Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει σε έναν από τους 7 otocynclus μου μια περιοχή στο σώμα του πίσω από το αριστερό μάτι, η οποία έχει ανοιχτό χρώμα σε σχέση με το γύρω δέρμα. Η περιοχή αυτή μεγαλώνει. Σήμερα την παρατήρησα με μεγεθυντικό φακό και μου φαίνεται σαν ανοιχτή πληγή, ελκώδης, ίσως με παράσιτα. Το ψάρι είναι νωθρό και φαίνεται εξαντλημένο. Oι υπόλοιποι οto, όπως και τα άλλα ψάρια στο ενυδρείο, φαίνονται μια χαρά. Υπόψη ότι οι 5 από τους 7 oto ήρθαν στο ενυδρείο πριν από 2 εβδομάδες. Δεν γνωρίζω αν ο άρρωστος είναι από τους καινούριους.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω; Προς το παρόν του έχω κάνει ένα μπάνιο σε αλατόνερο. Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω είναι κατά τη διάρκεια και αμεσως μετά το μπάνιο, γι' αυτό και τα πτερύγιά του είναι τόσο πολύ μαζεμένα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 150

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό φίλτρο Jewel bioflow M με σφουγγάρια και siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 χρόνια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 οto, 10 cardinal, 2 νεαρά σκαλάρια, 10 γαρίδες caridina japonica

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τροφή: φυλλαράκια 3 φορές τη μέρα, αλλαγή νερού: 40% κάθε 2 βδομάδες, συνεχής παροχή CO2

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,9

- KH: 8

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: otocynclus

- Ιστορικό Ψαριού: αγορά πριν 2 εβδομάδες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): πληγή στο σώμα, νωθρότητα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

Kαμμία

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

3

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

IMG_20191019_100352.jpg

IMG_20191019_100556.jpg

IMG_20191019_100321.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λεμε και ξαναλεμε - καραντινα!

Βασικη μετρηση για "παλιο" ενυδρειο δεν εκανες - νιτρικα! Πόσο; Οτο ειναι ευασθητα ψαρακια.

Μοιαζει με μιξ ασθενιες - μαζεμενα πτερυγια- costia + βακτηριακη μολυνση (πληγη).

Δες λιγο εδω https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Αλλαγες νερου γιατι δεν κανεις πιο συχνα;

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η καραντίνα, αλλά προϋποθέτει την ύπαρξη δεύτερου ενυδρείου. Οταν δεν υπάρχει τι κάνεις;

Τα νιτρικά είναι σταθερά χαμηλά, από ανύπαρκτα μέχρι 10, το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο. Πριν μια βδομάδα ήταν 5. Δεν έχω μετρήσει τις τελευταίες μέρες, αλλά δε νομίζω να έχει συμβεί κάτι ώστε να τα ανεβάσει. Αλλαγές νερού κάνω συνήθως κάθε βδομάδα, τον τελευταίο μήνα λόγω απουσίας έκανα μεγαλύτερη αλλαγή στις δυό εβδομάδες. Είναι η μόνη αλλάγή στη ρουτίνα του ενυδρείου, εκτός από την είσοδο νέων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Για καραντινα δεν νομιζω οτι καποιος κραταει  ενα ενυδρειο +

Ενα κουτι αποθηκευσης απο ΙΚΕΑ (20-40λ εξαρταται) μια χαρα ειναι. Και ενα μικρο φιλτρακι(αεραντλια).

Ξεχασα να πω, οτι τα οτο δεν αντεχουν αλατι και κανονικες δοσεις φαρμακων. Αν θα κανεις θεραπεια, βαλε δοση, που γραφει για ευαισθητα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μάλλον ήταν λάθος το μπάνιο σε αλατόνερο. Ξεκίνησα θεραπεία και περιμένω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...