Jump to content

Υπολογισμός εξόδων υπερχείλισης


corsten

Recommended Posts

Καλησπέρα, φτιάχνω ενα ενυδρείο (1,24χ51χ66) μαζί με sump. Αγόρασα αντλία της Jebao DCP 6500 (https://www.jebao.com/displayproduct.html?id=2857023906956672) οπου αναφερει οτι στο 1.5μ (διαφορά υψους από την αντλία εως την εισαγωγή του ενυδρείου) έχει ροη περιπου 4000λ. Η είσοδος από την αντλία θα είναι 3/4",  3 εξόδους από το ενυδρείο προς το sump από 3/4''. Ψάχνω στο internet και βρίσκω οτι περίπου μια σωληνα 3/4" έχει ροή 1500λ/ωρα. Θεωρητικα είμαι καλυμένος. Πρακτικα ισχύει ή θα έχω πρόβλημα; Επίσης αν γνωρίζει κάποιος για την αντλια οπου έχει διαφορες εξόδους (1/2", 3/4", 1", 1,25'') η ροή που αναφερεται ισχύει για ολες τις εξόδους ή μειώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ως προς το κατέβασμα. Το κατέβασμα προς το σαμπ πως θα είναι με τρύπες; μπαλκόνι;

 

Όσον αφορά την αντλία, επειδή έχω την ίδια, όποια κεφαλή και να βάλεις στην έξοδο, φτιάχνεις τη ροή που εσύ θες από τον κοντρολερ που έχει.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gifil said:

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ως προς το κατέβασμα. Το κατέβασμα προς το σαμπ πως θα είναι με τρύπες; μπαλκόνι;

 

Όσον αφορά την αντλία, επειδή έχω την ίδια, όποια κεφαλή και να βάλεις στην έξοδο, φτιάχνεις τη ροή που εσύ θες από τον κοντρολερ που έχει.

Με τρύπες θα είναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corsten έγραψε:

Με τρύπες θα είναι

Και γιατί δεν κάνεις 2 τρύπες και θες 3? μην καταπονείς το τζάμι. Απλά να τις κάνεις μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, gifil said:

Και γιατί δεν κάνεις 2 τρύπες και θες 3? μην καταπονείς το τζάμι. Απλά να τις κάνεις μεγαλύτερες.

 

Η βασικη σκέψη είναι σε πείπτωση που βουλώσει να εχω τουλάχιστον 2 εξόδους για σιγουρια. Με φοβιζει λιγάκι τα λιτρα που μπαίνουν από το φίλτρο.  Επίσης θα  ψήσω το τζαμι για καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εξωτερικό μπαλκόνι.. 

Ακομα ποιο εύκολο και εύχρηστο και ασφαλές..

Και εγώ έβαζα μουφες και είχα απλές τρύπες με λάστιχα.. 

Αλλά το εξωτερικό μπαλκόνι είναι ποιο ανώτερο σε όλα.

Με την αντλία δεν θα έχεις θέμα αλλά καλύτερα οι τρύπες να είναι τουλάχιστον 40 Φ.. 

Εγώ με μια jebao 12.000 που την δουλεύω στην μέση με τρεις τρύπες φ50 και πάλι όταν γίνει καμμία αναμπουμπούλα δουλεύει και η τριτη τρύπα.

Η οποία βέβαια είναι λίγο ποιο ψηλά από τις υπόλοιπες για να ξέρω ότι όταν αρχίσει να κατεβάζει νερό ότι όντως κάτι έχει "μπουκωσει".

Βέβαια έχω στις εισοδους στις τρύπες χοντρα σφουγγαρια (και για να τραβαν υπολείμματα και γιατί δεν ανέχομαι τον παραμικρό θορυβο).

Λάστιχα για κατέβασμα κατά την γνώμη μου θα βοηθήσουν πολύ περισσότερο στην θόρυβο και θα σου έρθουν πάμφθηνα. 

Το τζαμί δεν χρειάζεται ψήσιμο.. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φωτογραφίες με μπαλκόνι να δω τι εννοείτε? 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να σου βγάλω φωτός εκεί που βρίσκεται (κολλητά πισω στον τοιχο)..

Αλλά είναι αυτό.. imageproxy.php?img=&key=a2a33d28adf845dd20191007_204809.thumb.jpg.8266fb7afe410ebee0c9e2bb2c68eebc.jpg

Με αυτές τις μούφες μέσα όταν έχουν σφουγγάρια.

20191007_204906.thumb.jpg.55ecd890809e1457a1a4c128e968662e.jpg

Και έτσι χωρίς σφουγγάρια.. 

Για να καταλάβετε την διαφορά στο κατέβασμα.

20191007_204931.thumb.jpg.0298956168e835a8f88eee205a5cfb33.jpg

Μέσα στο ενυδρείο φαίνεται μονο η σχαρίτσα..

20191007_204833.thumb.jpg.f03ac42ea361b03d51ccf789faf5157c.jpg

Συγχωρέστε με αλλά με τις  φωτο δεν το εχω.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, stathis spithas said:

Κάνε εξωτερικό μπαλκόνι.. 

Ακομα ποιο εύκολο και εύχρηστο και ασφαλές..

Και εγώ έβαζα μουφες και είχα απλές τρύπες με λάστιχα.. 

Αλλά το εξωτερικό μπαλκόνι είναι ποιο ανώτερο σε όλα.

Με την αντλία δεν θα έχεις θέμα αλλά καλύτερα οι τρύπες να είναι τουλάχιστον 40 Φ.. 

Εγώ με μια jebao 12.000 που την δουλεύω στην μέση με τρεις τρύπες φ50 και πάλι όταν γίνει καμμία αναμπουμπούλα δουλεύει και η τριτη τρύπα.

Η οποία βέβαια είναι λίγο ποιο ψηλά από τις υπόλοιπες για να ξέρω ότι όταν αρχίσει να κατεβάζει νερό ότι όντως κάτι έχει "μπουκωσει".

Βέβαια έχω στις εισοδους στις τρύπες χοντρα σφουγγαρια (και για να τραβαν υπολείμματα και γιατί δεν ανέχομαι τον παραμικρό θορυβο).

Λάστιχα για κατέβασμα κατά την γνώμη μου θα βοηθήσουν πολύ περισσότερο στην θόρυβο και θα σου έρθουν πάμφθηνα. 

Το τζαμί δεν χρειάζεται ψήσιμο.. 

Αν καταλαβα καλα απο τις φωτο που είδα στο internet από την πλευρά που το βάζω έχω μικροτερο ύψος στο τζαμι του ενυδρειου. Μπορει να μπει την πλάτη ή μονο στο πλαι; 

Τρύπες εισόδου  εννοεις από το ενυδρειο προς το μπαλκόνι;

 

Λαστιχα θα βάλω κ εγω

 

 

Τώρα είδα και τις φωτο 

 

Έγινε επεξεργασία - corsten
Link to comment
Share on other sites

Οπου θες το κοβεις το τζαμι..

Από όποια πλευρά βολεύει και σε οποιο σημειο θες..

Το καλύτερο είναι το μπαλκόνι να έχει ακριβώς το ίδιο ύψος με το τζαμί του ενυδρείου..

Τρύπες εισόδου εννοώ τις τρύπες από τις μουφες που κατεβάζουν το νερό. 

Από το ενυδρείο προς το μπαλκόνι μια απλή σχαριτσα είναι όμορφη -ασφαλής και δεν φαίνεται όταν το κοιτάς..

Μια φωτο για να καταλαβεις από το αυτό το ενυδρείο (με μπαλκονι)οταν πρωτοστηθηκε..

20190916_233911.thumb.jpg.6963a79a1cbe5557360d27d902a5f729.jpg

Και από το προηγούμενο που αν έβγαζα όλη την φωτο φαίνονταν οι τρύπες από το κατέβασμα. 

JPEG_20190216_205315.thumb.jpg.f67e7fd4e7043eebc70b4d0312ac3ae2.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Τις διαστάσεις ποιου;

Του ενυδρείου ή του μπαλκονιου;

Του μπαλκονιού. Το ενυδρείο είναι 124χ51χ66

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια βαση..

Όπως σε βολεύει..

Όσο σε βολευει.. 

Αρκεί να βρεις τζαμα η να κάνεις με ασφάλεια τις τρύπες σε τέτοια απόσταση ετσι ώστε να μην πιεστει και σπάσει το τζαμί(πραγμα λιγο δυσκολο για καποιον που γνωριζει πως να το κανει αν το τζαμι ειναι απο ποντο και πανω)..

Και  βέβαια να υπάρχει χώρος να κουμπωσουν οι μουφες και να μπουν απο κατω οι σωληνες δίνοντας σου το ελεύθερο να έχεις εύκολη πρόσβαση και οποτε θες να μπορείς να τις βάλεις ή να τις βγάλεις (τόσο ελεύθερια)..

Μια απόσταση γύρω στα 5-10  εκατοστά είναι αρκετή έως υπερβολική κατά την γνώμη μου από το ναδίρ στο ζενίθ της μεταξυ των τρυπων.

Αλλά αυτά υπολογίζοντας θα τα δεις και μόνος σου ανάλογα που θα αποφασίσεις να βάλεις το μπαλκόνι . 

Εγώ προσωπικά σε αυτό το ενυδρείο θα το έκανα στην μεγάλη πλευρά του τζαμιου από την μεριά που θα ακουμπούσε στον τοίχο στην γωνία.

Αλλά δεν μιλω με σιγουρια γιατι δεν ξερω που έχει τρύπες το έπιπλο και με ποια διάταξη είναι σχεδιασμένο το σαμπ σου.

Πρέπει να σκεφτείς τα πάντα και να το φανταστείς σε λειτουργεία για να μην σου βγουν πολλές δυσκολίες στην πορεία. 

Γιατί μερικές λύνονται εύκολα και άμμεσα και άλλες είναι παλούκι. 

Πάρε πρώτα τις μουφες και δώστε του ωστε να σου κανει τετοιες τρυπες ωστε να κουμπωνουν..

Πολλές φορές  το μεγεθος της μουφας με την ανάλογη τρύπα δεν κουμπωνουν και χρειάζεται η τρύπα να γίνει λίγο μεγαλύτερη..

Όπως και να έχει εδώ είμαστε  πρώτου ξεκινήσεις!

:)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα το ψαξω λιγο ακόμα να δω τι μπορώ να κάνω και κατα πόσο με βολευει, ευχαριστώ πάντως

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...