για τα λιτρα μου?τι ροη πρεπει να εχει ενα φιλτρο για τα λιτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που το φίλτρο μετατρέπει την αμμωνια σε   νιτρικά δουλεύει μια χαρά.

Τα φυτά που έχεις είναι αργής ανάπτυξης, όπως φαίνεται είναι και σταματημένα , ίσως και να έχεις βαρύ χέρι στο φαγητό.

Θα πρότεινα αυτό που αναφέρει παραπάνω και η natateo  .

Με τι μετράς τα νο3?

Link to comment
Share on other sites

τα 4 μεγαλα φυτα τα εχω απο την αρχη και εχουν μεγαλωσει αρκετα,τα αλλα τα εχω βαλει εδω και 10 μερες γιαυτο ειναι πιο μικρα.μετραω με υγρα τεστ της salifert.οποτε κανω και μια δευτερη αλλαγη και μολις πεσουν συνεχιζω με μια και θα δω πως θα παει.θα σας ενημερωσω.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...