Jump to content

βάση για ενυδρείο


Mari-23

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
 

Καινούργια στο forum και ελπίζω πως δεν επέλεξα λαθος κατηγορία.
 

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με βάση ενυδρείου. Έχω ενα 50lt με διαστασεις 35 x 36 και σκεφτόμουν να το έβαζα στο έπιπλο που φαίνεται στο link. Πιστεύετε θα αντέξει ή θα έχω θεμα;
 

https://www.ikea.gr/proioda/trapezia/skabo-trapezia-bar/nilsolle-skampo-mpar/10462123
 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αντεξει. Λεει σκαμπό - μπαρ. Καποιο ζυγιζουν και πανω απο 50 kg....:D

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω λέει: Πλάτος καθίσματος: 36 cm - Βάθος καθίσματος: 33 cm

Το ενυδρείο πρέπει να πατάει όλο πάνω στο έπιπλο. Αν κι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με έπιπλο αλλά με σκαμπό-μπαρ...:D

Link to comment
Share on other sites

Να το δείς από κοντά και να έχεις μαζί σου μεζούρα να μετρήσεις για σιγουριά. Πρέπει να πατάει όλος ο πάτος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας παιδια!

Βασικά το ενυδρείο έχει κάτι σα "βάση" πιο μέσα από τα τζάμια η οποία είναι μικρότερη σε μέγεθος, όπως φαίνεται στη φώτο άρα λογικά θα κάθετε όλο πάνω στο σκαμπό, αλλά σωστή η συμβουλή να το μετρησω καλού κακού. https://images.app.goo.gl/v47JDnkiRbiD43Na8 


Εναλλακτικά έχω βρει ένα για Juwel lido 120 όμως κοστίζει πάνω από 100 ευρω και ένα hs aqua cabinet στα μισά λεφτά, αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι.

Πάντως αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο, δεκτή κάθε συμβουλή, :) αρκεί να είναι κάτω των 100 ευρω










 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mari-23 έγραψε:

Καλησπέρα σας,
 

Καινούργια στο forum και ελπίζω πως δεν επέλεξα λαθος κατηγορία.
 

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με βάση ενυδρείου. Έχω ενα 50lt με διαστασεις 35 x 36 και σκεφτόμουν να το έβαζα στο έπιπλο που φαίνεται στο link. Πιστεύετε θα αντέξει ή θα έχω θεμα;
 

https://www.ikea.gr/proioda/trapezia/skabo-trapezia-bar/nilsolle-skampo-mpar/10462123
 

Ευχαριστώ

Από άποψη βάρους είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει.

Αλλά από άποψη σταθερότητας?  Θεωρώ ότι και με ένα μικρό σεισμό θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Από άποψη βάρους είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει.

Αλλά από άποψη σταθερότητας?  Θεωρώ ότι και με ένα μικρό σεισμό θα έχεις θέμα.


Αυτό με τη σταθερότητα το ανέφερε και άλλο ένα μέλος... Οπότε τα έπιπλα που είναι υποτίθεται κατασκευασμένα αποκλειστικά για ενυδρεία προσφέρουν σταθερότητα, ακόμα και αν είναι από υλικά της πλάκας;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο σαν το δικό σου

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mari-23 έγραψε:


Αυτό με τη σταθερότητα το ανέφερε και άλλο ένα μέλος... Οπότε τα έπιπλα που είναι υποτίθεται κατασκευασμένα αποκλειστικά για ενυδρεία προσφέρουν σταθερότητα, ακόμα και αν είναι από υλικά της πλάκας;

Δεν έχεις κι άδικο, αλλά θα εμπιστευόμουνα περισσότερο ένα επιπλάκι φτιαγμένο για ενυδρείο,  και εαν χρειαζόταν θα το ενίσχυα λίγο:).

Link to comment
Share on other sites

https://www.petsupermarket.gr/vasi-enydreioy-60ch30ch70 Δες και αυτο.Στην ίδια τιμή είναι και αργότερα που θα θες λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο θα το έχεις έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

image.png.dcfd5ed74cadb0e6d600c8e2e3ccb83f.png

 

Αν εννοείς αυτό της Hs Aqua, προσωπικά στα 55 ευρώ το βρίσκω μια χαρά. Πολύ καλύτερο απ'το σκαμπό-μπαρ.

Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι ολλανδική απ' ότι ξέρω. Οπότε δεν νομίζω ότι είναι της πλάκας...:)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Φρου Φρου said:

 

Αν εννοείς αυτό της Hs Aqua

 Nαι, αυτό έλεγα!  Αλλά ως άσχετη δεν ήξερα καν ότι είναι εταιρία του χώρου! Και υπεθετα το μασιφ ξύλο του ικεα ότι θα ηταν πιο οκ από αυτό. Φυσικά δεν είχα σκεφτεί καθόλου τον παράγοντα σταθερότητα...

Θα καταλήξω σε αυτό μάλλον, καθως είναι μεσα στα λεφτα που υπολογίζω και ειναι και συμπαθητικό στην εμφάνιση

 

35 minutes ago, SOTIRIS said:

εαν χρειαζόταν θα το ενίσχυα λίγο

κάπου διάβασα για μεταλλικά στηρίγματα ραφιών. πραγματικά θα βοηθούσε κάτι τετοιο;

ασχετο, αλλά παιδια είσαστε πολύ υποστηρικτικοί! μπράβο που απαντάτε σε νέα μέλη :) 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Mari-23 έγραψε:

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας παιδια!

Βασικά το ενυδρείο έχει κάτι σα "βάση" πιο μέσα από τα τζάμια η οποία είναι μικρότερη σε μέγεθος, όπως φαίνεται στη φώτο άρα λογικά θα κάθετε όλο πάνω στο σκαμπό, αλλά σωστή η συμβουλή να το μετρησω καλού κακού. https://images.app.goo.gl/v47JDnkiRbiD43Na8 


Εναλλακτικά έχω βρει ένα για Juwel lido 120 όμως κοστίζει πάνω από 100 ευρω και ένα hs aqua cabinet στα μισά λεφτά, αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι.

Πάντως αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο, δεκτή κάθε συμβουλή, :) αρκεί να είναι κάτω των 100 ευρω










 

Πήγαινε σε έναν επιπλοποιο να ρωτήσεις πόσο θα στοιχίσει να σου φτιάξει ένα έπιπλο στις διαστάσεις-χρωμα-σχημα που θες ..

Σίγουρα θα στοιχίσει λιγότερα από 100 ευρώ.. 

Εγώ έτσι κάνω με "ιδιαίτερα ενυδρεια".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...