Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα


Recommended Posts

Καλησπέρα μετά απο καιρό. Το ενυδρείο έχει στρώσει εδώ και 10-12 μέρες και σήμερα έκανα την πρώτη αλλαγή. Άργησα τόσο γιατί έπρεπε να περιμένω να έρθουν κάποιοι σύνδεμοι που είχα παραγγείλει απο Κίνα για να μπορέσω να πειράξω τις σωληνώσεις όσο θα είχα αδειάσει νερό.


Οι μετρήσεις που έπαιρνα πριν την αλλαγή ήταν:

NH3 0

NO2 0

ΝΟ3 κοντά στο 70

PH ~8,2

PO4 0

 

Έκανα αλλαγή περίπου στο 70% και οι μετρήσεις που παίρνω μετά την αλλαγή είναι:
H3 0

NO2 0

ΝΟ3 κοντά στο 20

PH ~8,4

PO4 0

 

Είναι αποδεκτές οι τιμές των νιτρικών και του PH; Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται η άνοδος στο PH. Θα ξαναμετρήσω και αύριο για σιγουριά βέβαια.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 11 ώρες, το μέλος gargou έγραψε:

Είναι αποδεκτές οι τιμές των νιτρικών και του PH; Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται η άνοδος στο PH. Θα ξαναμετρήσω και αύριο για σιγουριά βέβαια.

Εξαρταται απο τα ζωντανα, που θελεις να βαλεις. Πας για κιχλιδες Αφρικης?

to ph με τι μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλμυρού νερού. Για αρχή λέω τα κλασικά, clownfish, goby κτλ.

Το PH το μετράω με τεστ της salifert. Δεν έχω πάρει ακόμα ηλεκτρονικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος gargou έγραψε:

Είναι αλμυρού νερού. Για αρχή λέω τα κλασικά, clownfish, goby κτλ.

Το PH το μετράω με τεστ της salifert. Δεν έχω πάρει ακόμα ηλεκτρονικό.

Εχω συνηθίσει εσένα στο γλυκο :hysterical:

Δωσε φωτο, πως ειναι τωρα.

Τα νιτρικα προσωπικα θα τα μείωνα μεχρι 10. Αν ολα καλα, βαλε ενα κλοουνακι για την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω συνηθίσει εσένα στο γλυκο :hysterical:

Δωσε φωτο, πως ειναι τωρα.

Τα νιτρικα προσωπικα θα τα μείωνα μεχρι 10. Αν ολα καλα, βαλε ενα κλοουνακι για την αρχη.

ή δυο -  ζευγαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι έτοιμος.

Απλα σιγα σιγα οι προσθήκες. Πχ μην βάλεις μεσα σε μια μέρα 5 ψάρια.  1-2 ψαράκια και κανενα σαλιγκαρακι - γαρίδα ειναι μια χαρα. 

Η ξεκίνα με κανένα ramirezi :P :P :P :P   @natateo

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω συνηθίσει εσένα στο γλυκο :hysterical:

Δωσε φωτο, πως ειναι τωρα.

Τα νιτρικα προσωπικα θα τα μείωνα μεχρι 10. Αν ολα καλα, βαλε ενα κλοουνακι για την αρχη.

Μάλλον με μπέρδεψες με άλλον, είναι το πρώτο ενυδρείο που στήνω. 😁
 

Έκανα και σήμερα μετρήσεις με κανονικό φως. Το PH είναι στο 8 αλλά τα νιτρικά είναι κοντά στο 40-50.
Εσείς πόσο το βλέπετε;


1654878845841.thumb.jpg.7c6aba98f48b747e6d8f6845ade873ec.jpg

 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Η ξεκίνα με κανένα ramirezi :P :P :P :P   @natateo

Πήγα να το πιστέψω :D 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

50 το βλεπω εγω. 

ΝΟ3 θα εχεις. Εκτός και αν κανεις  αλλαγές νερου καθε εβδομάδα ή χρησιμοποιήσεις κάποιο σκέυασμα σαν το ΝΟΡΟΧ της  Red sea.  

 

Το ΡΗ αλλάζει λιγο κατα την διάρκεια της μέρας. Αν πχ μέτρησες νωρις το πρωι με αργά το βράδυ. Όπως επισης και αν αερίζεται επαρκώς το δωμάτιο του ενυδρειου, αν υπάρχει σκίμερ κλπ

 

Για να μην σε κουράζω, πιστευω ψαράκια μπορεις να βάλεις με αργό ρυθμό όμως. Οχι απότομα.  όπως επίσης κανένα ερημίτη, σαλιγκαράκι και γαρίδα.  

 

Να θυμάσαι οτι όσο αυξάνεις το φορτίο με ζωντανά θα ανεβάινουν και τα ΝΟ3 / ΡΟ4 και θα πέφτει και το ΡΗ.  

Και τέλος ο αριθμός των σαλιγκαριών - ερημίτες να ειναι τέτοιος έτσι ώστε να εχουν πάντα τροφή.  Παράδειγμα μην βάλεις σε 100 λτ 20 σαλιγκαρια. Την πρώτη εβδομαδα θα εχουν να φανε απο τα βράχια και τα τζάμια. Μετά θα πέσει πείνα και θα ψοφάνε με αποτέλεσμα κάποια πτώματα που δεν θα βλέπεις να σαπίζουν και να σου χαλάνε το νερο.  

 

Με μέτρο λοιπον ολα. :)  

 

Καλη αρχη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο μπήκαν οι 2 πρώτοι ένοικοι στο ενυδρείο. Ένα ζευγάρι clown. Είναι ακόμα λίγο "ντροπαλά" και την βγάζουν σε μία τρύπα στο βράχο. Το ένα βέβαια είναι λίγο πιο ζωηρό και βγαίνει να κάνει καμιά βόλτα λίγο παραέξω. Δεν πήρα κάποιο σαλιγκάρι ή γαρίδα καθώς δεν έχει εμφανιστεί ακόμα άλγη και φοβάμαι ότι δεν θα αντέξει.

 

 1655142275678.thumb.jpg.a353b752ce6c613c8b5874577ff4dd5c.jpg

1655142275547.thumb.jpg.6374226f54909598d7d7bbb63e1098a5.jpg1655142275642.thumb.jpg.4ac4512beee9cfd732d7a432be6a1c08.jpg1655142275626.thumb.jpg.270504de731fed118c2f032d3de666d8.jpg

 

Έκανα άλλη μία αλλαγή σήμερα 20 λίτρα και έριξα λίγο τα νιτρικά. Είναι λίγο πάνω από 25 τώρα. Θα συνεχίσω με συχνές αλλαγές για να καταφέρω να τα φτάσω σε καλό επίπεδο.

 

Να βάλω τις επόμενες μέρες κανένα κοράλι ή να περιμένω λίγο; Σκεφτόμουν κάτι εύκολο (πχ ricordea, zoanthus κτλ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ζωας άνετα.

Φωσφορικα μετρας;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά είναι στο 0. Δεν έχω δει ποτέ κάποια τιμή πάνω απο 0.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα. 

 

Μολις κλείσουν μια εβδομάδα τα ψαράκια βάλε και ρικορντια ή ζωάνθους.  

 

Και ενα λάθος που εκανα εγω παλιά και στο αναφέρω για να μην το κανεις εσυ ειναι να ΜΗΝ βάζεις τα κοράλλια σου απευθείας μέσα. 

Εννοω οτι εκτός απο την προσαρμογή να τους κάνεις και ενα dip. Θα πάρεις ενα φάρμακο για Dip απο ενυδρειακό μαγαζί και συνήθως 5-10 λεπτα πριν μπούν στο ενυδρειο φτιάχνεις διάλυμα και τα βουτάς μέσα (μπανιο) για αποπαρασίτωση για να μην κουβαλάνε το οτιδήποτε και μπέι στο ενυδρείο σου μεσα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SOS

Χθες γυρνώντας από τη δουλειά βρήκα το ένα απο τα 2 κλοουνάκια μου (το πιο ζωηρό) να αλωνίζει σε όλο το ενυδρείο. Εκεί που το χάζευα, παρατήρησα ότι το δεξί του μάτι είναι λίγο φουσκωμένο (πρησμένο) και σαν να έχει ένα σημαδάκι πίσω από αυτό. Σήμερα μου μοιάζει σαν να είναι πρησμένο και το στομα του και αυτή την στιγμή έχει κάτσει στη βάση του βράχου και μοιάζει σαν να μην κουνάει καλά το δεξί του πτερύγιο.

 

Λίγο που έψαξα στο φόρουν γύρω από το pop eye, διαβάζω ότι παίζει να είναι από χτύπημα μέχρι κακές συνθήκες νερού. Επίσης βλέπω διάφορες θεραπείες όπως σκορδόζουμο ή διάφορα υγρά του εμπορίου.

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Πάιζει να πήγε κοντά στο wave maker και να τραυματίστηκε; Παίζει να φταίνε τα υψηλά νιτρικά; Χθες ετοίμασα επιτόπου νερό και σήμερα έκανα αλλαγή γύρω στο 30% πάλι.

 

 

Οι μετρήσεις που πήρα χθες ηταν:
NH3: 0

NO2: 0

NO3: ~50

PO4: 0

PH:  8

Ca: 455

Mg: 1410

KH/Alk: 4,5 (πρώτη φορά μέτρησα, αλλά μήπως είναι μικρό;)

 

Σήμερα μέτρησα μόνο νιτρικά μετά την αλλαγή και ήταν περίπου στο 25.

 

Αφενός με νοιάζει να σωθεί το ψαράκι, αλλά αφετέρου πρέπει να βρω και που οφείλονται τα τόσο υψηλά νιτρικά.

 

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

το ΚΗ καλο θα ηταν να ανέβει στο 7 με 8.  

Οι αλλες μετρήσεις δεν ειναι τοσο χάλια έτσι ώστε να προκαλέσουν αυτό το πρόβλημα που εχείς στο ψαράκι.

 

Το ψαράκι πολύ πιθανόν να τραυματίστικε.  Μπορείς να του μουλιάζεις την τροφη σε σκορδοζουμο που θα ενισχύσει το ανοσοποιητικό  του.   

Για φάρμακο δεν μπορώ να σου πω γιατι εγω προσωπικά δεν εχω αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο στο δικό μου ενυδρείο. 

 

Αν κάθεται ήσυχα και μπορεις βγάλε καμια φωτο να το δουμε.    

 

Το σκορδόζουμο εφάρμοσέ το άμεσα. Ειναι άκακο. Τρώει αμα ρίξεις τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις την πρώτη μέρα που πέσαν με τα μούτρα στο φαΐ, τις υπόλοιπες μέρες δεν τα βλεπω να τρώνε. Τους ρίχνω την τροφή και ελπίζω ότι κάποια στιγμή τσιμπάνε κάτι, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Τους ρίχνω 2-4 φυλλαράκια την ημέρα (ανάλογα το μέγεθος) αλλά έχει τύχει να ξαναρίξω και 2η φορά μέσα στην ημέρα επειδή έχω καταλάβει ότι δεν έφαγαν τίποτα.

 

Με παίδεψε αλλά μου έδωσε κάποιες λήψεις τελικά.

 

1655409029753.thumb.jpg.7a3ff21698d63607e05c291eb5d52251.jpg1655409040595.thumb.jpg.897930fc32f8270fa5370548d9c44a35.jpg

 

Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται και λίγο το σημαδάκι πίσω από το μάτι (στο άσπρο κομμάτι του δέρματος)

 

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου μοιάζει για Brooklynella.    

 

Θεωρείται γνωστή ασθένεια για τα κλοουν αλλα για να ειμαστε σιγουροι δες  μερικές φώτος στο google search με αυτη την ασθένεια και αν σου μοιάζουν τα συμπτώματα και δεν ειναι σε προχωρημένο στάδιο , πάρε ενα φάρμακο απο κάποιο ενυδρειακό μαγαζι μηπως και το προλάβεις. 

 

Κατι αλλο δεν μπορώ να σου προτείνω γιατι δεν την έχω αντιμετωπίσει την συγκεκριμένη ασθένεια σε κάποιο δικό μου ψάρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω αλλη μια φορά ένα ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις άμεσες απαντήσεις που μου δίνετε.

 

Από το μαγαζί μου πρότειναν να μην πάρω κάτι χημικό για αρχή. Μου έδωσαν βιταμίνες και σκορδόζουμο της Brightwell. Όπως το είδαν από τις φωτογραφίες είπαν ότι φαίνεται σαν να είναι κάποιος τραυματισμός, και ίσως σε συνδιασμό με στρες εξελίχθηκε έτσι.

 

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ειναι τραυματισμός.  

 

Παντως το σκορδόζουμο κάνει πολύ καλή δουλειά και αν ειναι σε αρχικά στάδια κάποιας νόσου το ψαράκι θα το ξεπεράσει.  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι πάει πολύ καλά. Το μάτι του έχει στρώσει και οι βλέννες που κρεμόντουσαν από το πτερύγιο του έχουν φύγει. Δεν το κουνάει τόσο πολύ ακόμα βέβαια, αλλά ελπίζω να φτιάξει (θα επιβεβαιωθεί η μάνα μου που το λέει Νέμο). Το δεύτερο έχει πάρει αέρα και αυτό και οργώνει όλη τη γυάλα, ειδικά όταν είναι κλειστά τα φώτα. Ώρες ώρες τραμπουκίζει λίγο το πρώτο, κατά βάσει όταν πλησιάζει στη φωλιά του. Το ΣΚ λέω να πάρω ένα σαλιγκαράκι γιατι έχει αρχίσει να εμφανίζεται μία πράσινη άλγη.

 

Άλλαξα επίσης χθες τη θέση του wave maker. Το είχα απέναντι από την είσοδο της επιστροφής και μου φαινόταν ότι δεν είχε καλή ροή το νερό. Το τοποθέτησα λοιπόν από την ίδια μεριά που είναι και η επιστροφή και φαίνεται με το μάτι ότι το νερό κάνει πιο έντονη κυκλική κίνηση μέσα στη γυάλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σηκωθούν κομμάτια τροφής από το βυθό και από το βράχο, υποθέτω από την περίοδο του στρωσίματος ακόμα. Το σκίμερ πήρε φωτιά, έβγαλε πολύ αφρό και ακόμα βγάζει. Σκέφτομαι μήπως αυτά τα υπολείμματα τροφής είναι και ο βασικός λόγος των υψηλών νιτρικών που έχω. Θα δείξει...

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και σημερινές φωτογραφίες.


1655800953141.thumb.jpg.dc96501da654531004c35dffb4c3a2ba.jpg

Το κάτω είναι το τραυματισμένο.

 

1655800953127.thumb.jpg.633deda9ff6c5d8deffe534af54c5eb2.jpg

Και η άλγη στο βράχο. Δεν είναι τόσο σκούρο χρώμα στη πραγματικότητα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλγη δεν βλεπω...., που ειναι πολυ παράξενο....:wacko:  ουτε διατομικη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...