Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα


Recommended Posts

Περίπου 120 ευρώ. Σωλήνες, γωνίες, ταυ, ποτηράκια κτλ για 2 υπερχειλήσεις και 1 επιστροφή. Μην έχοντας ιδέα, πίστευα ότι θα βγουν περίπου τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Χθες τρύπησα το ενυδρείο. Η διαδικασία είναι πιο απλή απ' ότι φαντάζει. Όλα πήγαν καλά εκτός από ένα θεματάκι. Στη μία τρύπα έφυγε μαζί και μία φλύδα πλάτους περίπου μισού πόντου και πάχους περίπου ενός χιλιοστού, όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα αυτό; Σκέφτομαι να βάλω και σιλικόνη μεταξύ τζαμιού και συνδέσμου για λίγο καλύτερη ασφάλεια. Σημείωση: Το τζάμι του ενυδρείου είναι δεκάρι.

 

 IMG_20220309_194547.thumb.jpg.b89d63f4657feff2da450f198ff8b084.jpg

 

Το ενυδρείο το έχω γεμίσει με νερό στο μπαλκόνι απο χθες και θα το αφήσω 1-2 μέρες ακόμα για τυχόν διαρροές. Αν όλα πάνε καλά το ΣΚ ελπίζω να στηθεί.

Θα ήθελα και μία γνώμη για το στήσιμο των βράχων. Λέω να τους βάλω κάπως έτσι (τα χαρτόνια είναι κομμένα στις διαστάσεις του ενυδρείου):

1.thumb.jpg.4dde083382f0fe5eb4ddac3d791448e9.jpg

 

2.thumb.jpg.add0dc5c45d3fbe9747ea604a53074d1.jpg

 

Πως σας φαίνεται κάτι τέτοιο; Να σπάσω το κάτω αριστερά κομμάτι που είναι λίγο μεγάλο; Να τα στήσω κάπως αλλιώς;

Επίσης έχουν περισσέψει αυτά τα κομμάτια. Το κάτω αριστερά σκέφτομαι να το κολλήσω στα αριστερα.

IMG_20220309_192351.thumb.jpg.22997345dbf74271bcc82c31eeaf767d.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια φώτο απο το σημείο που έφυγε η φλούδα ?  Δεν εχω καταλάβει απο που έφυγε? Εχει μεγαλώσει δηλαδη η διατομή? 

 

Τα βράχια κάντα όπως σου αρέσε εσενα αρκεί να περνάει το νερο απο μέσα τους. Πχ μην το κανεις νταμάρι και ειναι μπουκωμένο. 

 

Τα μικρά της τελευταίας φώτος μπορεις να τα βάλεις όπως ειναι μπροστά μπροστά στο τζάμι και να κολλήσεις μπουκετάκια ζωανθών ή κάποιου άλλου soft που θα σου αρέσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτές να βοηθούν λίγο παραπάνω.

 

IMG_20220309_213059.thumb.jpg.161abfa746516fa77dd50ae78d31b310.jpg IMG_20220309_212443.thumb.jpg.837b16be4ecad893b4a37ba1d6f963d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα. 

Οχι δεν εχεις θέμα μην φοβάσαι. Ειναι πάνω ψηλά το σημείο που δέχεται λίγη πίεση εως και καθόλου :) 

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ!

Τους βράχους με τι προτείνεις να τους κολλήσω; Τσιμέντο ή εποξική κόλλα;

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι εχουν χρησιμοποιήσει και τα 2 και πραγματικά δεν ξέρω ποιο έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα.  

 

Το θεμα ειναι τι γινεται σε βάθος χρόνου.

 Πχ εγω αρχικά τα είχα δέσει με δεματικά πλαστικά ανοίγοντας μικρές τρύπες στα βράχια.

Μετά απο 4 χρόνια έσπασαν και μου κατέρρευσαν κάποια απο τα  βράχια με μικρές ζημιές.

Τωρα τα έχω στερεώσει μόνα τους (με την βαρύτητα)  χωρίς κολλές και χωρίς τίποτα με τέτοιο τρόπο που να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσουν.  

 

Ισως κάποιος που να εχει δουλέψει το τσιμέντο ή την εποξική να σου πει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,  με την τρύπα και την φλούδα δεν έχεις θέμα.  Για το στήσιμο  θα χρησιμοποιήσεις τσιμέντο και μετά σε δυσκολα σημεία με μικρή επαφή μπορείς να ενισχύσεις με εποξική. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε δύσκολο στήσιμο βάζω πλαστικες ντιζες. Πολλές φορές με έσωσαν όταν χρειάστηκε να κόψω κοράλλια ή να βγάλω βράχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Την Τρίτη μπήκε νερό στο ενυδρείο (όχι δεν ειναι πρωταπριλιάτικο αστείο) και ξεκίνησε το στρώσιμο. Συνολικά πήρε περίπου 125 λίτρα καθαρά (100 ενυδρείο + 25 sump). Έριξα 35ml βακτήρια microbe-lift την πρώτη μέρα (σύμφωνα με τις οδηγίες) και έχω βάλει και λίγη τροφή σε τούλι.
Κάπου διάβασα ότι βοηθά στο στρώσιμο η πιο υψηλή θερμοκρασία (28 βαθμοί) και η χαμηλότερη αλατότητα. Εγώ έχω θερμοκρασία στο 25 και αλατότητα 1020. Να ανεβάσω λίγο τη θερμοκρασία;
 

Τελικά άλλαξα το scape γιατι το προηγούμενο δεν με τρέλαινε. Πείτε γνώμη πως σας φαίνετε.


1.thumb.jpg.30a833ec97c80e0130a7657d402bffe7.jpg
2.thumb.jpg.482716fed3be03f5cfebc4401df28b25.jpg

(Οι φωτογραφίες είναι λίγο παραμορφωμένες γιατί έχει σπάσει το τζαμάκι στην κυρίως κάμερα και χρησιμοποιώ τον ευρυγώνιο φακό)
 

Να ξεκινήσω σιγά σιγά το φως και το skimmer ή να περιμένω. Γενικά δεν έχω καταλάβει από τα σχόλια στα διάφορα ποστς για το πότε πρέπει να ξεκινήσουν. Πάντως λίγο που έβαλα δοκιμαστικά το skimmer δεν έβγαλε τίποτα. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι η αντλια έφερνε πολλές μικρές φυσσαλίδες στη γυάλα όσο δούλευε το skimmer. Ίσως δεν το έχω ρυθμίσει σωστά.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ήδη 🤗🙂 φαντάζομαι στο τέλος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου.

 

Δεν θα κερδίσεις κάτι το τρομερό έχοντας αυτες τις συνθήκες για τον στρώσιμο. Ναι ισως βοηθήσει λιγο τα βακτήρια τα αποικήσουν στον βράχο με λίγο πιο γρηγορο ρυθμο, αλλα θα ειναι κατι που για παράδειγμα αντι για 25 μερες, να χρειαστείς 23-24.  

 

Οπότε κάντο το στρώσιμο κανονικότατα στα 1025 με 25-26 βαθμους  και όταν με το καλό εχεις 0 ΝΗ3 , 0 ΝΟ2 και μια ποσότητα ΝΟ3 εισαι έτοιμος. 

 

Σκιμερ μπορεις να βαλεις δεν υπάρχει πρόβλημα.  Φωτα άναψε για λίγο πχ 3 - 4 ωρες σε καμια εβδομαδα (να μην καίς και ρευμα :) )  

 

Το scape ειναι άψογο. Εγω δεν θα το αλλαζα. Θα σε βολέψει αρκετα για τα κοραλλάκια.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα κι εγώ ότι θα είναι πιο δύσκολο να το φέρω στη σωστή αλατότητα στην πρώτη αλλαγή που θα χρειαστεί να κάνω, επομένως το φέρνω λίγο λίγο με χεράτες αναπληρώσεις κάθε μέρα (προσθέτω νερό με αλατότητα 1030+). Σήμερα το έφτασα στο 1024. Btw αναπληρώνω 1-2 λίτρα νερό την ημέρα. Είναι φυσιολογική τέτοια εξάτμιση; Δηλαδή το καλοκαίρι με τα 40αρια πόσο θα χάνει την ημέρα;

Με την θερμοκρασία δεν είμαι πολύ σίγουρος. Ο controller λέει 25, ένα θερμότερο υδραργύρου λέει 24 και ο μετρητής TDS 24,5. Και οι τρεις μετρήσεις έγιναν στο ίδιο διαμέρισμα του sump (εκεί που καταλήγει η υπερχείληση).  Δεν ξέρω ποιο από τα 3 να πιστέψω, αν και τέινω να πιστέψω το θερμόμετρο υδραργύρου.

Σήμερα μετά από 5 μέρες έκανα και τις πρώτες μετρήσεις:

Αλατότητα: 1024

PH: 8,2

NH3: 0,25

NO2: 0

NO3: <2

PO4: 0

Mg: 1410

Ca: 405

 

Το ότι αρχίζει να ανεβαίνει η αμμωνία δείχνει ότι ξεκινά σιγά σιγά ο κύκλος;

Link to comment
Share on other sites

To scape σου μου αρέσει πολύ. 

Την θερμοκρασία σου ρύθμισε τη με τον υδράργυρο,  είναι το πιο αξιόπιστο. Και γενικά θα πρέπει να κάνεις ένα καλημπραρισμα ανά κάποιους μήνες στο κοντρολερ. 

Ο κύκλος ξεκινάε την αμμωνία όπως σωστά είπες.  Τα φώτα θα τα άφηνα για λίγο. Και σίγουρα μην βιαστείς να τα βάλεις στο φουλ. 

Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο submarine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλίμπραρα το STC βάσει του θερμομέτρου. Θα το έχω κατά νου να το τσεκάρω ξανά σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ευχαριστώ!

Όσον αφορά το φωτιστικό, το δοκίμασα λίγο χθες να δω πως φαίνεται και το καλό της υπόθεσης είναι ότι σταμάτησε να κάνει το τρεμόπαιγμα που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ. Ίσως έφταιγε ο θόρυβος από την τάση του ρεύματος όπως είχα διαβάσει σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού. Το πολύμπριζο που το έχω βάλει έχει σταθεροποιητή και ενδεχομένως αυτό βοηθά. Ορίστε και μία φωτογραφία και με το φωτιστικό (και το ζωντανό απο πίσω :P).

1649075479783.thumb.jpg.b2e2102874ef3d6830e3b4599439f6c5.jpg

 

Ένα κανάλι θέλω να πάρω μονάχα για να πιάσω το καλώδιο στον τοίχο.

Αυτό που με παίδεψε λιγάκι ήταν ο θόρυβος από την υπερχείληση. Πειραματίστηκα αρκετά με τις βάνες και τις ροές μέχρι να το λύσω. Το μόνο που ακούγεται πλέον είναι ένα πολύ μικρό φύσημα ανά κάποια δευτερόλεπτα (2-3 φορές το λεπτό), σαν να αδειάζει λίγος αέρας από τη σωλήνα. Νομίζω ότι αν είχα βάλει τις βάνες χαμηλά, κοντά στην έξοδο, δεν θα είχα ούτε αυτό. Σκέφτομαι να πάω να πάρω 2 βάνες άρδευσης και να τις βάλω και αυτές στα λάστιχα που καταλήγουν στο sump για να δω αν θα κάνουν κάτι.

Όταν βρω το χρόνο θα κάνω μία πιο συνολική παρουσίαση στο κατάλληλο sub-folder. Επίσης σκεφτόμουν να φτιάξω ένα ποστ με τις βασικές ερωτοαπαντήσεις (κάτι σαν FAQ) που μπορεί να αναζητά κάποιος που μπαίνει τώρα στο χόμπι. Απορίες που είχα, ή εχω ακόμα, και απαντήσεις-συμβουλές που πήρα από εσάς τους εμπειρότερους αλλά και από άλλα μέσα. Σε αυτό μάλλον θα ήθελα τη βοήθεια και όποιου άλλου έχει την όρεξη να ασχοληθεί και να προτείνει πραγματάκια. Το βλέπουμε μέχρι να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι ακριβως εκανες και μειώθηκε ο θόρυβος?  εχεις καμια φώτο απο το σαμπ? 

 

Για το Faq δεν ειναι ασχημη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Μείωσα αρκετά τις βάνες έτσι ώστε να περνάει μόνο νερό από τις σωλήνες και όχι αέρας. Επίσης έκλεισα εντελώς τις βαλβίδες αέρα που έχω στην πάνω μεριά του ταυ για να μην μπαίνει καθόλου αέρας και από εκεί. Και ταυτόχρονα με αυτά έπαιζα με την αντλία επιστροφής έτσι ώστε να φέρνω σωστή ποσότητα νερού. Την έχω ρυθμίσει στο 90% για να κρατάω την στάθμη στη γυάλα και στο sump στο σωστό σημείο.
Επίσης οι σωλήνες καταλήγουν μέσα στο νερό 3-4 πόντους.

 

vanes.thumb.jpg.ffcc38e85c132e88363cf1d878c1b4e5.jpg vanes2.thumb.jpg.db30824fd2c11705ea85fbf1d81a16bc.jpg

 

 

sump1.thumb.jpg.94e4394f55a0778ec08d077a5c661576.jpg

 

sump2.thumb.jpg.6047fa3dc5c96aaacf8a6246145be5eb.jpg

 

sump3.thumb.jpg.aaeaa315ae1897530f786bbd2c7010d6.jpg 

 

Όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία, το λάστιχο είναι γεμάτο νερό, χωρίς αέρα ή φυσαλίδες.

Το μόνο που με προβληματίζει σε όλο αυτό είναι ότι αν κλείσω την αντλία και την ξανανοίξω, αργεί να κατέβει το νερό από τις σωλήνες με αποτέλεσμα να πέφτει πολύ η στάθμη στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής και η αντλία να τραβάει νερό μαζί με αέρα για κάμποση ώρα. Αυτό αφενός μάλλον είναι κακό για την αντλία, αφετέρου αν ανοίξω την αυτόματη αναπλήρωση αυτή θα αρχίσει να δίνει νερό και μάλλον θα καταλήξω σε πλημμύρα.

 

Φαντάζομαι ότι φταίει πως αργούν να αδειάσουν οι σωλήνες από τον αέρα που έχουν πάρει. Ίσως αν ήταν εκτός νερού να ήταν καλύτερα, αλλά έτσι θα έχω πάλι αρκετό θόρυβο και πιτσιλίσματα.

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

Δες το αυτό με την επιστροφή. 

Μην γίνει καμία ζημιά στην αντλία αν περνει πολύ αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πειραματιστώ κι άλλο. Λέω να ρίξω την ένταση της αντλίας. Όπως την έχω τώρα γυρίζει 20+ φορές τα λίτρα της γυάλας που μάλλον είναι too much.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι παει να αδειάσει το διαμέρισμα της αντλίας γίνεται επειδη έχεις ταπώσει τον αέρα στις σωλήνες κατεβάσματος.  Εκεί παγιδεύεται αερας που δεν μπορεί να διαφύγει, με αποτέλεσμα να εμποδίζει το νερό να μπεί μέσα. Μόνο οταν αυξηθή η πίεση (αφου σηκωθεί η σταθμη του ενυδρειου και αδειάζοντας το σαμπ) θα μπορέσει το νερό να "νικήσει" τον αέρα που εχει παγιδευτεί στο τμήμα αυτο, και θα ξεκινήσει η κάθοδος.  

Link to comment
Share on other sites

πάιζεις λιγο με την φλόγα για πλημμύρα.

Αν βάλεις ενα βανακι μικρό και το μειώσεις λιγακι ακούγεται παλι θόρυβος?  Πρεπει να υπάρχει τρύπα εκει για να μπορεί να κατεβαίνει το νερο.  Υπάρχουν και σιγαστήρες που μπορεις να βαλεις ή να φτιάξεις και μονος σου. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν δουλεύει η αυτόματη αναπλήρωση δεν κινδυνεύω απο πλημμύρα. Αλλά αυτό είναι προσωρινό. Δεν μπορεί να μείνει έτσι.

 Αν ως σιγαστήρες εννοείς αυτά στην φώτο, δεν βοηθάνε καθόλου. Όταν τους ανοίγω λιγάκι ακούγεται αρκετά πιο έντονος θόρυβος, σαν καταράκτης.
1649170354946.thumb.jpg.6faae486f1787ab71ab23a1fbcfab266.jpg

Έχω μία spare βάνα και τη δοκίμασα κάπως πρόχειρα στη μία από τις 2 σωλήνες. Σίγουρα άδειαζε τον αέρα πολύ πιο γρήγορα. Θα συνεχίσω τους πειραματισμούς και θα κάνω update.

 

Αν κάποιος/α έχει αντίστοιχη υπερχείλιση, ας ανεβάσει αν μπορεί μια φωτογραφία να πάρω καμία ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βαλεις σιγαστήρα για σκιμερ.  Επειδή υπαρχουν πάρα πολλά ψάξε στα καταστήματα ενυδρείων ή στο ιντερνετ( skimmer silencer) το οποιο μειώνει τον θορυβο αρκετα.

 

Επισης να συμπληρώσω οτι σιγα σιγα τα εσωτερικά τοιχώματα των σωληνώσεων θα πιάνουν μικροβιακό φιλμ και θα περιοριστεί κάπως ο θόρυβος. Αλλά αυτο θέλει να τρέξει το ενυδρείο αρκετούς μηνες.  

 

Επίσης πειραματίσου με το πόσα λτ στέλνει η αντλία επιστροφής στο ενυδρειο.   

 

Ο συνδυασμός όλων αυτών δεν θα σου εξαλήψει τον ηχο, αλλά θα στο περιορίσει αρκετά έτσι ώστε να περνάει απαρατήρητος. 

 

Μπορεις να ανεβασεις και μια φώτο οπως αυτη αλλα να δειχνει την είσοδο του νερου? εχει τρυπα με σχαρουλα, σωλήνα τρύπια pvc?  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μπορεις να ανεβασεις και μια φώτο οπως αυτη αλλα να δειχνει την είσοδο του νερου? εχει τρυπα με σχαρουλα, σωλήνα τρύπια pvc?  

 

Έχω βάλει ποτηράκια όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

,1649275284834.thumb.jpg.e27841a954ac62c38aabc21ab791f288.jpg


Έκανα νέες δοκιμές. Έβαλα 2 νέες βάνες στο τελείωμα των σωληνών τις οποίες έχω κλείσει λιγάκι και άφησα εντελώς ανοιχτές τις πάνω βάνες. Στο τελείωμα χρησιμοποίησα τα άκρα της βάνας από το προηγούμενο στήσιμο που ήταν με μικρότερη σωλήνα (δείτε σχεδιάγραμμα και φωτογραφίες).
 

1.jpg.859cc0f581cec4c50b9366cbff42bc4f.jpg 

1649275284807.thumb.jpg.c46570b6c017bf8025f4cadf5110ec4c.jpg1649275284782.thumb.jpg.159c0135d178b63f65eb828f2b436283.jpg

 

Επίσης άφησα  εντελώς ελεύθερες τις βαλβίδες του αέρα και ρύθισα την αντλία στο 45% (γυρίζει σχεδόν 10 φορές τα συνολικά λίτρα). Όλο αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κατεβαίνει αμέσως το νερό, χωρίς να έχω θέματα με τη στάθμη είτε στο sump είτε στη γυάλα, ωστόσο έχω αρκετό θόρυβο από το νερό που πέφτει μέσα στο sump (φαίνονται και οι φυσαλίδες στην φωτογραφία). Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το φτιάξω.

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...