Jump to content

Ποια αμμωνία για στρώσιμο ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

μετά από χρόνια αποφάσισα να ξανασχοληθώ με το χόμπυ. Για το στρώσιμο χρησιμοποιώ τροφή (flakes) αλλά θα ήθελα σε ένα από τα ενυδρεία να χρησιμοποιήσω αμμωνία (κυρίως για σύγκριση/πείραμα).

 

Από το φαρμακείο πήρα μια αμμωνία της εταιρείας Syndesmos, στην ετικέτα γράφει Chemco Αμμωνία Υδατικό Διάλυμα 23-25%. Επικοινώνησα με την εταιρεία αλλά δεν μπορέσανε να μου πούνε με σιγουριά αν εκτός αμμωνίας και νερού περιέχει και κάποιο σταθεροποιητή (δεν γνωρίζω αν αυτό θα έχει κάποια επίπτωση στα ψάρια). Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο προιόν ? Υπάρχει κάτι άλλο προτεινόμενο ?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

εγώ έχω την απορία γιατί για το στρώσιμο να χρησιμοποιησείς τροφή και να μην το κάνεις προβλεπόμενα με βακτήρια και υπομονή ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος mimism έγραψε:

Καλησπέρα 

εγώ έχω την απορία γιατί για το στρώσιμο να χρησιμοποιησείς τροφή και να μην το κάνεις προβλεπόμενα με βακτήρια και υπομονή ???

Αν θα βαλεις βακτηρια και δεν θα υπαρχει τροφη για αυτα  -  θα πεθανουν απο την πεινα ................

Υπομονη ειναι καλο πραγμα, αλλα τα βακτηρια θελουν τροφη (αμμωνια) για να ζησουν και να πολλαπλασιαστουν.

Και χωρις βακτηρια (εννοω ειδικα σκευασματα με βακτηρια) γινεται να στρωσεις το ενυδρειο. Τα βακτηρια ειναι παντουυυυυυυυυυυ!!!!!!! :nurse::bigemo_harabe_net-152:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishnchips έγραψε:

Καλησπέρα σας,

 

μετά από χρόνια αποφάσισα να ξανασχοληθώ με το χόμπυ. Για το στρώσιμο χρησιμοποιώ τροφή (flakes) αλλά θα ήθελα σε ένα από τα ενυδρεία να χρησιμοποιήσω αμμωνία (κυρίως για σύγκριση/πείραμα).

 

Από το φαρμακείο πήρα μια αμμωνία της εταιρείας Syndesmos, στην ετικέτα γράφει Chemco Αμμωνία Υδατικό Διάλυμα 23-25%. Επικοινώνησα με την εταιρεία αλλά δεν μπορέσανε να μου πούνε με σιγουριά αν εκτός αμμωνίας και νερού περιέχει και κάποιο σταθεροποιητή (δεν γνωρίζω αν αυτό θα έχει κάποια επίπτωση στα ψάρια). Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο προιόν ? Υπάρχει κάτι άλλο προτεινόμενο ?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Δεν νομιζω να υπαρχει σταθεροποιητής σ΄αυτο το σκευασμα. Αν τα ψαρια θα μπουν μετα το στρωσιμο+αλλαγη νερου, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.....Κανεις και τεστακια.....

Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει κατι παρομοιο.

Δοκιμασε. Αλλα μην βαζεις τοση αμμωνια στο νερο, για να φτασει πανω απο 3-4 mg/l (ppm).

Ο @Χρήστος εχει μελετησει αυτο το θεμα, αν θυμαμαι καλα. Θα περιμενουμε να μας απαντησει.......

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, natateo said:

Αν θα βαλεις βακτηρια και δεν θα υπαρχει τροφη για αυτα  -  θα πεθανουν απο την πεινα ................

Υπομονη ειναι καλο πραγμα, αλλα τα βακτηρια θελουν τροφη (αμμωνια) για να ζησουν και να πολλαπλασιαστουν.

Και χωρις βακτηρια (εννοω ειδικα σκευασματα με βακτηρια) γινεται να στρωσεις το ενυδρειο. Τα βακτηρια ειναι παντουυυυυυυυυυυ!!!!!!! :nurse::bigemo_harabe_net-152:

Έχω στρώσει 5 ενυδρεία μόνο με βακτηρια (ειδικα σκευασματα με βακτηρια) και το ένα είναι με δίσκους!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mimism έγραψε:

Έχω στρώσει 5 ενυδρεία μόνο με βακτηρια (ειδικα σκευασματα με βακτηρια) και το ένα είναι με δίσκους!!!

Και εγω εχω στρωσει ενυδρεια χωρις ψαροτροφη, αλλα με soil, που βγαζει τόσα θρεπτικα, που δεν χρειαζεται να ταιζεις τα βακτηρια απ΄εξω.

Αν μιλαμε για σκετο χαλικι, απο που θα εμφανιστει η αμμωνια; Απο αερα;  Καποια σκευασματα μπορει να εχουν και αμμωνια μαζι με βακτηρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo γενικά μελέτησα όλες της άλλες μεθόδους πλην την αμμωνία ή καλύτερα όχι τόσο διεξοδικά γιατί προσωπικά αν και χρησιμοποιείτε κατά κόρον ακόμη την θεωρώ ξεπερασμένη μέθοδος στρωσίματος.  Από την στιγμή που έχω στην διάθεση μου καλύτερους τρόπους γιατί να ασχοληθώ με την αμμωνία.

Συνήθως τα περισσότερα σκευάσματα περιέχουν μέσα νεράκι και αμμωνία και δεν έχω ακούσει για διαλύματα από φαρμακείο να περιέχουν κάτι άλλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...