Jump to content

Καθαρο νερο με αιωρουμενα σωματιδια


philippos

Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι καινουργιος στο γκρουπ. Μπραβο σε ολους σας γιαυτη την υπεροχη παρεα!

Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 160Λ με 6 χρυσοψαρα. Ενα εξ. φιλτρο και ενα ες. Μετρησεις καθε εβδομαδα, ολα μια χαρα το ενυδρειο εχει στρωσει. Παρολο που ειναι πολυ καθαρο, υπαρχουν αιωρουμενα σωματιδια στο νερο, τα οποια ειναι ορατα με την λαμπα ανοιχτη. Τα σωματιδια αυτα ειναι περισσοτερα οταν δυναμωσω την ροη των φιλτρων. Τι το προκαλει  και πως διορθωνεται; Ευχαριστω!!

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - philippos
Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγω΄αυτό το πρόβλημα στο παρελθόν. Τα ίδια σωματήδια έχω κάθε φορά που ξεκινάω το εσωτερικό λίλτρο. Είναι μόλις βγει εντελώς ο αέρας που είναι εγκλωβισμένος στο κλεισ΄το κύκλωμα εισαγωγής/εξαγωγής, μετά εξαφανίζονται. τώρα όσο για το εσωτερικό φαντάζομαι ότι έχει την αρχή λειτουργείας ενός skimmer. Στο skimmer που έχω μόλις πέσει λίγο η στάθμη, λόγω δύναμης αντλίας (μαλλον) μαζί με νερό τραβάει και μικροποσότητες αέρα οι οποίες εμφανίζονται σαν φυσαλίδες. Αυτή είναι η μια εκδοχή. η άλλη εκδοχή ίσως είναι ότι όπως περνάει το νερό από τα σφουγγάρια σου και το βιολογικό, δημιουργεί τυρβώδη ροή με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κενα αέρος τα οποία στην έξοδο βγαίνουν με την μορφή φυσαλίδας. Αυτά είχα παρατηρεήσει απο εμένα, ίσως κάποιος πιο έμπειρος να έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και  καλώς ήρθες :) 

με μια λεπτή στρώση ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο ίσως βελτιωθεί η κατάσταση.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μεγάλο διακοσμητικό βγάλ'το από μέσα, σου τρώει χώρο, τα 6 χρυσόψαρα χρειάζονται κ άλλα λίτρα.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...