Jump to content

Τραγικά μικρό ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα!!!


mostath

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ας ξεκινήσω από το "καλώς ήρθατε" ως νέος χρήστης αν και έχω κάποιες ερωτησούλες σχετικά επείγουσες...

Σχετικά με το ενυδρείο μου αρχικά, αν μπορεί να το πει κάποιος ενυδρείο, είναι 20λτ μόνο και έχει δυστυχώς 2 χρυσόψαρα... 

Ξεκίνησα και εγω να διαβάζω το forum αφού μας έφεραν τα ψαράκια δώρο σε μια μικροσκοπική γυάλα και αφου πήγα την άλλη μέρα και πήρα ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο με ένα υποτυπώδες φίλτρο γιατί μέσα στη γυάλα δε μπορούσες να δεις από τη μια μερια ως την άλλη μετά από κάποιες ώρες. Διαβάζοντας στο internet και κυρίως στο forum αυτό κατάλαβα ότι 20λτ δεν κάνουν ούτε για ένα fancy χρυσόψαρο και αμέσως παράγγειλα κάποια τεστ (στικ με πολλαπλές ενδείξεις για ph, σκληρότητα και υγρό τεστ για αμμωνία) μέχρι να δω τι μπορώ να κάνω για μεγαλύτερο ενυδρείο αν και ο χώρος δεν το επιτρέπει... Λοιπον, αρκετα με την πολυλογία...

Το ενυδρείο είναι 20λτ. και έχει ένα φίλτρο Dophin F800 εσωτερικό το οποίο έχει κάτω ένα θάλαμο με γκρί σφουγγάρι και πιο πάνω ένα θάλαμο με ενεργό άνθρακα

Επειδεί οι μετρήσεις μου έβγαλαν αμμωνία αλλάζω νερό (περίπου 50%) κάθε εβδομάδα με σκούπα βυθού και ταίζω ελάχιστα... Το ενυδρείο έιναι στην 3η εβδομάδα

Σκέφτηκα μετά από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα να βγάλω το cartrige του ανθρακα και στο άδειο κουτί που μένει να βάλω ένα siporax mini... κάπως έτσι. Να είναι δηλαδή μετά στο σφουγγάρι.

Θα κάνω καλά; Μήπως θα φρακάρει το φίλτρο; 

και τέλος πείτε μου ρε παιδιά όταν λέμε ταϊζω λίγο... πόσο λίγο;;;; Σε κάποιο σημείο διάβασα να προλαβαίνουν να το φάνε τα ψάρια σε ένα λεπτο... αυτά σε ένα λεπτο μπορεί να φάνε ένα κιλο!!! που λέει ο λόγος...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και μπράβο για την πολύ καλή δουλεια!

20190930_235533.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο για ένα ψαρι φαντασου για δυο ή τρία..

Όλοι έχουμε κάνει λάθη στην αρχή αλλά τα αποδεχόμαστε μετά και κοιτάμε μπροστά..

Χρειάζεσαι μεγαλύτερο ενυδρειο αν ασχοληθείς με αυτό το είδος ψαριου αλλιώς μπορεις να βαλεις κατι αλλο.

Οτιδήποτε βιολογικό υλικό η φίλτρο δεν θα σώσει την κατάσταση και οι αλλαγές ακομα και καθημερινές δεν είναι λύση δυστυχώς.

Με όλη την καλή διάθεση.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Αν σκοπεύεις και μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο τότε άλλαξε τον άνθρακα με βιολογικό υλικό απλά για να αποικήσει μια ποσότητα βακτηρίων μέχρι να τα μεταφέρεις γιατί έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει χώρος για αρκετό υλικό που θα υποστηρίξει 2 χρυσόψαρα. Αν πάλι δεν μπορείς είναι καλύτερα να τα δώσεις και να φιλοξενήσεις κάτι άλλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες!

Εγω λεω να ξεκινησουμε απο κατι απλο....

1- βγαζεις απο το ενυδρειο σου ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και δεν τα ξαναβαζεις ποτέ μεσα.....

2- αν μπορεις, δωσε καπου (σε καλα χερια) το ενα απο τα δυο χρυσοψαρα,

3- βαλε σκουροχρωμο χαλικακι κατω διαμ.1-3 mm (χαλαζιακο) να εχει υψος 2-3 εκ ο βυθος.

Αυτο το λευκο υποστρωμα τι ειναι; πλαστικο; μαρμαρο;αλλο;

4- αλλαγες νερου κανε 2 φορες την εβδομαδα απο 30-40% (δεν μας ειπες με τι τεστακια μετρας και πόση αμμωνια σου βγαζουν)

5- βαλε ευκολα φυτα, πχ  κριπτοκορινα βεντιι ή ανουμπιας (δεν τα τρωνε). Κριπτοκορινα θελει 4εκ υποστρωμα.Ανουμπιας καθολου.

6- μινι σιποραξ στο φιλτρο μονο καλο κανει και δεν το "μπουκωνει".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηστυχως καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι...

 

τα χρυσοψαρα πρεπει αμεσα να βγουν απο κει , ειναι και μικρο και αστρωτο..

τα στικακια που πηρες δηστυχως ειναι πεταμενα λεφτα..

 

αν εχεις σκοπο να κρατησεις τα ψαρια, μετεφερε τα σ ενα  πλαστικο κουτι αποθηκευσης.. κατι τετοιο , οσο μεγαλυτερο βρεις .τουλαχιστον 50-60 λιτρα.

 

στην συνεχεια θα πρεπει να βρεις βιολογικο υλικο στρωμμενο απο χομπιστα να σου δωσει για να βαλεις μεσα στο φιλτρακι..

 

ετσι στην συνεχεια μπορεις με την ανεση σου να ψαξεις για μεγαλυτερο φιλτρο και ενυδρειο

αν δεν εχεις σκοπο να τα κρατησεις . χαρισε τα σ εναν συνχομπιστα με καταλληλο ενυδρειο, κριμα ειναι να γυρισουν πισω στο πετ σοπ, εκει θα ναι καταδικασμενα.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις!!!

Το ότι τα ψάρια δεν χωράνε στο 20λτ ενυδρείο το κατάλαβα διαβάζοντας...

Το πιο πιθανό είναι να χαριστούν σε κάποιο pet shop γιατί δεν ζω στην πόλη οπότε το να τα χαρίσω σε άλλο χομπίστα δεν είναι πιθανό, εκτός αν κάποιος χρήστης είναι από κιλκίς και τα θέλει (ως το κιλκίς μπορώ να τα μεταφέρω...) Για τον ίδιο λόγο δεν είναι πιθανό και το μπόλι στο φίλτρο (το οποίο έτσι και αλλιώς δεν θα λύσει το πρόβλημα).

Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά φυτά και την αντικατάσταση τους με φυτεμένα αυτό θα το κάνω όταν καταλήξω στο τι ψάρι θα βάλω. Πιο πιθανό νομίζω είναι ο μοναμάχος, που δεν έχει και πρόβλημα να είναι μόνος του (θα μελετήσω μετά το προφίλ του στο forum). Ένα άλλο πρόβλημα με το φύτεμα εδώ είναι ότι τα petshop στο Κιλκίς δεν έχουν και πολύ ιδέα από φύτεμα (και από ενυδρεία γενικά) και έχουν μόνο ψεύτικα διακοσμητικά. Ξέρετε αν μπορώ να πάρω online φυτά; ή θα πρέπει να πάρω από Θεσσαλονίκη (είμαι περίπου 85 Χλμ από θεσ/νίκη, περίπου 1 ώρα οδήγηση). Επίσης ένα link για το υπόστρωμα ή τα φυτά θα με βοηθούσε. Το δικό μου είναι ένα άσπρο χαλικάκι που είχε μέσα το ενυδρείο.   

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο για ενυδρείο και με βάση το διαθέσιμο χώρο που έχω (65χ45) καταλήγω σε κάποια έτοιμα ενυδρεία (με φίλτρο, φως κλπ) δεν ξέρω αν ,μπορώ να ποστάρω λίνκ από μαγαζί αλλά θα γράψω μοντέλα... 

1. ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΦΩΤΑ LED EHEIM AQUARIUM AQUAPROLED 84 WHITE 60X35X40 CM 1X12W 84 L

το οποίο περιλαμβάνει φίλτρο Eheim Aquaball 130 και Θερμαντήρα Jäger 75 W

2.Juwel Primo 70 LED με Διαστάσεις: 61 x 31 x 44 cm με χωρητικότητα: 70 Λίτρα με φίλτρο Bioflow one και έναν θερμαντήρα αντίστοιχα

 

γενικά τί άποψη έχετε για τα όλα σε ένα πακέτα; αξίζουν ή να πάρω καλύτερα κομμάτια; Στα φίλτρα αυτά μπορώ να κάνω βελτιώσεις πχ με siporaχ;

(αν και έχουμε ξεφύγει πλέον από το θέμα "καλώς ήρθατε" πόσταρα πάλι εδώ για τη συνέχεια του θέματος... :P ) 

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα των ενυδρείων αυτών είναι ίδια, απλώς η juwel αναφέρει τα "καθαρά" λίτρα και όχι τα συνολικά. Το ένα έχει λίγο μεγαλύτερο πλάτος, το άλλο λίγο ψηλότερο. Για τον εξοπλισμό τους θα έλεγα πως ο φωτισμός και ο θερμοστάτης θα σε καλύψουν. Για τα φίλτρα δεν γνωρίζω. Γενικά προτιμώ τα εξωτερικά φίλτρα γιατί έχουν περισσότερο χώρο για υλικά φιλτραρίσματος, δεν τρώνε χώρο-λίτρα από το ενυδρείο και είναι πιο εύκολα στο καθάρισμα τους. Αν θέλεις να το δουλέψεις με εσωτερικό φίλτρο εκείνο της Eheim μου φαίνεται καλύτερο, αλλά δεν έχω την εμπειρία για να σου απαντήσω με σιγουριά.

 

Το βασικότερο, για μένα, είναι να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις και να έχεις μια ιδέα για το τι χρειάζονται. Πχ το χρυσόψαρο χρειάζεται πολύ καλή φίλτρανση, αλλά είναι ψάρι κρύου και μπορεί να μην χρειαστεί καν τον θερμοστάτη, ενώ ας πούμε ο μονομάχος θα ζοριστεί με ένα φίλτρο που θα έχει δυνατή ροή. Πως το σκέφτεσαι το ενυδρείο σου; Στα 70-80 λίτρα έχεις πολλές επιλογές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το θέμα σου θεωρω πιο συμβατή, εύκολη και σωστή λύση να το γυρίσεις σε μονομαχο. Υπάρχουν ευτυχώς αρκετά καταστήματα που στέλνουν στην επαρχία (κάνε μια αναζήτηση στο κάτω μέρος του φόρουμ). Υπάρχουν μάλιστα και κάποια που έχουν δωρεάν μεταφορικά από ένα ποσο και πάνω. 

Διαβαζοντας το προφίλ του μονομάχου θα πάρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, για να δημιουργήσεις ενα ενυδρείο φυσικό χωρίς ψεύτικα διακοσμητικά, και με αρκετά χαμηλό κόστος και συντήρηση. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση νομιζω ειναι του @bbetta. Ενας μονομαχος θα ειναι μια χαρα σ΄αυτα τα λιτρα,

Το χαλικακι αγνωστης προέλευσης, καλυτερα να βγαλεις οταν θα στρωσει το φιλτρο (οχι τωρα).

Το χαλικακι μπορεις να παρεις σαν αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

φυτα https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/futa-enudreiou/

Ακομα πολυ καλο καταστημα ειναι https://misirlis-aquarium.gr/504-504-psaria

@panos nts, πες τι αλλο υπαρχει στην Θεσσαλονικη να μην ψαχνουμε μακρια:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...