Jump to content

Ενεργό υπόστρωμα για φυτεμένο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

ποιό από τα παρακάτω ενεργά υποστρώματα πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;

Δεν μιλάμε για χρώμα ή μέγεθος κοκκομετρίας.

Προορίζετε για φυτεμένο φυσικά. 

 

 https://www.greenaqua.gr/enydreia/ypostromata-enydreiou/aquarium-soil-tropica-9kg-181-detail

https://www.greenaqua.gr/enydreia/ypostromata-enydreiou/fluval-stratum-4kg-detail

https://www.greenaqua.gr/enydreia/ypostromata-enydreiou/seachem-flourite-sand-detail

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά έχω χρησιμοποιήσει το πρώτο και το τελευταίο. Το καλύτερο για εμένα ήταν της tropica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τα τρία είναι εξίσου καλά, απλά το κάθε ένα έχει τα προτερήματα του και τα μειονεκτήματά του πρέπει να ζυγίσεις εσύ τη θέλεις και να καταλήξεις σε αυτό που νομίζεις ότι κάνει για το ενυδρείο σου.

 

έχει και άλλα εξίσου καλά, με ποιο κριτήριο κατέληξες σε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

και τα τρία είναι εξίσου καλά, απλά το κάθε ένα έχει τα προτερήματα του και τα μειονεκτήματά του πρέπει να ζυγίσεις εσύ τη θέλεις και να καταλήξεις σε αυτό που νομίζεις ότι κάνει για το ενυδρείο σου.

 

έχει και άλλα εξίσου καλά, με ποιο κριτήριο κατέληξες σε αυτά;

Θέλω ένα υπόστρωμα για φυτεμένο ενυδρείο σε χρώμα καφέ σκούρο ή καφέ  που να υποστηρίζει ο,τιδήποτε  φυτό θα θελήσω να βάλω και να έχει ψιλή κοκκομετρία.

Αυτά τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα θέλω να συζητήσουμε. Ποιά είναι; 

Δεν έχω καταλήξει μόνο σε αυτά, απλά είναι επώνυμα, τα βρίσκω εύκολα και έχουν και την εμφάνιση που θέλω. Ποιά άλλα προτείνεις; 

Link to comment
Share on other sites

Tropica δαγκωτό ή τουλάχιστον είναι το καλύτερο για μένα σε σχέση με stratum. Flourite δεν είχα ποτέ.

 Μικρότερης κοκκομετρίας από το stratum, αρκετά πιο "άνετο" για φύτεμα και είχα πολύ καλά αποτελέσματα σε γρασίδι monte carlo που κατεβάζει ρίζες πιο αργά από cuba. Όταν λες όμως οποιοδήποτε φυτό τι εννοείς? Στην αρχή θα παρατηρήσεις κάποια κομμάτια να αιωρούνται αλλά σε λίγες ημέρες θα πέσουν όλα.

Το stratum είναι ελαφρύ υπόστρωμα και για μένα οτιδήποτε έχει να κάνει με σκούπα βυθού και φυτέματα θέλει πάρα πολύ προσοχή δηλαδή πολύ επιφανειακό σκούπισμα ειδάλλως πολύ εύκολα το ενυδρείο γίνεται σύννεφο. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ για ποσά λίτρα ενυδρείο μιλάμε? Γιατί έχουν αρκετό κόστος. Αν είναι για ένα 80ρι που είχες πει σε άλλο θέμα, υπολόγισε γύρω στα 15kg. Σε αυτόν τον τομέα το fluorite  πλεονεκτει γιατί μπορεί να ανακατεύει με πιο φτηνά υλικά.

 

Αν μιλάγαμε για μαύρο βυθό θα σε έφτιαχνα αν ήθελες με 0 κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε γι' αυτό μιλάμε.  Κύβος είναι με διαστάσεις 40×40 (πατος). Θέλω όμως να δώσω και ύψος 

Link to comment
Share on other sites

Ύψος θα δώσεις με δίχτυ γεμάτο ελαφρόπετρα. Από τα τρία, το καλύτερο είναι της Tropica, έχω ακούσει πάρα πολύ καλά για το powder version, ευκολότερο στο φύτεμα από το soil.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει το stratum με άριστα αποτελέσματα, αλλά είναι αρκετά ελαφρύ υπόστρωμα και δυσκολεύει στο φύτεμα και τη συγκράτηση φυτών, ειδικά όταν μεγαλώνουν σε όγκο και ύψος.

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Ύψος θα δώσεις με δίχτυ γεμάτο ελαφρόπετρα. Από τα τρία, το καλύτερο είναι της Tropica, έχω ακούσει πάρα πολύ καλά για το powder version, ευκολότερο στο φύτεμα από το soil.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει το stratum με άριστα αποτελέσματα, αλλά είναι αρκετά ελαφρύ υπόστρωμα και δυσκολεύει στο φύτεμα και τη συγκράτηση φυτών, ειδικά όταν μεγαλώνουν σε όγκο και ύψος.

Ωραία ιδέα αυτή με το δίχτυ! 

Link to comment
Share on other sites

Tropica! και λαβα θρυμματισμενη! (και σε διχτυ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια πρόχειρη φωτο με τη γενική ιδέα για το στήσιμο.  Στο πίσω μέρος θέλω να δώσω το ύψος που λέω. 

Εχωστόσο ακόμη πολύ σκέψη βέβαια. ...

20191015_184720.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο σε ντουλάπες και αποθήκες βρήκα ότι έχω μια σακούλα γεμάτη με το υπόστρωμα που είχα στην προηγούμενη φάση του ενυδρείου.  Είναι  seachem flourish. Λέτε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πάλι?

Δούλευε σε φουλ φυτεμένο πριν.......κάτσε να υπολογίζω. .....κοντά στο ......

2014-6 

Από τότε που ξεστηθηκε είναι στεγνό περίπου 2 χρόνια?  

Θα έχει κρατήσει τπτ λέτε από στοιχεία ή  ΜΠΑΑΑΑ 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μετά από ψάξιμο σε ντουλάπες και αποθήκες βρήκα ότι έχω μια σακούλα γεμάτη με το υπόστρωμα που είχα στην προηγούμενη φάση του ενυδρείου.  Είναι  seachem flourish. Λέτε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πάλι?

Δούλευε σε φουλ φυτεμένο πριν.......κάτσε να υπολογίζω. .....κοντά στο ......

2014-6 

Από τότε που ξεστηθηκε είναι στεγνό περίπου 2 χρόνια?  

Θα έχει κρατήσει τπτ λέτε από στοιχεία ή  ΜΠΑΑΑΑ 

 

Πάρε ένα πακετάκι κάψουλες tropica και σπάσε το περιεχόμενο τους και διασκόρπισε το στο πρωταρχικό σου στρώμα. και θα είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Θα έχει κρατήσει τπτ λέτε από στοιχεία ή  ΜΠΑΑΑΑ 

ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :D

Με καψουλες και εγω πιστευω θα παει καλα.

Το scape ειναι :bigemo_harabe_net-153:

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε αν κάνω λάθος, αλλά το fluorite είναι παθητικό υπόστρωμα, δηλαδή σχετικά αδρανές, με τάση να "φορτιζει" από τα λιπάσματα και οργανικά που βρίσκονται στη στήλη του νερού.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Διορθώστε αν κάνω λάθος, αλλά το fluorite είναι παθητικό υπόστρωμα, δηλαδή σχετικά αδρανές, με τάση να "φορτιζει" από τα λιπάσματα και οργανικά που βρίσκονται στη στήλη του νερού.

Ναι, μονο μικρο περιεχει (στην αρχη)  και δεν δουλευει και καλα σαν ενεργο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Σκέφτομαι όσον αφορά το υπόστρωμα να κινηθώ ως εξής:

1) Θα βάλω τα δυχτάκια με την ελαφρόπετρα για το ύψος που λέμε στον πάτο

2)Θα γεμίσω τα γύρω κενά με κάποια ποσότητα από το  στεγνό flourite που έχει περισσέψει

3) Θα βάλω ενεργό υπόστρωμα https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5804-dennerle-υπόστρωμα-deponitmix-professional-9in1-2kg-4001615045956.html?skr_prm=WyJhNGQ5ZWVlOS00YjVmLTQ5ODAtODQ3Ni1iNWQ4NWM5MjQwN2YiLDE1NzEyOTU2MDcwMDUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

4) θα το σκεπάσω-καλύψω με μια στρώση Tropica soil powder https://www.greenaqua.gr/enydreia/ypostromata-enydreiou/aquarium-soil-powder-3kg-tropica-detail πάνω στο οποίο θα γίνει και το φύτεμα.

 

Πώς το ακούτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλημέρα στην παρέα. Σκέφτομαι όσον αφορά το υπόστρωμα να κινηθώ ως εξής:

1) Θα βάλω τα δυχτάκια με την ελαφρόπετρα για το ύψος που λέμε στον πάτο

Πόσο ύψος θες να δώσεις; Μην ξεχνας αν κάτω έχεις ελαφρόπετρα και απο πάνω κάποιο υπόστρωμα με φυτά δεν είναι ιδανικό γιατί η ρίζες πάνε πάντα κάτω και στην ελαφρόπετρα δεν θα βρουν το κλίμα που επιθυμούν. εκτός αυτού το ψιλό κοκκο υπόστρωμα θα σπαταληθεί αρκετά γιατί θα μπει και θα καλύψει τα διάκενα απο την ελαφρόπετρα.

2)Θα γεμίσω τα γύρω κενά με κάποια ποσότητα από το  στεγνό flourite που έχει περισσέψει

3) Θα βάλω ενεργό υπόστρωμα https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5804-dennerle-υπόστρωμα-deponitmix-professional-9in1-2kg-4001615045956.html?skr_prm=WyJhNGQ5ZWVlOS00YjVmLTQ5ODAtODQ3Ni1iNWQ4NWM5MjQwN2YiLDE1NzEyOTU2MDcwMDUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

4) θα το σκεπάσω-καλύψω με μια στρώση Tropica soil powder https://www.greenaqua.gr/enydreia/ypostromata-enydreiou/aquarium-soil-powder-3kg-tropica-detail πάνω στο οποίο θα γίνει και το φύτεμα.

 

Πώς το ακούτε;

Για να αναπτυχθούν τα φυτά θέλουν ένα ύψος βυθού 4-5 εκατοστά το μίνιμουμ, κάποια θέλουν περισσότερο και άλλα πάλι λιγότερο. Αν θες να παίξεις με ύψος τότε θα πρέπει να μην βάλεις ποτέ ψάρια βυθού γιατί θα το χαλάσουν σχετικά γρήγορα. Ύψος πχ πίσω 15cm μπροστά 5cm χωρίς κάποιο διαχωριστικό ή σκαλάκι δύσκολα θα διατηρηθεί ακόμη και χωρίς να έχεις ψάρια βυθού γιατί κατά το φύτεμα ξεφύτεμα όλο και θα έχεις ΄΄κατολισθήσεις'' και θα χαθεί σιγά σιγά το αρχικό σχήμα.

 

Αν θες να έχεις πχ πίσω ύψος τότε παίξε καλύτερα με φελιζολ απλά το κολλάς στον πάτο και το διαμορφώνεις όπως θες εσύ φαντασία να έχεις μόνο. το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις ανά πάσα στιγμή μια τρύπα και να στηρίξεις ένα κλαδί μια ρίζα σε περίεργη κλήση που υπο άλλες συνθήκες δεν θα μπορούσες να το κάνεις.

 

Έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους για να διατηρήσω το ύψος και κατέληξα πως το καλύτερο υλικό είναι το φελιζολ και το καλύτερο διαχωριστικό για σκαλάκια και διαχωριστικά είναι το plexiglass με συνδυασμό και τον δυο κάνεις ''θαύματα ''.

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για να αναπτυχθούν τα φυτά θέλουν ένα ύψος βυθού 4-5 εκατοστά το μίνιμουμ, κάποια θέλουν περισσότερο και άλλα πάλι λιγότερο. Αν θες να παίξεις με ύψος τότε θα πρέπει να μην βάλεις ποτέ ψάρια βυθού γιατί θα το χαλάσουν σχετικά γρήγορα (Δεν είχα σκοπό φυσικά να βαλω βυθοκατοίκους). Ύψος πχ πίσω 15cm μπροστά 5cm χωρίς κάποιο διαχωριστικό ή σκαλάκι δύσκολα θα διατηρηθεί ακόμη και χωρίς να έχεις ψάρια βυθού γιατί κατά το φύτεμα ξεφύτεμα όλο και θα έχεις ΄΄κατολισθήσεις'' και θα χαθεί σιγά σιγά το αρχικό σχήμα. (Το καταλαβαίνω, θα έχουμε σκαλιά ή στηρίγματα αν θές,από τις πέτρες που θα μπούν στη σύνθεση)

 

Αν θες να έχεις πχ πίσω ύψος τότε παίξε καλύτερα με φελιζολ απλά το κολλάς στον πάτο και το διαμορφώνεις όπως θες εσύ φαντασία να έχεις μόνο. το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις ανά πάσα στιγμή μια τρύπα και να στηρίξεις ένα κλαδί μια ρίζα σε περίεργη κλήση που υπο άλλες συνθήκες δεν θα μπορούσες να το κάνεις. (LIKE ?)

 

Έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους για να διατηρήσω το ύψος και κατέληξα πως το καλύτερο υλικό είναι το φελιζολ και το καλύτερο διαχωριστικό για σκαλάκια και διαχωριστικά είναι το plexiglass με συνδυασμό και τον δυο κάνεις ''θαύματα ''.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τη έκανες τελικά με το ενυδρείο;

Έβαλες σε διχτάκη ελαφρόπετρα;;;

 

Αν δεν το έβαλες μην το βάζεις αν σκοπεύεις να βάλεις φυτά με μεγάλο ριζικό σύστημα πχ κριπτοκορίνες, εχινοδορούς κτλ.

Πριν κανένα εξάμηνο σε γνωστό μου κάναμε αυτό το νέο ωραίο και πρακτικό σύστημα και το μετανιώσαμε.

Ίσος είναι μια καλή μέθοδο για ενυδρεία που στήνονται και ξεστήνονται γρήγορα ή για ενυδρεία με φυτά με μικρό ριζικό σύστημα η αν βάλεις την ελαφρόπετρα με το δίχτυ αρκετά βαθιά.

Θα σου πω τη έγινε και εσύ κάνε όπως νομίζεις, βάλαμε ελαφρόπετρα διαμέτρου περίπου απο 2 έως 6cm σε διχτάκι, φτιάξαμε ένα ύψωμα και απο πάνω βάλαμε soil (δεν ξέρω ποιο είχε πάρει) 4-5 εκατοστά.

και φύτεψε μετά τα φυτά με βάση τα γούστα του, μεταξύ των φυτών έβαλε και έναν echinodorus bleheri.

6+ μήνες μετά γιγαντώθηκε και ήθελε να τον βγάλει, έλα όμως που η ρίζες μπλέχτηκαν με το δίχτυ και της ελαφρόπετρες και όπως είναι ελαφριές δεν κόβονταν η ρίζες απο το φυτό αλλά ερχόταν όλο το δίχτυ με την ελαφρόπετρα πάνω. Απ' εδώ το παιδέψαμε απο εκεί το παιδέψαμε χώσαμε ψαλίδια για να κόψουμε της ρίζες κτλ. κατορθώσαμε να κρατήσουμε το δίχτυ κάτω αλλά το ενυδρείο έγινε αχταρμάς.

Τώρα στο νέο μου ενυδρείο που θα στίσω λέω να μην τη πάθω και εγώ και θα βάλω λάβα μεγάλα κομμάτια και τα κενά θα τα κλείσω με ενυδρείακο ''βαμβάκι'' και απο πάνω θα βάλω soil. Το απέρριψα όμως φοβούμενος μήπως μπλέξουν η ρίζες με το ''βαμβάκι'' και μετά όταν ξεριζώνω κάποιο φυτό θα μου έρχεται και το βαμβάκι. Πίστεψε με τα φυτά είναι άτιμα πράγματα μέχρι και φελιζόλ τρυπούν η ρίζες τους.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ρίζες των φυτών τρυπουν,αν βρουν εύφορο έδαφος,μεχρι και την σιλικόνη του ενυδρειου!!!παθών!!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τη έκανες τελικά με το ενυδρείο;

Έβαλες σε διχτάκη ελαφρόπετρα;;;

 

Αν δεν το έβαλες μην το βάζεις αν σκοπεύεις να βάλεις φυτά με μεγάλο ριζικό σύστημα πχ κριπτοκορίνες, εχινοδορούς κτλ.

Πριν κανένα εξάμηνο σε γνωστό μου κάναμε αυτό το νέο ωραίο και πρακτικό σύστημα και το μετανιώσαμε.

Ίσος είναι μια καλή μέθοδο για ενυδρεία που στήνονται και ξεστήνονται γρήγορα ή για ενυδρεία με φυτά με μικρό ριζικό σύστημα η αν βάλεις την ελαφρόπετρα με το δίχτυ αρκετά βαθιά.

Θα σου πω τη έγινε και εσύ κάνε όπως νομίζεις, βάλαμε ελαφρόπετρα διαμέτρου περίπου απο 2 έως 6cm σε διχτάκι, φτιάξαμε ένα ύψωμα και απο πάνω βάλαμε soil (δεν ξέρω ποιο είχε πάρει) 4-5 εκατοστά.

και φύτεψε μετά τα φυτά με βάση τα γούστα του, μεταξύ των φυτών έβαλε και έναν echinodorus bleheri.

6+ μήνες μετά γιγαντώθηκε και ήθελε να τον βγάλει, έλα όμως που η ρίζες μπλέχτηκαν με το δίχτυ και της ελαφρόπετρες και όπως είναι ελαφριές δεν κόβονταν η ρίζες απο το φυτό αλλά ερχόταν όλο το δίχτυ με την ελαφρόπετρα πάνω. Απ' εδώ το παιδέψαμε απο εκεί το παιδέψαμε χώσαμε ψαλίδια για να κόψουμε της ρίζες κτλ. κατορθώσαμε να κρατήσουμε το δίχτυ κάτω αλλά το ενυδρείο έγινε αχταρμάς.

Τώρα στο νέο μου ενυδρείο που θα στίσω λέω να μην τη πάθω και εγώ και θα βάλω λάβα μεγάλα κομμάτια και τα κενά θα τα κλείσω με ενυδρείακο ''βαμβάκι'' και απο πάνω θα βάλω soil. Το απέρριψα όμως φοβούμενος μήπως μπλέξουν η ρίζες με το ''βαμβάκι'' και μετά όταν ξεριζώνω κάποιο φυτό θα μου έρχεται και το βαμβάκι. Πίστεψε με τα φυτά είναι άτιμα πράγματα μέχρι και φελιζόλ τρυπούν η ρίζες τους.

Ακόμη δεν έχω κάνει τπτ.....

Τπτ όμως. ...

Μπορεί και να μην προχωρήσει το πρότζεκτ. ..

Link to comment
Share on other sites

τόσο όμορφες πέτρες και δεν θα κάνεις ενυδρείο !!!!

παρεμπιπτόντως που της βρήκες αυτές, είναι πολύ όμορφε και το στήσιμο που έκανες είναι πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...