Jump to content

Τα πρώτα μου γκάμπυ


Angelos Liolios

Recommended Posts

Συγχομπιστες καλησπέρα, 

Έχω ένα ενυδρείο 60 λτ. που τρέχει ένα μήνα χωρίς ψαρια. Ολοκληρώθηκε το στρώσιμο την Κυριακή  και σήμερα έβαλα τα πρώτα μου γκάμπυ (ένα αρσενικό και 2 θηλυκά). Πήρα  μετρήσεις προτού βάλω τα ψάρια και ήταν ΝΗ3/ΝΗ4=0 , ΝΟ2=0 ΚΑΙ Ν03= 10-20 pmm (υγράα τεστακια api). Ακολούθησα όλη την διαδικασία προσαρμογής από την σακούλα στο ενυδρείο που κράτησε περίπου μια ώρα. μόλις τα έβαλα μετά πρόσθεσα και ελάχιστη τροφή.  Μετα τα παρακολουθουσα που κολυμπούσαν και είδα ότι όλα έχουν κόκκινα βράγχια, και ειδικά το ένα το θηλυκό πιο έντονο (σας παραθέτω φωτογραφία) αυτό είναι φυσιολογικό ή τα πήρα άρρωστα??? τι πρέπει να κάνω????

IMG_5467.JPG

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο petshop πας μου πουλησε για τροφη τα  Ocean Nutrition Discus Flakes και μου ειπε ότι κάνουν και για γκάμπυ.  και να τα ταιζω 3 φορες την μέρα απο λίγο.  Ισχύουν αυτα ή να πάρω άλλη τροφή??? υπάρχει καπου που μπορω να διαβασω για τις τροφες και κάθε ποτε να τα ταιζω???
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Επίσης ο petshop πας μου πουλησε για τροφη τα  Ocean Nutrition Discus Flakes και μου ειπε ότι κάνουν και για γκάμπυ.  και να τα ταιζω 3 φορες την μέρα απο λίγο.  Ισχύουν αυτα ή να πάρω άλλη τροφή??? υπάρχει καπου που μπορω να διαβασω για τις τροφες και κάθε ποτε να τα ταιζω???
 

Τρωνε απ΄ολα :) Καλυτερα να δινεις και φυτικές τροφες (πχ σπιρουλινα)

Κοκκινα βραγχια μπορει να ειχαν. Θελει παρακολουθηση...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τρωνε απ΄ολα :) Καλυτερα να δινεις και φυτικές τροφες (πχ σπιρουλινα)

Κοκκινα βραγχια μπορει να ειχαν. Θελει παρακολουθηση...

Σπιρουλινα ειναι μορφη ταμπλετας και την περνω απο pet-shop??? Καπου διαβασα οτι μπορω να βαλω μαρουλι σε κομματακια ή αρακα. Ο αρακας (π.χ. μπαρμπασταθη εννουμε) πρεπει να ειναι βρασμενος??  τα κοκκονα βραγχια θα φυγουν σιγα-σιγα???

 

Εχω και κατι ταμπλετες απο το γλυφτη που μου έχουν μεινει και περιεχει και σπιρουριλα να ριχνω καμια  ή δεν κανουν,

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Σπιρουλινα ειναι μορφη ταμπλετας και την περνω απο pet-shop??? Καπου διαβασα οτι μπορω να βαλω μαρουλι σε κομματακια ή αρακα. Ο αρακας (π.χ. μπαρμπασταθη εννουμε) πρεπει να ειναι βρασμενος??  τα κοκκονα βραγχια θα φυγουν σιγα-σιγα???

 

Εχω και κατι ταμπλετες απο το γλυφτη που μου έχουν μεινει και περιεχει και σπιρουριλα να ριχνω καμια  ή δεν κανουν,

Τα δικα μου και ταμπλετα και αρακα και μαρουλι ετρωγαν και αλγη....

Αρακα βραζεις.

Αν δεν εχεις αμμωνια, νιτρωδη και πολλα νιτρικα στο ενυδρειο σου και αν δεν εγινε μεγαλη ζημια στα βραγχια - μπορει και να "ασπρισουν"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...