Jump to content

Ένα περίεργο ενυδρείο...


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

 

Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες παρακάτω σκέφτομαι την κατασκευή ενός (όχι ακριβώς) γωνιακού ενυδρείου για έναν φίλο. Εγώ επέμενα για κανονικό σχήμα αλλά αν γίνεται αυτό οκ. Δηλαδή όπως φαίνεται το σχήμα στην δεύτερη φωτογραφία και στην πρώτη το σημείο που θα μπει. Το καλοριφέρ δεν λειτουργεί οπότε δεν υπάρχει θέμα με αυτό.

Επίσης το ενυδρείο κατά πάσα πιθανότητα θα πάει για αφρική και χοντρικά όπως τα έχω υπολογίσει βγαίνει γύρω στα 320 λίτρα. 

Χρειάζεται οπωσδήποτε sump ή μπορώ να βάλω και ένα μόνο εξωτερικό φίλτρο? Θα υπάρχει θέμα με την ροή? Τζάμια,καπάκι και φως θα γίνουν diy.

71559224_515295905961839_8953935449747881984_n.thumb.jpg.367ab53a0c7ae3f59774edc9002106a1.jpg71587951_246125099654234_3956446520714199040_n.thumb.jpg.9099b295fcfc3c33f5179c9896d8b471.jpg

 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς δηλαδή να το επεκτείνουμε και κατά μήκος του καλοριφερ? Το ξέρω ότι θα δείξει πολύ πρωτότυπο αν το κάνουμε όλο. Βασικά αν μαζέψουμε τα υλικά υπάρχει περίπτωση να μας το στήσει κάποιος? Καθαρά ενημερωτικά ρωτάω. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γωνιακό έτοιμο εως 350 λίτρα ''juwel trigon'',με εσωτερικό φίλτρο και βάζεις και ένα εξωτερικό και είσαι κομπλέ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ δεν είχα σκεφτεί την περίπτωση γωνιακού ενυδρείου. Ευχαριστώ!!

Η τιμή είναι ούτε-καν βέβαια, που μπορούμε να βρούμε τέτοιο τζάμι?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Εννοείς δηλαδή να το επεκτείνουμε και κατά μήκος του καλοριφερ? Το ξέρω ότι θα δείξει πολύ πρωτότυπο αν το κάνουμε όλο. Βασικά αν μαζέψουμε τα υλικά υπάρχει περίπτωση να μας το στήσει κάποιος? Καθαρά ενημερωτικά ρωτάω. 

Αυτό ακριβώς εννοώ...γιατί να έχεις ένα άχρηστο σώμα καλοριφέρ στο χώρο; δε θα προσφέρει απολύτως τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της γωνίας θα χρειαστείς δύο φίλτρα η ένα φίλτρο και ένα κυκλοφόρησε για να μην έχεις νεκρά σημεία στη ροή σου. Γενικα πρωτότυπη ιδέα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολα υλοποιησημη.

Link to comment
Share on other sites

@orestis_madman δεν γνωρίζω αν  είναι χαλασμένο. Απλά μπορεί να αφαιρεθεί αν αποφασιστεί.

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ το θέμα της φίλτρανσης είναι αυτό που απασχολεί και εμένα περισσότερο.  Έχω ρωτήσει και κάποιους που αναλαμβάνουν κατασκευές ενυδρείων αν μπορεί να γίνει τελικά μαζί με μια προσφορά και θα δούμε αν τελικά συμφέρει. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, αφού το σώμα του καλοριφέρ δεν χρησιμοποιείται, καλό και πολύ εύκολο είναι να το βγάλετε με ένα υδραυλικό και να ταπώσετε τους σωλήνες ώστε να εκμεταλλευτείτε όλο το χώρο με ορθογώνιο ή τριγωνικό ενυδρείο.

Επίσης, είναι ελαφρώς επικίνδυνο να έχεις ένα σώμα πίσω από το ενυδρείο διότι σκέψου κάποια στιγμή να παρουσιάσει κάποια διαρροή το σώμα, που συμβαίνει ... δεν είναι κάτι απίθανο, πως θα έχει πρόσβαση ο υδραυλικός να το φτιάξει? Σκέψου και την στραβή για να είσαι καλυμμένος.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ θα έκοβα το σώμα στην μέση και θα το έκανα sump;;; ?

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς θα το κάνεις αυτό? Έχεις δει πως είναι ένα καλοριφέρ μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...