Jump to content

Θεογέφυρο


Χρήστος

Recommended Posts

Ίσος το γνωρίζετε ίσος όχι δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο πια.


Εμπνευσμένος από αυτό το όμορφο κομμάτι της Ελληνικής φύσης αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο βασισμένο στο Θεογέφυρο.
Φυσικά δεν θα είναι ολόιδιο αλλά όπως είπαμε θα ομοιάζει αρκετά.


Η διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 90 μήκος, πλάτος 45, και ύψος 41,  το γυαλί θα είναι extra clear πάχος 8mm χωρίς κόντρες.
Το ενυδρείο θα είναι ανοιχτώ και ο φωτισμός θα απέχει από το ενυδρείο 15cm χωρίς να ακουμπά στο ενυδρείο αλλά θα πιάνει πίσω στο έπιπλο του ενυδρείου και θα καλύπτει όλο το ενυδρείο δηλαδή  90 Χ 45.

Ακόμη δεν αποφάσισα να θα είναι Τ5 η Led. Αυτό θα εξαρτηθεί από την δικιά σας γνώμη.
Για φόντο θα έχει φωτισμό από πίσω με led αυτό είναι δεδομένο.

Φωτισμός έπιπλο και φόντο θα είναι ιδιοκατασκευές.

 

Σε πρώτη φάση θα χρειαστώ συμβουλές όχι για το πώς να κολλήσω το ενυδρείο αλλά για το πώς να το κολλήσω τέλεια rimless.
Κυριολεκτικά θα ήθελα να φαίνεται σαν εργοστασιακό με όσο το δυνατόν γίνεται λιγότερες ατέλειες.
Κάθε άποψη και γνώμη για το πω θα γίνει αυτό είναι δεκτή.


 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το Θεογεφυρο έξω απο τη Ζιτσα? Τώρα το διαβασα ότι κατέρρευσε. 

Κρίμα. Μιλάμε για ένα καταπληκτικό τοπίο και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που το είδα.  

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ίσος το γνωρίζετε ίσος όχι δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο πια.


Εμπνευσμένος από αυτό το όμορφο κομμάτι της Ελληνικής φύσης αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο βασισμένο στο Θεογέφυρο.
Φυσικά δεν θα είναι ολόιδιο αλλά όπως είπαμε θα ομοιάζει αρκετά.


Η διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 90 μήκος, πλάτος 45, και ύψος 41,  το γυαλί θα είναι extra clear πάχος 8mm χωρίς κόντρες.
Το ενυδρείο θα είναι ανοιχτώ και ο φωτισμός θα απέχει από το ενυδρείο 15cm χωρίς να ακουμπά στο ενυδρείο αλλά θα πιάνει πίσω στο έπιπλο του ενυδρείου και θα καλύπτει όλο το ενυδρείο δηλαδή  90 Χ 45.

Ακόμη δεν αποφάσισα να θα είναι Τ5 η Led. Αυτό θα εξαρτηθεί από την δικιά σας γνώμη.
Για φόντο θα έχει φωτισμό από πίσω με led αυτό είναι δεδομένο.

Φωτισμός έπιπλο και φόντο θα είναι ιδιοκατασκευές.

 

Σε πρώτη φάση θα χρειαστώ συμβουλές όχι για το πώς να κολλήσω το ενυδρείο αλλά για το πώς να το κολλήσω τέλεια rimless.
Κυριολεκτικά θα ήθελα να φαίνεται σαν εργοστασιακό με όσο το δυνατόν γίνεται λιγότερες ατέλειες.
Κάθε άποψη και γνώμη για το πω θα γίνει αυτό είναι δεκτή.


 

Σε αυτές τις διαστάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα να το κάνεις τέλειο νομίζω Χρήστο.

Μια τηλεκαρτα θα σε βοηθήσει στο να έχεις ίσιες τις γραμμές τις σιλικόνης..

Αν μπορείς να βρεις γωνιακους σφυκτηρες θα βοηθήσουν πολύ ετσι ώστε να μην μπλέξεις με χαρτοταινιες και να είναι άμεσο το κόλλημα των τζαμιων..

Πρώτα κόλλας ενυδρειο..

Μετά από μιση-μια μέρα οι κόντρες κάτω για να έχει πάρει τα "μποσικα".

Ότι "ξεφύγει" μπορείς να το καθαρίζεις άμεσα με λίγο οινόπνευμα και ένα ξυραφάκι..

Αν είναι μεγάλη απροσεξία και έχει δακτυλιές τοτε οινόπνευμα και συρματάκι ψιλό για κατσαρόλες..

Προσοχή το δεύτερο αφήνει ρινισματα οποτε ποτέ κοντά στις κολλήσεις μεταξύ τζαμιών. 

Θα σου έλεγα να περάσεις με νεροσαπουνο κοντά στις εσωτερικές γραμμές που θα βαλεις σιλικόνη και θα τις κοντρολαρεις με την κάρτα αλλά θέλει λίγο εξάσκηση ώστε να μην γίνει ζημιά και να πατάει αρκετή σιλικόνη.

Σιλικόνη επισης σιγουρα μια καλη..

Επειδή δύσκολο να βρεις αυτή την εποχή οττο μια den braven Θα ήταν ασφαλής επιλογή.. 

Εγώ προσπαθώ να αποφεύγω το λευκό ή το διαφανές χρώμα σε φυτεμένα ενυδρεία και σε reef γιατί "γραφει" η άλγη πάνω της πολλές φορές.

Ποιο παλιά που δεν είχα πάρει σειρά έβαζα δύο πάτους αντί για κόντρες κάτω για να "παίρνω γραμμη".

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και "καινουργιο" μαζί ..

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άχρηστη πληροφορία όλα τα λαμβάνω υπόψη τα μελετάω και προχωράω

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι Χρήστο, ότι δεν το είχα καν ακουστά. Έτσι με αφορμή το δικό σου ποστ έκανα μια αναζήτηση και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με αυτό που είδα, αλλά και στεναχωρήθηκα που αυτό το όμορφο κομμάτι γης δεν υπάρχει πια με αυτή τη μορφή. Τώρα για το εγχείρημά σου νομίζω ότι κάλυψε τα περισσότερα ο @stathis spithas .Εγώ εκείνο που σκέφτομαι είναι αν θα μπορούσες να το κάνεις πιο φαρδύ ώστε να μπορείς ευκολότερα  να απεικονήσεις το βάθος.

 

Επίσης σκέφτομαι "σπουδαίο θέμα για παλουντάριουμ":D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό μέρος! Δεν το γνώριζα.....κρίμα για την κατάρρευση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Επίσης σκέφτομαι "σπουδαίο θέμα για παλουντάριουμ":D

Εγώ θα κάνω το ενυδρείο εσύ το παλουτάριο, ? αναμένο σχεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...