Jump to content

Ocean Nutrition Artemia/Brine Shrimp Pre-Mix (box)


spithas

Recommended Posts

αποφασισα να καλλιεργησω μονη αρτεμια για διαφορους λογους.. με αυτα τα ετοιμα σκευασματα ειναι ευκολο απ οτι καταλαβα...   θερμαντηρας υπαρχει, αεροπετρα υπαρχει... σε 2 λιτρα νερου που λεει ιδανικο γιατι θα μπει σε λεκανη αλλαγης νερου.... ιδανικο μου ακουγεται.... ειναι οντως τοσο απλο; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spithas έγραψε:

αποφασισα να καλλιεργησω μονη αρτεμια για διαφορους λογους.. με αυτα τα ετοιμα σκευασματα ειναι ευκολο απ οτι καταλαβα...   θερμαντηρας υπαρχει, αεροπετρα υπαρχει... σε 2 λιτρα νερου που λεει ιδανικο γιατι θα μπει σε λεκανη αλλαγης νερου.... ιδανικο μου ακουγεται.... ειναι οντως τοσο απλο; 

Είναι τόσο απλό και έχει κιτακια και στο ebay αλλά και στα μαγαζιά κατά καιρούς...!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Είναι τόσο απλό και έχει κιτακια και στο ebay αλλά και στα μαγαζιά κατά καιρούς...!

ναι οκ ειναι τοσο απλο ΑΛΛΑ!!!! ποσο μενουν μεσα στην λεκανη;... για ποσο η θερμανση και η αεροπετρα;.....  μερες;; ωρες;;....  που τα διατηρω μετα;; για ποσο;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

ναι οκ ειναι τοσο απλο ΑΛΛΑ!!!! ποσο μενουν μεσα στην λεκανη;... για ποσο η θερμανση και η αεροπετρα;.....  μερες;; ωρες;;....  που τα διατηρω μετα;; για ποσο;; 

Κάποιος που να ξερει;;;

Link to comment
Share on other sites

βασικα πηρα στο πετ που ψωνιζω ρε παιδια και μου ειπαν οτι για ενηλικο ψαρι επειδη ειναι πολυ μικροσκοπικα οτι βγουνε... δεν τα βλεπει καν ο μονομαχος και θα παει τζαμπα... ισχυει;; ειναι μονο για ταισμα μωρων;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία. 

Εκεί ανάλογα με τα ψάρια/ ενυδρείο που έχεις θα σε βοηθήσουν τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

βασικα πηρα στο πετ που ψωνιζω ρε παιδια και μου ειπαν οτι για ενηλικο ψαρι επειδη ειναι πολυ μικροσκοπικα οτι βγουνε... δεν τα βλεπει καν ο μονομαχος και θα παει τζαμπα... ισχυει;; ειναι μονο για ταισμα μωρων;

Εγώ όταν πήρα τα νεμο μου τα είδαν πριν τον μανδαρινο που σε μέγεθος είναι πιο μεγάλα από τον Μονομάχο σου τώρα δεν ξέρω...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Εγώ όταν πήρα τα νεμο μου τα είδαν πριν τον μανδαρινο που σε μέγεθος είναι πιο μεγάλα από τον Μονομάχο σου τώρα δεν ξέρω...

τι να πω.. θενκιου μαλλον θα παρω 

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2019 at 9:25 ΠΜ, το μέλος spithas έγραψε:

αποφασισα να καλλιεργησω μονη αρτεμια για διαφορους λογους.. με αυτα τα ετοιμα σκευασματα ειναι ευκολο απ οτι καταλαβα...   θερμαντηρας υπαρχει, αεροπετρα υπαρχει... σε 2 λιτρα νερου που λεει ιδανικο γιατι θα μπει σε λεκανη αλλαγης νερου.... ιδανικο μου ακουγεται.... ειναι οντως τοσο απλο; 

Πολυ απλα.

1 - παιρνεις ενα γυαλινο βαζω 2,5 λ (μπουκαλι απο sprite 2 λ κομμενο στο κατω μερος) ,γεμιζεις νερο (να μην φτανει μεχρι πανω)

2- ριχνεις αλατι χοντρο θαλασσινο χωρις προσθετα 25-35γρ για ενα λιτρο

3- βαζεις μεσα αεραντλια (αν η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι κατω απο 23-24 βαθμους, τοτε βαζεις μεσα και θερμοστατη μικρο.

Θερμοκρασια πρεπει να ειναι απο 27-30 βαθμους, τοτε εκκολαψη γινεται μεσα σε 18-22 ωρες. Σε θερμοκρασια 23 βαθμους, μπορει να παρει 35-45 ωρες.

4- ριχνεις 1 κοφτο κουταλακι γλυκου αυγα αρτεμιας (σε 1,5 λ ριχνεις μισο κουταλακι)

5- μια λαμπα γραφειου απο πανω

6- περιμενεις την εκκολαψη

7- βγαζεις αεραντλια και θερμοστατη, περιμενεις 5-7 λεπτα - τα νεκρα αυγα θα ειναι κατω,τα τσοφλια - πανω, στην μεση και προς τα κατω- πορτοκαλη αρτεμια.

Τελος

j.jpg.e465c632379885eb6b2e4a69963345bb.jpg

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά φτιάξε ένα θαλασσινό ενυδρείο μην πάει χαμένος ο κόπος σου :hehe:!!!!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μην τους ακους τους αλμυρους! Μια χαρα ειναι το γλυκο! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μίας χρήσης; δηλαδή τα βάζεις,βγαίνουν, τα παίρνεις και τέλος; ή ξαναρίχνεις κ άλλα μέσα για να βγαίνουν συνέχεια; (εντάξει,το ξέρω,η πιο γελοία απορία :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και μετά φτιάξε ένα θαλασσινό ενυδρείο μην πάει χαμένος ο κόπος σου :hehe:!!!!

αυτο ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μην τους ακους τους αλμυρους! Μια χαρα ειναι το γλυκο! :D

Εννοειται δεν αλλαζω τον μινομαχουλη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα ocean shrimp eggs εβαλα 1.5λιτρο νερο κ μια κοφτη κουταλια του γλυκου σκονη...σε λεκανη τα βαλα οχι σε μπουκαλι για καποιο λογο το βρηκα πιο βολικο...λογικα μεχρι αυριο θα ναι ετοιμο; 

1571135502195751342394.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ο θερμαντήρας είναι όλος στο νερό,έτσι;;; 

Ναι ειναι μικρος ευτυχως γιατι το νερο ειναι λιγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

Ναι ειναι μικρος ευτυχως γιατι το νερο ειναι λιγο

Θα δειξει ανυπομονω πραγματικα να πετυχει κ να δωσω αυριο στον καρχαρια μου πρωτο πραμα????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Βάλε βίντεο να ζηλεύουμε!

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Βάλε βίντεο να ζηλεύουμε!

αν πετυχει ναι... πρωτο πειραμα ειναι.... το αλατι που εχει δεν το εριξα ολο εννοειται γιατι δεν εβαλα και ολο το περιεχομενο με τ αυγα.... αναλογικα με το ματι το κανα και ο θεος βοηθος θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι ο σωστός τρόπος είναι σε μπουκάλι και όχι σε λεκάνη!

 

Στο μπουκάλι συμβαίνει μια σωστή αναδευση από την αντλία αέρα. 

 

Η μη εκκόλαψη αυγών στην λεκάνη θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ ότι στο μπουκάλι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Να ξέρεις ότι ο σωστός τρόπος είναι σε μπουκάλι και όχι σε λεκάνη!

 

Στο μπουκάλι συμβαίνει μια σωστή αναδευση από την αντλία αέρα. 

 

Η μη εκκόλαψη αυγών στην λεκάνη θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ ότι στο μπουκάλι!

Ναι το αλλαξα τωρα μολις εβαλα σε μοουκαλι κ οντως ειναι καλυτερα...τζαμπα εχασα χρονο...λογικα μεχρι το πρωι αυριο θα γινουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

Ναι το αλλαξα τωρα μολις εβαλα σε μοουκαλι κ οντως ειναι καλυτερα...τζαμπα εχασα χρονο...λογικα μεχρι το πρωι αυριο θα γινουν

Κ επιδη ειναι για μαγκα μονομαχο....θα μαζεψω αρτεμια αν ολα πανε καλα...θα τα βαλω σε νερο αποχλωριομενο για να ξεπλυθει απ το αλας κ μετα στο ενυδρειο,σωστα; αν τα ριξω απευθειας ειναι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...