Jump to content

Πρώτη φορά Malawi


k antonis37

Recommended Posts

Ήρθε στη κατοχή μου ένα ενυδρείο 200 λίτρων με διαστάσεις 110×35×50 κι έτσι αποφάσισα ν ασχοληθω για πρώτη φορά με κιχλιδες  από τη λίμνη Malawi...

Κάποιες φωτογραφίες με το στησιμο

IMG_20190915_052901.jpg

IMG_20190915_052941.jpg

IMG_20191005_220540.jpg

IMG_20191005_220429.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσουν οι πέτρες. Ωραίο ενυδρείο.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Μ' αρέσουν οι πέτρες. Ωραίο ενυδρείο.:)

Οι πέτρες είναι από τη θάλασσα (Ν. Φώκαια Χαλκιδικής).....

Χαιρομαι που σου άρεσε.....:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οι πετρες απο τη θαλασσα ισως εχουν κ αλλα στοιχεια πανω τους και δεν κανουν για το ενυδρειο σου.το λεω με

μια επιφυλαξη.ετσι ειχα δει οταν εστινα malawi παλια.θα σε διαφωτισουν βεβαια και πιο ειδικοι στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο στήσιμο φίλε μου! 

Ο φίλος Noli έχει δίκιο. Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο όταν παίρνουμε πέτρες, άμμο κτλ από την φύση. 

Θέλει πολύ καλό πλύσιμο ίσως και βράσιμο για να διασφαλισουμε όσο γίνεται, ότι τίποτα βλαβερό δεν θα μπει στο ενυδρείο μας. 

Παρόλα αυτά έχει γίνει πολλές φορές με επιτυχία. 

Τι ψάρια σκέφτεσαι;

με τις διαστάσεις του ενυδρείου πολύ φοβάμαι ότι ίσως πρέπει να περιοριστείς σε ένα είδος, όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω επισης θα αραιωνα λιγο και τις πετρες για να χουν χωρο να περνανε κ μεσα.

δεν ξερω αν εχει γτ απο τη φωτο τα βλεπω μπουκωμενα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας άρεσε παιδιά.....!!!!:rolleyes:

Οι πέτρες όπως και η άμμος που επίσης είναι απ τη θάλασσα έχουν πλυθει και βραστει πολύ καλά πριν μπουν στο ενυδρείο....Τα συγκεκριμένα υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί και σε άλλο ενυδρείο (60 λίτρα κοχυλοψαρα Tanganyika) το οποίο τρέχει εδώ και 3 περίπου χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα...Επίσης υπάρχουν πολλά και μεγάλα ανοίγματα ανάμεσα στις πέτρες απλώς δε φαίνονται καθαρά στις φωτο......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια σκέφτομαι 1 χαρεμι labidochromis caeruleus και 1 χαρεμι elogantus mpanga...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες οι πετρες,προσωπικα θα εβαζα λιγες ακομη στο κεντρο και θα ανοιγα καποια περασματα στην δεξια πλευρα.Τα φυτα νομιζω θα φυγουν απο μονα τους ?

Η ψαροσυνθεση θελει προσοχη.Θα προτεινα να βαλεις ενα ειδος απο malawi σε αυτες τις διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικές φωτο με τη τωρινή μορφή του ενυδρειου....!!!!

( Ψαρωμένο πλέον) ;)

IMG_20191110_174237.jpg

IMG_20191110_174146.jpg

IMG_20191110_174220.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο project και τα ψαράκια τέλεια.Από μετρήσεις πώς είσαι?Ρωτάω γιατι σκεφτομααι να ερθω κ εγω αφρική :P

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου. Από συμπεριφορές τι βλέπεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο,μπράβο!Μερικές φορές όταν βάζουμε πολλά ψαράκια μέσα σε ένα ενυδρείο καταφέρνουμε να μειωθεί η επιθετικότητα μεταξύ τους επειδή δεν μπορούν να επικεντρωθούν  στο πιο αδύναμο κ να του επιτεθουνε όσα είναι πιο δυνατά κ ισχυρά.Θα χρειάζεται να κάνεις όμως συχνότερες αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...