Jump to content

Αλλαγη από γλυκό σε αλμυρό..


Εφη Τσιγκα

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Έχω ένα ενυδρειο 120 λ με εσωτερικό μεγάλο φίλτρο, θερμοστατη, και αντλία για φυσαλίδες.. Θέλω να το κάνω reef. Αυτά που έχω κάνουν για θαλασσινό? Είχα μέσα τροπικά ψαρια γλυκού νερού. Τι θα χρειαστεί να πάρω?  Περίπου πόσο θα μου κοστίσει με όλο τον εξοπλισμό? Ευχαριστώ! Αν μπορείτε να μου βάλτε και κάποια link να το ψάξω θα είμαι υποχρεη... 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες :welcome:!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς όρισες :welcome:!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα 

 

Το είδα αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.. λέει για ενυδρειο από την αρχή. Εγώ έχω ήδη κάποια πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Εφη Τσιγκα έγραψε:

Το είδα αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.. λέει για ενυδρειο από την αρχή. Εγώ έχω ήδη κάποια πράγματα. 

Από αυτά που έχεις δεν κάνει τίποτα! Έχεις να πάρεις ένα κάρο πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Από αυτά που έχεις δεν κάνει τίποτα! Έχεις να πάρεις ένα κάρο πράγματα...

Ωχ κατάλαβα... θα ξεπαραδιαστω... χαχα. Το θέλω τρέλα όμως. Οπότε πρέπει να τα πάρω όλα όσα περιγράφει ο φίλος μας? Πρέπει να τα πάρω όλα η πρώτα περνώ τα βασικά και το βάζω σε λειτουργία μέχρι να γίνει σωστό το νερό και μετά παίρνω κοράλλια βράχους και ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και καλως όρισες στην όμορφη πλευρά!!!!

 

Δυστυχώς πρέπει εξ αρχής να τα πάρεις όλα. 

 

Βασικά σκίμμερ, κυκλοφορητές, βράχος, αραγωνίτης και φωτισμός. Και αρκετά ακόμα πραγματα

 

Ο φωτισμός είναι διαφορετικός από του γλυκού. 

 

Όποια απορία έχεις εδώ είμαστε!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Εφη Τσιγκα έγραψε:

Ωχ κατάλαβα... θα ξεπαραδιαστω... χαχα. Το θέλω τρέλα όμως. Οπότε πρέπει να τα πάρω όλα όσα περιγράφει ο φίλος μας? Πρέπει να τα πάρω όλα η πρώτα περνώ τα βασικά και το βάζω σε λειτουργία μέχρι να γίνει σωστό το νερό και μετά παίρνω κοράλλια βράχους και ψαρια ?

Κοίτα σίγουρα πρέπει να πάρεις βράχο κυκλοφορητες σκιμερ αν θες αραγωνιτη φως για Κοραλία  αυτόματη και αναπλήρωση  διαφορά τεστ no3 no4 κλπ ρεφρακτομετρο να μετρας αλλατοτητα.. αλατι για τις αλλαγες βακτηρια αντιστροφή οσμωση και πιο μετά κάνεις και σαμπ που θα χρειαστείς σιγουρα... και στανταρ εχω ξεχασει κάποια πραγματάκια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλμυρή μόνο η αγορά του εξοπλισμού, αλλά πρέπει να λάβεις υποψιν και το κόατος των αναλώσιμων υλικών συν τη ΔΕΗ.

Πραγματικά αλμυρό.:D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν είναι αλμυρή μόνο η αγορά του εξοπλισμού, αλλά πρέπει να λάβεις υποψιν και το κόατος των αναλώσιμων υλικών συν τη ΔΕΗ.

Πραγματικά αλμυρό.:D

Αχαχαχαχαχα τι θα έλεγες εσύ!!!!

 

Μην τον ακους θα σε μαγέψει το θαλασσινό!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Μήπως ξέρετε στη Θεσσαλονίκη σε ποιο pet shop μπορώ να απευθυνθώ που να έχει όλο τον εξοπλισμό που πρέπει να προμηθευτώ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Έφη και καλώς ήρθες στην παρέα.:)

2 ενυδρειακά καταστήματα στα οποία μπορείς να απευθυνθείς είναι η Άβυσσος (https://www.abyssos.gr)

και το BlueFish Aquariums (https://www.bluefishaquariums.gr)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα τα έξοδα μαζεμένα. Πχ το σκιμμερ το βάζεις μετά το στρώσιμο τον δεύτερο μήνα ίσως και λίγο αργότερα. επίσης αυτόματη αναπλήρωση εγώ πχ δεν έχω στα δύο θαλασσινά μου, βγάζεις το χειμώνα αν θες και χωρίς (αρκεί να συμπληρώνεις λίγο νερό ανάλογα την εξάτμιση του ίσως και μια φορά την ημέρα) κλπ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 120 λίτρα που είσαι το κόστος δεν ειναι μεγάλο ούτε στην δεη ούτε και αμαν και τι στον εξοπλισμό και ανάλογα που θέλεις να το φτάσεις το σαμπ ευκολία δεν το συζητώ αλλά δεν είναι απαραίτητο στέκεται και χωρίς.....μην ψάχνεις μονο Θεσσαλονίκη για εξοπλισμό δες και λίγο Αθηνά αυτά που σου είπε ο Παράσχος θα χρειαστείς εκτός το σαμπ και καλο θα ήταν εάν ήξερες κάποιον που έχει θαλασσινό  να σου πει μερικά πράγματα να σε βοηθείσεις να γλυτώσεις απο περιττά έξοδα.....         

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Στα 120 λίτρα που είσαι το κόστος δεν ειναι μεγάλο ούτε στην δεη ούτε και αμαν και τι στον εξοπλισμό και ανάλογα που θέλεις να το φτάσεις το σαμπ ευκολία δεν το συζητώ αλλά δεν είναι απαραίτητο στέκεται και χωρίς.....μην ψάχνεις μονο Θεσσαλονίκη για εξοπλισμό δες και λίγο Αθηνά αυτά που σου είπε ο Παράσχος θα χρειαστείς εκτός το σαμπ και καλο θα ήταν εάν ήξερες κάποιον που έχει θαλασσινό  να σου πει μερικά πράγματα να σε βοηθείσεις να γλυτώσεις απο περιττά έξοδα.....         

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα να έχει τέτοιο ενυδρειο γι'αυτό και ρωτάω εσάς! Εννοείτε θα το ψάξω καλά και 

μετά θα ξεκινήσω! Δεν είναι τώρα εποχές να πετάμε λεφτά... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλησπέρα, Έφη και καλώς ήρθες στην παρέα.:)

2 ενυδρειακά καταστήματα στα οποία μπορείς να απευθυνθείς είναι η Άβυσσος (https://www.abyssos.gr)

και το BlueFish Aquariums (https://www.bluefishaquariums.gr)

Καλώς σας βρήκα! Σε ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα τα έξοδα μαζεμένα. Πχ το σκιμμερ το βάζεις μετά το στρώσιμο τον δεύτερο μήνα ίσως και λίγο αργότερα. επίσης αυτόματη αναπλήρωση εγώ πχ δεν έχω στα δύο θαλασσινά μου, βγάζεις το χειμώνα αν θες και χωρίς (αρκεί να συμπληρώνεις λίγο νερό ανάλογα την εξάτμιση του ίσως και μια φορά την ημέρα) κλπ... 

Αυτό σκέφτηκα κ εγώ.. αργά και σταθερά βήματα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Αχαχαχαχαχα τι θα έλεγες εσύ!!!!

 

Μην τον ακους θα σε μαγέψει το θαλασσινό!!

Με έχει μαγέψει ήδη μόνο από τα βιντεάκια φαντάσου να το έχω και μπροστά μου χαχα 

Link to comment
Share on other sites

Ή κατασκευή ενός σάμπ είναι εύκολη και δεν κοστίζει πολλά σε σχέση με τα μηχανηματα..

Σε αυτά πρέπει να δώσεις έμφαση ετσι ώστε να μπορείς ποιο μετά να φιλοξενείς στο ενυδρειο οτιδήποτε ψαρι ή κοραλί σου αρεσει.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά sub δεν είναι και υποχρεωτικό αν κάνεις σχετικά απλό ενυδρείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με το ενυδρείο που έχεις. 

Αναγκαστικά βράχο αραγωνιτη και σε κάνα μήνα το σκιμμερ. 

Αλλάζεις λάμπες από του γλυκού σε θαλασσινού και βλέπεις πως πάει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια άμα θες ακόμα λιγότερα πιθανά προβλήματα στην αρχή το κρατάς και χωρίς αραγωνιτη... Σε μερικούς αρέσει.  

Εντωμεταξύ όλο λέω κόψε από δω κόψε από εκεί στο τέλος θα μείνουν οι δύο κυκλοφορητες οι λάμπες και το ρεφρακτομετρο! (έχει και το εσωτερικό φίλτρο για άνθρακα αντιφοσφωρο....) 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή καταρχάς, επειδή ακούγονται πολλές απόψεις παραπάνω που δεν ξέρω κατά πόσο σε βοηθάνε στην φάση που είσαι, καλό είναι να επενδύσεις λιγο χρόνο σε διάβασμα να δεις θέματα από άλλα ενυδρεία κτλ κτλ. Να καταλάβεις σε μεγάλο βαθμό και τι θες να κάνεις και τι χρειάζεται να έχεις και πόσο θα κοστίσει. Έτσι θα είναι και στοχευμένες οι ερωτήσεις σου και άρα και οι απαντησεις. Στην Θεσσαλονίκη είμαστε αρκετοί με θαλασσινό οπότε μην σε αγχωνει σίγουρα θα έχεις βοήθεια. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Βέβαια άμα θες ακόμα λιγότερα πιθανά προβλήματα στην αρχή το κρατάς και χωρίς αραγωνιτη... Σε μερικούς αρέσει.  

Εντωμεταξύ όλο λέω κόψε από δω κόψε από εκεί στο τέλος θα μείνουν οι δύο κυκλοφορητες οι λάμπες και το ρεφρακτομετρο! (έχει και το εσωτερικό φίλτρο για άνθρακα αντιφοσφωρο....) 

Είναι και το οικονομικό ένα θέμα αλλά αν είναι να τα πληρώσω 2 φορές προτιμώ να φτιάξω ένα καλό και να μου μείνει γιατί και τα ψάρια και τα κοράλλια δεν κοστίζουν λίγο και δεν θέλω να μου πεθάνουν.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Βέβαια άμα θες ακόμα λιγότερα πιθανά προβλήματα στην αρχή το κρατάς και χωρίς αραγωνιτη... Σε μερικούς αρέσει.  

Εντωμεταξύ όλο λέω κόψε από δω κόψε από εκεί στο τέλος θα μείνουν οι δύο κυκλοφορητες οι λάμπες και το ρεφρακτομετρο! (έχει και το εσωτερικό φίλτρο για άνθρακα αντιφοσφωρο....) 

Αραγωνιτη θέλω μου αρέσει.. για βράχο διάβασα καλύτερα να πάρεις νεκρό και να τον φτιάξεις εσύ πάρα ζωντανό... παίρνει χρόνο βέβαια αλλά είναι πιο ασφαλές.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...