Jump to content

αλλαγή πλεύσης


dano23

Recommended Posts

On 25/3/2020 at 12:05 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ομορφο εγινε το ενυδρειο!!!!!!! Super!

Σε βλεπω με ενα πιο μεγαλο, με CO2, φωτιστικο των 400€, υποστρωμα Amazonia, lily pipe κτλ....:D

όχι όχι amazonia πέρασαν τόση μήνες και ακόμα παιδεύομαι.:angry2:

Μιά χαρά είναι έτσι το ενυδρείο δεν χρειάζεται να μεγαλώσουν άλλο τα φυτά μόνο το ενυδρείο χρειάζεται να μεγαλώσει. B)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Είναι εξαιρετικό και πανέμορφο! Πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και φυσικά το αποτέλεσμα!:bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστώ πολύ...για πρώτη μου επαφή με αρκετές συμβουλές-οδηγίες από εμπειρότερους στην αρχή είμαι ικανοποιημένος οπτικά .. μελλοντικά μπορεί να βγει κάποιο φυτό και να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο...η φωτογραφία είναι μετά απο πολύ κλάδεμα μοςς ροτάλας και ξύλωμα βαλισνέριας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Tα ψαρακια πως πανε

μια χαρά πάνε.. βέβαια ξεκίνησα με 8 και έμειναν 5.. έβλεπα κάποιες αψιμαχίες μεταξύ τους όταν ήταν όλα αλλά εδώ και αρκετές βδομάδες τα πράγματα είναι καλά και με τις γαρίδες σαν συμβίωση...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Ρε @dano23 μας κοροιδεύεις; Παραδέξου το. Ήσουν ανέκαθεν κρυφο-"γλυκούλης". Κι αν με τον "μπόμπιρα"

βλέπουμε αυτό το αποτέλεσμα, φαντάσου τι θα έκανες μ' ένα 0,8-1μ ενυδρείο...Παπάδες!!! (ευλόγησον...)...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Ρε @dano23 μας κοροιδεύεις; Παραδέξου το. Ήσουν ανέκαθεν κρυφο-"γλυκούλης". Κι αν με τον "μπόμπιρα"

βλέπουμε αυτό το αποτέλεσμα, φαντάσου τι θα έκανες μ' ένα 0,8-1μ ενυδρείο...Παπάδες!!! (ευλόγησον...)...

όπως προείπα η προσπάθεια είναι συλλογική ειδικά όταν έστηνα... τηλεδιάσκεψη ήταν η φάση και να βάλουμε αυτό εδώ? αυτό εκει? αυτό παραπέρα?:hysterical:

δύσκολο το φυτεμένο αν πει κάποιος ότι θέλει να φτιάξει κάτι σωστό..θα το λέω πάντα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μετά απο προτροπή φίλου έγιναν 2 αλλαγούλες..δεν πίστευα ότι θα έρθουν σώα τα φυτά και σήμερα που έσκασε μύτη ο κουριερ με το που τα άνοιξα εξεπλαγην ευχάριστα...την μία την είχα κ εγώ κατά νου να γίνει αλλά δεν ήξερα αν έχω επιλογές.... φωτογραφία μέσα στο ενυδρείο το απόγευμα...

 

IMG_20200415_105943.jpg

IMG_20200415_105952.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για πάμε να δώσουμε φοτο...στην θέση της ροτάλας μπήκε μία ludwigia palustris η οποία όσο θα μεγαλώνει και θα μεταφυτεύεται θα δώσει πολύ ενδιαφέρον στο αριστερό κομμάτι του ενυδρείου... τέλος μπήκε eleocharis acicularis mini μπροστά από τις πέτρες περιμετρικά για να δώσει μία άλλη αποψη στο όλο σύστημα... όσο θα προχωράει θα φανούν οι επιλογές πόσο καλές θα βγουν...

DSC01470-01.jpeg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

δεν παιζεσαι!!!!!!!!!!!!!!! Στολιδι εγινε!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!! Καλή επιτυχία! Με καλό φως θα μείνει κατακοκινη η Ludwigia και θα είναι πολύ ενδιαφέρον!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Πανέμορφο!! Καλή επιτυχία! Με καλό φως θα μείνει κατακοκινη η Ludwigia και θα είναι πολύ ενδιαφέρον!!

σ' ευχαριστώ φίλε μου.. καλό φως δεν θα έλεγα ότι έχω αλλά θα δούμε πως θα τα πάει...η ροταλα μόνο στα ψηλά έπαιρνε χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω τα κλασικά της! Αρκετό θα είναι το φως για τη Ludwigia. Θα σου πω την άποψη μου. Για να μην φαίνεται πνιγμένο από την μοσσ το ενυδρείο σου, θα πρότεινα να σκεφτείς να γυμνώσεις ένα κομμάτι ξύλου στη μέση και να ανεβάσεις την μία ανούμπια εκεί! Ίσως να μπλέξεις λίγο και την eleocharis με την versiculata να μην είναι "τέλεια" συμμετρικά.

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Ναι ξέρω τα κλασικά της! Αρκετό θα είναι το φως για τη Ludwigia. Θα σου πω την άποψη μου. Για να μην φαίνεται πνιγμένο από την μοσσ το ενυδρείο σου, θα πρότεινα να σκεφτείς να γυμνώσεις ένα κομμάτι ξύλου στη μέση και να ανεβάσεις την μία ανούμπια εκεί! Ίσως να μπλέξεις λίγο και την eleocharis με την versiculata να μην είναι "τέλεια" συμμετρικά.

όσο κλαδεύω τόσο εγκληματίζομαι-παιδεύω-μαθαίνω... οπότε κάθε φορά διαμορφώνω τον διάκοσμο με το ψαλίδι..την μοςς έχω σκοπό να την φτάσω όσο είναι το πάχος των κλαδιών σιγά σιγά έτσι ώστε να δω αν θα μου αρέσει οπτικά.. ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως..θα τις έχω κατά νου όσο μεγαλώνουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tι γινετε με το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Tι γινετε με το ενυδρειο;

προχωράει αργά και σταθερά.. περιμένω τα καινούρια φυτά να ριζώσουν για να πάρουν μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συνεχίζουμε... με το που έφυγε η ροταλα το κλαδί με την μοςς αναδείχθηκε τέρμα σε συνδιασμό με το κλάδεμα στα δικά μου μάτια τουλάχιστον...

DSC01535-01.jpeg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αλλαγούλα νερού, κλάδεμα,ξύλωμα, κούρεμα,μεταφυτεύσεις... όλα καλά... μήπως να αρχίσω να σκέφτομαι ξεστήσιμο και κάτι καινούριο μετά το καλοκαίρι???

DSC01556-01.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει αυτο το καλο το φυτεμενο - μπορεις να αλλαζεις το scape όποτε θελεις χωρις να παθεις ζημιες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακι έχει γίνει φοβερό. Θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς να το ξεστησεις. 

Ίσως ένα αδερφακι του δίπλα.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το ενυδρειακι έχει γίνει φοβερό. Θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς να το ξεστησεις. 

Ίσως ένα αδερφακι του δίπλα.....

χώρος για δεύτερο δεν υπάρχει Αντώνη... ένα και πολύ μου είναι ειδάλλως θα έπαιζα αλλιώς μπάλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εκεί που είπα να πάρω ένα φωτιστικό ήρθε κατά λάθος το μεγαλύτερο και με έβαλε σε διαδικασίες να φτιάξω στηρίγματα για να κάτσει..ταλαιπώρια μεγάλη...οπότε όπως καταλαβαίνετε μάλλον θα πρέπει να προβώ σε update μελλοντικά για να κάθεται ωραία και το φως... κρίμα είναι.. ?

IMG_20200608_223826.jpg

DSC01574.JPG

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πατέντα έκανες.

Η palustris είναι στολίδι.:thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2020 at 11:32 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ωραία πατέντα έκανες.

Η palustris είναι στολίδι.:thumbup:

ευχαριστώ Σωτήρη..εννοείται ότι δεν έγινε λάθος στο φωτιστικό και ευελπιστώ καλά να είμαστε να στηθεί κάτι καινούριο μετά το καλοκαίρι στα ίδια λίτρα με διαφορετική γυάλα και όχι ζουγκλέ όπως είναι τώρα...ψάχνομαι αρκετά να δω τι θέλω και τι μπορώ φυσικά να υλοποιήσω στο επίπεδο που είμαι...

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλά πάμε και συνεχίζουμε...

DSC01580-01.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...