Jump to content

Φωτιστικό για nano reef


paul.asty

Recommended Posts

Μετα από την ατυχία με τη συλλογή των zoanthus, πάμε πάλι από την αρχή για κάτι καλύτερο 

 

Λοιπόν αυτή τη φορα το ενυδρείο θα έχει αποκλειστικά zoanthus 

Στόχος ένα ενυδρείο που θα μπορει να φαινεται η ομορφιά των zoanthus από όλες τις πλευρές 

Οπότε προορίζομαι σε κύβο γύρω στο 40x40 και μικρό ύψος λογικά γύρω στα 30

Βασικος εξοπλισμός φωτιστικό και εδώ το ερώτημα, τι φωτιστικό!! 

Σιγουρα led, εχω ψάξει ελάχιστα προστοπαρον και αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το kessil A80

 

Το έχει κανένας? 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για αυτά τα λίτρα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Παυλακο!

Είναι κρίμα να μην έχουμε έναν χομπιστα σαν και εσένα στο φόρουμ.

Καλή αρχή φίλε!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχή Παύλο. Και εγω δοκιμάζω κάτι zoanthus γιατί εχω πάθει πλάκα απο τα χρώματά τους. Αλλά ειναι δύσκολα κοράλλια τελικά.

Δεν μπορώ να σου πω γνώμη για το δικό μου. Όσο αφορά sps lps πάνε σφάιρα.  Οι ζωανθοί κάποιοι πάνε και κάποιοι οχι. Δεν ξερω τι γινεται. Ειμαι σε στάδιο που δοκιμάζω.

Παντως το δικο μου ειναι το Led Zeal malibu s 120  σε κυβο 60Χ50Χ50

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μπράβο ρε Παυλακο!

Είναι κρίμα να μην έχουμε έναν χομπιστα σαν και εσένα στο φόρουμ.

Καλή αρχή φίλε!

Ασεε αγορίνα πολλά τρεξίματα και έχω δυστυχώς ελάχιστο χρόνο 

Που και που προλαβαίνω και μπαίνω για λίγο 

Θα επανέλθω σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

καλη αρχή Παύλο. Και εγω δοκιμάζω κάτι zoanthus γιατί εχω πάθει πλάκα απο τα χρώματά τους. Αλλά ειναι δύσκολα κοράλλια τελικά.

Δεν μπορώ να σου πω γνώμη για το δικό μου. Όσο αφορά sps lps πάνε σφάιρα.  Οι ζωανθοί κάποιοι πάνε και κάποιοι οχι. Δεν ξερω τι γινεται. Ειμαι σε στάδιο που δοκιμάζω.

Παντως το δικο μου ειναι το Led Zeal malibu s 120  σε κυβο 60Χ50Χ50

Πραγματικά έχουν απίστευτη ομορφιά αλλά έχουν και τις ιδιαιτεροτητες τους 

Αλλα πιστεύω αξίζει το κόπο αφάνταστα, θέλουν πειραματισμους ροη-φως

 

Μμμμ ναι είναι μια καλή ιδέα και η αλήθεια είναι πως το έχω δει για πολύ καιρό και είμαι εξαιρετικό φωτιστικό δε το είχα σκεφτεί 

Λευκό και royal blue είσαι και έχεις βάλει και άλλα?? 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το εχω όπως ηταν απο την μάνα του.  

Εχει λευκό και μπλέ (δεν πρεπει να ειναι το royal blue) και εχει UV , 2 πράσσινα και 2 κοκκινα.

Στα ποιο καινουργια μοντελα ισως εχει το royal blue. 

Εγω το εχω 3-4 χρονια αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν σου τράβηξε με τους ζωανθους γιατί όσο σε διάβαζα είδα ότι ήσουν προσεκτικός χομπιστας.

Εγώ είχα έναν κινεζο πολύ φτηνό σχετικά με αλλά φωτιστικά και ήμουν υπερευχαριστημενος..

Αυτό εδώ https://www.amazon.com/Lightimetunnel-Aquarium-Dimmable-Freshwater-Saltwater/dp/B07F1BJB8B .

Υπερβολικά εύχρηστο..

Τα ζωανθακια δε πήγαιναν σφαίρα.. 

Νομίζω ότι η ροή τα επηρεάζει ποιο πολύ από το φως..

Όπως και να έχει καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

εγώ στους ζωανθους ειδα υπερβολική διαφορά απο οταν άλλαξα τις δυο Τ5 και εβαλα το orbit marine Που δεν εχει και το πληρες φάσμα κιόλας. δεν ξερω αν τα ειδη που εχω ειναι δύσκολα ή οχι αλλά πολύ διαφορά στο μεγάλωμα... διπλασιασμός διαμέτρου σε κάθε κεφάλι μέσα σε 3 μήνες.  κυκλοφορία νερου δεν άλλαξα ιδιαίτερα απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγουμε απο το θέμα του Παύλου που αφορά την αγορά φωτιστικού, θα ήθελα να αναφέρω οτι εγω με το δικό μου φωτιστικό , βλέπω οτι κάποιοι ζωανθοι πχ sunny D , Rasta , Red magician πάνε καλά,  ενώ σε κάποια άλλα είδη δεν μου πάνε. πχ τα scramble eggs , rainbow hornet , blue hornet,  smurfs .  

Ταίζω εκτός απο ζωντανές τροφές (αρτεμια, ροτιφερ, φυτοπλαγκτον) και τεχνιτές όπως Reef roids, coral smoothie.  και φυσικά το Coral system της Korallen. 

Ολα τα κοράλλια LPS, SPS  μου πάνε σφαίρα.  Εχω καταντήσει να λεω οτι οι ζωανθοι ειναι τα ποια δυσκολα κοράλλια.

Αυτό που κάνω τώρα ειναι να μειώσω ελαφρός την βοτκα για να τσιμπήσω γύρω στα 10 ppm ΝΟ3 , μπας και φταίει αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο πάει εκτός, θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα θέμα για να δούμε για τα zoanthus 

 

Εχθές είδα και το primehd ωραίο φωτιστικό με πολύ καλες κριτικές και το χρησιμοποιούν αρκετοί με ωραια αποτελέσματα 

Ίσως ανεβαίνει στη τιμή αλλά είναι μια πολύ καλή λύση για κάτι μικρό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί πλέον το Prime 16HD, το νέο μοντέλο, μην αγοράζετε το παλιό αν το σκεφτετε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αν και νομίζω δεν έχει έρθει ακόμα... 

 

Λοιπόν για ενυδρείο μάλλον καταλήγω στο ενυδρείο της dennerle το scaper 40x32x28

Και από φωτιστικό βρήκα ενα Hydra 26hd, πολύ καλή επιλογή νομίζω αλλά αυτό που φοβάμαι μην είναι υπερβολικό 

Συγιυρα αν μπει θα είναι σε πολύ χαμηλή ένταση 

 

Τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2019 at 9:57 ΜΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Έχεις δίκιο αν και νομίζω δεν έχει έρθει ακόμα... 

 

Λοιπόν για ενυδρείο μάλλον καταλήγω στο ενυδρείο της dennerle το scaper 40x32x28

Και από φωτιστικό βρήκα ενα Hydra 26hd, πολύ καλή επιλογή νομίζω αλλά αυτό που φοβάμαι μην είναι υπερβολικό 

Συγιυρα αν μπει θα είναι σε πολύ χαμηλή ένταση 

 

Τι λέτε? 

 

Παυλάκο καλή αρχή κι απο μένα!!!

το Hydra σύγουρα είναι υπερβολή αλλα και το prime είναι φίλε.. το δικό μου (prime) το δουλεύω max στο 40% και όλα πάνε σφαίρα. Θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως προέκυψε ένα θέμα που δε το είχα σκεφτεί.... 

Το ενυδρείο είναι με 5αρι τζάμι και ο φόβος μας είναι πως δε θα αντέξει 

Μιας και το φωτιστικό με τη βάση ζυγίζει αρκετά (για το τζάμι αυτό) 

Σιγουρα το φωτιστικό είναι μια πολύ καλή λύση και για μετέπειτα μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να κρεμαστεί, οπότε η μόνη λύση είναι θα ήταν να έφτιαχνα εγώ ενυδρείο με πιο χοντρό τζάμι 

Link to comment
Share on other sites


Βαλε λιγο μια φώτο του φωτιστικού (για να σιγουρευτώ οτι έχω στο μυαλό μου το μοντέλο που λες) που να δείχνει τον τρόπο που το τοποθετείς στο ενυδρείο και αν ειναι αυτό που νομιζω θα σου πω τι θα κάνεις με ενα 10αρικακι μονο.

Link to comment
Share on other sites

https://www.saltwateraquarium.com/single-arm-led-mounting-kit-hydra-52hd-or-hydra-26hd-aquaillumination/

 

Με αυτή τη βάση ήταν να το πάρω 

Απλώς όχι με το μεγάλο φωτισκτο που ειναι στη φώτο 

 

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι στο μυαλό μου. Πες μου λίγο θα έχει τοίχο πίσω από το ενεδρειο σε κάποια απόσταση? Και σε πόση ακριβώς? Στη θέση σου σίγουρα θα δοκίμαζα αν έπρεπε να μπει στάνταρ αυτό το φως. Δείχνει όντως βαρύ με το πρόβλημα να είναι το βάρος που θα πέφτει προς τα εμπρός. Λογικά θα μπορούσες να τεντωσεις ένα όμορφο πολύ ψιλό συρματοσχοινο από το άνω σημείο του μπράτσου του φωτιστικού σε ευθεία (καλύτερα λίγα εκατοστά ψηλότερα) προς τον τοίχο. Αφού τοποθετηθούν ενυδρείο και φως στη θέση τους τεντωνεις το συρματακι στον τοίχο με μινιατούρα ναυτικό κλειδί και έτσι μένουν μονο οι εντελώς κάθετες δυνάμεις προς τη γη και εξαλειφεις αυτές που τραβάνε το τζάμι προς τα εμπρός . Αν φοβάσαι και για την κάθετη δύναμη από το βάρος του φωτιστικού βάζεις εξωτερικά στη πλάτη του ενυδρείου ένα φύλλο πλεξιγκλάς 4mm  χωρίς καν να το κολλήσεις στο τζάμι αρκεί να κοπεί σε συγκεκριμένα διάσταση ώστε  να ακουμπάει κατω στο έπιπλο αλλά να έρχεται ακριβώς στο επάνω χείλος του τζαμιού. Μετά τοποθετείς το φωτιστικό κανονικά να πιάσει και τζάμι και πλεξιγκλάς και μετά βάζεις το συρματακι και τεντωνεις. 

Σου κάνω σχεδιάγραμμα αύριο αν δεν μπορείς να το κάνεις εικόνα στο μυαλό σου. Κόστος πλεξιγκλάς έως 20 ευρώ κομμένο ήδη από λεροΰ. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι έχει τοίχο, γύρω στα 10-15 εκατοστά πιο πίσω

Κατάλαβα τι λες, είναι μια καλή λύση νομιζω

Αλλα δε θέλω να τρυπισω τιπροα γιαυτό κοιτούσα σε άλλα φωτιστικά 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να στήσεις βάση πλεξιγκλάς από πίσω να σταθεί εκεί τότε. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2019 at 3:51 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγώ το έχω κρεμασμένο σε βάση από τηλεόραση..

Δες και αυτή την εκδοχη.

Ναι, μόλις σήμερα είδα κάτι αντίστοιχο με το το φωτιστικο που έβλεπα (Hydra 26hd) 

 

On 25/10/2019 at 2:03 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Υπάρχει τρόπος να στήσεις βάση πλεξιγκλάς από πίσω να σταθεί εκεί τότε. 

Νομίζω μπορώ να φτιάξω μια βάση από πλεξιγκλας σε σχήμα Π 

Και να ακουμπάει στις δύο πλαϊνές πλευρές του ενυδρείου και μπορώ να το κάνω και ρυθμιζόμενο αν ανεβωκατεβαινει

Και να βιδωθεί το φωτιστικο πάνω εκεί 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Ναι, μόλις σήμερα είδα κάτι αντίστοιχο με το το φωτιστικο που έβλεπα (Hydra 26hd) 

 

Νομίζω μπορώ να φτιάξω μια βάση από πλεξιγκλας σε σχήμα Π 

Και να ακουμπάει στις δύο πλαϊνές πλευρές του ενυδρείου και μπορώ να το κάνω και ρυθμιζόμενο αν ανεβωκατεβαινει

Και να βιδωθεί το φωτιστικο πάνω εκεί 

Πολύ καλά θα κάνεις!!!

Πάρε λουρίδες πάχους 5-10cm και καν τους το σχήμα που θες με σεσουάρ αργά μην κάνει ραγάδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...