Jump to content

Aquaponic vision 260 με κιχλιδες και clown loach


Zetel

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλοι συνχομπιστες...

Αυτο ειναι το γλυκό ενυδρείο μου με malawi κιχλιδες, clown loach και ενα αφρικανικό ψατοψαρο...

Εχω δημιουργήσει έναν βιότοπο τύπου aquaponic και φυτά στο aquaponic εχω βαλει έναν χειμωνιάτικο βασιλικό (τον ψηλό) ,έναν κισσό και μια καυτερη πιπεριά. 

 

Από ότι δείχνει το σύστημα καθαρισμου νερού μέσω ριζών δέντρων, όπως θεωρητικά συμβαίνει στην φύση, λειτουργεί άψογα... Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 6 μηνες και αλλαγή νερού εχω κανει μια τον πρώτο μήνα και μια πριν από 10 μερες. 

IMG_20190910_145130.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zetel
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το προτζεκτ σου για αυτό κανε μια παρουσίαση χρησιμοποιώντας τη ''φόρμα'' για να έχουμε πλήρη εικόνα και να παρακολουθήσουμε την  εξέλιξη του. Έπονται ερωτήσεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
 Αφρική Λίμνες
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1.21 x 46 x 64
Συνολικά Λίτρα: 260
Sump (λίτρα): οχι

Οργανισμοί
Φυτά: echinodorus (νομιζω)
Ψάρια: Κιχλιδες MALAWI melanochromis maingano x1 melanochromis johanni x1 Pseudotropheus socolofi albino x2 maylandia lombardoi x 2 
Άλλα είδη: Γατοψαρο Synodontis eupterus x1 Αεκτσηδες clown loach x6 zebra snails x 5?

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: βαμμενη πλατη με πλαστικο χρωμα 
Πέτρες: glimmer rock
Ξύλα: spider wood (νομιζω)
Άλλα διακοσμητικά : 2 air pumps
Υπόστρωμα: κοραλιογενης αμμος χοντρη 
Βυθός: βαθυς και με συνεχους καυγαδες :P

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 29 watt led 6400k + 29 watt led 9000k
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες την ημερα

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: aquanova 1200 
Θέρμανση/ Ψύξη: 300 watt θερμανση
Λίπανση: dennerle plant elixirium 
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: φιλτρανση aquaponic
Διατροφή: 3 μικρα γευματα την ημερα


Παράμετροι
pH: 7.8
Γενική σκληρότητα (GH): 14-15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26 

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:πολυ σπανια ,θελω καθολου
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: μονο αντιχλωριο ,εβαζα μικροοργανισμους το πρωτο διμηνο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμα εσωτερικου φιλτρου που εχω ως purifier και καθαρισμα βυθου καθε 2 εβδομαδες !

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

IMG_20190910_145130.jpg.519820f0be9ed4e26327bec48953f2bd.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zetel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα το ζευγαρακι του ενυδρειου....  2χ Sciaenochromis fryeri 

Link to comment
Share on other sites

Κ πως δουλεύει όλο αυτο;περνάς το νερό μέσα απ τη γλάστρα με τα φυτά ή είναι οι ρίζες του μες το νερο;Τα fryeri ίσως ζορίζονται σ αυτά τα λίτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κ πως δουλεύει όλο αυτο;περνάς το νερό μέσα απ τη γλάστρα με τα φυτά ή είναι οι ρίζες τους μες το νερο;Τα fryeri ίσως ζορίζονται σ αυτά τα λίτρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι κατα της  συντηρησης ενυδρειου χωρις αλλαγες νερου.

Μου ερχεται μια εικονα με 10 ατομα, που καθονται σε ενα δωματιο με κλειστες πορτες και παραθυρα για καμια εβδομαδα.........εχουν οξυγονο, αλλα ......βρωμα!

Και εγω θα ειχα μηδενικα οχι μονο νιτρικα, αλλα και Ρ,Κ και άλλα, αν δεν θα εβαζα λιπασματα  καθε μερα..... ομως αλλαγες κανω καθε εβδομαδα μεχρι 50%

Στο νερο υπαρχουν πολλες οργανικες και ανοργανες ενωσεις,που δεν μπορουμε να μετρησουμε με ενυδρειακα τεστ.....

Οσο  μου αρεσει το φρεκο αερακι απο το παραθυρο, τοσο  αρεσει και στα ψαρακια μου το φρεσκο νερακι :)

Γνωμη μου ειναι. Δεν θελω σε καμια περιπτωση να το περασω σαν - μονο αυτο ειναι σωστο -

P.S. Το ενυδρειο μ΄αρεσει!

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το θέμα, θα έλεγα ότι το νερό το οποίο επιστρέφει στο ενυδρείο ΙΣΩΣ να είναι πιό φρέσκο από το "φρέσκο νεράκι". Στην ουσία κάνουμε αυτό που γίνεται μέσα στο ενυδρείο (και) σε έναν κύκλο εκτός ενυδρείου (προσομειάζοντας τον ίδιο κύκλο με τον οποίο η φύση μας προσφέρει το "φρέσκο νεράκι"). Θα μπορούσε κανείς να πεί ότι "αυξάνουμε" κατά πολύ τα λίτρα του ενυδρείου μας χωρίς να αυξήσουμε την γυάλα μας και διαθέτουμε ένα πολύ μεγάλο φυσικό φίλτρο (αυτό δεν κάνουμε και με το sump?) 

Φυσικά δεν είναι κάτι απλό. Διότι όπως το ενυδρείο μας βασίζεται στην ισορροπία του για να μείνει υγιές έτσι και ένα σύστημα aquaponics. Αν μάλιστα κάποιος θελήσει να καταναλώνει τον βασιλικό και τις πιπεριές τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα διότι η παρέμβαση με χημικά/φάρμακα στο ενυδρείο (και τα φυτά) θα έχει επιπτώσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ που γράψατε τις γνώμες σας και την εμπειρία σας. 

Αλλά επειδή δεν εξήγησα πολύ σωστά το πως λειτουργεί γράφω αναλυτικά. 

Το νερό από το ενυδρείο περνάει πρώτα από το εξωτερικό φίλτρο, το φίλτρο το ανεβάζει με την πίεση του στην ζαρτιενιερα που έχει διογκομενο αργιλο και μετα πηγαίνει στο ενυδρείο... Τα φυτά δεν είναι για βρώση βέβαια αλλά για ομορφιά και εχω σταματήσει να βάζω plant elixirium σε αυτό το ενυδρείο...τα ψάρια μου και ειδικά τα blue harp και το clown loach σίγουρα αν δεν πιέζονται τώρα θα πειστούν στο μέλλον μεγαλώνοντας και είμαστε από Γενάρη για 650αρι ενυδρείο ποιο κοντό και μακρυ.. 

Εχω παρει τώρα κάποια καινούργια pot να βαλω στο συστημα βασιλικό χειμωνιάτικο λεμονοχορτο λεβάντα και ρίγανη... Θα ενημερώσω με update εννοείται. 

 

P. S τα φυτά που έχω βάλει τώρα τα πηρα μικρά σε γλάστρα με χώμα... Ξεπλυνα καλα τις ρίζες απαλά να μην σπάσω το ριζικό σύστημα και τα τοποθέτησα στο aqua πειραματικά διότι το φυτό από χώμα ξαφνικά σε νερό ίσως να μην μπορούσε να ΜΗΝ σαπίσει... Οι πιπεριτσες ζωρίστηκαν πολύ... Τα υπόλοιπα μεγαλώνουν σταθερά καθημερινά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CptMario said:

Αν μάλιστα κάποιος θελήσει να καταναλώνει τον βασιλικό και τις πιπεριές τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα διότι η παρέμβαση με χημικά/φάρμακα στο ενυδρείο (και τα φυτά) θα έχει επιπτώσεις.

Σχετικα με αυτο που γραφεις εχω την εντυπωση μετα απο ψαξιμο οτι δεν χρειαζεται κανενα χημικο προσθετο στο νερο για να μεγαλωνουν τα φυτα απλα θελει πολλα η ρυπογονα ψαρια και παραμενει η "καλλιεργεια" σου ΒΙΟ...δειτε και την περιπτωση του κωνσταντινου με την ιχθυοκαλλιεργεια aquaponic στην Βασιλισσης Σοφιας.....θελω πολυ να μιλησω με αυτον τον κυριο να μ πει μερικες πληροφοριες σχετικα.

 

https://www.lifo.gr/articles/athens_articles/134837

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν χρειάζεται κανένα χημικό όσο τα πράγματα πάνε καλά. Αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι δεν πάνε πάντα πρύμα. Τι θα γίνει αν αρρωστήσουν κάποια ψάρια? Τι θα γίνει αν τα φυτά προσβληθούν από κάποιο μύκητα. Χαλκός (οικολογικό σκεύασμα) είναι τοξικό για τα ψάρια άρα αποκλείεται. κλπ κλπ. Αν εκλείψουν τα ψάρια ιδίως αλλά και τα φυτά το σύστημα θα καταρρεύσει. Βέβαια σε μικρή κλίματα το πείραμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και διδακτικό, σε μεγαλύτερη κλίμακα δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι αξίζει. Υπάρχουν μέσα στο Aquazone αρκετές διάσπαρτες αναφορές σε aquaponics.

Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για το concept και όχι για την δική σου υλοποίηση η οποία έχει σαν επίκεντρο το ενυδρείο και απλά αξιοποιείς τα απόβλητα.

Θα επιθυμούσα και εγώ να μιλήσω με τον κύριο Ζαρμπή, αλλά αν έχεις απορίες μπορώ να σου συστήσω μια ομάδα στο FB που ο διαχειριστής της έχει υλοποιήσει (από όσο μπορώ να συμπεράνω με κάποια επιστημονική υποστήριξη) μια πειραματική μονάδα και ίσως μπορεί να δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...