Jump to content

αλλαγή πλεύσης


dano23

Recommended Posts

τώρα είσαι έτσι :bigemo_harabe_net-160:

 

σε λίγο ίσος να είσαι έτσι :bigemo_harabe_net-168:

 

όταν θα εμφανιστούν η πρώτες αλγες, ή όταν για τον χψ λόγο ένα φυτό δεν πάει καλά

 

 

Πέρα απο την πλάκα το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο και νομίζω πως θα γίνει ακόμη καλύτερο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τώρα είσαι έτσι :bigemo_harabe_net-160:

 

σε λίγο ίσος να είσαι έτσι :bigemo_harabe_net-168:

 

όταν θα εμφανιστούν η πρώτες αλγες, ή όταν για τον χψ λόγο ένα φυτό δεν πάει καλά

 

 

Πέρα απο την πλάκα το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο και νομίζω πως θα γίνει ακόμη καλύτερο. 

όπως και όταν είχα ρεεφ Χρήστο όταν έβλεπα κάτι να μην πηγαίνει καλά ξεκίναγα πάντα με την σκέψη του τι έχω κάνει λάθος και όχι να φταίνε όλα τ άλλα..έτσι θα πάω κ εδώ..ότι βλέπω θα πρέπει να διορθώνω...με τις άλγες δεν ανησυχώ..νίκησα ολόκληρη bryopsis και περίμενα 2 μήνες για να το συνεφέρω οπότε έχω προυπηρεσία..εξάλλου και οι άλγες και τα χαλασμένα φύλλα θεωρώ ότι είναι μέσα στο παιχνίδι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ίδρωσες την φανέλα, (είμαι σίγουρος ότι είναι τίγκα στ' αλάτι) αλλά τα κατάφερες. Έστησες κάτι πολύ όμορφο.

Η ιδέα του κολπίσκου προσθέτει πόντους στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα. :thumbup:

Και επειδή βιάστηκα να δω πρώτα τις φωτό, το υπόστρωμα εντός της άμμου νόμισα ότι ήταν καλλιτεχνική άποψη...:hysterical:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Την ίδρωσες την φανέλα, (είμαι σίγουρος ότι είναι τίγκα στ' αλάτι) αλλά τα κατάφερες. Έστησες κάτι πολύ όμορφο.

Η ιδέα του κολπίσκου προσθέτει πόντους στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα. :thumbup:

Και επειδή βιάστηκα να δω πρώτα τις φωτό, το υπόστρωμα εντός της άμμου νόμισα ότι ήταν καλλιτεχνική άποψη...:hysterical:

αίμα δάκρυα κ ιδρώτας...άμα ήταν καλλιτεχνική θα ήμουν ήρεμος αλλά μόλις το είδα να συμβαίνει πέταξα 1-2 γαλλικά χαμηλόφωνα πάντα γιατί μόνο εγώ ήμουν ξύπνιος και οι βρυκόλακες τέτοια ώρα...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε λίγη επιπλέον μπεζ άμμο, στα σημεία που κάνει ένωση με τα υπόλοιπα υλικά.

Θα λειτουργήσει σαν φράγμα για να κρατηθεί για λίγο διάστημα η διχρωμία του scape.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τοποθέτηση co2, αλλαγή, σιφωνάρισμα του μπροστινού μέρους και επαναπροσθήκη άμμου... 

DSC01031.JPG

  • Like 3
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Για πιο καλο οπτικο αποτελεσμα, βαζεις ολα τα ψηλα φυτα αριστερα, πισω απο τις πετρες(να γινει τριγωνο το scape).

https://www.thegreenmachineonline.com/blog/aquatic-layout-guide-rules-composition-the-golden-ratio-creating-perspectiv/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

κλείσαμε 10 μέρες...έχουμε δρόμο ακόμη αλλά κινούμαστε νορμαλ.. τα φυτά ήρθαν και από καλό σύστημα οπότε τα σκαμπανεβασματα και η πτώση της ποιότητας τους αναμενόμενη θεωρώ... 

DSC01041__01.jpg

DSC01044.JPG

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

και αφού γίνεται κύκλος πλέον έτοιμοι για εισαγωγή... εννοείται ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους σαλιγκαράκια με την άφιξη των φυτών και σουλατσάρουν αβέρτα ...επίσης οι πέτρες έφυγαν απ τις ρίζες και παρέμειναν στην θέση τους...

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! 

 

Ο διαχυτήρας πως σου φαίνεται? Μπορεί να είναι 3-1 (διαχυτήρας,ανεπίστροφη και μετρητής) αλλά προσωπικά εμένα μου ήταν πολύ δύσκολο να ρυθμίσω σωστά φυσαλίδες και κάποια στιγμή τα έπαιξε και έβγαζε διοξείδιο με το κιλό. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, μια χαρά σε βρίσκω.. Έκανες την αλλαγή 

Έχεις σκεφτεί τι θα βάλεις από ψαράκια?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Πολύ όμορφο! 

 

Ο διαχυτήρας πως σου φαίνεται? Μπορεί να είναι 3-1 (διαχυτήρας,ανεπίστροφη και μετρητής) αλλά προσωπικά εμένα μου ήταν πολύ δύσκολο να ρυθμίσω σωστά φυσαλίδες και κάποια στιγμή τα έπαιξε και έβγαζε διοξείδιο με το κιλό. 

η αλήθεια είναι πως νε ζόρισε λίγο και κάνει κάτι ψιλοκολπάκια αλλά το παρακολουθώ... χαίρομαι που αρέσει γενικά... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Ωραίος, μια χαρά σε βρίσκω.. Έκανες την αλλαγή 

Έχεις σκεφτεί τι θα βάλεις από ψαράκια?? 

ευχαριστώ Παύλο... είμαι στην προσαρμογή των ψαριών τώρα... ένα κοπάδακι... περιορισμένες επιλογές οπότε δεν θέλει και κόπο για τους έμπειρους τι θα μπορούσαν να είναι... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

ευχαριστώ Παύλο... είμαι στην προσαρμογή των ψαριών τώρα... ένα κοπάδακι... περιορισμένες επιλογές οπότε δεν θέλει και κόπο για τους έμπειρους τι θα μπορούσαν να είναι... 

Και για τους μη έμπειρους?? ?

Αυτά τα λίτρα είναι ότι πρέπει, έχουν άλλη ομορφιά γιαυτό τα προτιμάω 

Η αλήθεια είναι πως περιορίζεσαι στις επιλογές, αλλά υπάρχουν πολλά όμορφα μικρά που μπορείς να βάλεις, βέβαια το θέμα είναι και τι θα βρεις 

 

Link to comment
Share on other sites

κάναμε προσαρμογή.. όλα τζιτζι μπορώ να πω.. πολύ όμορφα ψαρακια... φυσικά και έβαλα rasbora galaxy...μία με αυτά και μία το ενυδρειάκι χωρίς τις πέτρες στις ρίζες ... η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες 2-3 μέρες παρατηρώ μια αυξανόμενη ανάπτυξη... σαν να πήρε μπροστά κάτι μέσα στο σύστημα... 

DSC01086.JPG

DSC01075-01.jpeg

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Λιγο φως παραπανω, αν θα εχεις.... Θα παει σε αλλο επιπεδο το ενυδρειο. 

hygrophila και rotala εχουν ελλειψη φωτισμου (rotala δεν εχει ροζ αποχρωση και hygrophila εχασε τα κατω φυλλα).

Ξερω, ξερω τι θα πεις......   Αρχισαν τα οργανα........ :D

Για πρωτη φορα φυτεμενο...... Well done!!! Μπραβο!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Λιγο φως παραπανω, αν θα εχεις.... Θα παει σε αλλο επιπεδο το ενυδρειο. 

hygrophila και rotala εχουν ελλειψη φωτισμου (rotala δεν εχει ροζ αποχρωση και hygrophila εχασε τα κατω φυλλα).

Ξερω, ξερω τι θα πεις......   Αρχισαν τα οργανα........ :D

Για πρωτη φορα φυτεμενο...... Well done!!! Μπραβο!!!

για τον φωτισμό το γνώριζα εξ αρχής ότι δεν θα με καλύψει..είχα πει  σε ένα ποστ μου ότι τα φυτά ήρθαν από πολύ καλό σύστημα οπότε η πτώση τους αναμενόμενη...έχω μπει στο ψητό προιδεασμένος για κάποια πράγματα...μελλοντικά θα φύγει το καπάκι και θα μπει ένα φως που θα είναι σωστό...γενικά είμαι ικανοποιημένος με τα δεδομένα που έχω...ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και τα καλά λόγια...:bigemo_harabe_net-66:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με ενοχλεί ο διοξείδιομπουρμπουλήθροποιητής, όλα τα άλλα ωραία είναι. :bigemo_harabe_net-77:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Με ενοχλεί ο διοξείδιομπουρμπουλήθροποιητής, όλα τα άλλα ωραία είναι. :bigemo_harabe_net-77:

κ εμένα μ ενοχλεί Χρήστο αλλά προτιμώ να είναι εκεί μπροστά μακριά από φυτά να το ελέγχω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

συνεχίζουμε σταθερά... έκοψα hygrophila και μεταφυτευσα για να γεμίσει σιγα σιγά η πλάτη.. τώρα αναμονή να μεγαλώσουν πάλι... 

DSC01096.JPG

 

Δυνατός!! Μπραβο!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης να πω οτι σε κάποιο σημείο η buche έκανε το λεγόμενο melting(έτσι μου παν ότι λέγεται)... διάβασα λίγα πράγματα αλλά κανείς δεν απαντάει με σαφήνεια γιατί συμβαίνει ακριβώς.. αποφάσισα να την αφήσω μέσα γιατί έδειχνε να μην παραδίδει τα όπλα και παρουσιάζει σημάδια ανάκαμψης... έμεινε με 3 φύλλα αλλά τώρα πέταξε καινούριο και κοκκινίζει σιγα σιγά ο κορμός πάλι... 

IMG_20191108_211526.jpg

IMG_20191129_200158.jpg

Link to comment
Share on other sites

H Bucephalandra αντιδρά έτσι στο λίπασμα πχ δεν γουστάρει τα σκαμπανεβάσματα το πολύ λίπασμα και τον οργανικό άνθρακα. Αυτό το συμπέρασμα βγήκε καθότι σε ενυδρεία με φτωχή λίπανση είναι σκυλί και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τώρα εξαιρέσεις υπάρχουν πάντοτε. Τώρα γιατί το κάνει αυτό;! για τον ίδιο λόγο που το κάνουν η κρυπτοκορίνες στις αλλαγές νερού. ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ένα ζουμακι ρίχνω μόνο της tropica το premium nutrition... όταν έστησα και όλα άρχισαν να σταθεροποιούνται εκείνη συνέχισε να χειροτερεύει μέρα με την μέρα.. γενικά δεν άλλαξα τπτ στις ρουτίνες μου απλά όταν ξεκίνησαν από ενα σημείο όλα να αναπτύσσονται καλά άρχισε και εκείνη να δείχνει ανάκαμψη πολύ αργή αλλά σταθερή.. 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...