Jump to content

Apistogramma species tank


Antonis K

Recommended Posts

Μπράβο Αντώνη να το χαίρεσαι!! 

 

Πολύ όμορφο, αντε σιγα σιγα και γέννες σ εύχομαι!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ομορφιές, και τα ψάρια και το ενυδρείο. Που είναι οι φωτο από το φωτιστικό?:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Αντώνη, να το χαίρεσαι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Που είναι οι φωτο από το φωτιστικό?:D

 

2η φωτο.

Και μια πιο κατατοπιστική.

20190921_113751-2265x3020.thumb.jpg.32c3c0f828554e2b8a00da857fcd4edf.jpg

 

Α. Βάση κινητού της πλάκας με σπαστο λαιμο, στην οποία έχει βγει η θήκη για το κινητό και στη θέση του έχει μπει ντουι για σποτ. (7w 6500K) 8ωρες λειτουργίας.

B. Αλουμινένια ραγα ηλεκ. πίνακα  με 2 σειρές λεντοταινια 6500Κ & 4000Κ, 4ωρες λειτουργίας στη μέση της φωτοπεριοδου.

 

Και να σκεφτείς ότι από κει κρεμόταν πριν λίγο καιρό ένα 4×24w.....Καταντια:P:P:D

 

Και κάνα δυο χθεσινές φωτο

20190920_234121-2265x1699.thumb.jpg.07e4e28c5c1810049a3eb1364aa055ea.jpg20190920_234159-2265x1699.thumb.jpg.9367be465f2a0c84c71b863c390ab8e0.jpg

 

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για πολύ ωραία δεξαμενή που θα ευχαριστηθούν οι κάτοικοι στο έπακρο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!

Να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Super, i like.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Video update....

 

 

Υπερ super like!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Τα ψαράκια έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο νέο τους σπίτι, μέχρι που έρχονται και παίρνουν τροφή από τα χέρια μου.  Το ph είναι λίγο κάτω από 7, με σκοπό να το ρίξω στο 6. Έτσι γίνονται πλέον 2 μικρές αλλαγές νερού τη βδομάδα, γύρω στο 10%, με μίξη νερού από ΑΟ και βρύσης μαζί με χρήση μικρής ποσότητας τυρφης.

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν όταν κατέβαινε η στάθμη κατά την αλλαγή νερού, γινόταν χαμός με τα φυτά επιφάνειας. Αλλά πιάνονταν στα κλαδιά, αλλά φεύγαν απο δω και εκεί. Χαμός. Οπότε κατέληξα να βγάζω νερό και ταυτόχρονα να βαζω. Και για να γίνεται αυτο ακοπα εφτιαξα εναν αυτοματισμο.

20191013_142404.thumb.jpg.d3a4aa4299875c1e3c7a7f569d10ac65.jpg

Δίπλα στο δοχείο της αναπλήρωσης μπήκε ένα 18λιτρο παλιό ενυδρειακι που είχα στο οποίο γίνεται η προετοιμασία του νερού της αλλαγής.

20191013_142735.thumb.jpg.8aae2a93c333c8524dc148492abb76a0.jpg

Προστέθηκε άλλος ένας STC για να φέρνει το νερό της αλλαγής στα ίδια επίπεδα θερμοκρασιας με του ενυδρείου, μέσω ενός μικρού θερμαντηρα και αριστεροτερα φαίνεται ένας διακόπτης. Η λειτουργία του είναι ως εξής. Στη μια θέση το αντλιακι της αναπλήρωσης δουλεύει μέσω του φλοτερ και το αντλιακι στο δοχείο της αλλαγής δουλεύει μόνιμα. Στην άλλη θέση κόβει το ρεύμα στο αντλιακι της αναπλήρωση και δίνει ρεύμα μέσω του φλοτερ σε αυτό του δοχείου αλλαγής. Έτσι όταν θέλω να κάνω αλλαγή νερού, απλά συνδέω ένα σωληνάκι στην έξοδο της αντλίας (Δοχείο αλλαγης) γυρνάω το διακόπτη και όσο βγάζω νερό το φλοτερ   κάθε τόσο δίνει εντολή και το νερό της αλλαγής σταδιακά μπαίνει στο ενυδρείο, κρατώντας τη στάθμη πρακτικά σταθερή.

  • Like 4
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και οι αυτοματισμοί σου, μου αρέσει και ο φωτισμός σου πολύ. Να το χαίρεσα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για το αξιοζήλευτο ενυδρείο σου. Σκέφτομαι εδώ και καιρό πως θέλω ένα τέτοιο και αυτό που έχεις φτιάξει είναι πολύ κοντά μ αυτό που είχα/έχω στο μυαλό μου:wub:

 

Κατά δεύτερον όσο περισσότερο διαβάζω για το σύστημα που έφτιαξες για τις αλλαγές και την αναπλήρωση τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Επειδή φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, μπορεί να εξηγηθεί και για ανθρώπους που βαράνε τις χαλασμένες συσκευές μέχρι να δουλέψουν;;;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Vou είναι πολύ απλό βρε συ:P

Έχω δύο αντλιακια σε 2 διαφορετικά δοχεία. Στο δοχείο της αλλαγής θέλουμε το αντλιακι να δουλεύει μόνιμα για να προετοιμάζει το νερό. Και στο άλλο δοχείο θέλουμε το αντλιακι να δουλεύει μόνο όταν πάρει εντολή από το φλοτερ για να αναπληρώσει το νερό (Από εξάτμιση κτλ)

Αυτά γίνονται στην πρώτη θέση του διακόπτη. 

Όταν γυρίσω το διακόπτη, το αντλιακι της αναπλήρωσης σταματάει να δουλεύει τελείως. Και το αντλιακι που βρίσκεται στο δοχείο της αλλαγής νερού δουλεύει μόνο όταν πάρει εντολή από το φλοτερ. 

Έτσι βγάζοντας νερο κατα την αλλαγη, το φλοτερ θα δώσει εντολη και θα ξεκινήσει να ρίχνει από το νερό που έχω προετοιμάσει κρατώντας σταθερή την στάθμη καθ' όλη τη διάρκεια της αλλαγής νερού.

Ελπίζω να έγινα κάπως κατανοητός.:)

Τώρα δε κανω αναφορα σε τεχνικά θεμα, απλα να πω οτι η ολη διαδικασια γινεται απο μια σειρα απο ρελεδακια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι κατάλαβα. Σ ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεννήσαμε!!!!

Η θηλύκια ήταν κανα δυο μέρες κλεισμένη στην πλεκοσπηλια που είχα βάλει και έβγαινε μόνο για φαγητό. Και έριχνε και καμιά ψιλή στον αρσενικό όταν πλησίαζε. Πριν λίγο λοιπόν κάθομαι δίπλα στο τζάμι και βλέπω καμιά δεκαριά μικρά να βολτάρουν στον βυθό με τη θηλύκια να είναι κοντά.

Τα μικρά δεν είναι πανω από 2mm.  Με λιγη προσπαθεια φαινονται στο βιντεο.

 

 

Εβαλα και ενα μπλε λεντακι για να υπαρχει λιγο φως οταν σβηνουν τα φωτα.

Το θεμα ειναι τι ταιζουμε τωρα? 

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλα πολλά Συγχαρητηρια!! Μπορείς να ρίξεις τροφή σε σκονη για μικρά ψαράκια και εαν αυτό δεν αποδώσει μπορούμε να δούμε για άλλο είδος τροφής!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στους καρπερούς γονείς! Εσένα να καμαρώσω τώρα, Αντώνη...:lookatme:

Παραθέτω:

"The fries feed on microorganisms within the tank for the first few days so ensure that you put a lot of moss in their tank from a matured tank which will have a lot of these organisms or culture some infosuria and feed them 2-3 times a day. Then as they start to grow feed them with other bigger wrigglers like microworms".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Δεν θα βρεις ψάρια με καλύτερη συμπεριφορά γονέα (μάνας κυρίως), σε αυτό το μέγεθος. 
 

Για να έχεις ελπίδα για αξιοπρεπή ποσοστά επιβίωσης χρειάζεσαι απαραίτητα ζωντανές τροφές (Infusoria, Microworms, Artemia, Cyclops)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Η αλήθεια είναι ότι πιάστηκα εντελώς απροετοίμαστος. Έφτιαξα ένα διάλυμα με baby τροφή που είχα σε πελλετ και με σύριγγα "ραντισα" λίγο την περιοχή που κινούνταν τα μικρά. Ο βυθός είναι αρκετά λερωμένο με φύλλα καταππα σε αποσύνθεση, γεγονός που μπορεί να βοηθήσει στην εύρεση τροφής, τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. 

Τα φώτα είναι σβηστά τώρα και δεν μπορώ να διακρίνω κίνηση. Μετά το μεσημέρι που ανάβουν θα επανέλθω.

 

 

Btw η μάνα δεν αφήνει ούτε για πλάκα τον αρσενικό να πλησιάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

άντε καλώ μεγάλωμα να σου ζήσουν, τη είναι αγοράκια η κοριτσάκια :crazyyyy:

 

με τον φωτισμό πως τα πας μετά απο καιρό γιατί θέλω να φτιάξω και εγώ και την μια μέρα λέω θα βάλω led και την άλλοι Τ5. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...