Jump to content

Αρχάρια με χρυσόψαρο!!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες πήρα ένα common χρυσόψαρο μαζί με μία ορθογώνια γυάλα από το πανηγύρι. Όταν έψαξα να βρω πληροφορίες για τα χρυσόψαρα διάβασα πολλά στο φόρουμ με αποτέλεσμα να αγοράσω ένα ενυδρείο 25 λίτρων που στην ουσία μέσα το νερό είναι 20 λίτρα. Το ξέρω ότι και πάλι είναι πολύ λίγα για χρυσόψαρο, και διάβασα και για το στρώσιμο του ενυδρείου. Χθες ετοίμασα το νερό με αντιχλώριο το άφησα κάποιες ώρες και έστησα το ενυδρείο. Το ενυδρείο έχει και ένα μηχανικό φίλτρο 200lt/h. Το βράδυ έβαλα βακτήρια και έβαλα το χρυσόψαρο στο ενυδρείο σκεπτόμενη ότι εκει έστω και αν το έβαλα νωρίς θα είναι καλύτερα από ότι ήταν στην γυάλα.

  • Δεν ξέρω αν είναι περίεργη συμπεριφορά, αλλά το ψάρι ή θα κολυμπάει κανονικά και θα αντιδράει "σαν τρελό" στις κινήσεις του χεριού μου ή θα κάθεται κοντά στον πάτο και όταν κουνάω το χέρι μου δεν θα αντιδράει καθόλου.
  • Να σημειωθεί ότι το ταίζω πολύ λίγο πλαγκτόν και κάποιες μέρες καθόλου.
  • Σήμερα παρατήρησα ότι ανα τακτά διαστήματα το ψάρι ανοιγεί διάπλατα το στόμα του και βγαίνει και στην επιφάνεια αναζητώντας, μάλλον, οξυγόνο. 

 

Θα ήθελα αρχικά να σας ρωτήσω αν η συμπεριφορά του είναι κανονική. Επιπλέον:

1) Θέλω να αγοράσω υγρά τεστ αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη. Ποιες μετρήσεις είναι απαραίτητες να γίνουν αυτή τη στιγμή; Δεν θέλω να αγοράσω το κιτ της api γιατί έχει πολλά μέσα και δεν ξέρω αν θα μ χρειαστούν. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι οικονομικό για αυτές τις 3 τιμές που "προέχουν"; (Γενικά το ph και η σκληρότητα νερού της πόλης μου από όσο κοίταξα δεν είναι πρόβλημα για το ψάρι).

2) Αλλαγές να κάνω 2 φορές την εβδομάδα το 30 τοις εκατώ του νερού;

3) Αυτό το βιολογικό υλικό που λέτε μπαίνει στο φίλτρο μου που είναι μηχανικό; Αν ναι, πώς μπαίνει και που το βρίσκω;

4) Κάποιες φορές κολυμπάει ενάντια στο φίλτρο. Αυτή τη στιγμή ζωντάνεψε και παίζει μαζί του. Αρέσει αυτό στα χρυσόψαρα ή μήπως το φίλτρο τα ενοχλεί; (Επειδή είναι και λίγο μεγάλο για το συγκεκριμένο ενυδρείο).

5) Με το υγρό με τα βακτήρια πως να ενεργήσω;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου, θα πρέπει να σου πω ότι το ενυδρείο είναι μικρό για το χρυσόψαρο, και ότι ξεκίνησες όπως οι περισσότεροι λίγο ανάποδα.:)

Μιας και βλέπω όμως ότι το ψάχνεις το θέμα ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Πάμε στα ερωτήματα τώρα.

Τεστ αμμωνίας, τεστ για νιτρώδη, και νιτρικά είναι απαραίτητα τώρα στην αρχή για να έχεις ένα μπούσουλα για τις τιμές του νερού και για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

Όταν με το καλό στρώσει το ενυδρείο, το τεστ μέτρησης νιτρικών θα σου δείχνει καθε πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού. Όποτε ξεπερνούν τα 20 25 θα πρέπει να προχωράς σε αλλαγή. Το ποσοστό του νερού που θα αλλάξεις θα το καταλάβεις πάλι από τη μέτρηση.

Πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Sera Siporax, ή eheim substrat, ή seachem matrix είναι μερικά υλικά που μπορείς να βρεις εύκολα για αυτή τη δουλειά.

Το υγρό με τα βακτήρια το προσθέτεις σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος.

Πολύ λίγο τάισμα, και πολύ προσοχή γιατί τις πρώτες ημέρες θα ανέβουν αμμωνία και νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 10:34 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κατ αρχήν για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου, θα πρέπει να σου πω ότι το ενυδρείο είναι μικρό για το χρυσόψαρο, και ότι ξεκίνησες όπως οι περισσότεροι λίγο ανάποδα.:)

Μιας και βλέπω όμως ότι το ψάχνεις το θέμα ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Πάμε στα ερωτήματα τώρα.

Τεστ αμμωνίας, τεστ για νιτρώδη, και νιτρικά είναι απαραίτητα τώρα στην αρχή για να έχεις ένα μπούσουλα για τις τιμές του νερού και για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

Όταν με το καλό στρώσει το ενυδρείο, το τεστ μέτρησης νιτρικών θα σου δείχνει καθε πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού. Όποτε ξεπερνούν τα 20 25 θα πρέπει να προχωράς σε αλλαγή. Το ποσοστό του νερού που θα αλλάξεις θα το καταλάβεις πάλι από τη μέτρηση.

Πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Sera Siporax, ή eheim substrat, ή seachem matrix είναι μερικά υλικά που μπορείς να βρεις εύκολα για αυτή τη δουλειά.

Το υγρό με τα βακτήρια το προσθέτεις σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος.

Πολύ λίγο τάισμα, και πολύ προσοχή γιατί τις πρώτες ημέρες θα ανέβουν αμμωνία και νιτρώδη.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

 

Το φίλτρο μου είναι αυτό στις φωτογραφίες. Μου έχουν πει ότι δεν μπορεί να μπει κάτι εκεί μεσα. Το βιολογικό υλικό είναι απαραίτητο ή απλως επιταχύνει την διαδικασία; 

 

Επίσης, όσον αφορά τα τεστ βρήκα στο ebay αυτό που είναι το master kit της api και λέει ότι κάνει 13 ευρώ. Είναι δυνατόν να κάνει τόσο λίγα ή να ψαχτώ για κάτι άλλο; https://www.ebay.com/itm/API-800-Test-Freshwater-Aquarium-Water-Master-Kit/113881644468?hash=item1a83dffdb4%3Am%3Am9PFro2IMSh82Fix53PPZoQ&fbclid=IwAR3hZnA39PbGK453UBkwKkorbEONUjrZ4Bn9PcsGM6XhNPBvS2kIsapVUC0 

71700559_10206165237605967_7881628965163499520_n.jpg

72100211_10206165236725945_8285648829231923200_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Vivi Kleisiari έγραψε:

Επίσης, όσον αφορά τα τεστ βρήκα στο ebay αυτό που είναι το master kit της api και λέει ότι κάνει 13 ευρώ. Είναι δυνατόν να κάνει τόσο λίγα ή να ψαχτώ για κάτι άλλο; https://www.ebay.com/itm/API-800-Test-Freshwater-Aquarium-Water-Master-Kit/113881644468?hash=item1a83dffdb4%3Am%3Am9PFro2IMSh82Fix53PPZoQ&fbclid=IwAR3hZnA39PbGK453UBkwKkorbEONUjrZ4Bn9PcsGM6XhNPBvS2kIsapVUC0 

 

Σ΄αυτο το λινκ δεν υπαρχει freshwater τεστ λεει out of stock. Ψαξε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο εχει λιγο βιολογικο υλικο και ανθρακα. Βγαζεις τον ανθρακα και γεμιζεις με mini siporax οσο χωραει.

Το βαμμενο χαλικακι - πεταμα. Παρε χαλαζιακο χαλικακι 1-3mm καλυτερα σκουρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Παρήγγειλα ήδη από το ebay τα τεστ νερού και τα περιμένω. Η μητέρα μου έχει ένα ενυδρείο 60λ, που τρέχει πολλά χρόνια, αλλά τους τελευταίους μήνες δεν έχει μεσα ψάρια. Οπότε, όταν έρθουν τα τεστ θα το δοκιμάσω και θα μετακομίσω το ψάρι εκεί που θα έχει περισσότερο χώρο. Για όποια νεότερη απορία θα σας ξαναενοχλήσω.. :P 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι κάνω; Μια απορία (ίσως χαζή): Έχω ένα 60λιτρο ενυδρείο που έχει πάνω από 10 χρόνια λειτουργίας με φίλτρο και έχουν φιλοξενηθεί κατα καιρούς ψάρια και τώρα είναι άδειο. Το νερό όμως υπάρχει κανονικά μέσα από τότε.. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση; Αφού λειτουργεί χρόνια υπάρχουν βακτήρια σωστά; Αλλά το νερό που είναι παλιό αν το βγάλω θα θέλει στρώσιμο ξανά από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vivi Kleisiari έγραψε:

Οπότε τι κάνω; Μια απορία (ίσως χαζή): Έχω ένα 60λιτρο ενυδρείο που έχει πάνω από 10 χρόνια λειτουργίας με φίλτρο και έχουν φιλοξενηθεί κατα καιρούς ψάρια και τώρα είναι άδειο. Το νερό όμως υπάρχει κανονικά μέσα από τότε.. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση; Αφού λειτουργεί χρόνια υπάρχουν βακτήρια σωστά; Αλλά το νερό που είναι παλιό αν το βγάλω θα θέλει στρώσιμο ξανά από την αρχή;

Αν δεν υπαρχουν ψαρια στο ενυδρειο για αρκετο καιρο, δεν υπαρχει και τροφη για βακτηρια. Απλα μπορει να εμεινε στο ενυδρειο μια μικρη ποσοτητα βακτηριων.

Τι να κανεις... Μπορεις να ριχνεις μεσα στο ενυδρειο τροφη για ψαρια καθε μερα για μια εβδομαδα (σαν να ταιζεις πχ ενα χρυσοψαρο), και στο τελος της εβδομαδας μετρας αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.

Τοτε θα δουμε, αν υπαρχει αρκετη βιολογια για να φιλοξενήσεις ψαρια.

Αν χρειαστεις κατι, ειμαι γειτονια :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν υπαρχουν ψαρια στο ενυδρειο για αρκετο καιρο, δεν υπαρχει και τροφη για βακτηρια. Απλα μπορει να εμεινε στο ενυδρειο μια μικρη ποσοτητα βακτηριων.

Τι να κανεις... Μπορεις να ριχνεις μεσα στο ενυδρειο τροφη για ψαρια καθε μερα για μια εβδομαδα (σαν να ταιζεις πχ ενα χρυσοψαρο), και στο τελος της εβδομαδας μετρας αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.

Τοτε θα δουμε, αν υπαρχει αρκετη βιολογια για να φιλοξενήσεις ψαρια.

Αν χρειαστεις κατι, ειμαι γειτονια :)

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα στειλω τα αποτελεσματα!

Α, δεν είχα δει ότι είσαι απο Κοζάνη!! ??

Όσον αφορά το φίλτρο μου που ακριβώς είναι ο άνθρακας;  γιατί 2 σφουγγαράκια βλέπω μόνο..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vivi Kleisiari έγραψε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα στειλω τα αποτελεσματα!

Α, δεν είχα δει ότι είσαι απο Κοζάνη!! ??

Όσον αφορά το φίλτρο μου που ακριβώς είναι ο άνθρακας;  γιατί 2 σφουγγαράκια βλέπω μόνο..

 

Μπορει να ειναι σε ενα κουτακι πλαστικο ή σε μια σακουλιτσα. Μοιαζει με μαυρα κομμενα μακαρονια :D

Δεν χρειαζεται τωρα, μονο μετα απο θεραπειες με φαρμακα στο ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να ειναι σε ενα κουτακι πλαστικο ή σε μια σακουλιτσα. Μοιαζει με μαυρα κομμενα μακαρονια :D

Δεν χρειαζεται τωρα, μονο μετα απο θεραπειες με φαρμακα στο ενυδρειο .

Δέν έχει κάτι τέτοιο το φίλτρο μου.. είναι πολύ απλό

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ έχει μέσα το φίλτρο σου:

image.png.51cf597462be9cad9f8d1b996db0294d.png  1116211496_.jpg.91c30a0a2fa3b2a3e2188680ab81d1c5.jpg

Στην 1η θέση έχει ζεόλιθο, στην 2η ενεργό άνθρακα και στην 3η βιολογικό υλικό. Απλά είναι εσωτερικά και γι' αυτό δεν

τα βλέπεις. Και μάλλον δεν αφαιρείται το σφουγγαράκι για να μπορέσεις να αντικαταστήσεις τον άνθρακα με επιπλέον

βιολογικό υλικό όπως σου πρότεινε η @natateo παραπάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Αυτό εδώ έχει μέσα το φίλτρο σου:

image.png.51cf597462be9cad9f8d1b996db0294d.png  1116211496_.jpg.91c30a0a2fa3b2a3e2188680ab81d1c5.jpg

Στην 1η θέση έχει ζεόλιθο, στην 2η ενεργό άνθρακα και στην 3η βιολογικό υλικό. Απλά είναι εσωτερικά και γι' αυτό δεν

τα βλέπεις. Και μάλλον δεν αφαιρείται το σφουγγαράκι για να μπορέσεις να αντικαταστήσεις τον άνθρακα με επιπλέον

 βιολογικό υλικό όπως σου πρότεινε η @natateo παραπάνω...

Μάλιστα, οπότε θα περιμένω μάλλον τον χρόνο να κάνει τη δουλειά του..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...