Jump to content

Ati hybrid overview


salamander

Recommended Posts

Μια που το είχα αναφέρει ήρθε η ώρα να πω και δυο λόγια για τα παραπάνω φώτα...

 

Καταρχάς να αναφέρω ότι στην κατοχή μου είναι ένα φωτιστικό καινούργιας γενιάς ati hybrid 4x54w+3x75led wifi και ένα 8x39w+2x75led με τα καινούργια cluster σε led αλλά όχι wifi.
Οτιδήποτε θα πω παρακάτω είναι καθαρά η γνώμη μου από την εμπειρία που έχω και τίποτα παραπάνω( που μπορεί να βάζει κάποιος πονηρός). 

Καταρχάς μιλάμε για ένα φωτιστικό όπου το desing η ποιότητα τα αλουμίνια του κτλ είναι επιπέδου powermodule (για όσους έχουν έρθει σε επαφή παλιότερα). Όσοι δεν έχουν έρθει σε επαφή αυτό σημαίνει μια αρκετά καλή κατασκευή, η οποία και αντέχει στο χρόνο και γενικά προβλήματα δεν θα βγάλει. Φυσικά είναι κρεμαστό, έρχεται μαζί με το κιτ και είναι αρκετά βαρύ. 

Πάμε στα ενδιαφέρον πράγματα :
 
Το μπάλαστ του wifi δεν έχει καμία ρύθμιση (εξωτερικό μπάλαστ) σε αντίθεση με το απλό όπου έχει οθόνη και κουμπάκια  (και καλά να το ρυθμίσεις και από εκεί). Συνδέεις λοιπόν στην πρίζα, συνδέεις wifi στην μια περίπτωση (mac και windows), και windows μόνο στην δεύτερη.

 

Software


Wifi edition :  Με γερμανική φιλοσοφία χωρίς πολλά πολλά και με σχετικά λίγο χρόνο να καταλάβεις τι πρέπει να κανείς η έκδοση wifi είναι αρκετά προσιτή ακόμα και για κάποιους που έχουν μικρή ιδέα. Έχει δυνατότητα να φτιάξει τον κύκλο της ημέρας ρυθμίζοντας εντάσεις σε led και t5. Χρησιμοποιώντας έτοιμα setup στα led αλλά και custom όπως τα θέλεις εσύ. Σημείωση βασική είναι να έχεις την τελευταία έκδοση firmware στο φωτιστικό σου (το update γίνεται μέσο τις εφαρμογής) γιατί κάποια bug που έχει λύνονται. 

Old version : Σκληρή γερμανική φιλοσοφία με αρκετά δυσκολότερο μενού αλλά τις ίδιες επιλογές και δυνατότητες κατά 95%.

 

*Σίγουρα για κάποιον που βλέπει τα αντίστοιχα προγράμματα ecotech,kessil κτλ είναι αρκετά πίσω αλλά παραμένουν ουσιαστικά και λειτουργικά. 

 

Στο κομμάτι τις απόδοσης είναι πάρα πολύ καλά και κατατάσσονται άνετα στα καλύτερα της αγοράς..

Η δικιά μου η άποψη για κάποιον που θέλει να δώσει αυτά τα χρήματα και ξέρει τι θέλει είναι Ναι χωρίς σκέψεις. Ναι στον υβριδικό φωτισμό Ναι και στο συγκεκριμένο φωτιστικό και στις δύο εκδώσεις του. 

 

Οτιδήποτε άλλο το συζητάμε... 

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε ευχαριστούμε πολύ για την ανάλυση-ενημέρωση. 

Ναι ο υβρικος φωτισμός είναι ο ιδανικός φωτισμός για υψηλό επίπεδο δυσκολίας ενυδρείακης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ενημέρωση!

Εγγύηση τόσα χρόνια η ΑΤΙ σαν εταιρεία!

Πόσο όμως κοστίζει?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πολύ ωραία ενημέρωση!

Εγγύηση τόσα χρόνια η ΑΤΙ σαν εταιρεία!

Πόσο όμως κοστίζει?? 

¨Εχει πολλές επιλογές περίπου 900-1000 μέχρι 1700...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...