Jump to content

τεστ γλυκου νερου


alex 120

Recommended Posts

https://www.stoffelsinternational.com/en/products/esha

eshagrafiek.jpg.c7ffacb637b4bdb581846dd23678b01b.jpg

Ειναι GH -γενικη σκληροτητα.

Εχεις αναμεσα 7 και 14.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Γενικά δείχνει τις τιμές CaO η MgO.

CaO μαζι με το νερο μας δινει Ca(OH)2, που ειναι πολυ καυστικο υγρο με πολυ αλκαλικο ph......

To φτιαχνω οταν κανω γλυκο κουταλιου κολοκυθα..... :D

Link to comment
Share on other sites

CaO μαζι με το νερο μας δινει Ca(OH)2, που ειναι πολυ καυστικο υγρο με πολυ αλκαλικο ph......
To φτιαχνω οταν κανω γλυκο κουταλιου κολοκυθα..... [emoji3]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/DGH

General hardness is a measure of the concentration of divalent metal ions such as calcium (Ca2+) and magnesium (Mg2+) per volume of water. Specifically, 1 dGH is defined as 10 milligrams (mg) of calcium oxide (CaO) per litre of water.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει γενικα gh αλλά το CaCO3 μπορεί να μετρηθεί με αυτή την κλίμακα. Από άποψη χημείας αυτό δεν είναι σωστό επδ 1dgh κανονικά αντιστοιχεί σε 10ππμ CaO και όχι CaCo3.

Αυτό το λέω μόνο και μονο για να έχουμε σωστές ιδέες για μετρήσεις με διαφορετικές μονάδες.

 

To CaO και ΜgO ειναι ενδεικτικά για τις μετρήσεις σε dGH μονάδες αλλα το τεστ μετραει όλα τα ανιόντα μαγνησίου και ασβεστίου.

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Αυτό σημαίνει γενικα gh αλλά το CaCO3 μπορεί να μετρηθεί με αυτή την κλίμακα. Από άποψη χημείας αυτό δεν είναι σωστό επδ 1dgh κανονικά αντιστοιχεί σε 10ππμ CaO και όχι CaCo3.

Αυτό το λέω μόνο και μονο για να έχουμε σωστές ιδέες για μετρήσεις με διαφορετικές μονάδες.

 

To CaO και ΜgO ειναι ενδεικτικά για τις μετρήσεις σε dGH μονάδες αλλα το τεστ μετραει όλα τα ανιόντα μαγνησίου και ασβεστίου.

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

 

 

 

Καταλαβα τι θελεις να πεις. Στα λιπασματα ετσι γραφουν πχ αν ειναι KNO3, γραφουν περιεκτικοτητα σε Κ2Ο πχ 46%......

Αλλα δεν ειναι πολυ σωστο. Οπως γραφει και στο λινκ wiki, Η σκληρότητα νερού καθορίζεται από την συγκέντρωση των πολυσθενών κατιόντων σε αυτό, Ca2+ και Mg2+

Λεπτομεριες ειναι.

CaO kai MgO σε αυτη τη μορφη δεν υπαρχουν στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πιστευω δεν μπερδεψαμε τον @alex 120....

οχι ενταξει...βεβαια πηρα και τα εκανα περισοτερο για τα φυτα μου γιατι ακομα συνεχιζω ν εχω προβλημα...δεν εχω καταφερει να βρωωτι φταιει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

οχι ενταξει...βεβαια πηρα και τα εκανα περισοτερο για τα φυτα μου γιατι ακομα συνεχιζω ν εχω προβλημα...δεν εχω καταφερει να βρωωτι φταιει 

Αν θελεις, γραψε το προγραμμα λιπανσης οπως το εχεις στο θεμα σου και βαλε μερικες φωτογραφιες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...