Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα


Recommended Posts

Τα ποτηράκια ειναι και τώρα βυθισμένα στο νερό ? δεν βγαίνουν έστω λιγο εκτός νερου? 

 

Εχεις δοκιμάσει να εχεις για κατέβασμα μονο την μια σωλήνα? Δηλαδη να δουλευει με ενα ποτηράκι(με 45% την αντλια)

 

Εγω που ειμαι στα 180 λτ εχω 1 ποτηρακι και με επιστροφή καπου μεταξυ 1000 με 800 λτ/ωρα και ειναι αρκετά σιωπηλό.   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ποτηρακια είναι εντελώς μέσα στο νερό. Αν κατεβάσω την στάθμη κάνουν ακραίο θόρυβο από το σιφωνάρισμα. Δυστυχώς δεν με παίρνει να βάλω γωνία γιατί είναι αρκετά ψηλά οι τρύπες.

Δεν έχω δοκιμάσει μόνο με τη μία σωλήνα. Θα το δω κι αυτό.

45% η αντλία σημαίνει θεωρητικά περίπου 1100 λτ/ώρα. Συνολικά είμαι στα 125 λίτρα (γυάλα + sump) και σύμφωνα με αυτά που διαβάζω μάλλον δεν πρέπει να ρίξω άλλο την αντλία. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να την ριξεις ναι.  

 

Μου κανει εντυπωση που δεν ειναι εκτός νερου το πάνω μερος απο τα ποτηράκια. Εμένα το πανω τμήμα ειναι εξω. Δηλαδη ετσι οπως το κοιτας το μισο ειναι βυθισμενο και το αλλο στον αερα. 

 

Και εχουμε τα ιδια ποτηρακια.  

 

Μηπως στελνεις παρα πολυ νερο και δεν προλαβαίνουν? ή εχεις μικρή διατομή στα ποτηρια και μεγάλη στις σωληνώσεις? 

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος του συνδέσμου είναι Φ20 και οι σωλήνες Φ25. Και στο μικρότερο να ρυθμίσω την αντλία ίσα που βγαίνουν τα ποτηράκια έξω από το νερό. Ίσως αν αφαιρούσα λίγο νερό να έπεφτε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Update

Αφαίρεσα λίγα λίτρα σε ένα κουβά και με την αντλία στο ελάχιστο απλά η στάθμη στη γυάλα έμενε σταθερή και έπεφτε στο sump

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό να πέφτει η σταθμη στο σαμπ.  

 

Πειραματίσου με την ταχύτητα της αντλίας.  

 

Καλό θα ηταν να δουλεύεις το ενα ποτηράκι, και το αλλο να ειναι βοηθητικό σε περίπτωση που βουλώσει το πρώτο ή έστω να μπαίνει ενα απειροελάχιστο νερο. 

Αυτο μπορει να γινει αντικαθιστώντας το ενα ποτηράκι με μια γωνία με την οπή να κοιτάει προς τα πάνω έτσι ωστε να παίρνει νέρο οταν ανέβει ελαφρός η σταθμη του ενυδρειου. Με αυτό τον τρόπο θα πρεπει το ποτηράκι με την σωλήνα του να εχει φουλ νερο μεσα (και να μην ακουγεται) και το αλλο να παίρνει παρα πολυ λίγο ή εως καθόλου. 

Για να γινει αυτο θα πρεπει την βάνα στο σαμπ που θα  καταλήγει στην γωνία που θα βαλεις να ειναι τερμα ανοιχτη. Και η αλλη η βανα που θα καταλήγει στο ποτηράκι όπως το εχεις τωρα να ειναι λιγο κλειστεί έτσι ώστε να γεμίσει η σωλήνα με νερο. 

 

Δεν ξερω αν θα πετύχει αυτο, αλλα εγω θα το δοκίμαζα.  Σε περίπτωση που παει κατι στραβα το νερό θα μπει απο την γωνία και δεν θα εχεις πλημμύρες ;) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν λ τα ίδια λίτρα  (100 κυρίως κ 25 sump) με φ25 τρύπες , και η αντλία είναι 800 λ/Ω και είμαι ακριβώς στο όριο, δεν έχω τρυπες για αέρα κ είναι τελείως αθόρυβο, και μύγα να πετάει στο δωμάτιο την ακούω που λέει ο λογος.

Αν είχα λίγο μικρότερες τρύπες ή λίγο μεγαλύτερη αντλία θα είχα το πρόβλημα που λες. Άρα ρίξε λίγο την ροή της αντλίας κ με κλειστες τρύπες αέρα για να μην κάνει θόρυβο όπως κατεβαίνει κ είσαι οκ

Αν έχεις φ20 τρύπες είναι πολύ μικρές , έχω 2 φ25 εγώ και είμαι στο όριο με 800 λ/ω

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 8:58 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ναι λογικό να πέφτει η σταθμη στο σαμπ.  

 

Πειραματίσου με την ταχύτητα της αντλίας.  

 

Καλό θα ηταν να δουλεύεις το ενα ποτηράκι, και το αλλο να ειναι βοηθητικό σε περίπτωση που βουλώσει το πρώτο ή έστω να μπαίνει ενα απειροελάχιστο νερο. 

Αυτο μπορει να γινει αντικαθιστώντας το ενα ποτηράκι με μια γωνία με την οπή να κοιτάει προς τα πάνω έτσι ωστε να παίρνει νέρο οταν ανέβει ελαφρός η σταθμη του ενυδρειου. Με αυτό τον τρόπο θα πρεπει το ποτηράκι με την σωλήνα του να εχει φουλ νερο μεσα (και να μην ακουγεται) και το αλλο να παίρνει παρα πολυ λίγο ή εως καθόλου. 

Για να γινει αυτο θα πρεπει την βάνα στο σαμπ που θα  καταλήγει στην γωνία που θα βαλεις να ειναι τερμα ανοιχτη. Και η αλλη η βανα που θα καταλήγει στο ποτηράκι όπως το εχεις τωρα να ειναι λιγο κλειστεί έτσι ώστε να γεμίσει η σωλήνα με νερο. 

 

Δεν ξερω αν θα πετύχει αυτο, αλλα εγω θα το δοκίμαζα.  Σε περίπτωση που παει κατι στραβα το νερό θα μπει απο την γωνία και δεν θα εχεις πλημμύρες ;) 

 

 


Είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Έχω στο μυαλό μου να δω και αυτή τη λύση. Προς το παρόν έχω αφήσει στην αντλία στο ελάχιστο (περίπου 800 λτ/ώρα) και έβαλα και ένα κομμάτι τούλι στο τελείωμα του σωλήνα μέσα στο sump για να κρατάει τα σκουπίδια που ξεκόλλαγαν από τη σωλήνα σε κάποιες φάσεις. Αυτό περιόρισε κάπως το θόρυβο από την ορμή του νερού που κατέβαινε και γενικά ο θόρυβος είναι πλέον σε ανεκτά επίπεδα.

 

On 9/4/2022 at 10:42 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Έχω σχεδόν λ τα ίδια λίτρα  (100 κυρίως κ 25 sump) με φ25 τρύπες , και η αντλία είναι 800 λ/Ω και είμαι ακριβώς στο όριο, δεν έχω τρυπες για αέρα κ είναι τελείως αθόρυβο, και μύγα να πετάει στο δωμάτιο την ακούω που λέει ο λογος.

Αν είχα λίγο μικρότερες τρύπες ή λίγο μεγαλύτερη αντλία θα είχα το πρόβλημα που λες. Άρα ρίξε λίγο την ροή της αντλίας κ με κλειστες τρύπες αέρα για να μην κάνει θόρυβο όπως κατεβαίνει κ είσαι οκ

Αν έχεις φ20 τρύπες είναι πολύ μικρές , έχω 2 φ25 εγώ και είμαι στο όριο με 800 λ/ω

 

Με κλειστό τον αέρα έχω το πρόβλημα που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ. Αν κλείσω και ξανανοίξω την αντλία, αργούν πολύ να αδειάσουν οι σωλήνες από τον αέρα και να κατεβάσει νερό με αποτέλεσμα να πέφτει η στάθμη στο σαμπ και να τραβά η αντλία αέρα.
Το πρόβλημα με τις τρύπες είναι ότι είχε ήδη μία τρύπα (από τον προηγούμενο κάτοχο) και εγώ άνοιξα άλλες δύο ίδιας διαμέτρου (2η υπερχείληση και επιστροφή) και πήρα ίδιους συνδέσμους με αυτούς που είχε. Ο προηγούμενος κάτοχος κατέβαζε σωλήνα Φ32 σκέψου.

Δυστυχώς αυτές τις μέρες τρέχω λίγο με διάφορα και δεν έχω χρόνο να πειραματιστώ παραπάνω. Με τα πολλά έχω βρει κάτι άλλους συνδέσμους με είσοδο Φ25 που χωράν στις τρύπες που έχει η γυάλα. Σαν έσχατη λύση θα πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Έχω καταφέρει να περιορίσω κάπως τον θόρυβο σε βαθμό να είναι υποφερτός. Δυστυχώς δεν κατάφερα να φτάσω στο σημείο που αναφέρεται οι περισσότεροι/ες, εντελώς αθόρυβο δηλαδή. Σκέφτομαι να κλείσω και την πίσω μεριά του επίπλου με ένα κόντρα πλακέ μήπως κόψει κάτι και αυτό.

 

Στα του στρωσίματος. Σήμερα κλείνω 3 βδομάδες. Ξεκίνησα από την προηγούμενη βδομάδα το φωτιστικό (4 ώρες την ημέρα) σε χαμηλή ένταση (άσπρα στο 15%, μπλε στο 30%, royal blue στο 40%). Υπενθυμίζω ότι έχω ένα φωτιστικό 165w και το έχω τοποθετήσει στους 25 πόντους πάνω από την στάθμη του νερού.

 

Μετρήσεις που πήρα την Κυριακή (17/04/2022):

Αλατότητα: 1024

PH: 8,1

NH3: 0,25

NO2: ~0,01

NO3: ~1

PO4: 0

 

 

Παρατηρώ ότι τα νιτρώδη έχουν αρχίσει να πέφτουν. Από 0,025 την Τετάρτη 14/04 σε 0,01 την Κυριακή 17/04 και ελαφρώς πάνω από το 0 σήμερα 19/04. η αμμωνία μένει σταθερή στο 0,25 και τα νιτρικά στο 1. Σας φαίνονται φυσιολογικές αυτές οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Λιγο παραξενο, που ακομα μετρας αμμωνια... Περασαν 18-19 μερες ή παραπανω;

Οταν ριχνεις βακτηρια, κλεινεις το σκιμμερ;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, όχι δεν το κλείνω. Θα έπρεπε ε; 😬

Σήμερα είμαι στην 21η μέρα (20η από τότε που ξεκίνησα τα βακτήρια).

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gargou έγραψε:

Χμμ, όχι δεν το κλείνω. Θα έπρεπε ε; 😬

Σήμερα είμαι στην 21η μέρα (20η από τότε που ξεκίνησα τα βακτήρια).

Αν θυμαμαι καλα, πανω σε μπουκαλακια με βακτηρια στις οδηγιες γραφει για πόσο πρεπει να κλεινεις το σκιμμερ.

Θα στρωσει, που θα παει.

Σαν να εχεις πολυ λιγη αμμωνια (μονο 0.25 απο την αρχη?) Μηπως καλυτερα τουλαχιστον 1 να πας....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για λάμπες UV και οζονιστήρες λέει 12-24 ώρες. Με έβαλες σε σκέψεις όμως τώρα. Τα βακτήρια λήγουν σε ένα μήνα. Ήταν σφραγισμένη η συσκευασία ωστόσο. Μήπως να πάω να πάρω άλλα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gargou έγραψε:

Μόνο για λάμπες UV και οζονιστήρες λέει 12-24 ώρες. Με έβαλες σε σκέψεις όμως τώρα. Τα βακτήρια λήγουν σε ένα μήνα. Ήταν σφραγισμένη η συσκευασία ωστόσο. Μήπως να πάω να πάρω άλλα; 

Περιμενε ακομα 4-5 μερες, αν δεν θα πεσει η αμμωνια, παρε καινουρια συσκευασια. Προσοχη, να ειναι ιδια βακτηρια, που επαιρνες. Μην κάνεις μιξ διάφορα στο στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έλειπα μια βδομάδα και το ενυδρείο έτρεξε στον αυτόματο. Σήμερα πήρα μετρήσεις.

 

Τετάρτη 28/04/2022 (1 μήνας):

Αλατότητα: 1024

PH: 8,1

NH3: 0,25

NO2: 0

NO3: 0,2

PO4: 0

 

Η αμμονία μένει σταθερή στο 0,25 ενώ ταυτόχρονα μηδένισαν τα νιτρώδη και τα νιτρικά έπεσαν από περίπου 1 στο 0,2. Θα πάω σήμερα να πάρω καινούρια βακτήρια να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις μετά από 2 μέρες με την καινούρια συσκευασία βακτηρίων.
 

Σάββατο 30/04/2022 (1 μήνας):

Αλατότητα: 1024

PH: 8,1

NH3: ~0,2 (ελαφριά μείωση)

NO2: 0

NO3: 0,25-0,5 (ελαφριά αύξηση)

PO4: 0

 

Να σταματήσω την τροφή; Πως αναγνωρίζω αν πρέπει να βάλω ενεργό άνθρακα ή αντιφώσφορο;

Link to comment
Share on other sites

Βαζε τροφή μια με δυο φορες την εβδομάδα. Οταν θα στρώσει θα ειναι η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 μηδεν. 

 

Μηπως βάζεις πολύ τροφη?  τι θερμοκρασία εχεις μεσα?  

 

για τον ανθρακα και αντιφώσφορο περίμενε λιγο ακομα. Οταν σου στρώσει το ενυδρειο βάζεις αρχικά ανθρακα. Αντιφώσφορο όσο ειναι μηδεν τα ΡΟ4 μπορεις και να μην βαλεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενδιαφερει πως μετρας νιτρικα  στο 0.25????? Εχεις τεστ της Hanna nitrate ultra  low range checker (ppb)?

την αμμωνια με τι μετρας?

Μαλλον δεν βαζεις αρκετή τροφη στο ενυδρειο. Αν θα εβαζες αρκετη ποσοτητα, οι μετρησεις θα ηταν πια ΝΗ3/4=0 και τα νιτρικα 20-40ppm.

H αμμωνια στην αρχη πρεπει να παει τουλαχιστον 1ppm. Οταν δεν υπαρχει αμμωνια, τα βακτηρια λιμοκτονούν και δεν πολλαπλασιάζονται για να να δημιουργήσουν γερή αποικία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Βαζε τροφή μια με δυο φορες την εβδομάδα. Οταν θα στρώσει θα ειναι η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 μηδεν. 

 

Μηπως βάζεις πολύ τροφη?  τι θερμοκρασία εχεις μεσα?  

 

για τον ανθρακα και αντιφώσφορο περίμενε λιγο ακομα. Οταν σου στρώσει το ενυδρειο βάζεις αρχικά ανθρακα. Αντιφώσφορο όσο ειναι μηδεν τα ΡΟ4 μπορεις και να μην βαλεις. 

Τροφή βάζω πλέον της Ocean Nutrition, 2 φορές την εβδομάδα απο 3-4 φυλλαράκια. Έβαζα μία της Tetra που είχε διάφορα μικρά flakes, αλλά μετά από φωτογραφίες που είδα από άλλους σε διάφορα φόρουμ, μου φάνηκε ότι είναι λίγο και γι αυτό την άλλαξα. Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς.

 

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εμενα με ενδιαφερει πως μετρας νιτρικα  στο 0.25????? Εχεις τεστ της Hanna nitrate ultra  low range checker (ppb)?

την αμμωνια με τι μετρας?

Μαλλον δεν βαζεις αρκετή τροφη στο ενυδρειο. Αν θα εβαζες αρκετη ποσοτητα, οι μετρησεις θα ηταν πια ΝΗ3/4=0 και τα νιτρικα 20-40ppm.

H αμμωνια στην αρχη πρεπει να παει τουλαχιστον 1ppm. Οταν δεν υπαρχει αμμωνια, τα βακτηρια λιμοκτονούν και δεν πολλαπλασιάζονται για να να δημιουργήσουν γερή αποικία.

Τα τεστ που έχω είναι της Salifert και μετράω σύμφωνα με τις οδηγίες με τον τρόπο που αναφέρουν για μεγαλύτερη ακρίβεια. Κοιτάω από το πλάι και διαιρώ με το 10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος gargou έγραψε:

Τροφή βάζω πλέον της Ocean Nutrition, 2 φορές την εβδομάδα απο 3-4 φυλλαράκια. Έβαζα μία της Tetra που είχε διάφορα μικρά flakes, αλλά μετά από φωτογραφίες που είδα από άλλους σε διάφορα φόρουμ, μου φάνηκε ότι είναι λίγο και γι αυτό την άλλαξα. Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς.

 

Τα τεστ που έχω είναι της Salifert και μετράω σύμφωνα με τις οδηγίες με τον τρόπο που αναφέρουν για μεγαλύτερη ακρίβεια. Κοιτάω από το πλάι και διαιρώ με το 10.

Καθολου αξιοπιστο για τιμες κατω απο 5 ppm. Εκει που βλεπεις 5, μπορει να ειναι 15. Τροφη για τα λιτρα σου πρεπει να ριξεις την τριπλασια ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τροφη για τα λιτρα σου πρεπει να ριξεις την τριπλασια ποσοτητα.

 

Χμμ, δεν το είχα δει πουθενά αυτό. Πάντα διάβαζα για 2-3 φυλλα. Σκέψου ότι με την προηγούμενη τροφή δεν έβαζα ούτε το 1/3.
 

Btw έκανα νέες μετρήσεις τώρα και φαίνετα να έχω μια ελαφριά αύξηση σε αμμωνία και νιτρώδη.

 

NH3: >0,25 (από 0,2 χθες)

NO2: >0 (από 0 χθες)

NO3: 0,25-0,5 (στα ίδια επίπεδα)

 

Σημείωση ότι ξεκίνησα τη νέα τροφή την Πέμπτη (4 μέρες πριν). Παίζει μ' αυτά και μ' αυτά να έχω χάσει ένα μήνα τσάμπα ως τώρα. :P

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι το πόση τροφη να ριξεις, το θεμα ειναι να φτασεις την αμμωνια σε ενα επιπεδο.

Μπορεις και σε υγρη μορφη την αμμωνια  να ριξεις στο ενυδρειο. Δεν αλλαζει τιποτα. Το θεμα ειναι να εχεις μετρησημη αμμωνια επιπεδου 1-2 ppm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, ελπίζω να αρχίσει να στρώνει σιγά σιγά. Θα σας κρατώ ενήμερους/ες :). Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετρήσεις 10/05/2022:
 

NH3: 0-0,25

NO2: λίγο πάνω από 0

NO3: 2

Ακόμα παλέυω με το στρώσιμο.
Τόσες μέρες δεν είδα ποτέ κάποια μεγάλη τιμή (1-2) στην αμμωνία. Σκέφτομαι μήπως πάω να πάρω απο το φαρμακείο να ρίξω για να δω πως θα πάει. Εν τω μεταξύ πλέον δεν είμαι και σίγουρος για την τιμή που βλέπω. Ανάλογα πως θα είναι το φως είτε φαίνεται να είναι 0 είτε κοντά στο 0,15...
Αυτές είναι από την ίδια μέτρηση πριν από λίγο. Η μία με πλάτη τον ήλιο, η άλλη φάτσα. Είναι 0, είναι 0.15; Μάλλον προς το 0,15+ το θεωρώ

 

1652198251530.thumb.jpg.5be89c43cdd2f7284a2ecf68def0b909.jpg1652198251518.thumb.jpg.0c0bd504cd3c46397268678fd51170f8.jpg

 

Επειδή είναι πολλές οι μέρες (40) μήπως θα ήταν καλό να κάνω καμιά αλλαγή νερού;

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...