Jump to content

dwarf puffer


gixxer

Recommended Posts

:) Καλησπέρα σε όλους,

 

Τα dwarf puffer τα ξερετε όλοι λίγο πολύ και όσοι δεν τα ξέρετε μπορείτε να διαβάσετε για αυτά εδώ: https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/.

Διατηρώ 5 παφεράκια από το Πάσχα. Ο λόγος που σας γράφω είναι γιατί παρατήρησα μια συμπεριφορά που μου έκανε εντύπωση.

Αγοράστηκαν σχεδόν ταυτόχρονα και ήταν μικρούλια όταν τα πήρα. Από τότε ζουν μαζί αρχικά σε 120λτ και μετά σε 60 λτ με διαφορους συγκάτοικους κατα καιρούς. Την περασμένη εβδομάδα έκανα κάποιες αλλαγές στα ενυδρεία και στα πλαισια αυτών αποφασίζω να βγάλω τα ram από τα 45λτ όπου ήταν μόνα τους και να βάλω στην θέση τους τα puffer. Καταφέρνω να πιάσω τα 2 και πλέον έχω 3 στο 60λτ και 2 στο 45λτ...

Από αυτό το σημείο και πέρα τα ψαράκια δεν τα αναγνώριζα :unsure: Μέσα σε 2-3 ημέρες άρχισα να φοβάμαι ότι θα τα χάσω... κρύβονταν συνέχεια, έτρωγαν με το ζόρι, γενικά η συμπεριφορά τους καμία σχέση δεν είχε με αυτό που έβλεπα τόσον καιρό. Επίσης η κατάσταση δεν βελτιωνόταν...

Κατέληξα ότι τους έλειπαν τα φιλαράκια τους... Τα ενυδρεία τα πειράζω συχνά πυκνά, ποτέ δεν στρεσαρίστηκαν για πάνω από 1-2 ώρες. Αποφασίζω να βάλω τα δύο πίσω στη θέση τους, προχθες πιάνω το ένα και παρατηρώ ...την χαρά όλων τους! Χάρηκαν πραγματικά που ήταν μαζί, τα διέκρινα να κινούνται πίσω από τα φυτά, έδειχναν ήδη καλύτερα. Αυτό που έμεινε μόνο του από την άλλη... μαύρα χάλια, η ουρίτσα γυρισμένη και η κοιλίτσα ρουφηγμένη... Εχθές αποφάσισα ότι στην ανάγκη θα τα βγάλω όλα έξω - ξύλα φυτα κλπ αλλά θα το γυρίσω πίσω στο σπίτι του. Δεν χρειάστηκε, ήταν τόσο εξαντλημένο που το έπιασα κατευθείαν.

Σήμερα είναι πάλι σαν μπαλονάκι... η διαφορά μέσα σε λίγες ώρες είναι παραπάνω απο εμφανής...:D

  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρηση από εμάς τους χομπίστες προσφέρει γνώσεις που τις μοιραζόμαστε. 

Για αυτό υπάρχουν και τ ανάλογα φόρουμ.

Ακόμη και τα πιο απλά πράγματα είναι χρήσιμα.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι καλές φωτογραφίες... έκανα απλά ότι καλύτερο μπορούσα.

 

 

 

IMG_20191011_191748685.jpg

IMG_20191011_191809806.jpg

  • Like 3
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Όμορφες φατσούλες.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

:)Τελικά τα παφεράκια προέκυψαν να είναι τα αγαπημένα μου ψαράκια όλων των εποχών!

Ο συγκεκριμένος αρσενικός έχει πάρει έντονο κίτρινο χρώμα στην ουρά και εχθές είχε κάτσει στο τζάμι και μπόρεσα να τον φωτογραφίσω ωστε να φανεί ο χρωματισμός. Το νερό είναι χάλια, μόλις είχα ανακατέψει βυθό γιατί άλλαξα setup και είχα κάνει αλλαγή 50%, ήθελε 2-3 ωρες να καθαρίσει.

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο χρώμα αν και τα εχω από Απρίλιο 2019.

 

IMG_20210112_212641.jpg

IMG_20210112_212007.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...