Jump to content

Νέο κανάλι στο Youtube από την κοινότητα KOIHELLAS


DrKOI

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα. Και ένα τεχνικό βίντεο με το unboxing του Surface skimmer που αγόρασα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραία η αναβάθμιση. Καλώς να τα γεμίσεις.

Γιατί δεν μεταφέρεις την βιολογική σου φίλτρανση προς το τέλος π.χ. στο 3ο δοχείο, οπότε τα 2 πρώτα καινούργια δοχεία να δουλέψουν σαν votrex μέχρι να γεμίσουν και αυτά με υλικά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή εβδομάδα. Άνοιξη και αυτή την περίοδο είχαμε επισκέπτες στην λίμνη μας. Δείτε τι μας τίμησε και Καλή Ανάσταση

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τεχνικό βίντεο με επίδειξη μιας αερόπετρας νέου τύπου

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην KOI Hellas χρησιμοποιούμε μόνο κορυφαία υλικά στις λίμνες μας. Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζουμε το 1 εκ των 2 κορυφαίων βιολογικών υλικών για φίλτρα λίμνης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το νέο μας βίντεο έχει θέμα την πρώτη μας προσπάθεια φυσικής επιλεκτικής ωοτοκίας

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλοι της KOIHELLAS σαν παραθέτω ένα διδακτικό βίντεο το οποίο αποτελεί και το 1ο Live Video της Koi Hellas.

 

 

Σαν νέα επιχείρηση στον χώρο θα εστιάσουμε στην κατάρτιση του χομπίστα ώστε να αποκτήσει την σωστότερη δυνατή γνώση για το Koi και να αποφύγει τις κακοτοπιές

που κοστίζουν σε ζωντανά αλλά και σε χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, φέραμε καινούρια αντλία για την λίμνη μας αλλά και τους πελάτες μας. Δείτε το unboxing της.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελική αναβάθμιση των φίλτρων μας μέχρι την επόμενη  

???

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη αντλία που περιγράφεις στο βίντεο είναι υποστηρικτική ή λειτουργεί παράλληλα με την κανονική? Και αν τελικά λειτουργούν παράλληλα που καταλήγει η κάθε μια εξ αυτών?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη αντλία που περιγράφεις στο βίντεο είναι υποστηρικτική ή λειτουργεί παράλληλα με την κανονική? Και αν τελικά λειτουργούν παράλληλα που καταλήγει η κάθε μια εξ αυτών?
Δουλεύουν και οι 2 μαζί για να είναι ξεκούραστες αλλά και για λόγους ασφαλείας. Και οι 2 καταλήγουν στο 1ο βαρέλι από τα φίλτρα. Στο μέλλον θα μπαίνουν στο προφιλτρο

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δλδ συνολικά έχει κυκλοφορία 18000λ/ω?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

δλδ συνολικά έχει κυκλοφορία 18000λ/ω?

Οι αντλίες μου είναι η μια 22 χιλιάδες και η άλλη 8 χιλιάδες λίτρα. Αλλά την μεγάλη την λειτουργώ στο 50% δηλαδή στις 11 χιλιάδες αν δουλεύει με ακρίβεια ο ρυθμιστής. Ο περισσότερος κόσμος που ασχολείται με το χόμπι και ειδικά κάτι ξερόλες "παλιοί" πιστεύουν λανθασμένα ότι δουλεύει αθροιστικά. Δεν ισχύει αυτό. Απλά η δεύτερη βοηθάει να δουλεύουν και οι 2 ξεκούραστα και ότι απώλειες υπάρχουν λόγο συνδέσμων, γωνιών, μανομετρικού ύψους να τις προσπερνά. Αυτή την στιγμή δουλεύει με 11.500 χιλιάδες λίτρα ανα ώρα πραγματική ροή και όχι ροή ενδεικνυόμενη με βάση το manual του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες πλήρως. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, killerknight said:

Με κάλυψες πλήρως. Ευχαριστώ πολύ.

Αυτή είναι η πρόθεση μου η KOIHELLAS να καλύπτει όλους τους συνχομπίστες 100% και με σωστή ενημέρωση. Να 'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας και καλό μήνα. Μετά από περιπου 4 μήνες τα "μωρά" που γεννήθηκαν και ήταν η πρώτη μας απόπειρα χωρίς καμία σοβαρή μέριμνα έχουν μεγαλώσει. Σε αυτά μέσα γεννήθηκαν ένα Hi Asagi και ένα Ki Utsuri το οποία μας εξέπληξαν. Θα μελετήσουμε την πορεία τους και θα δούμε αν διατηρηθούν με αυτά τα χρώματα διότι θα είναι οδηγός για το μέλλον. Οι εναλλαγές των σχεδίων και χρωμάτων κατά την διάρκεια της ζωής τους είναι που κάνουν τα Koi ξεχωριστά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και του χρόνου να έχεις περισσότερες γέννες εύχομαι. Σχεδιάζεις να κάνεις φυσική αναπαραγωγή του χρόνου ή τεχνητή?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και του χρόνου να έχεις περισσότερες γέννες εύχομαι. Σχεδιάζεις να κάνεις φυσική αναπαραγωγή του χρόνου ή τεχνητή?
Καλημέρα και ευχαριστώ. Είμαι υπέρ της φυσικής αναπαραγωγής αλλά δεν αποκλείω και το αντίθετο εφόσον δημιουργήσω μια καλή βάση από γεννήτορες στο μέλλον.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αφού έχεις νούφαρα μέσα στη λίμνη είναι σίγουρο ότι θα έχεις πολλές γεννήσεις γιατί τα αυγά κάθονται εκεί. Αρκεί να έχεις βάλει πλαστικό πλέγμα πάνω από τη βάση της γλάστρας ώστε να μην τα φάνε πασπαλίζοντας το χώμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, killerknight said:

Κοίτα αφού έχεις νούφαρα μέσα στη λίμνη είναι σίγουρο ότι θα έχεις πολλές γεννήσεις γιατί τα αυγά κάθονται εκεί. Αρκεί να έχεις βάλει πλαστικό πλέγμα πάνω από τη βάση της γλάστρας ώστε να μην τα φάνε πασπαλίζοντας το χώμα. 

Μέχρι του χρόνου οι υποδομές μου θα έχουν αλλάξει άρδην. Θα γίνει ειδική μέριμνα πλέον για τις γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ok. θα παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τις εξελίξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, πόσα χρόνια ασχολείσαι με τα κοι?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, killerknight said:

Να σε ρωτήσω, πόσα χρόνια ασχολείσαι με τα κοι?

Λίμνη έχω 5 χρόνια ΑΛΛΑ με το Ιαπωνικό Koi και γενικά με το Koi ασχολούμαι τα τελευταία 2,5 χρόνια.

Mιλάμε για πάθος....Έχω δώσει πολύ από τον προσωπικό μου χρόνο αλλά και χρήμα.

Έχω δει άτομα στην κοινότητα να είναι χρόνια στο hobby και η πρόοδος τους να είναι μηδενική και να έχουν κάνει τραγικά λάθη όπου σε παρασέρνουν και εσένα μαζί....

Επομένως για εμένα δεν μετράνε τα χρόνια και δεν αποτελεί κριτήριο για να καταλάβω αν κάποιος γνωρίζει από Koi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...