Jump to content

Νέο στήσιμο φυτεμένου και βοήθεια περί φυτών


AquaNewbie

Recommended Posts

2 και 3 μου αρέσουν περισσοτερο.:)

Link to comment
Share on other sites

1+3

Με προτίμηση στο 3.

Κάνε και μια πρόβα με τις πέτρες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στο 1 με μια μικρή παραλλαγή. Μπορεί και να το αλλάξω μέχρι να το γεμίσω. Ακούω γνώμες-συμβουλές :) Το διαχωριστικό χρησιμοποιήθηκε γιατί θα βάλω κάποιο φυτό για χαλάκι μπροστά οπότε αντί του κανονικού amazonia χρησιμοποίησα το powder

 

 

20191012_155330.jpg

20191012_160752.jpg

20191012_161215.jpg

20191012_172117.jpg

20191012_172223.jpg

  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Αυτό το hose ενοουσα με το βελος

11.thumb.jpg.33ba38545d3e43cacfa738391fab1b11.jpg

Ναι το outlet που θα χρησιμοποιήσω στο φίλτρο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά έβγαλα ξανά τις πέτρες και τα ξύλα για να τα πλύνω να είναι έτοιμα όταν έρθουν και τα φυτά. Κάτι παρεπιπτόντως που παρατήρησα στο red moor τα ξύλα γενικά δεν έβγαλαν καθόλου βρωμιά ή κάτι ενώ τα έτριψα αρκετή ώρα. Ενώ θυμάμαι στο driftwood το είχα πόσο καιρό γιατί έβγαζε και τατίνες και βρωμιά.

 

Από φυτά λοιπόν

  • Για γρασίδι είμαι ανάμεσα στην γνωστή Cuba και στην Ultricularia graminifolia
  • Fontinalis sp. Nord-Thailand
  • Christmas Moss Vesicularia
  • Vesicularia ferriei Weeping Moss
  • Riccia Fluitans
  • Bucephalandra sp Lamandau Mini red
  • Bucephalandra sp Mini Needle Leaf
  • Microsorum pterorus Short narrow leaf
  • Microsorum pterorus Petit
  • Anubias nana Pangolino
  • Echinodorus opacus rataj
  • Pogostomon Helferi
  • Cryptocoryne parva
  • Rotala macrandra Green/wavy
  • Rotala sp Colorata
  • Rotala ratundifolia Orange juice
  • Rotala sp Nanjenshan
  • Eriocaulon sp. Vietnam
  • Ludwigia palustris super red
  • Myriophyllum mattogrossense
  • Myriophyllum sp Roraina

 

Ακούω κάποια προσθήκη ή κάποιο που ίσως να θεωρείτε πως δεν καλοταιριάζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολλα τα φυτα. Riccia στο πυκνοφυτεμενο ειναι μπελας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς έχεις σκοπό να το φυτέψεις. Νομίζω θα είναι πολύ φλύαρο με τόσα είδη....?

Δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα περιμένω  να με καταπλήξεις!

 

Μια ερώτηση, ο τάπητας (που έβαλες κάτω από το ενυδρείο)τι πάχος έχει;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Ναταλία ότι τα φυτά είναι πάρα πολλά για τα λίτρα του ενυδρείου. Καθώς και για τη riccia. Εμένα μου έμπλεξε στη Cuba και αναγκαστικά να την ξηλωσω.

Προσωπικά θα έβαζα μόνο τη μια ρίζα (Αυτή με τα μεγάλα κλαδια) Αφού θα μπουν και πέτρες. 

Τέλος, θεωρώ ότι τα μπαστούνια εισοδου/εξόδου πρέπει να μπουν στην ίδια πλευρά για καλύτερη κυκλοφορία, η έστω σταυρωτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το μπουκωσεις δεν θα σου αρέσει μετά. Και εγώ το ίδιο θέμα έχω.... Καλύτερα λίγα φυτά σε αυτά τα λίτρα αλλιώς θα κλαδέψεις κάθε 3 μέρες για να μην σου μπλεχτουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι παρα πολλα τα φυτα. Riccia στο πυκνοφυτεμενο ειναι μπελας.

 

Η αλήθεια ισχύει αλλά έχω έναν συγκεκριμένο χώρο για το σγκεκριμένο αλλά είχα και παλαιότερα και είναι όντως pain in the ass. Θυμάμαι ότι ενώ είχε σπουδαία ανάπτυξη, μονίμως το κυνηγούσα γιατί μεγάλωνε τόσο που τελικά ξεκολούσε απο τις πέτρες :)

 

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Δεν ξέρω πώς έχεις σκοπό να το φυτέψεις. Νομίζω θα είναι πολύ φλύαρο με τόσα είδη....?

Δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα περιμένω  να με καταπλήξεις!

 

Μια ερώτηση, ο τάπητας (που έβαλες κάτω από το ενυδρείο)τι πάχος έχει;

Αν σκεφτείς όμως τα περισσότερα είναι παραπλήσια είδη. Ο τάπητας είναι στο μισό εκατοστό.

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τη Ναταλία ότι τα φυτά είναι πάρα πολλά για τα λίτρα του ενυδρείου. Καθώς και για τη riccia. Εμένα μου έμπλεξε στη Cuba και αναγκαστικά να την ξηλωσω.

Προσωπικά θα έβαζα μόνο τη μια ρίζα (Αυτή με τα μεγάλα κλαδια) Αφού θα μπουν και πέτρες. 

Τέλος, θεωρώ ότι τα μπαστούνια εισοδου/εξόδου πρέπει να μπουν στην ίδια πλευρά για καλύτερη κυκλοφορία, η έστω σταυρωτά.

Ναι το έχω σκοπό απλώς τα έχω κρεμάσει απλά στο ενυδρείο. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Σταυρωτά νομίζω πως θα μπλέξουν. Αλλά θα δω απο την μία θα μπουν όλα. Αναμένω να τελειώσω με το hardscaping first. Και για τις ρίζες είμαι και εγώ βέβαιως πως δεν θα χρησιμοποιήσω και τις τρεις. Θα το δω στο τελικό στήσιμο. Θυμάμαι που σου είχε σηκωθεί όλη η cuba σε ένα μικρό ενυδρείο σου αν δεν κάνω λάθος παλαιότερα. Για αυτό είμαι και ανάμεσα στην graminifolia. Aπλώς τελείως διαφορετικό φύλωμα. Μετά μονόδρομος είναι το monte carlo αλλά η αλήθεια απο προηγούμενη εμπειρία μου με το συγκεκριμένο μου είχε χαλάσει κατευθείαν.

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μην το μπουκωσεις δεν θα σου αρέσει μετά. Και εγώ το ίδιο θέμα έχω.... Καλύτερα λίγα φυτά σε αυτά τα λίτρα αλλιώς θα κλαδέψεις κάθε 3 μέρες για να μην σου μπλεχτουν 

Έχεις δίκιο σε αυτό. Το έχω πάθει και όντως το βαριέσαι μετά. Αλλά τα περισσότερα απο αυτά είναι επίφυτα για τα ξύλα και τις πέτρες και αρκετά αργής ανάπτυξης

 

 

Γενικά σαν ποσότητα όντως ακούγονται πολλά αλλά τα περισσότερα θα γίνουν give away μετά μιας και εγώ θα χρησιμοποιήσω μικρές ποσότητες απο το καθένα. Συνήθως αυτά που με προβληματίζουν είναι τα stem plants που εκεί γίνεται χαμός. Γενικά θέλω να καταλήξω σε stem plants με μικρό φύλλωμα. Κάτι που μάλλον δεν συμβαίνει με την ludwigia και δεν θυμάμαι και πιο άλλο απο τα παραπάνω. :) Και το pogostemon Helferi όμορφο φυτό αλλά το είχα σημειώσει λάθος.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Αν σκεφτείς όμως τα περισσότερα είναι παραπλήσια είδη. Ο τάπητας είναι στο μισό εκατοστό.

Thanks!:thaman:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Thanks!:thaman:

 

 

 

 

Στην ουσία αναφέρει ότι είναι τόσο όσο το πάχος του τζαμιού. Άρα έφαγα ένα χιλιοστό επομένως είναι 6mm :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω πάσο με τόσα φυτά.

Θεωρό πως το ενυδρείο είναι μικρό για να φιλοξενήσει τόση πληθώρα φυτών. Κατά την δικιά μου άποψη για να αναδείξει ένα φυτό την ομορφιά του πρέπει να έχει μια χψ μάζα. Εσύ αν βάλεις τόσα φυτά θα έχεις απο το κάθε είδος μια μικρή ποσότητα μάζας και το κάθε φυτό δεν θα μπορέσει να αναδείξει την ομορφιά του. Εκτός αυτού θα σου είναι δύσκολο να τα τοποθετήσεις έτσι ώστε να φαίνονται όλα τα διαφορετικά είδη.

Στο ενυδρείο σου δεν θα έβαζα πάνω απο 4-6 διαφορετικά είδη φυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καθάρισα τα ξυλαράκια πέτρες και τέτοια. Θα στηθεί σε αυτή τη μορφή. Ελπίζω αύριο μεθαύριο θα έρθουν και τα φυτά οπότε θα το γεμίσω κιόλας.

 

Τα φυτά θα είναι τα εξής:

  • Hemianthus callitrichoides
  • Rotala rotundifolia
  • Rotala Orange
  • Myriophyllum Mattogrossense
  • Ludwigia palustris
  • Cryptocoryne wendii green
  • Cryptocoryne becketii pink
  • Microsorum pterorus Short narrow leaf
  • Anubias barteri var. nana pangolino

20191014_142021.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου!! Μ'αρεσει παρα πολυ το φιλμ που εχεις βαλει στην πλατη. Μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες απο που το πηρες;

 

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bluetang79 έγραψε:

καλησπερα και συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου!! Μ'αρεσει παρα πολυ το φιλμ που εχεις βαλει στην πλατη. Μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες απο που το πηρες;

 

σε ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ. Το φίλμ το συγκεκριμένο πάει μαζί με αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το μεσημεράκι ήρθαν τα φυτά. 'Αλλαξα πάλι το aquascape. Σε λίγο θα ανεβάσω και φωτό. Μου περίσσεψαν παρεπιπτόντως μικροποσότητες απο rotala green orange και λίγο ludwigia palustris. Μαζί και δύο κεσεδάκια cuba. Όποιος τα χρειάζεται περνάει και τα πέρνει απο Πειραιά. Μπορώ να δώσω και λίγο amazonia soil που μου περίσσεψε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...