Jump to content

Αλλαγη Νερου


Recommended Posts

Θα σας περιγράψω το τρόπο με τον οποίο κάνω την αλλαγή νερού και θέλω να μου πείτε αν θέλετε τα λάθη που κάνω

1) Από την προηγούμενη μέρα έχω βάλει στο γουβα το αντιχλωριο (έχω το Dajana chlor Stop) που αντιστοιχεί στα λίτρα του  νερού που θα αλλάξω.

2) στην συνέχεια ρίχνω το φρέσκο νερό στο γουβα με το αντιχλωριο έτσι ώστε να ανακατευονται

3)μετα αφηνω τον γουβα με το αντιλωριο μεχρι την επομενη μερα που κάνω την αλλαγη.

4) Την επόμενη μερα κλείνω το φίλτρο και αφαιρω από το ενυδρείο το παλιό νερό.

5) στην συνέχεια προσθέτω το καινούργιο νερό, βάζω το φίλτρο σε λειτουργια και προσθέτω τα βακτήρια στο νερό του ενυδρείου

Υ.Γ τα βακτηρια θα έπρεπε να τα βάζω  στο φίλτρο.???

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιγράψω το τρόπο με τον οποίο κάνω την αλλαγή νερού και θέλω να μου πείτε αν θέλετε τα λάθη που κάνω
1) Από την προηγούμενη μέρα έχω βάλει στο γουβα το αντιχλωριο (έχω το Dajana chlor Stop) που αντιστοιχεί στα λίτρα του  νερού που θα αλλάξω.
2) στην συνέχεια ρίχνω το φρέσκο νερό στο γουβα με το αντιχλωριο έτσι ώστε να ανακατευονται
3)μετα αφηνω τον γουβα με το αντιλωριο μεχρι την επομενη μερα που κάνω την αλλαγη.
4) Την επόμενη μερα κλείνω το φίλτρο και αφαιρω από το ενυδρείο το παλιό νερό.
5) στην συνέχεια προσθέτω το καινούργιο νερό, βάζω το φίλτρο σε λειτουργια και προσθέτω τα βακτήρια στο νερό του ενυδρείου
Υ.Γ τα βακτηρια θα έπρεπε να τα βάζω  στο φίλτρο.???
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα, αλλά εγώ θα έβαζα το νερό και αντιχλοριο μαζί.(πρώτα το νερό και μετά μέσα το αντιχλωριο).

Τα βακτήρια δεν πολύ είναι σημαντικά... Αν θεσ τα βάζεις αν θες όχι. Δεν χρηαζεται να μπούνε "μέσα στο φίλτρο"

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο το προσθέτουμε τελευταίο,  λίγο πριν την αλλαγή μιας και δρα ακαριαία. Δεν χρειάζεται να το βάζουμε από την προηγούμενη μέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το κάνεις, εννοείτε ότι το νερο στον κουβά μένει μία μέρα με κυκλοφορητή μέσα και το χειμώνα με θερμαντηρα αν τα λίτρα που αλλάζεις είναι πάνω από το 40% του ενυδρείου σου, στο γράφω διότι δεν ξέρω τι ενυδρείο έχεις.

Για τα βακτηρια αν μπορείς και θέλεις βάζεις ένα καπάκι σε κάθε αλλαγή νερου, πχ εγώ βάζω, άλλοι θεωρούν ότι έχουν πολύ βιολογία και δεν βάζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο δρα σε διάστημα μίας ώρας (οχι ακαριαία) και εξαφανίζει το χλώριο, είτε το βάλεις όταν γεμίσεις τον κουβά, είτε μία ώρα πριν την αλλαγή τι θα αλλάξει... γιατί να μην το βάλει όταν γεμίσει τον κουβα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Μια χαρά το κάνεις, εννοείτε ότι το νερο στον κουβά μένει μία μέρα με κυκλοφορητή μέσα και το χειμώνα με θερμαντηρα αν τα λίτρα που αλλάζεις είναι πάνω από το 40% του ενυδρείου σου, στο γράφω διότι δεν ξέρω τι ενυδρείο έχεις.

Για τα βακτηρια αν μπορείς και θέλεις βάζεις ένα καπάκι σε κάθε αλλαγή νερου, πχ εγώ βάζω, άλλοι θεωρούν ότι έχουν πολύ βιολογία και δεν βάζουν.

Κυκλοφορητη δεν εχω ακόμα, απλά επειδή βάζω πρώτα το αντιχλώριο και μετά το νερο θεωρώ οτι ανακατευουνται. και πάλι την επόμενη μέρα πριν την αλλαγή ρίχνω ενα ανακάτεμα με την απόχη. Επειδή δεν κατάλαβα μόνο αν η αλλαγή ειναι πάνω απο 40 % θα βάζω κυκλοφορητη και θερμαντηρα.??? 60 λιτρα είναι το ενυδρείο μου και βρίσκομαι προς το τελείωμα του στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το αντιχλώριο το προσθέτουμε τελευταίο,  λίγο πριν την αλλαγή μιας και δρα ακαριαία. Δεν χρειάζεται να το βάζουμε από την προηγούμενη μέρα.

Γιατί το νερό το βάζουμε απο την προηγούμενη μερα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάζεις νερό σε κουβά για προετοιμασία πριν την αλλαγή, στα λίτρα σου μπορείς να το κάνεις και 2 ώρες πριν την αλλαγη, αν το κάνεις μία μέρα πριν, πρέπει να βάζεις και ένα κυκλοφορητή μέσα να το γυρνάει. Αποφάσισε τι από τα 2 θα κάνεις, είναι πολύ διάστημα οι 24 ώρες για το νερο να μένει στασιμο, για εμένα αν δεν θέλεις να βάζεις κυκλοφορητή, προετοιμασε το νερο σου 2 ωρες πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...