Jump to content

Εμφάνιση άλγης


Angelos Liolios

Recommended Posts

Παρατηρώ εδώ και κάποιες μέρες ότι πάνω στην πέτρα έχει παρουσιαστεί αυτή η άλγη που φαίνεται στην φωτογραφία.  Αυτή είναι η Green Beard Aglae????  και πως μπορώ να την αντιμετωπίσω ?? όπως λέει το άρθρο περί αλγών.  Επίσης η  nana-anoumbia που την έχω εδώ και μια εβδομάδα και δεμένη πάνω σε μια πέτρα έχει αρχίσει σιγά σιγά να χάνει φύλλα. Που μπορεί να οφείλεται??

Το ενυδρείο βρίσκεται στην φάση στρωσίματος, είναι 60λτ.  από χθεσινές μετρήσεις  η αμμωνία είναι μηδέν , τα ΝΟ2 και τα ΝΟ3 είναι ψηλά. Από φωτισμό έχω μια λάμπα 15 watt και την ανάβω 8-10 ώρες.  Δεν έχω CO2. 

Μπορεί να οφείλεται ότι το ενυδρείο μου έχει καπάκι και δεν αερίζεται καθόλου. Να το βγάζω το  καπάκι κάποιες  ώρες?? η δεν παίζει ρόλο. 

 

IMG_3782.JPG

IMG_3778.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μειώνεις τη φωτοπερίοδο περίπου 6-7 ώρες.

Γεμίζεις μια σύριγγα με οξυζενέ, κλείνεις το φίλτρο και ψεκάζειςκατευθείαν  πάνω στην άλγη.

Μετά από δύο μέρες η άλγη θα αρχίζει να παίρνει καφέ χρώμα δείγμα ότι <<καίγεται>>

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μειώνεις τη φωτοπερίοδο περίπου 6-7 ώρες.

Γεμίζεις μια σύριγγα με οξυζενέ, κλείνεις το φίλτρο και ψεκάζειςκατευθείαν  πάνω στην άλγη.

Μετά από δύο μέρες η άλγη θα αρχίζει να παίρνει καφέ χρώμα δείγμα ότι <<καίγεται>>

 

Το κλασσικό οξυζενύ από το φαρμακείο?? Δεν υπάρχει κάποιο ειδικό για ενυδρεία??

Μόλις το ψεκάσω θα ξανανοίξω μετά κατευθείαν το φίλτρο ή μετά από κάποια ώρα?? να ρίξω και στην nana-anoumbia ??

Θα επηρεαστούν οι μετρήσεις του νερού καθόλου??

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Το κλασσικό οξυζενύ από το φαρμακείο?? Δεν υπάρχει κάποιο ειδικό για ενυδρεία??

Μόλις το ψεκάσω θα ξανανοίξω μετά κατευθείαν το φίλτρο ή μετά από κάποια ώρα?? να ρίξω και στην nana-anoumbia ?? 

Θα επηρεαστούν οι μετρήσεις του νερού καθόλου??

 

Κλασικό οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου).

Ψεκάζεις και μετά από ένα λεπτό ανοίγεις το φίλτρο.

Δεν επηρεάζονται οι τιμές.

Η anubia έχει κάτι άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κλασικό οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου).

Ψεκάζεις και μετά από ένα λεπτό ανοίγεις το φίλτρο.

Δεν επηρεάζονται οι τιμές.

Η anubia έχει κάτι άλλο.

Τι μπορεί να έχει η anubia???

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Τι μπορεί να έχει η anubia???

Επειδή γράφω από κινητό δεν έχω καλή άποψη, αλλά δεν μου φαίνετε για άλγη, αλλά για κάποια έλλειψη.

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Επειδή γράφω από κινητό δεν έχω καλή άποψη, αλλά δεν μου φαίνετε για άλγη, αλλά για κάποια έλλειψη.

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?

Χθεσινές μετρήσεις 0 ΝΗ3/NH4, 0 -0.25 N02, full NO3. Σήμερα θα κάνω την καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Εχτές την έβγαλα να την φτιάξω λίγο και πέσανε πολλά φύλλα, κοντινά λίγο της ρίζες και είδα ότι ειχεμείνει και λίγο από τον υαλομβακα στις ρίζες. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

8DA4C6ED-3D86-4816-BE4B-B1D193E2139E.jpeg

DAF49D21-AA27-46AA-B08B-7143CFF4F146.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο ο υαλοβάμβακας στις ρίζες.

Βλέπω ότι έπεσε κλαδεμα αρκετό.

Πιστεύω πως θα πάει καλά από δω και πέρα.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες, που εκοψες τα κιτρινα φυλλα. Θα παει καλα, δωσε στο φυτο λιγο χρονο. Αλλαγες νερου κανε πιο συχνα (και δυο φορες την εβδομαδα). Κράτα τα νιτρικα 10-30ppm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα εκανες, που εκοψες τα κιτρινα φυλλα. Θα παει καλα, δωσε στο φυτο λιγο χρονο. Αλλαγες νερου κανε πιο συχνα (και δυο φορες την εβδομαδα). Κράτα τα νιτρικα 10-30ppm.

Χθεσινές μετρήσεις NΗ3/ΝΗ4 μηδενίστηκε  καθώς και τα ΝΟ2 μηδενίστηκαν , τα ΝΟ3 είναι 80-160 ppm. 

 Μετά έκανα αλλαγή νερού 50% και έβαλα και βακτήρια. Σήμερα έκανα μετρήσεις και έχω τα ίδια αποτελέσματα.

Έφτιαξα νερό και σκέφτομαι αύριο να κάνω μια μεγάλη αλλαγή 80%. Συμφωνείτε με αυτήν την ενέργεια??
Τσέκαρα και τα Νο3 της βρύσης και είναι 5.0ppm- 10 ppm., άρα λογικά κάτω από αυτά τα νιτρικά  στο ενυδρείο δεν θα μπορέσω να έχω. Σωστα??

Βακτήρια να συνεχίσω να βάζω όπως λέει κάθε εβδομάδα ή δεν χρειάζεται ??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τωρα ψαρια στο ενυδρειο;

κανε αλλαγες νερου μεχρι 50%.

Αν δεν εχεις ψαρια, ριχνεις λιγη τροφη. Αν μηδενιστικαν ολα (NH3/4,NO2), τοτε δεν χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια καθε φορα, που κανεις αλλαγη νερου, αλλα καμια φορα την εβδομαδα ή 10 μερες (μονο για πρωτα 1- 1,5 μηνα). Προσπαθησε σιγα σιγα να ριξεις τα νιτρικα στα 30 -40 ppm.

Αλγη στην αρχη ειναι φυσιολογικο να εχεις.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις τωρα ψαρια στο ενυδρειο;

κανε αλλαγες νερου μεχρι 50%.

Αν δεν εχεις ψαρια, ριχνεις λιγη τροφη. Αν μηδενιστικαν ολα (NH3/4,NO2), τοτε δεν χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια καθε φορα, που κανεις αλλαγη νερου, αλλα καμια φορα την εβδομαδα ή 10 μερες (μονο για πρωτα 1- 1,5 μηνα). Προσπαθησε σιγα σιγα να ριξεις τα νιτρικα στα 30 -40 ppm.

Αλγη στην αρχη ειναι φυσιολογικο να εχεις.

Οχι ψαρια δεν έχω.  Ναι μηδενιστηκαν 2 μερες τωρα και η αμμωνια και τα Νο2.    Τροφή λίγη 2-3 φυλλαράκια? αμα ριξω τροφη δεν θα ανεβει η ΝΗ3/ΝΗ4?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Οχι ψαρια δεν έχω.  Ναι μηδενιστηκαν 2 μερες τωρα και η αμμωνια και τα Νο2.    Τροφή λίγη 2-3 φυλλαράκια? αμα ριξω τροφη δεν θα ανεβει η ΝΗ3/ΝΗ4?? 

Τωρα,που εστρωσε θα ανεβουν τα νιτρικα μονο. Ομως... Αν θα ριξεις πολλη τροφη, τοτε και τα αλλα.

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα,που εστρωσε θα ανεβουν τα νιτρικα μονο. Ομως... Αν θα ριξεις πολλη τροφη, τοτε και τα αλλα.

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις;

1 χαρέμι γκάμπυ σκέφτομαι, (1 αρσενικό και 3 θηλυκά)  (αν και θα ήθελα λίγο μεγαλύτερα ψαράκια),  1-2 σαλιγκάρια zebra-narite, θα ήθελα και γαρίδες αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα και ένα σαλιγκάρι Hellena που κάπου διάβασα για τους λαθροεπιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

1 χαρέμι γκάμπυ σκέφτομαι, (1 αρσενικό και 3 θηλυκά)  (αν και θα ήθελα λίγο μεγαλύτερα ψαράκια),  1-2 σαλιγκάρια zebra-narite, θα ήθελα και γαρίδες αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα και ένα σαλιγκάρι Hellena που κάπου διάβασα για τους λαθροεπιβάτες.

Απο γαριδες, αν θα βαλεις Amano, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μικρες νεοκαριδινες ( γονο ) θα το κανουν μεζε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Απο γαριδες, αν θα βαλεις Amano, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μικρες νεοκαριδινες ( γονο ) θα το κανουν μεζε.

 

 

Καλα θα τρελαθω με τις μετρησεις.  Δυο μερες ΝΗ3/ΝΗ4 0 και Ν02 0 και 80-160 ppm NO3. Τις ιδιες ειχα και το πρωι, Πάω τωρα και ξανακανω ένα τεστ γιατι έλεγα να κάνω μια αλλαγη μπας και κατεβουν τα νιτρικα. και οι μετρησεις ηταν αμμωνια μηδεν,  ΝΟ2 0.-025 ppm  και Ν03  80-160 ppm. Που εμφανιστηκαν τα Ν02 θα τρελαθω?? και τωρα τι κανουμε.

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι και δεν χρειαζεται να κανεις τεστ καθε μερα. Θα υπαρχουν διακυμανσεις, γιατι το ενυδρειο ειναι φρεσκο ακομα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μην τρελαίνεσαι και δεν χρειαζεται να κανεις τεστ καθε μερα. Θα υπαρχουν διακυμανσεις, γιατι το ενυδρειο ειναι φρεσκο ακομα.

 

Να κάνω την  2η αλλαγή νερού.;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Να κάνω την  2η αλλαγή νερού.;

Ανα 3-ς μερες αν θα κανεις αλλαγες, θα κατεβουν τα νιτρικα γρηγορα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2019 at 11:47 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ανα 3-ς μερες αν θα κανεις αλλαγες, θα κατεβουν τα νιτρικα γρηγορα.

Καλησπερα και πάλι..

Θέλω να σας ενημερώσω για το στρώσιμο του ενυδρείου μου και να μου πείτε αν πηγαίνουμε καλά.

Ανυπομονώ να βάλω ψαράκια.!!! Λοιπον την Τεταρτη έκανα αλλαγή νερού 20% και εβαλα και μια δοση βακτηρια. Εχτές εκανα μετρησεις και έχω ΝΗ3/ΝΗ4=0 , ΝΟ2=0 και Ν03=80-160ppm.  Τώρα ετοιμάζω νερό για να κάνω και αύριο μια αλλαγή 20-30%. Απο τα φυτά μου διαπιστώνω ότι η κρυπτοκορινα έχει αρχίσει να αναπτύσσεται, αντιθετως το κερατοφυλλο σε κάποια σημεία κομματιαζεται και γεμιζει ολο το ενυδρειο κομματακια. Αυτό γιατι γινεται??? επειδη ειναι το ενυδρειο ακομα στο στρωσιμο.??? Η κορυφη του καθε κομματιου ομως αναπτύσσεται. 

Αρα συνεχίζουμε έτσι κανω αλλαγη νερου ανα δυο μέρες μέχρι να κατέβουν τα ΝΟ3. ???? Αχ πότε θα βάλω ψαρακια???

Σας παραθέτω και φωτογραφια για να δειτε πως ειναι.

IMG_3803[1].JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέσουν τα νιτρικά είναι επικίνδυνο να μπουν ψάρια. Οι μικρές περιστασιακές αλλαγές που κάνεις βοηθούν αρκετά. Υπομονή και επιμονή!

 

Y.Γ: Η υπόλοιπη ανούμπια που πήγε? :ooh2:

Υ.Γ 2: Τι είναι αυτό στη βάση του πλαστικού διακοσμητικού? Φαίνεται σκούρο πράσινο και δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτό που πιστεύω ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο?

Το πιθανότερο είναι ότι το κερατόφυλλο διαλύεται λόγω ανεπάρκειας φωτισμού.

Καθάρισε τα χαλασμένα κομμάτια, και άστο ελεύθερο στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αν δεν πέσουν τα νιτρικά είναι επικίνδυνο να μπουν ψάρια. Οι μικρές περιστασιακές αλλαγές που κάνεις βοηθούν αρκετά. Υπομονή και επιμονή!

 

Y.Γ: Η υπόλοιπη ανούμπια που πήγε? :ooh2:

Υ.Γ 2: Τι είναι αυτό στη βάση του πλαστικού διακοσμητικού? Φαίνεται σκούρο πράσινο και δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτό που πιστεύω ότι είναι.

Η υπόλοιπη ανούμπια πάει χαλασανε τα φύλλα  και φύγανε. Θέλω να ελπίζω οτι αυτή θα τα καταφέρει.

Δεν είναι πλαστικό το διακοσμητικό, Υπηρχε απο το προηγουμενο ενυδρειο και ηταν έτσι πρασινο. Τι μπορει να είναι?? να ανησυχώ??

 

IMG_3807[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...