Jump to content

Υγρό στο καβούκι της νεροχελώνας μου.


Recommended Posts

Γεια σας!!Ξεκινάω λοιπόν με το προβλημα που έχω με την νεροχελώνα μου. Την απέκτησα τον Ιούλιο  και ηταν σε αριστη κατασταση ζωηρή και με αρκετη όρεξη ! 

Την ταιζα γαριδες σε καθημερινη βαση ενω πιο σπανια της εδινα sticks και κοτοπουλακι.

Τον Σεπτέμβριο  άρχισε να μαλακώνει το καβούκι της δεν εφαγε για μια ολόκληρη εβδομάδα με διαφορες βιταμινες σε μορφη σταγονων το ξεπέρασε. Ενω τρώει κανονικα απο τοτε και ειναι ζωηρή παρατήρησα σήμερα βαζοντας μια μπατονετα πανω στο καβουκι της ότι  φαίνεται σαν να έχει υγρό κατω απο αυτό. Ρώτησα σε έναν κτηνίατρο τι μπορεί να συμβαίνει  και μου ειπε οτι εφοσον οι συνθήκες  διαβίωσης της δεν αλλαξαν πολυ πιθανό  να αλλάζει  δέρμα  . φοβαμαι μην μου αρρωστήσει πάλι γιατι διαβαζω διάφορα. Τι μπορει να της συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο συνηθισμένοι παράγοντες που προκαλούν θέματα στο καβουκι μιας νεροχελώνας ειναι:  οχι καλη ποιοτητα νερου, έλλειψη στεριάς για στεγνωμα  ή μη λειτουργικής στεριας, διατροφή (έλλειψη ασβεστίου, υπερβολική πρωτεΐνη στη τροφή) και φωτισμός (έλλειψη  λάμπας UVB). Βάλε καμιά φώτο να έχουμε καλύτερη εικονα

Υ.Γ σπάνια να της δίνεις γαρίδες και πιο συχνά στικς ή πελετς.

Link to comment
Share on other sites

Απ όλα αυτά που αναφέρατε με προβληματίζει η ποιοτητα του νερου διοτι δεν εχω βάλει ακομη φίλτρο αλλα αλλαζω το νερο ανα 2 μερες.Αλλα ισως ευθύνεται και η διατροφή πιθανον με ειχαν πληροφορήσει λαθος απο το πετ σοπ.Κατα τα αλλα λάμπα της έχω απλα δεν βγαινει στην στερια της τοσο πολυ πλέον 

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τις νεροχελώνες οι πετσοπαδες είναι άσχετοι επί των πλείστων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...