Jump to content

χρυσοψαραδικο 800 λιτ


Recommended Posts

καλησπέρα και απο εμένα, καινούριος στο χόμπυ, έχω ενα ενυδρείο 150 λιτ. με 3 χρυσοψαρα, και παρήγγειλα ενα με 800, γιατί έχουν αρχήσει να μεγαλωνουν αρκετά(το ένα ειναι πάνω απο 15cm).ποιά σύνθεση απο χρυσόψαρα θα μου προτείνατε και πόσα?ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 800 λίτρα τα χρυσόψαρα γίνονται ενδιαφέροντα ψάρια. Δέν έχουν καμία σχέση με τα κακόμοιρα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στριμωγμένα σε μικρά ενυδρεία (για να μην πω γυάλες). Μιλάμε για ψάρια που θα αναπτύξουν μέγεθος εντυπωσιακό και συμπεριφορές διαφορετικές. Ρίξε μια ματιά για sarasa comet.:)

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν, αλλά στα 800 λίτρα μπορεί να φτιαχτεί έργο τέχνης με Βόρεια-Νότια Αμερική ή Αφρική. Ειδικά Αφρική με πολύ φαντασία στο στήσιμο των πετρών και χρωματιστές κιχλίδες γίνεται καλύτερο από reef 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Καλώς ήρθες στο χόμπι, θα σου πρότεινα να διώξεις τα χρυσόψαρα και να βάλεις τίποτα πιο ενδιαφέροντα ψάρια :)

Ε όχι να διώξει τα χρυσόψαρα. Δεν είναι σωστό.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, SOTIRIS said:

Στα 800 λίτρα τα χρυσόψαρα γίνονται ενδιαφέροντα ψάρια. Δέν έχουν καμία σχέση με τα κακόμοιρα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στριμωγμένα σε μικρά ενυδρεία (για να μην πω γυάλες). Μιλάμε για ψάρια που θα αναπτύξουν μέγεθος εντυπωσιακό και συμπεριφορές διαφορετικές. Ρίξε μια ματιά για sarasa comet.:)

πολύ ωραία πρόταση ,σε ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ancient Gaming said:

Ε όχι να διώξει τα χρυσόψαρα. Δεν είναι σωστό.... 

ναι ,όντως σε αυτά τα λίτρα μπορεί να βάλει κανείς σχεδόν οτι θέλει και να τα αξιοποιήσει στο μέγιστο... και τα χρυσόψαρα όμως θέλουν πολλα λίτρα,μεγαλώνουν πολύ σε μέγεθος, αλλά και σε ηλικία. μπορει ακόμα  κανείς σε αυτά τα λίτρα να τα έχει ακόμα και 10 χρόνια, ίσως και περισσότερα.και ειναι και πολύ όμωρφα.

εάν λοιπόν έχει κάποιος πληροφορίες για κατι που πρέπει να προσέξω αλλά και το πόσα χρυσόψαρα  να βάλω στα 800 λιτ,ας μου πει.σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές αλλα και για το ενδιαφέρον.  

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Antidimarxos Ntias έγραψε:

ναι ,όντως σε αυτά τα λίτρα μπορεί να βάλει κανείς σχεδόν οτι θέλει και να τα αξιοποιήσει στο μέγιστο... και τα χρυσόψαρα όμως θέλουν πολλα λίτρα,μεγαλώνουν πολύ σε μέγεθος, αλλά και σε ηλικία. μπορει ακόμα  κανείς σε αυτά τα λίτρα να τα έχει ακόμα και 10 χρόνια, ίσως και περισσότερα.και ειναι και πολύ όμωρφα.

εάν λοιπόν έχει κάποιος πληροφορίες για κατι που πρέπει να προσέξω αλλά και το πόσα χρυσόψαρα  να βάλω στα 800 λιτ,ας μου πει.σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές αλλα και για το ενδιαφέρον.  

Και εγώ στο παρελθόν είχα τροπικά ψάρια αλλά η λατρεία μ είναι τα χρυσόψαρα σε 800 λίτρα μπορείς να βάλεις τουλάχιστον 10 από τα απλά, και περισσότερα fancy (15)  να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 3 ώρες, το μέλος Antidimarxos Ntias έγραψε:

Έτοιμο!

20191008_175235.jpg

Τέλειο ... Τα φυτά πίσω αριστερά τι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο φίλε μου, μιλάμε για πολλά λίτρα........ Να το χαρείς σου εύχομαι. Θα βάλεις και άλλα ζωντανά μέσα; Τα φυτά ελπίζω να είναι αληθινά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Antidimarxos Ntias έγραψε:

Έτοιμο!

20191008_175235.jpg

Θα εκανα εγώ σε τοσα λιτρα  ενα Τανγκανυκα μούρλια.....:D πλακα κανω, να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος γνωριζει Εάν μπορώ στα 800λιτ. να συνδυάσω τα χρυσόψαρα με κάποιο κοπαδακι?(cherry barbs , clouds η κάτι αλλο)διαβάζω διάφορα άρθρα αλλά δε βγάζω άκρη, ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού.

Κρύου νερού είναι επίσης τα συννεφάκια (white cloud) αλλά είναι πολύ πιο μικρά σε μέγεθος και το πιο πιθανό είναι να γίνουν γεύμα.. 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gyristroula said:

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού.

Κρύου νερού είναι επίσης τα συννεφάκια (white cloud) αλλά είναι πολύ πιο μικρά σε μέγεθος και το πιο πιθανό είναι να γίνουν γεύμα.. 

 

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε το set up και κανε οοοοτι αλλο φανταστεις!!!!κριμα σε 800 λιτρα να βαλεις χρυσοψαρα!!!!!!βεβαια γουστα ειναι αυτα?

Έγινε επεξεργασία - noli
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος noli έγραψε:

αλλαξε το set up και κανε οοοοτι αλλο φανταστεις!!!!κριμα σε 800 λιτρα να βαλεις χρυσοψαρα!!!!!!βεβαια γουστα ειναι αυτα?

Έχω την εντύπωση πως αν βάλει όοοοο,τι άλλο φανταστεί σε ενυδρείο 800 λίτρα θα χρειαστεί και γύρω στα 800 watt θερμαντήρες, ή κάνω λάθος; :kookoo:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχω την εντύπωση πως αν βάλει όοοοο,τι άλλο φανταστεί σε ενυδρείο 800 λίτρα θα χρειαστεί και γύρω στα 800 watt θερμαντήρες, ή κάνω λάθος; :kookoo:

Κι έναν καλό καρδιολόγο να τον επαναφέρει μετά την ανακοπή που θα πάθει ανοίγοντας τον λογαριασμό της ΔΕΗ...:rasp:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...