Jump to content

Νέο στήσιμο φυτεμένου και βοήθεια περί φυτών


AquaNewbie

Recommended Posts

On 28/10/2019 at 5:15 ΜΜ, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Σήμερα θέλησα να κάνω τεστάκια στο νερό αλλά δυστυχώς τα ΑΡΙ που είχα έληξαν. Αγόρασα λοιπόν της JBL αυτό το βαλιτσάκι που έχει μέσα πολλά. Είναι καλά?? Έχει κάνεις άποψη για αυτά?? Η είναι μάπα 

20191028_171126.jpg

Έχει και κάλιο ? που δύσκολα το βρίσκεις σαν τεστ γλυκού γιατί δεν υπάρχει ζήτηση.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

μια ωραια ιδεα για κοπαδι... 

Rasbora galaxy....!!!! 

Πολύ ωραία εμφανισιακά αλλά απο όσο διάβασα θέλει ενυδρείο με χαμηλή ροή κάτι που εμένα δεν είναι καθώς επίσης ph 6,5 - 7,5 ενώ εγώ τπ διατηρώ στο 6,2

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κοιτά να βάλεις κάτι μικρό ώστε να δείχνει μεγάλο το ενυδρείο και να ξεγελάει το θεατή σε συνδυασμό με την αίσθηση του βάθους στο aquascape. Είναι προτιμότερο να βάλεις κάτι με μικρότερες ανάγκες σε χώρο από Cardinal ή τα Neon που θέλουν μήκος. 
Κάτι πολύ φορεμένο στο εξωτερικό στα mini aquascape είναι τα Boraras urophthalmoides. Προσωπικά μου αρέσουν τα Microrasbora Galaxy ή αλλιώς CPD . 
Διαφορετικά μπορείς να δεις και τα ακόλουθα:

Dwarf Rasbora - Boraras Maculatus,

Indonesia Super Dwarf fish – Paedocypris Progenetica,
Microdevario Kubotai, 

Gulf Coast Pygmy Sunfish - ElAssoma Gilberti

και ένα λίγο μεγαλύτερο ( στα 3-4cm)

Pseudomugil Gertrudae. 
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Πολύ ωραία εμφανισιακά αλλά απο όσο διάβασα θέλει ενυδρείο με χαμηλή ροή κάτι που εμένα δεν είναι καθώς επίσης ph 6,5 - 7,5 ενώ εγώ τπ διατηρώ στο 6,2

Η ροη ειναι το μονο ευκολο να φτιαξεις, και το ph σου ειναι οριακο αλλα καλο... ασε που φτιαχνει ευκολα....   Απο εκει και περα ειναι επιλογη σου!!! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

Γενικά κοιτά να βάλεις κάτι μικρό ώστε να δείχνει μεγάλο το ενυδρείο και να ξεγελάει το θεατή σε συνδυασμό με την αίσθηση του βάθους στο aquascape. Είναι προτιμότερο να βάλεις κάτι με μικρότερες ανάγκες σε χώρο από Cardinal ή τα Neon που θέλουν μήκος. 
Κάτι πολύ φορεμένο στο εξωτερικό στα mini aquascape είναι τα Boraras urophthalmoides. Προσωπικά μου αρέσουν τα Microrasbora Galaxy ή αλλιώς CPD . 
Διαφορετικά μπορείς να δεις και τα ακόλουθα:

Dwarf Rasbora - Boraras Maculatus,

Indonesia Super Dwarf fish – Paedocypris Progenetica,
Microdevario Kubotai, 

Gulf Coast Pygmy Sunfish - ElAssoma Gilberti

και ένα λίγο μεγαλύτερο ( στα 3-4cm)

Pseudomugil Gertrudae. 
 

 

 

Να σαι καλά θα ρίξω μια ματιά και σε αυτά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί κανείς να με βοηθήσει σχετικά με αυτό τι είναι? Προσπάθησα να βρω πληροφορίες αλλά πλανάρια που λένε δεν μου μοιάζει γιατί δεν έχουν τριγωνικό κεφάλι. Μόνο κάτι σαν τριχίδια μικρά έχουν μπροστά και είναι στο τζάμι. σαν χνούδι. Είναι τόσο μικρό που πραγματικά αν δεν κολλήσεις την μούρη στο τζάμι δεν φαίνεται. αλλά έχει κάμποσα τέτοια.

20191119_183752.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν είναι καλή αλλά μοιάζει με ύδρα γλυκού νερού

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Η φωτογραφία δεν είναι καλή αλλά μοιάζει με ύδρα γλυκού νερού

 

Ναι έχεις δίκιο μετά απο μια αναζήτηση που έκανα και εγώ τέτοιο είναι. Harmful δεν αναφέρεται πουθενά πως είναι. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ξανά αλλά παράγγειλα ένα σκεύασμα απο ιαπωνία που είναι για ύδρες και πλανάρια. Οπότε αναμένω. Εξάλλου ψαράκια δεν έχω ακόμη οπότε μπορώ να δοκιμάσω. Αν και λέει πως είναι ακίνδυνο το σκεύασμα προς γαρίδες και ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αυτά και με εκείνα μέχρι και να καθαρίσω με planaria ακόμη δεν έχω βάλει ψαράκια....Τελικά προσπαθώντας να αποφυγω τους γνωστούς καρδινάλιους κατέληξα στις εξής επιλογές. Κάποιος που έχει εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψαράκια ας με διαφωτίσει.

 

Microrasbora Galaxy. Το οποίο είχε προταθεί και παλαιότερα που ήθελα να διαλέξω για ψαράκια. Διαβάζοντας γενικά πολλά πράγματα για τα συγκεκριμένα ψαράκια απο διάφορες πηγές αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι διάβασα πως τρέφονται και με φυτά. Έχει κάποιος προσωπική άποψη αν συμβαίνει αυτό?

 

Μετά τα Zebra Danio. Επειδή υπάρχουν αρκετοί χρωματισμοί ιδιαίτερα ελκυστικό. Αυτό που κράτησα απο τα όσα διάβασα ότι έχουν κάπως επιθετική συμπεριφορά.

 

Μετά τα Pencil Fish για αυτά δεν διάβασα κάτι. απλώς τα γράφω για το τέλος :)

 

Για τα Danio επίσης διάβασα ότι θέλουν υπόστρωμα. κάτι που φυσικά σε εμένα δεν λόγω γρασιδιού. Ή δεν τα ενοχλεί αυτό. Το ερώτημα μου είναι λοιπόν ποια η καλύτερη επιλογή μιας και φυσικά θα μοιράζονται τον χώρο μαζί με amano γαρίδες και otocinclus. Θα μπορούσα να βάλω δύο κοπάδια των 7 ψαριών έκαστος? Η να συνδιάσω κάποιο απο αυτά με ένα κοπάδι καρδινάλιους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Η να συνδιάσω κάποιο απο αυτά με ένα κοπάδι καρδινάλιους?

Στα 60λ ξεχνα. Καλυτερα κατι πιο μικρο.

Microrasbora Galaxy μια χαρα ειναι και δεν τρεφονται με φυτα. Ακομα κοιταξε boraras brigittae.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/1/2020 at 5:31 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Στα 60λ ξεχνα. Καλυτερα κατι πιο μικρο.

Microrasbora Galaxy μια χαρα ειναι και δεν τρεφονται με φυτα. Ακομα κοιταξε boraras brigittae.

Εν τέλει κατέληξα στα Galaxy Rasbora. Όμορφα ψαράκια. Βέβαια δεν γουστάρουν μια να κυκλοφορούν παρέα. Ή παρέα των δύο ή παρέα των 4ων. Άλλο κυκλοφορεί μόνο. Δύο μεταξύ τους κάνουν κύκλους το ενα γύρω απο το άλλο. Έβαλα και γαριδούλες. Οι ρουφιάνες ενω βάζω το φαγητό σε γυάλινα πιατάκια στον πάτο για να μην μένει το φαΐ τσάμπα πάνε κ το πιάνουν κ βγαίνουν έξω κ το πάνε σε κρυψώνα. Προς το παρών έβαλα τα μισά στις δύο εβδομάδες θα βάλω κ τα άλλα. Το άλλο το είδος που μ έγραψες δεν το βρήκα πουθενά. 

 

20200126_201117.jpg

  • Like 6
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Αν βγουν τα τσιτσιμπλίκια (φίλτρα κλπ) για φωτογράφηση είναι. 
Καδράκι ???

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προστέθηκαν και οι κάτοικοι. Βέβαια δεν τους αρέσει και πολύ η δημοσιότητα :) Αλλά κάτι κατάφερα. Τώρα την Κυριακή θα γίνει και το απαραίτητο trimming και ελπίζω να πετύχω και καλύτερες. Μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστικα απο την ικανότητα των γαρίδων να καθαρίσουν το παραμικρό ίχνος άλγης. Η μια είναι και αυγωμένη αλλα ξέρω πως δεν πρόκειται να κάνει κάτι λόγω salinity.

20200204_201859.jpg

20200204_201907.jpg

20200204_201919.jpg

20200204_201926.jpg

20200204_201930.jpg

20200204_201938.jpg

20200204_201953.jpg

20200204_202024.jpg

20200204_202239.jpg

  • Like 5
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι πάρα πολύ όμορφο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Super εικόνα. I like.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες εικονες.... περα του εξοπλισμου φαινεται οτι γνωριζεις πως να διαχειριστεις το μποστανακι σου.

Θα ηταν ενδιαφερων να μας περιγραψεις τη τακτικη χρησιμοποιησες τους πρωτους 2 μηνες μεχρι να δρομολογηθουν τα πραγματα στο ενυδρειο με τις ανισοροποιες του συστηματος και ποια η αποψη σου και η εμπειρια σου περι του twinstar.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πολυ ομορφες εικονες.... περα του εξοπλισμου φαινεται οτι γνωριζεις πως να διαχειριστεις το μποστανακι σου.

Θα ηταν ενδιαφερων να μας περιγραψεις τη τακτικη χρησιμοποιησες τους πρωτους 2 μηνες μεχρι να δρομολογηθουν τα πραγματα στο ενυδρειο με τις ανισοροποιες του συστηματος και ποια η αποψη σου και η εμπειρια σου περι του twinstar.

 

 

Να σαι καλά και τα παιδιά παραπάνω. Η αλήθεια πλέον γνωρίζω γιατί στην αρχή έχω χαλάσει άλλα δύο ενυδρεία μέχρι τελικά να εξοικειωθώ και να μην έχω άλγες και τα διάφορα γνωστά.

Η αλήθεια στο συγκεκριμένο επειδη είπα ότι θέλω να το ξεκινήσω πιο "ζεστά" έκανα υπομονή και ψάρια μπήκαν στους δυόμιση μήνες.

 

Αυτό γιατί ήθελα να απαλαγώ απο τυχόν σαλιγκάρια μετά planaria που μου έτυχαν οπότε να το δω πως αναπτύσσεται ούτως ώστε και φάρμακα να χρειαστεί να ρίξω να μην έχω το άγχος α μήπως να μην ρίξω φάρμακο γιατί μπορεί να κάνει κακό στα ψαράκια και γενικά να μπω σε ένα τρυπάκι που και να περιοριστώ και να ταλαιπωρήσω και τα ζωντανά. Οπότε είχα υπομονή αφήνοντας το να προχωρήσει μόνο του και μόλις σταθεροποιήθηκε τότε προχώρησα και σε οργανισμούς και τέτοια.

 

Η αλήθεια είναι πως σαν αρχή έκανα πράγματα εντελώς αντίθετα απο ότι συνήθιζα. Πχ στο ξεκίνημα στο φίλτρο δεν έβαλα τίποτε άλλο πέρα απο άνθρακα και σφουγγαράκια σε κομμάτια. Και φυσικά μαζί και το twinstar οπότε να διατηρήσω το νερό όσον το δυνατόν αποστηρωμένο. Λίπανση καθημερινή μίκρο και μάκρο. Χωρίς προσθήκη σιδήρου τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα μέχρι να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Η αλήθεια είναι πως το twinstar πέραν από την καταπολέμηση των σπόρων άλγης βοηθάει και στην ανάπτυξη των φυτών σύμφωνα με τα λεγόμενα του κατασκευαστή. Σίγουρα πιστεύω πως και αυτό συμβάλει αλλά τα φυτά εξ αρχής είχαν τρελή ανάπτυξη όπως ακόμη και κάθε δύο εβδομάδες πρέπει να κουρεύω την cuba και ανά εβδομάδα τα υπόλοιπα.

 

Άλγες δεν με απασχόλησαν καθόλου κατά τα αρχικά στάδια ούτε μήκυτες στα ξύλα ούτε τίποτα. Επίσης στην αρχή δεν χρησιμοποίησα ούτε τίποτα για θέρμανση νερού. Όσων αφορά τις "αναποδιές" αφορούν το γεγονός του ότι είχα σαλιγκάρια που μεταφέρθηκαν απο τα φυτά φυσικά αλλά καθημερινά τα έβγαζα ενώ ήταν σποράκια. Λέω δεν θα απαλαγώ απο αυτά και συνέχισα ώσπου εμφανίστηκαν planaria. Έπειτα χρησιμοποίησα κάτι σκόνες και όλα καλά. Ο άνθρακας ακόμη στο φίλτρο. Εφόσον όλα συνέχισαν μια χαρά έκανε την εμφάνιση της και η άλγη σε κάποια σημεια του ξύλου. Μετά τον πρώτο μήνα ξεκίνησα και έβαζα βακτήρια μιας και είχα επίσης και αυξημένα ποσοστά αμμωνίας. Και εφόσον σιγουρεύτηκα ότι το νερό ήταν ασφαλές τότε έβγαλα και τον άνθρακα απο το φίλτρο και τον αντικατέστηκα με βιολογικό υλικό και τα σφουγγαράκια τα άφησα μέσα.

 

Μετά πάλι καρτερικά περίμενα να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και εντέλει έβαλα και τα ψαράκια. Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα κρατούσαν πάντοτε σταθερές την θερμοκρασία και το ph. Με βοήθησε και το chiller φυσικά γιατι μην νομίζεις μπορεί να ρυθμίζεις τον θερμοστάτη και να κρατά σταθερή την θερμοκρασία σου αλλά με το που θα ανάψουν και τα φώτα η θερμοκρασία αυτή ανεβαίνει. Και φυσικά μιλάω για τα δικά μου λίτρα γιατί στα πιο μεγάλα σαφώς το φαινόμενο δεν είναι έντονο.

 

Αυτά έκανα τους δύο πρώτους μήνες. Α και κάτι που ξέχασα παραπάνω να γράψω ασχέτως που είχα μόνο φυτά πάντοτε έκανα αλλαγές νερού ανά εδομάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Να σαι καλά και τα παιδιά παραπάνω. Η αλήθεια πλέον γνωρίζω γιατί στην αρχή έχω χαλάσει άλλα δύο ενυδρεία μέχρι τελικά να εξοικειωθώ και να μην έχω άλγες και τα διάφορα γνωστά.

Η αλήθεια στο συγκεκριμένο επειδη είπα ότι θέλω να το ξεκινήσω πιο "ζεστά" έκανα υπομονή και ψάρια μπήκαν στους δυόμιση μήνες.

Είναι πάντα ενδιαφέρων όταν έχουμε ένα φρεσκοστημενο ενυδρειο το πως αντιμετωπίζουμε και αντιλαμβανομαστε ο κάθε ενας την εκκίνηση του. Οσο για τα ψάρια καλά έκανες που δεν τα έβαλες μια που το ενυδρείο έτσι και αλλιώς εστρωνε λογο υποστρωματος και γλυτωσες απο μπελαδες φαρμακα, ζουμια και κάμποσες κουβαδιες νερο.

Αυτό γιατί ήθελα να απαλαγώ απο τυχόν σαλιγκάρια μετά planaria που μου έτυχαν οπότε να το δω πως αναπτύσσεται ούτως ώστε και φάρμακα να χρειαστεί να ρίξω να μην έχω το άγχος α μήπως να μην ρίξω φάρμακο γιατί μπορεί να κάνει κακό στα ψαράκια και γενικά να μπω σε ένα τρυπάκι που και να περιοριστώ και να ταλαιπωρήσω και τα ζωντανά. Οπότε είχα υπομονή αφήνοντας το να προχωρήσει μόνο του και μόλις σταθεροποιήθηκε τότε προχώρησα και σε οργανισμούς και τέτοια.

Προσωπικά για τα σαλιγκάρια βάζω ένα τασάκι στον βυθό με ταμπλέτες βυθού γατοψαρων η πελλετ τροφη βυθιζομενη απο το βράδι και το πρωί είναι όλα μέσα το ένα πάνω στο άλλο και τρώνε, οπότε ελενχω τον πλυθησμο τους με την ανάλογη πρακτικη.

Η αλήθεια είναι πως σαν αρχή έκανα πράγματα εντελώς αντίθετα απο ότι συνήθιζα. Πχ στο ξεκίνημα στο φίλτρο δεν έβαλα τίποτε άλλο πέρα απο άνθρακα και σφουγγαράκια σε κομμάτια.

Ενδιαφέρων προσέγγιση, συν τις αλλαγές νερού για να περιορισεις τα θρεπτικά συν τις αλγες αλλα θα μπορούσες να βάλεις και βιολογικο κεραμικο για να στρώνεις παράλληλα και το φίλτρο. Θα μου πεις θα περιωριζα τον κάδο του φίλτρου βαζωντας λιγοτερο ανθρακα, απλα στην θέση σου θα τον άλλαζα ποιο συχνά λογο μικροτερης ποσοτητας του.

Και φυσικά μαζί και το twinstar οπότε να διατηρήσω το νερό όσον το δυνατόν αποστηρωμένο. Λίπανση καθημερινή μίκρο και μάκρο. Χωρίς προσθήκη σιδήρου τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα μέχρι να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Η αλήθεια είναι πως το twinstar πέραν από την καταπολέμηση των σπόρων άλγης βοηθάει και στην ανάπτυξη των φυτών σύμφωνα με τα λεγόμενα του κατασκευαστή. Σίγουρα πιστεύω πως και αυτό συμβάλει αλλά τα φυτά εξ αρχής είχαν τρελή ανάπτυξη όπως ακόμη και κάθε δύο εβδομάδες πρέπει να κουρεύω την cuba και ανά εβδομάδα τα υπόλοιπα.

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και χρονιά πριν βγουν στην αγορά είχα πειραματιστει με την ηλεκτρόλυση μια που έχουμε σκληρο νερό στο Βολο και και σαν απλος παρατηρητης εβλεπα μια μείωση στα ανθρακικα αλατα και φυσαλίδες οξυγωνου και υδρογωνου να δημιουργούνται πάνω στα ηλεκτροδια αλλα λογο της οξείδωσης που δημιουργειται στο νερό είχα σταματήσει να ασχολούμαι. Πιστεύω και εγώ πως βοηθαει και κάποια στιγμή θα ξανα δοκιμάσω. Ας πούμε οτι λειτουργεί σαν αέριο οξυζενε που σε μικρές δώσεις βοηθά τα φυτά να είναι καθαρά από αλγες σε ενα βαθμό εχοντας έτσι τα θρεπτικά διαθέσιμα. Φαντάζομαι το twinstar το εχεις σε λειτουργια στο πρόγραμμα για τα φυτά. Ανα ποση ωρα αναβει και για ποσά λεπτά; επίσης ποσά βολτ και ποσά αμπέρ αναγραφει το τροφοδοτικο;; 

 

Άλγες δεν με απασχόλησαν καθόλου κατά τα αρχικά στάδια ούτε μήκυτες στα ξύλα ούτε τίποτα. Επίσης στην αρχή δεν χρησιμοποίησα ούτε τίποτα για θέρμανση νερού. Όσων αφορά τις "αναποδιές" αφορούν το γεγονός του ότι είχα σαλιγκάρια που μεταφέρθηκαν απο τα φυτά φυσικά αλλά καθημερινά τα έβγαζα ενώ ήταν σποράκια. Λέω δεν θα απαλαγώ απο αυτά και συνέχισα ώσπου εμφανίστηκαν planaria. Έπειτα χρησιμοποίησα κάτι σκόνες και όλα καλά. Ο άνθρακας ακόμη στο φίλτρο. Εφόσον όλα συνέχισαν μια χαρά έκανε την εμφάνιση της και η άλγη σε κάποια σημεια του ξύλου. Μετά τον πρώτο μήνα ξεκίνησα και έβαζα βακτήρια μιας και είχα επίσης και αυξημένα ποσοστά αμμωνίας. Και εφόσον σιγουρεύτηκα ότι το νερό ήταν ασφαλές τότε έβγαλα και τον άνθρακα απο το φίλτρο και τον αντικατέστηκα με βιολογικό υλικό και τα σφουγγαράκια τα άφησα μέσα.

 

Μετά πάλι καρτερικά περίμενα να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και εντέλει έβαλα και τα ψαράκια. Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα κρατούσαν πάντοτε σταθερές την θερμοκρασία και το ph. Με βοήθησε και το chiller φυσικά γιατι μην νομίζεις μπορεί να ρυθμίζεις τον θερμοστάτη και να κρατά σταθερή την θερμοκρασία σου αλλά με το που θα ανάψουν και τα φώτα η θερμοκρασία αυτή ανεβαίνει. Και φυσικά μιλάω για τα δικά μου λίτρα γιατί στα πιο μεγάλα σαφώς το φαινόμενο δεν είναι έντονο.

 

Αυτά έκανα τους δύο πρώτους μήνες. Α και κάτι που ξέχασα παραπάνω να γράψω ασχέτως που είχα μόνο φυτά πάντοτε έκανα αλλαγές νερού ανά εδομάδα.

Λένε πως το θαλασσινο ειναι δυσκολο σπορ αλλά πιστεύω πως και το φυτεμενο σε αυτό τον βαθμό θέλει περιποίηση και έχει πολυ εξοπλισμο και ψαξιμο!

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, την καλησπέρα μου σε ολη την παρέα....green power for ever!!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Προσωπικά για τα σαλιγκάρια βάζω ένα τασάκι στον βυθό με ταμπλέτες βυθού γατοψαρων η πελλετ τροφη βυθιζομενη απο το βράδι και το πρωί είναι όλα μέσα το ένα πάνω στο άλλο και τρώνε, οπότε ελενχω τον πλυθησμο τους με την ανάλογη πρακτικη.

Nα είμαι ειλικρινής δεν με πείραζε και έτσι που το έκανα με το χέρι γιατί λέω τα άτιμα δεν πρόκειται να τα αποφύγω. Αλλά πάντοτε ήθελα το όλο σύστημα να είναι free απο σαλιγκάρια. Και μιας και έτυχαν και τα planaria έ είπα θα πάω στην χημική εξολόθρευση και τελικά απαλάχτηκα απο όλα μια και καλή πριν μπουν οργανισμοί και οτιδήποτε. Για αυτό και προτιμησα να αφήσω μόνο άνθρακα και όχι βιολογικό γιατί τελικά θα πέθαιναν τα βακτήρια οπότε τσάμπα και τα ζουμάκια. Ενώ έτσι δεν με πείραζε σαφώς κατά την διάρκεια της αυτής θεραπείας τον είχα βγάλει τον άνθρακα για να μην εξουδετερώσει το φάρμακο. Σημασία έχει ότι απαλάχτηκα απο αυτά μια και καλή οπότε όλα καλά.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Ενδιαφέρων προσέγγιση, συν τις αλλαγές νερού για να περιορισεις τα θρεπτικά συν τις αλγες αλλα θα μπορούσες να βάλεις και βιολογικο κεραμικο για να στρώνεις παράλληλα και το φίλτρο. Θα μου πεις θα περιωριζα τον κάδο του φίλτρου βαζωντας λιγοτερο ανθρακα, απλα στην θέση σου θα τον άλλαζα ποιο συχνά λογο μικροτερης ποσοτητας του.

Ναι σωστό αυτό που λες αλλά επειδή μέχρι να στρώσει όπως σου είπα και επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι σε βρίσκει προτίμησα να βαδίσω πιο αργά και σίγουρα όπως έγραψα και παραπάνω.

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και χρονιά πριν βγουν στην αγορά είχα πειραματιστει με την ηλεκτρόλυση μια που έχουμε σκληρο νερό στο Βολο και και σαν απλος παρατηρητης εβλεπα μια μείωση στα ανθρακικα αλατα και φυσαλίδες οξυγωνου και υδρογωνου να δημιουργούνται πάνω στα ηλεκτροδια αλλα λογο της οξείδωσης που δημιουργειται στο νερό είχα σταματήσει να ασχολούμαι. Πιστεύω και εγώ πως βοηθαει και κάποια στιγμή θα ξανα δοκιμάσω. Ας πούμε οτι λειτουργεί σαν αέριο οξυζενε που σε μικρές δώσεις βοηθά τα φυτά να είναι καθαρά από αλγες σε ενα βαθμό εχοντας έτσι τα θρεπτικά διαθέσιμα. Φαντάζομαι το twinstar το εχεις σε λειτουργια στο πρόγραμμα για τα φυτά. Ανα ποση ωρα αναβει και για ποσά λεπτά; επίσης ποσά βολτ και ποσά αμπέρ αναγραφει το τροφοδοτικο;; 

Aυτό κάνει μόνο του πρόγραμμα. Έχει δύο επιλογές ανάλογα τα λιτρα σου και περίπου ανα 15 λεπτά κάνει για 1 λεπτό και σταματάει. Και κάνει αυτό μονίμως. Τα αμπέρ είναι 1.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σήμερα έκανα την ρουτίνα μου και κούρεψα γενναία είπα να βάλω μερικές φώτο. Τα ψαράκια τα άτιμα δεν κάθονται σε μια πλευρά να μπορέσω να τα βγάλω ?

20200209_213327.jpg

20200209_213346.jpg

20200209_213431.jpg

  • Like 5
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!!!!! απίστευτη δουλειά.μπραβο σου!!!!!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είπα να επαναφέρω ξανά το θεματάκι έτσι βάζοντας μερικές φώτος μετά και το κούρεμα :)

 

20200512_002201.thumb.jpg.a08bde8dd5a60f0b6a72f0b521d43e57.jpg20200512_002207.thumb.jpg.764c2a3eeccbc5a4f130011af64a5860.jpg20200512_002237.thumb.jpg.20933bd6a5154c2d7d9f0c2612e4a6ac.jpg20200512_002311.thumb.jpg.1a041c0c2d0958eb249d88d71b1aae43.jpg20200512_002247.thumb.jpg.6f79b034aafc5724ea3baf9ae3aaaff5.jpg20200512_002340.thumb.jpg.d4ffe2bf149d792034d4f3a73906ac89.jpg

  • Like 6
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...