Jump to content

Αλγη και arowana


Giwrgos1991

Recommended Posts

Καλησπερα! Το ενυδρειο μου εχει τα παρακατω ψαρια:

1 asian arowana

1 channa gachua

1 black ghost knife fish

1 L200 pleco

1 ancistrus

 

Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με ανουμπιες και  java fern. Οι ανουμπιες πιανουν αλγη. Δεν μπορω να προσδιορισω ποια ακριβως, θα ελεγα κατι μεταξυ καφε και μαυρη τριχοειδης. Υπάρχει κατι που μπορω να βαλω να την τρωει? Δοκιμασα SAE αλλα στο τσακ τι γλιτωσε!

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ενδιέφερε να μάθουμε διαστάσεις... 

 

Επίσης, τα φυτά που αναφέρεις είναι αργής ανάπτυξης, αν τα φώτα σου είναι δυνατά σχηματίζεται άλγη καθώς δέχονται πολύ περισσότερο φως απ' όσο χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μερικές πληροφορίες , τι φωτισμό έχεις, διάρκεια, εάν ρίχνεις λιπάσματα, 

Πάντως ο φωτισμός μετράει πολύ για την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο φωτισμος ειναι ο ελαχιστος. Έχω εναν προφολεα 3000 lumens και αυτο ειναι ολο!

Τον επομενο μηνα θα βαλω αλλους δυο 5000 και περισσοτερα φυτα, αρκει πρωτα να βρω μια λυση για την αλγη.

Το ενυδρειο ειναι 1.60χ75χ75 λιγο λιγοτερο απο 900 λιτρα. Λιπασματα οχι.

 

Αλλαγες μια φορα τη βδομαδα, νιτρικα εχω σταθερα γυρω στο 50 δεν δειχνουν να αυξανονται ουτε να μειωνονται απο τις αλλαγς νερου,

 

Βρηκα ενα ψαρι απο threads στο monsterfishkeepers, flagtail λεγεται αλλα δεν νομιζω οτι θα το βρω Ελλαδα, το οποιο ισως ελυνε το προβλημα.

 

Θα προτιμουσα κατι να την τρωει γιατι με το φωτισμο δυσκολα βγαινει ακρη απο την οποια εμπειρια μου. Εννοω οτι μπορει να εχεις αλγη και με λιγο φωτισμο.

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos1991
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την ένταση του φωτισμού σου στο 50% το λιγότερο.

Εγώ όσες φορές έβαλα φωτιστικά, ναι μεν είχα πολύ καλό χρώμα και φωτισμό αλλά πολλές άλγες, όποτε μείωσα τον φωτισμό, τέρμα οι άλγες. 
Επειδή με τον φωτισμό έχω ασχοληθεί πολύ με το δικό μου ενυδρείο, να ξέρεις ότι παίζει ρόλο η απόσταση του φωτιστικού από το καπάκι του ενυδρείο και η ένταση που έχει

εάν βάλεις επιπλέον τον φωτισμό που αναφέρεις και δεν τα απομακρύνεις από το πάνω μέρος του ενυδρείου, θα γεμίσεις περισσότερο άλγη,

θα σου πρότεινα να βγάλεις τον προβολέα και να βάλεις περιμετρικό φωτισμό led ταινία, με ούτε τα μισά lumens από ότι έχεις τώρα, ή να σηκώσεις αρκετά ψηλά τον υπάρχων φωτισμό και θα βρεις την χρυσή τομή μόνο σου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Force said:

Force τα 3000 lumens απ'αυτα που λενε τουλαχιστον στα αρθρα περι φωτισμου, ειναι υπερβολικα λιγα γιαυτο το ενυδρειο. 
Καπου ειχα διαβασει κατι τυπου 20 λουμεν ανα λιτρο για ευκολα φυτα, που σημαινει οτι στο δικο μου θα επρεπε να εχω 18.000.
Τον προβολεα τον εχω μεσα απο το καπακι βιδωμενο.
Σε ενα 120 που εχω φουλ φωτισμο και μεσα ΣΑΕ και ανσιστρους το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο, γιαυτο ειπα αν υπαρχει κατι να την τρωει.

Εγω να τον ριξω τον φωτισμο στο 50% οκ, αλλα και το ενυδρειο δεν θα φωτιζεται καλα (εννοω να φαινεται), και δεν ξερω αν θα κανει καλο και στα φυτα.
Εσυ εχεις ενυδρειο σαυτα τα λίτρα και αν ναι τι φωτισμο και τι φυτα εχεις? για να καταλαβω

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, οπότε μην συμβουλεύεσαι τα άρθρα, για μένα είναι λάθος, εάν βάλεις anubia μέσα μπορεί να γίνει υπέροχο με ελάχιστο φωτισμό, είχα πολλά φυτά μέσα anubia και αναπτύσσονταν και πολύ καλά σε πληροφορώ τώρα, έχω αλλάξει διακόσμηση και θα την αλλάξω πάλι μέχρι το τέλος του χρόνου μιας και προσαρμόζεται με την ψαροσύνθεση που θα έχω αργότερα,  ( να μεγαλώσουν τα μικρά μου). :D.

Με τον προβολέα βιδωμένο στο καπάκι που αναφέρεις γι' αυτό έχεις άλγες είναι πολύ κοντά στην επιφάνεια του ενυδρείου, απομάκρυνε τον ή χαμήλωσε ένταση.

Τα ψάρια δεν θέλουν πολύ φωτισμό, εμείς θέλουμε για να βλέπουμε τα χρώματά τους, μέσα στις λίμνες επικρατεί σκοτάδι 

Με τον φωτισμό στο 50% που σου αναφέρω, το ενυδρείο σου θα φωτίζεται μια χαρά και τα ψάρια σου θα είναι καλύτερα, 

Εγώ αυτά είδα στο δικό μου ενυδρείο που είναι μεγαλύτερο από το δικό σου, 2 φωτιστικά έβαλα και γέμισα άλγη, με το που τα έβγαζα, τέρμα η άλγη, οπότε πλέον είμαι με περιμετρικό φωτισμό led είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ενταση δυστυχως δε χαμηλωνει. Τα φυτα που σκεφτομαι να προσθεσω θα είναι κατα κυριο λογω παρα πολλες ανουμπιες και λιγο java fern να σπαει τη μονοτονια.
Θα μπορουσες να μου στειλεις ειτε εδω είτε με προσωπικο τη λεντοταινια που χρησιμοποιεις? Γιατι αυτες που βρισκω εχουν πολυ λιγα λουμεν. Επισης ποσα πανω κατω την εχεις κανει στο καπακι? Ποσες σειρες λεντ εχεις δηλαδη?

Επισης τι ψαρια εχεις? (απο περιεργια?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις θα δοκιμασω αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την έχω φέρει από έξω την ταινία είναι αυτή στην φωτογραφία, 

Τα ψάρια που έχω είναι Aimara, Curupira, Myleus, Polypterous, L600 Pleco, L25 Pleco, και μεγαλώνω ακόμα 2 λύκους :D

 

71edZWtGA5L._AC_SL1490_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε τι αλητεια εχεις κανει? curupira ειναι το αγαπημενο μου ψαρι. Αλλα οτι διαβασα λενε οτι ειναι πολυ ριψοκινδυνο να το βαλεις με αλλα. Λες να μπορω να βαλω μαζι με asian η θα ξυπνησω καμια μερα και θα το δω χωρις ουρα? Και το aimara γινεται κτηνος..πως κοιμασαι ησυχος το βραδυ? ?

 

Πες μου και ποσες σειρες να  περασω τα led!

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα σου, αλλά οκ,

Λοιπόν άκουσέ με, ξέχασε ότι γράφουν για τους λύκους, απλά δεν έχουν ασχοληθεί και δεν τα κρατάνε σωστά στα ενυδρεία, εάν τα μεγαλώσεις μαζί με άλλα, θα γίνουν κοινωνικά ψάρια, εάν τα μεγαλώσεις μόνα τους, τότε θα έχεις πρόβλημα.

Μπορείς να βάλεις άνετα και aimara και curupira, δεν πειράζουν τίποτα, τα ψάρια αυτά και ειδικότερα το aimara, θέλει μια μεγάλη φωλιά να μπορεί να κρύβεται όλη την ημέρα, είναι πολύ βασικό αυτό, το curupira, θέλει ξύλα να μπορεί να κάθετε,αλλά όχι να κρύβεται, απλά να μπορεί να χωθεί κάπου,

Το Aimara μου είναι 60 εκ και το Curupira 35 περίπου και μέσα στο ενυδρείο επικρατεί ησυχία, φυσικά όλα τα ψάρια μου είναι μεγάλα πλέον, δεν το συζητάμε να μπει ψάρι κάτω από 25 εκ. θα έχει θέμα .:D

 

Μία σειρά Led γύρω γύρω από ενυδρείο είναι υπέρ αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος και το χεις ψαξει το θεμα!

 

Λεντοταινια και κουρουπιρα λοιπον αν και το gachua kai oi pleco ειναι μικροι οποτε δυσκολα θα προχωρησει η ιδεα!

 

Εχεις δικιο ξεφυγαμε

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις θα δοκιμασω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...