Jump to content

Στήσιμο Θαλασσινου ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

  Ήθελα να αρχίσω λέγοντας πως κάνετε μια εξαιρετική δουλειά στο φόρουμ και ειδικά οι πιο έμπειροι ,αλλά και οι πιο άπειροι με τις ερωτήσεις τους και τα θέματα που φτιάχνουν.

Έχω κάνει την έρευνα μου διαβάζοντας ένα βιβλίο και σε διαφορά φόρουμ , βλέποντας βίντεο κτλ. αλλά θέλω να στήσω το σύστημα μου όσο πιο  προσεκτικά και "σωστά" γίνεται.

Αρχικά έχω το ενυδρείο είναι 180 λίτρα αν θυμάμαι καλά 95χ35χ55 ή κάτι κοντά σε αυτές τις μετρήσεις και βγαίνει γύρω στα 183 λίτρα. Επειδή δεν είναι καινούριο και  όταν το γέμισα έβλεπα πως έχανε λίγο νερό από κάτω έξυσα ήδη τις σιλικόνες και προσεχώς θα το ξαναπεράσω με σιλικόνη(προφανώς ειδική για ενυδρεία).Όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω σκοπό να στήσω ένα ενυδρείου με θαλασσινό νερό το οποίο στην αρχή θα έχει μόνο θαλασσινά ψάρια και στην συνέχεια αφού περάσει καιρός και έχω μια Χ εμπειρία θα προσθέσω κάποια εύκολα κοράλια τύπου soft (πχ ζενια κτλ)  

  Ένα θέμα που με απασχολεί πολύ είναι ο τρόπος φιλτραρίσματος του ενυδρείου.Σημαντικό είναι εδώ να αναφέρω σε αυτό το σημείο πως από τώρα σκέφτομαι το καλοκαίρι και θέλω να προσπαθήσω έως τότε το σύστημα να έχει εξοπλιστεί με τους απαραίτητους αυτοματισμούς ώστε να μπορεί να σταθεί μόνο του για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Ο πρώτος τύπος φίλτρου που είδα ήταν τα canister η αλλιώς εξωτερικά φίλτρα. Μετά την έρευνα που έκανα πάνω σε αυτά τα φίλτρα έχω καταλήξει στο 2217 της σειράς εχειμ κλασικ και έχω πληροφορηθεί από μαγαζιά που έχω πάει για να ενημερωθώ πως είναι από τα καλύτερα στο είδος του. Ξέρω πως στο reef χόμπι έχουν μια σχετικά κακή φήμη πως είναι όπως λένε nitrate factories δηλαδή παράγουν πολλά nitrates.Έχω καταλήξει πως αυτό οφείλεται σε κακή μεταχείριση του φίλτρου και πως είναι ένδειξη ότι δεν καθαρίζεται αρκετά συχνά...Όμως αυτό δεν θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με έναν chaeto , gfo ή (carbon) ριάκτορ που θα τρέχει παράλληλα με το εξωτερικό φίλτρο?Άραγε χοντρικά σε ένα σύστημα με 5 ψάρια τύπου 2κλοουν 2 νταμζελ και 1 γκομπι στα λίτρα μου κάθε πότε θα χρειαζόταν να καθαρίζω το κάνιστερ?  Σε αυτό το θέμα παρεμπιπτόντως βρίσκω πάρα πολύ πιο ελκυστική την επιλογή του chaeto(algae) reactor επειδή είναι πιο φυσικός και απαιτεί μονάχα τριμινγκ και κάποιο καθάρισμα κάθε τόσο σε αντίθεση με τον ανθρακά που θα έχει και μια θέση στο εξωτερικό φίλτρο προφανώς. Άρα η ερώτηση αφορά πιο πολύ το gfo vs τον algae reactor(το chaeto  αν δεν απατόμαι είναι τύπος άλγης που συνήθως χρησιμοποιείται για τέτοια χρήση.) είναι καλύτερο?Επίσης θα υπάρχει και ένα χανγκ ον δε μπακ σκιμερ στο συγκεκριμένο παράδειγμα το οποίο δεν ξέρω αν στο φις ονλι είναι και απαραίτητο. Τώρα ο άλλος τύπος φιλτραρίσματος που εξετάζω είναι το sump...Με φοβίζει λίγο το γεγονός πως δημιουργεί τον κίνδυνο να βρω μια μέρα όλο μου το νερό στο πάτωμα μου .. Βέβαια εκεί μιλάμε για ριφιούτζιουμ και αρκετά εξτρά βακτήρια λόγω του χώρου σε σχέση με το canister οπότε εκεί ξεχνάμε και τον ριάκτορ. Επίσης επειδή το ενυδρείο δεν είναι καινούριο δεν έχω σκοπό να το τρυπήσω και θα δουλέψω με ένα χανγκ ον οβερφλοου ή ένα ωραίο diy οβερφλοου που έχω βρει στο ιντερνέτ. Ένα πράγμα που μου προκαλεί ανησυχία είναι το filter sock που απ' ότι ξέρω είναι ο τρόπος που καταφέρνουμε να φιλτράρουμε μηχανικά σε αυτό το είδος φίλτρου.χω ακούσει πως θέλει καθάρισμα περίπου μια φορά κάθε 5 με 7 μέρες κάτι που σημαίνει πως θα με δεσμεύει σε περίπτωση που θα θέλω να λειψω λίγο παραπάνω...Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το φίτλρερ σοκ να κρατάει περισσότερο πριν θέλει καθάρισμα Ή υπάρχει κάποιο άλλο είδος μηχανικού φιλτραρίσματος στα σαμπς? επειδή όπως είπα σκέφτομαι τις διακοπές...Ο υπόλοιπος χρόνος που δεν φεύγω κιόλας δεν είναι κάτι που με απασχολεί και θα χαίρομαι πολύ να ασχολούμαι και κάθε μέρα με το ενυδρείο. Ποιο θα ήταν ένα σωστό μέγεθος ?100 λιτρα? επίσης σκεφτόμουν ένα σαμπ με τρία στάδια με ριφιούτζιουμ και χώρο για σκιμερ που στην τελική αν όχι από την αρχή κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί όπως και να 'χει. Φυσικα ο χώρος του ριφιούτζιουμθα έχει και marine pure blocks ή bio balls ή εξτα βράχο.Ταυτόχρονα ξέρω πως σιγουρα θα χρειαστώ μια μπαταρία για να μην γινουμε πισινά  ή μήπως όχι ?Έχω ακούσει για τα σαιφον μπρεικς ( δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά) όπου κάνεις κάποιες τρύπες στη σωλήνα  κοντά στην επιφάνεια του νερού ώστε όταν πεσειη στάθμη αυτός να γεμίσει με αέρα και να μην κατεβαίνει το νερό πίσω στην αντλία όσο αφορά το όβερφλου σταματάει να τραβάει νερό λόγω της πτώσης της στάθμης(εύχομαι να το εξηγησα σωστα αν αυτος ο τρόπος ισχύει επιβεβαιώστε το μου από κάτω... )Τώρα και στις δύο περιπτώσεις προβλέπεται να υπάρξει κλιν απ κρου με σαλιγκάρια κυριως αλλα και μικρό αριθμο χερμιτ κραμπ και ίσως μια γαρίδα.

Ο βράχος και το σαικλ του είναι ίσως από τα σημαντικότερα είδη φιλτραρίσματος.Σκεφτόμουν να κάνω κάτι που το βλέπω αρκετά αλλά έχω την εντύπωση πως στην Ελλάδα δεν έχει απομυθοποιηθεί ακόμα ή ίσως είναι απλά κακος τρόπος σαικλιγνκ. Σκεφτόμουν πως για να αποφύγω τον βραχνά των πεστ θα ταν καλό να ξεκινήσω αποκλειστικά με νεκρό βράχο και να προσθεσω έτοιμα βακτήρια από μπουκάλι και λίγη αμμωνία επίσης από μπουκάλι αναλόγως με τις ενδείξεις προφανώς για να  επιταχυνω κάπως τον κύκλο ...Αν και γνωρίζω πως θα παρει περίπου μήνα για να εγκατασταθούν τα βακτηρία και να προχωρήσω στο να βάλω το πρώτα μου ψάρια στο σύστημα.Σκεφτόμουν 15 κιλα βράχου στο μειν ενυδρείου πλας το βιολογικό φίλτρο του φιλτρου.Θεωρείται πως ο ζωντανός βράχος είναι απαραίτητος? Η ποσότητα βράχου είναι σωστη η χρειάζομαι περισσότερο?

Αμμος και καθαρισμα αμμου… Άλλο ένα θέμα που με απασχολεί...Πόσα εκατοστά άμμου θα πρέπει να έχω στο ενυδρείο.Έχω ακούσει είναι καλό να έχεις ένα βαθύ στρώμα άμμου επειδή προσφέρει επιπλέον φιλτρανση όμως ταυτόχρονα γίνεται μια μεγαλη ΄΄τουαλέτα ΄΄ που θέλει καθάρισμα και μπορεί να γίνει ακόμη και τοξική για το ενυδρείου καθώς την καθαρίζεις..Τελικά πόσα εκατοστά είναι το ιδανικό βαθος της άμμου και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να την καθαρίζεις?

Από φώτα εχω ένα χουντ με 2 τ8 30 βατ άλλα απότι έχω καταλάβει και την καλύτερη τ8 λάμπα να παρωθα ταν καλύτερα στο μέλλον όταν θέλω να βάλω κοραλια να τις αναβαθμισω σε led bulbs ή t5HO.Όμως 2 λάμπες φτάνουν η πρέπει να μπω στη διαδικασία να πάρω ένα άλλο χουντ στο μέλλον?

Από wavemaker σκεφτόμουν έναν jebao (δεν ξέρω μοντελο μπορειτε να προτείνετε  από κατω καποια συμφωνα μετισ διαστασεις του ενυδρείου)Πιστευω ένας είναι αρκετος για ένα συστημα με μόνο ψάρια και μετά θα παρω άλλον ένα όταν κριθει απαραίτητος.Τo wavemaker πρέπει να κοιτάει προς την επιφάνεια σωστά?

Προφανώς ένα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης στις προτεραιότητες μου !
Όσο για το rodi unit πιστεύω ένα των 50 γαλονιών τη ήμερα είναι εντάξει ή μήπως όχι?

Προφανως θα γινει αγορά θερμοσταστη και ενός χιτερ επειδή εχω ακούσει πως εμπιστευόμαστε τον θερμοστάτη των χιτερ αλώστε εκει θα μπορούν να συνδεθούν οι ανεμίστηρες που θα αγορασω για του καλοκαιρινούς μήνες

Ισως να έχω ξεχάσει να πω πράγματα ανέφερα αυτά που με απασχολούν περισσοτερό.Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας και τιςπαρατηρήσεις σας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και Καλώς όρισες :welcome:!!!

Φαίνεται ότι έχεις διαβάσει πολύ!!!

Ίσως πάρα πολύ :usd:!

Θα χαρούμε πολύ να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σου .

Επειδή δεν έχω υπολογιστή εγώ  θα το κάνω αύριο!

Να ξέρεις ότι " η υπομονή είναι αρετή ".

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσπάθησε να φτιάχνεις ενότητες ερωτήσεων ώστε τα μέλη να μπορούν να απαντάνε σε πιο συγκεκριμένα ερωτήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα αλλά τι εννοείς θα λείπεις για εύλογο χρονικό διάστημα? Πες μας πόσο θα είναι συνήθως αυτό το διάστημα γιατί από ένα σημείο και μετά μπορεί και να μην αξίζει το ρίσκο αν πας για λίγο σύνθετο ύφαλο...  Οι αυτοματισμοί δεν λύνουν όλα τα προβλήματα πάντα! 

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για ενα διαστημα 2 εβδομαδων...πραγματικα βρισκω το χομπι παρα πολυ ενδιαφερον για αυτο και εχω διανασει αρκετα απλα κανω να μια προσπαθεια να φτιαχτει με τροπο τετοιο ωστε να μπορει να σταθει μονο του οταν λειπω.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις

1. Εχειμ 2217 κλασσικ με ριακτορ ή σαμπ με.ριφιουτζιουμ;

2.Καθε ποτε πρεπει να καθαριζεται το κανιστερ και καθε ποτε ή καλτσα στο σαμπ;

3.Μαζι με.κανιστερ για απορροφηση νιτρικων συμφερει περισσοτερο chaeto-alge reactor ή gfo reactor?

4.υπαρχει αλλος τροπος μηχανικου

φιλτραρισματος που να κραταει περισσοτερο χωρις καθαρισμα απο την καλτσαστο σαμπ(καλτσα νομιζω ειναι καθε 5 με 7 μερες)

5.Σαιφον μπρεικς..δουλευουν με σαιφον μπρεικς και παλι ειναι απαραιτητη η χρηση μπαταριας?

6. Σωστο μεγεθος σαμπ.για 180 λιτρα ενυδρειου..εχω ακουσει 1/3 του ενυδρειου δηλαδη 60..ισχυει?

7 αναλογια κλιν απ κρου ψαριων?

8 το φις ονλι πχ με 5 ψαρια πλας κλιν απ κρου χρειαζεται σκιμερ;(ή αρκει ενα κανιστερ η σαμπ και το προσθετω στη συνεχεια οταν βαλω κοραλια)

9Ποια ειναι η γνωμη σας για το σαικλ χωρις ζωντανο βραχο χρησιμοποιοντας αμμωνια  και ετοιμα βακτηρια αλο μπουκαλακι;

10. 15 κιλα βραχου ειναι καλ για 180 λιτρα?

11.ποσα εκατοστα πρεπει να ειναι σε βαθος η αμμος και ποια ειναι η γνωμη σας για τα βαθια στρωματα αμμου?βοηθουν στη φιλτρανση ή απλα ειμαι επιπλεον μπελας επειδη θελουν καθαρισμα?

12. 2 φωτα τ8 που εχω κανουν μονο για φις ονλι σωστα?οτι λαμπα τ8 και να παρω δεν κανει ακομα κ για λοου λαιτ κοραλια?

13 ποσες λαμπες χρειαζομαι οταν γινει η αναβαθμιση και πρεπει να ναι τ5 ho ή απλα τ5 ή led

14 1 wavemaker ειναι αρκετο? Και προς τα που πρεπει να κοιταει?στην επιφανεια διαγωνίως?

15 rodi unit το οποιο προτεινεται για τα λιτρα μου?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω Περιληπτικά:

Για εμένα το σαμπ  είναι must για ένα θαλασσινό! Από όλες τις απόψεις!

Αν μπορείς κάντο!!!

Δεν υπάρχει περιορισμός μεγέθους.

Μπορεί να είναι 30λιτρα έως 300....

Όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα. ( όχι όμως οικονομικότερα) :(!

 

Για τον βράχο: στα 180 λίτρα και 10 κιλά ζωντανό βράχο είσαι μια χαρά. 

 

Για τον αραγωνιτη : οχι πάνω από 2 εκ ! Δεν έχει κανένα νόημα βαθύ sand bed !

 

Simmer : απαραίτητο! Τέλος! Πειραματισμοί σε αρχάριους δεν υπάρχουν! Μην τσιγκουνευτεις τα λεφτά. 

 

Φωτισμός: για fish only είσαι μια χαρά με τ8 .  Οτιδήποτε άλλο θα πας σε τ5 ή led .

 

Wave maker : ενα δυνατό ή καλύτερα 2 ! Εγώ χωρίς σκέψη θα έβαζα δύο όχι μόνο για την καλύτερη κυκλοφορία άλλα κυρίως για ασφάλεια!

 

Τέλος θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο περισσότερο το θέμα " λείπω από το σπίτι " .  Το ενυδρείο στην αρχή δεν τρέχει μόνο του . Θέλει δουλειά. 

Μετά από κάποιον χρόνο μπορείς να μην ασχολησε τόσο!

Οι αυτοματισμοί έχουν κόστος και δεν είναι πάντα ασφαλείς. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Καλοπαιδι έγραψε:

Ερωτησεις

1. Εχειμ 2217 κλασσικ με ριακτορ ή σαμπ με.ριφιουτζιουμ; --- εγώ θα έλεγα σαμπ με refugium

2.Καθε ποτε πρεπει να καθαριζεται το κανιστερ και καθε ποτε ή καλτσα στο σαμπ; -------------την κάλτσα προσωπικά την αλλάζω σε κάθε αλλαγή δηλ. 1 φορά την εβδομάδα. εξαρτάται την κάλτσα βέβαια.. οι 100micron βουλώνουν πιο γρήγορα από τις 200micron για παράδειγμα..

3.Μαζι με.κανιστερ για απορροφηση νιτρικων συμφερει περισσοτερο chaeto-alge reactor ή gfo reactor? ---------------Μη τα μπλέξεις όλα μαζί... μια μέθοδο. αν κάνεις refugium ασε την μακροάλγη να δουλέψει.

4.υπαρχει αλλος τροπος μηχανικου

φιλτραρισματος που να κραταει περισσοτερο χωρις καθαρισμα απο την καλτσαστο σαμπ(καλτσα νομιζω ειναι καθε 5 με 7 μερες) ---- μμ... όχι ..

5.Σαιφον μπρεικς..δουλευουν με σαιφον μπρεικς και παλι ειναι απαραιτητη η χρηση μπαταριας?

6. Σωστο μεγεθος σαμπ.για 180 λιτρα ενυδρειου..εχω ακουσει 1/3 του ενυδρειου δηλαδη 60..ισχυει? -----------όσο βολεύει να έχει στο έπιπλο σου

7 αναλογια κλιν απ κρου ψαριων? ---- μη το σκέφτεσαι έτσι

8 το φις ονλι πχ με 5 ψαρια πλας κλιν απ κρου χρειαζεται σκιμερ;(ή αρκει ενα κανιστερ η σαμπ και το προσθετω στη συνεχεια οταν βαλω κοραλια) ------------- σκιμερ απαραίτητο !!!!

9Ποια ειναι η γνωμη σας για το σαικλ χωρις ζωντανο βραχο χρησιμοποιοντας αμμωνια  και ετοιμα βακτηρια αλο μπουκαλακι; ---------- μια χαρά. Θα πάρει περισσότερο σε χρόνο βέβαια.

10. 15 κιλα βραχου ειναι καλ για 180 λιτρα? ---------------μπορεί να είναι και πολλά. δες το με το μάτι. όγκος και βάρος δεν συμβαδίζουν.

11.ποσα εκατοστα πρεπει να ειναι σε βαθος η αμμος και ποια ειναι η γνωμη σας για τα βαθια στρωματα αμμου?βοηθουν στη φιλτρανση ή απλα ειμαι επιπλεον μπελας επειδη θελουν καθαρισμα? ----------- μη πας για DSB.. 3 εκατοστά και θα είσαι μια χαρά

12. 2 φωτα τ8 που εχω κανουν μονο για φις ονλι σωστα?οτι λαμπα τ8 και να παρω δεν κανει ακομα κ για λοου λαιτ κοραλια? -------------- όχι. Θες καινούργιο φωτιστικό όταν έρθει η ώρα  

13 ποσες λαμπες χρειαζομαι οταν γινει η αναβαθμιση και πρεπει να ναι τ5 ho ή απλα τ5 ή led. -----------------------Εξαρτάται από τα ζωντανά που θές να βάλεις

14 1 wavemaker ειναι αρκετο? Και προς τα που πρεπει να κοιταει?στην επιφανεια διαγωνίως? ------- κατά προτίμηση 2. Την κυκλοφορία θα την βρείς ότα φτάξεις και το aquascape σου

15 rodi unit το οποιο προτεινεται για τα λιτρα μου? μια cardinal με 100αρα μεμβράνη είναι ότι πρέπει.

 

 

 

 

welcome!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! απλα θελω να παω το καλοκαιρι λιγες διακοπες αυτο ειναι ολο γυρω στις 2 εβδομαδες...και με αγχωνει αυτο.Ευχαριστω για τις απαντησεις θα προχωρησω με το σαμπ !

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε πως ειναι αδυνατο να παω διακοπες το καλοκαιρι ?Εσεις τι κανετε οταν θελετε να λειψετε?Ή κατι τετοιο θεωρειται αδιανοητο?

 

Έγινε επεξεργασία - Καλοπαιδι
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν αυτόματο ποιήσεις ότι πρέπει και έχεις άνθρωπο να πάει να σηκώσει το ρελε του ρεύματος αν πάει κάτι στραβά. Γενικά πάει ανάλογα με το ποσό βαρύς θα γίνει ο ύφαλος σου και πόσο σταθερό ρεύμα έχεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Καλοπαιδι έγραψε:

Πιστευετε πως ειναι αδυνατο να παω διακοπες το καλοκαιρι ?Εσεις τι κανετε οταν θελετε να λειψετε?Ή κατι τετοιο θεωρειται αδιανοητο?

 

Και βέβαια πας διακοπές όπως όλοι μας ! Έτσι όπως τα έλεγες ήταν ότι λείπεις μήνες!

Με μια αυτόματη ταιστρα, ένα ups, Μια μεγάλη αναπλήρωση.  Και φυσικά έναν άνθρωπο που να μπορεί να κάνει έναν έλεγχο είσαι αρκετά καλυμμένος. 

Αν θες να το πας πιο πέρα υπάρχουν συστήματα ειδοποίησης για όλα τα βαλάντια που μπορούν να προσφέρουν extra support!

Link to comment
Share on other sites

@fishbone!Χαιρομαι!!Μηπως ξερετε που θα πρεπει να απευθυνθω  για να βρω ενα σαμπ γυρω στα 60 με 80 λιτρα?(Κηφισια μενω)Παρεπιπτοντως ποσο περιπου θα μου κοστισει κατι τετοιο επειδη δεν θελω να με πιασουν κοροιδο...Τελος σκεφτομουν πως ισως με συμφερει να παω και σε κατι σε diy..Δεν θα ηταν προβλημα για μενα.Ειδα καποια πραγματα και απο οτι καταλαβα μιλαμε για ειτε κατασκευες απο γυαλι ειτε κατασκευες απο ακρυλικα υλικα πλεξι γκλας ή κατι τετοιο.Υπαρχει κατι που προτιμαται εναντι των αλλων επιλογων?Σε ενα αρθρο ειχα δει πως καποιες φορες χρησιμοποιουνται πλαστικα κοντεινερ αποθηκευσης , και τις προαλλες που πηγα σε ενα μαγαζι στο χαλανδρι ειδα πως διατηρουσαν ζωντανο βραχο σε ενα μεγαλο τετοιο διαφανο ,αλλα υποθετω για να μην το βλεπω συχνα δεν συμφερει.

Έγινε επεξεργασία - Καλοπαιδι
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φίλε μου σαμπ έτοιμο μόνο σε αγγελία θα βρείς. Αλλίως πας σε diy ή παραγγελία σε κάποιο μαγαζί. Τιμή θα σε γελάσω.. το δικό μου για παράδειγμα είναι 30 λίτρα απο πλέξι. Το σχεδίασα και πήγα σε μαγαζί που κάνει κατασκευες απο πλέξι και μου το έφτιαξε ακριβώς οπως του χα δώσει σχέδιο και πήγε γύρω στα 70 αν θυμάμαι. Το τζάμι είναι σαφώς πιο φτηνό.

κάνε μια βόλτα στα ενυδρειομάγαζα και πάρε προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...