Jump to content

Καινουργιος


Thodwras Tsikoudis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!

Θα ξεκινησω λεγοντας πως ειμαι πολυ νεος στον χωρο! 

Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 60l κ το εχω ξεκινησει εδω κ εναν μηνα περιπου..κ εχω βαλει μεσα μεχρι στιγμης 4 ξιφοφορους(1 αρσενικο κ 3 θυληκα),2 γατοψαρα,1 γλυφτη,10 neon tetra κ σημερα εβαλα κ 4 x-ray tetra!

1) ερωτηση : τα x-ray tetra μπορουν να ζησουν με τα neon tetra???

2)Αν ταιριαζουν μεταξυ τους τα xray μπορω να τα κανω 10??

3) Θα μπορουσα να βαλω κ αλλα ψαρια μεσα στο συγκεκριμενο ενυδρειο..κ ρωταω απτην αποψη αν χωρανε! Σας ευχαριστώ πολυ

Φωτογραφιες διαθεσιμες

Έγινε επεξεργασία - Thodwras Tsikoudis
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Δυστυχως όπως θα διαπιστώσεις αν διαβάσεις πληροφορίες για τα ψάρια στην κατάλληλη κατηγορία Προφίλ Ψαριών γλυκού νερού, έχεις ήδη υπερβολικό αριθμό ψαριών ασύμβατων κιόλας μεταξύ τους από άποψη απαιτούμενων συνθηκών. 

Το πιο σωστό θα ήταν να κρατήσεις μόνο τα νέον ή τους ξιφοφόρους. 

 

Στο φόρουμ μας αλλά και γενικότερα στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις οσες πληροφορίες χρειάζεσαι. Ξεκινα από τα προφίλ των ψαριών που έχεις αλλά και από τα παρακάτω άρθρα 

 

 

Μην αγχώνεσαι, όλοι κάναμε ένα παρόμοιο ξεκίνημα με το δικό σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλώς ήρθες!

Δυστυχως όπως θα διαπιστώσεις αν διαβάσεις πληροφορίες για τα ψάρια στην κατάλληλη κατηγορία Προφίλ Ψαριών γλυκού νερού, έχεις ήδη υπερβολικό αριθμό ψαριών ασύμβατων κιόλας μεταξύ τους από άποψη απαιτούμενων συνθηκών. 

Το πιο σωστό θα ήταν να κρατήσεις μόνο τα νέον ή τους ξιφοφόρους. 

 

Στο φόρουμ μας αλλά και γενικότερα στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις οσες πληροφορίες χρειάζεσαι. Ξεκινα από τα προφίλ των ψαριών που έχεις αλλά και από τα παρακάτω άρθρα 

 

 

Μην αγχώνεσαι, όλοι κάναμε ένα παρόμοιο ξεκίνημα με το δικό σου

Πολυ ωραια αρχη εκανα..Καταρχην θελω να πω πως εχω αλλαξει ηδη 3 petshopαδες γιατι ολοι μου λενε τρελα πραγματα! Κ οι 3 μου ειπαν οτι μπορω να βαλω 25-30 μικρα ψαρια! Χωρις πλακα! Επισης την προηγουμενη βδομαδα ο ενας μου ειπε να βαλω 2 σκαλαρια κ γινοταν πανικος απο κυνηγητό ανα μεταξυ τους αλλα πειραζαν κ αλλα ψαρια! Τα επεστρεψα λοιπον σημερα κ μου εδωσε 4 x ray! Ε δεν μπορω αλλο γιατι λυπαμαι πραγματικα τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

 Αρχικά μην απογοητεύεσαι. Βασικό. Όλοι μας ξεκινήσαμε στραβά. Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε.

 

Για αρχή πες μας για το φίλτρο σου και τι έχει μέσα.

 

Βγάλε μια φωτογραφία το ενυδρείο.

 

Και δυστυχώς όπως σου είπε και ο Βασίλης πιο πάνω, θα πρέπει να αποχωριστείς αρκετά από τα ψαράκια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Θόδωρα!:welcome:

Οι petshopάδες δεν είναι κακοί άνθρωποι. Απλώς έχουν μία τρελή-ασυγκράτητη αδυναμία στην μπουγιαμπέσα,

αλλιώς κακαβιά, κοινώς ψαρόσουπα...:hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

 Αρχικά μην απογοητεύεσαι. Βασικό. Όλοι μας ξεκινήσαμε στραβά. Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε.

 

Για αρχή πες μας για το φίλτρο σου και τι έχει μέσα.

 

Βγάλε μια φωτογραφία το ενυδρείο.

 

Και δυστυχώς όπως σου είπε και ο Βασίλης πιο πάνω, θα πρέπει να αποχωριστείς αρκετά από τα ψαράκια σου.

Εχω εσωτερικο βιολογικο φιλτρο..το οποιο περιλαμβανει ανθρακα,filter wool κ κατι καφε μπαλακια τα οποια αν δεν κανω λαθος λεγονται τύρφη!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Θύματα των πετσοπάδων και ενυδρεία με ψαρόσουπες είχαμε όλοι. Μην σε ανησυχεί αυτό. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να έχεις ακούσει κάποια πράγματα και μετά να έρχεσαι εδώ και να σου λέμε άλλα, αλλά δυστυχώς αυτά που θα σου πούμε εμείς είναι και τα σωστά πολύ απλά γιατί δεν έχουμε κανένα οικονομικό όφελος σε σχέση με τα μαγαζιά που κοιτάνε την τσέπη σου. Καλό θα είναι να ανεβάσεις μία φωτογραφία του ενυδρείου για μία πρώτη άποψη αλλά και να διαβάσεις κάποια πολύ σημαντικά άρθρα που αφορούν το στρώσιμο του ενυδρείου και μαζί για τον κύκλο του αζώτου.

Όταν διαβάσεις το άρθρο πιστεύω θα καταλάβεις ότι το να έχουμε ψάρια σε ένα ενυδρείο δεν είναι μία απλή διαδικασία αλλά χρειάζεται χρόνο και υπομονή ώστε τα ψάρια μας να μπορούν να επιβιώσουν σε αυτό το περιβάλλον. Σαν αποτέλεσμα ο υπέρογκος αριθμός ψαριών που έχεις επιβαρύνει κι άλλο την κατάσταση και δυστυχώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις απώλειες. Προς το παρόν μην προσθέσεις άλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο ενυδρειου εκανα σωστο μαλλον γιατι πηρα αποψη απο 3 πετσοπαδες οπως ανεφερα!? Φαντασου μεχρι κ την αμμο τεσταρα πριν την βαλω για να δω αν ειναι σωστη για να μην μου ανεβαζει το ph..Κ το εκανα αυτο με τεστ με ακου φορτε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχεις πάρει μήπως υγρά τεστ για να κάνεις μετρήσεις;

Ναι εχω παρει..κ εχω αρκετη αμμωνια μεσα! Κ ο ενας οι δυο πετσοπαδες μου ειπαν οτι ειναι λογικο λογω οτι ειναι καινουργιο το ενυδρειο! Ωστοσο διαβασα χτες το άρθρο που γραφετε περι αμμωνιας κ θα ξεκινησω να το κανω!

Έγινε επεξεργασία - Thodwras Tsikoudis
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια πόσο μετρας;

Αν ειναι πανω απο 0,5 ppm, κανε μια αλλαγη νερου 30-40% και ξαναμετρησε. Με τι τεστακια μετρας;

Εδωσες καποια ψαρια ή ακομα εχεις σουπα μεσα;

Ακομα μια ερωτηση - το ενυδρειο ειναι κυβος; Πες διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αμμωνια πόσο μετρας;

Αν ειναι πανω απο 0,5 ppm, κανε μια αλλαγη νερου 30-40% και ξαναμετρησε. Με τι τεστακια μετρας;

Εδωσες καποια ψαρια ή ακομα εχεις σουπα μεσα;

Ακομα μια ερωτηση - το ενυδρειο ειναι κυβος; Πες διαστασεις.

Οχι ακομα σουπα εχω!!

Μετραω την αμμωνια με Salifert!

Ναι κυβος ειναι 48×28×45 οι διαστάσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thodwras Tsikoudis έγραψε:

Οχι ακομα σουπα εχω!!

Μετραω την αμμωνια με Salifert!

Ναι κυβος ειναι 48×28×45 οι διαστάσεις 

Τιμες αμμωνιας γραψε.:)

Καλυτερα να επαιρνες μακροστενο ενυδρειο. Τα ψαρια θελουν μηκος για κολυμπι...

Αν μπορεις, δωσε πισω 4 ξιφοφορους,2 γατοψαρα,1 γλυφτη και χ-ray  ή.... αφησε μονο 4 ξιφοφορους και δωσε τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τιμες αμμωνιας γραψε.:)

Καλυτερα να επαιρνες μακροστενο ενυδρειο. Τα ψαρια θελουν μηκος για κολυμπι...

Αν μπορεις, δωσε πισω 4 ξιφοφορους,2 γατοψαρα,1 γλυφτη και χ-ray  ή.... αφησε μονο 4 ξιφοφορους και δωσε τα αλλα.

1,5 μετραω αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Thodwras Tsikoudis έγραψε:

1,5 μετραω αμμωνια

΄Οπως σ είπε και η @natateo κάνε μια μεγάλη αλλαγή για αρχή και ξαναμέτρα. Τα τεστάκια που έχεις αγοράσει είναι κομπλέ δεν έχεις θέμα.

 

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gifil έγραψε:

΄Οπως σ είπε και η @natateo κάνε μια μεγάλη αλλαγή για αρχή και ξαναμέτρα. Τα τεστάκια που έχεις αγοράσει είναι κομπλέ δεν έχεις θέμα.

 

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει;

Αλλαξα το νερο πριν καμια ωρα το 30%!

Ξαναμετρησα κ δεν εχει πεσει

25 μερες τρεχει

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είτε οφείλεται σε άστρωτο φίλτρο είτε σε μεγάλη ποσότητα ψαριών.

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα απευθείας και την τύρφη και βάλε βιολογικο υλικό (siporax).

 

Σταμάτα το πολύ τάισμα. Δώσε τα ψαράκια πίσω στους φίλους πετσοπάδες. Κράτα η ξιφοφορους ή τετρα.

 

Και σιγά σιγά θα γίνουν όλα.

 

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να βάλεις ζωντανά φυτά. Θα δείξουν όμορφα στον κύβο!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Οπότε είτε οφείλεται σε άστρωτο φίλτρο είτε σε μεγάλη ποσότητα ψαριών.

Σε ευχαριστώ..παω να παρω τωρα το sera bio nitrivec κ βλέπουμε  

Μιας που δεν μπορω να δωσω αμεσα τα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - Thodwras Tsikoudis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...