Jump to content

Ερώτηση για κόλλημα ενυδρείου


Χρήστος

Recommended Posts

Το θέμα αφορά όλους αλλά θέλω απαντήσεις απο αυτούς που έχουν κολλήσει ενυδρείο.

 

βρίσκουμε σε μια διαμάχη με κάποιον γνωστό μου για το αν πρέπει να αφήνουμε ''αέρα'' 1mm στα τσάμια. ή τα κόβουμε ακριβός, στην τελική διάσταση για να μην επηρεάσω προς το παρόν δεν θα πω την δικιά μου άποψη.

 

Οπότε ρωτώ, όσοι κολλήσατε ενυδρείο αφήσατε αέρα και αν ναι πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Αφήνουμε 1 mm..

Για να γεμίσει το κενό σιλικόνη και γιατί οι τζαμαδες όσο καλοί και να είναι έχουν αποκλίσεις στο κόψιμο.. 

Όταν είναι ακριβώς τα τζαμια δεν υπάρχει κενό για να γεμίσει η σιλικόνη γιατί εφάπτονται μεταξύ τους οποτε στην ουσία βάζεις σιλικόνη μόνο στο γωνίασμα που κάνουν.

Και εγώ όταν κόλλαγα ποιο παλια τα έκοβα ακριβώς.

Έχοντας όμως μια κουβέντα με εξπέρ του είδους κατάλαβα ότι ήταν λάθος.

Γι'αυτό και συνδυαστικά η σιλικόνη που βάζουμε έχει μεγάλη σημασία στο κόλλημα (λόγω ελαστικότητας σε τελικό στάδιο και αντοχής της).

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Πάντα και μπορείς και παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas αυτό που λες με το κομμένα στο χέρι το κατανοώ αν όμως τα τσάμια είναι ροταρισμένα; 

Η αν θες να τα κολλήσεις Rimless  χωρίς γώνιασμα όπως στην φωτογραφία απο κάτω (τυχαία επιλεγμένη)

 

Δεν θα αντέξω θα το πω εγώ πάντοτε κολλούσα χωρίς κενό βέβαια όλα τα ενυδρεία μου είχαν έστω και λίγο σιλικόνη στην γωνία.

Τώρα θέλω να κολλήσω ένα ενυδρείο που να είναι ποιο ''καθαρό'' και ένας γνωστός μου μου είπε πως θα πρέπει να αφήσω κενό.

Εγώ έχοντας κολλήσει αρκετά ενυδρεία (4-5) χωρίς κενό επέμενα ότι δεν χρειάζεται κενό αλλά επειδή δεν θέλω να είμαι κολλημένος με τα κολλήματα μου  είπα να πάρω και την γνώμη του κοινού. Εφόσον δω ότι η έως τώρα μέθοδος κολλήματος μου είναι λάθος θα πρέπει να την αλλάξω γιατί το επιβάλει η λογική.

 

LQ8fH0I.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Πάντα και μπορείς και παραπάνω .

Βασικά συγνωμη εχεις δικιο.

Δεν το έθεσα σωστά..

Αφήνουμε 1 mm από κάθε πλευρά στα "πλαϊνά "τζαμια.

Τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Πάντα και μπορείς και παραπάνω .

τη εννοεις 2 και 3 χιλιοστά ? 

θα είναι ποιο σταθερό;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@stathis spithas αυτό που λες με το κομμένα στο χέρι το κατανοώ αν όμως τα τσάμια είναι ροταρισμένα; 

Η αν θες να τα κολλήσεις Rimless  χωρίς γώνιασμα όπως στην φωτογραφία απο κάτω (τυχαία επιλεγμένη)

 

Δεν θα αντέξω θα το πω εγώ πάντοτε κολλούσα χωρίς κενό βέβαια όλα τα ενυδρεία μου είχαν έστω και λίγο σιλικόνη στην γωνία.

Τώρα θέλω να κολλήσω ένα ενυδρείο που να είναι ποιο ''καθαρό'' και ένας γνωστός μου μου είπε πως θα πρέπει να αφήσω κενό.

LQ8fH0I.jpg

Χρήστο ισχύει για ρονταρισμένα τζαμια..

Κομμένα απλά και τροχισμενα μόνο μικρά ενυδρεία έχω κολλήσει...

Το ρονταρισμα στην ουσία ένα π είναι..

Δεν είναι το τζαμί μικρότερο σε διαστάσεις  αν είναι ρονταρισμενο. 

Link to comment
Share on other sites

20190721_213016.thumb.jpg.9402c6a3d9bbd9bb5b011965789590d4.jpg

Το τελευταίο diy.. 

85×95×65 rimless..

Εδώ χρειάστηκα την βοήθεια του νινταλ (που ειναι τις γνωμης οτι αφηνουμε κενο)γιατί περιμένω και τρίτο μωρό και δεν είμαστε να ρισκάρουμε καθόλου αν υπολογίσεις ότι μόνο ο βράχος που μπήκε ήταν 60 κιλά..

 JPEG_20190216_205620.thumb.jpg.90c17f9cc213e398b6da0cfbef60c104.jpg

Και το προηγουμενο 40χ40×40 περίπου κολλημένο με τζαμια κομμένα χωρίς κενό.

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τη εννοεις 2 και 3 χιλιοστά ? 

θα είναι ποιο σταθερό;

Μπορείς να αφησεις 2μμ στην κάθε πλευρά. Κενό πρέπει να έχει γιατί οταν κουρμπαρει το γυαλί λόγο πίεσης πρέπει να έχει περιθώριο. Δεν υπάρχουν "σχολές" σε αυτο το πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα όποτε κατά το κόλλημα θα πρέπει να κοιτάξω να έχουν ορθή γωνία η φάτσα και το πίσω με την βάση και και να μην πιέσω τα πλαϊνά τσάμια πολύ δυνατά και εξαλείψω το κενό ιδιαίτερα στο πάνω μέρος.

Όταν αρχίσω το κώλυμα θα ανοίξω νέο θέμα γιατί αυτήν την φορά θέλω να κάνω πολύ  λεπτομερή και όσο γίνετε τέλεια δουλειά οπότε κάθε τρικακη για  καλύτερο κώλυμα θα είναι δεκτό. 

Από Δευτέρα θα παραγγείλω τα τσάμια όπως με είπατε.

 

Ευχαριστώ για της συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

οκ κατάλαβα όποτε κατά το κόλλημα θα πρέπει να κοιτάξω να έχουν ορθή γωνία η φάτσα και το πίσω με την βάση και και να μην πιέσω τα πλαϊνά τσάμια πολύ δυνατά και εξαλείψω το κενό ιδιαίτερα στο πάνω μέρος.

Όταν αρχίσω το κώλυμα θα ανοίξω νέο θέμα γιατί αυτήν την φορά θέλω να κάνω πολύ  λεπτομερή και όσο γίνετε τέλεια δουλειά οπότε κάθε τρικακη για  καλύτερο κώλυμα θα είναι δεκτό. 

Από Δευτέρα θα παραγγείλω τα τσάμια όπως με είπατε.

 

Ευχαριστώ για της συμβουλές σας

Σωστά... Τα τζάμια ροντε πάντα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

οκ κατάλαβα όποτε κατά το κόλλημα θα πρέπει να κοιτάξω να έχουν ορθή γωνία η φάτσα και το πίσω με την βάση και και να μην πιέσω τα πλαϊνά τσάμια πολύ δυνατά και εξαλείψω το κενό ιδιαίτερα στο πάνω μέρος.

Όταν αρχίσω το κώλυμα θα ανοίξω νέο θέμα γιατί αυτήν την φορά θέλω να κάνω πολύ  λεπτομερή και όσο γίνετε τέλεια δουλειά οπότε κάθε τρικακη για  καλύτερο κώλυμα θα είναι δεκτό. 

Από Δευτέρα θα παραγγείλω τα τσάμια όπως με είπατε.

 

Ευχαριστώ για της συμβουλές σας

Ναι υπάρχουν πολλά τρικ για να σου βγει σαν εργοστασιακό σε όψη ..

Και πολύ καλύτερο σε ποιότητα.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Στάθη θα σε τσιγκλήσω όταν έχω τα τσάμια στο χέρι  απο ότι με είπαν θα κάνουν καμιά δεκαριά μέρες γιατί με έπιασε τρέλα και θα τα παραγγείλω extra clear εκτός την βάση.

Για να μην ανοίξω νέο θέμα βλέπω να μετονομάσω το υπάρχων θέμα μιας και πιάσαμε την κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...