Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα στν παρεα...Εδώ κ μερικές μέρες στρώνω ένα καινούργιο ενυδρείο 250 λίτρα που έπεσε στ χέρια μ..Είναι ιδιοκατασκευη κ μου το εδωσαν...Έχει όμως πολυ μεγάλο υψος και προβληματιζομαι για τα ψάρια που μπορώ να βαλω...Είναι 0.7χ0.4χ0.9...252 λίτρα νομίζω βγαίνει καθαρα...ευχαριστωω 

Link to comment
Share on other sites

70x40x90 cm?????

Μήκος-πλάτος-ύψος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

70x40x90 cm?????

Μήκος-πλάτος-ύψος?

Ναι ναι όπως τα γραφεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα πιθανότατα κοινωνικό. Νομίζω σε αυτό το ύψος μπορούν να χωρίσουν πολύ όμορφα οι ζώνες κολύμβησης, ειδικά αν βάλεις και μερικά ξύλα και φυτά με focus το ύψος, σαν διαμερίσματα αν μπορώ να το πω έτσι. Κάποια νανοκιχλίδα ή γατοψαράκια για τον βυθό, ένα κοπαδάκι για την επιφάνεια (πχ hachetfish), και ένα ακόμη κοπαδάκι για το μέσο του ενυδρείου αλλά δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό:P

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Εγώ θα το έκανα πιθανότατα κοινωνικό. Νομίζω σε αυτό το ύψος μπορούν να χωρίσουν πολύ όμορφα οι ζώνες κολύμβησης, ειδικά αν βάλεις και μερικά ξύλα και φυτά με focus το ύψος, σαν διαμερίσματα αν μπορώ να το πω έτσι. Κάποια νανοκιχλίδα ή γατοψαράκια για τον βυθό, ένα κοπαδάκι για την επιφάνεια (πχ hachetfish), και ένα ακόμη κοπαδάκι για το μέσο του ενυδρείου αλλά δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό:P

Αν μ εστελνες μια φώτο από κάπου σαν ιδεα???Τα κορυ πχ δν θέλουν λιγότερο ύψος νερου??

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δεν μπορώ να βρω με τίποτα. Όπως το σκέφτηκα είναι δυο ρίζες που θα μπουν διαγώνια, ή αν είναι γωνίες η μια τους πλευρά να είναι οριζόντια με τον πυθμένα και να χωρίζει τον βυθό από την μέση, και η άλλη θα ακουμπήσει πάνω της αλλά θα πηγαίνει προς την αντίθετη πλευρά και θα χωρίζει την μέση από την επιφάνεια. Μετά θα έβαζα κάποια φυτά στον βυθό που να φτάνουν μέχρι το ύψος της πρώτης ρίζας. θα έδενα στην πρώτη ρίζα ανούμπιες που να φτάνουν μέχρι την δεύτερη, και τέλος λίγα φυτά επιφάνειας. Δεν ξέρω αν σε βοηθάω καθόλου ή δεν βγαίνει κανένα νόημα από αυτό που περιγράφω :hysterical:. Αλλά η γενική ιδέα μόλις είδα τις διαστάσεις ήταν να δώσω έμφαση στο ύψος και να το χωρίσω κάπως σε στρώματα

 

Αυτό που λες για τα βυθόψαρα το σκέφτηκα κι εγώ. Και για την οξυγώνοση, και για τον φωτισμό κλπ ίσως είναι πρόβλημα. 

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Φωτο δεν μπορώ να βρω με τίποτα. Όπως το σκέφτηκα είναι δυο ρίζες που θα μπουν διαγώνια, ή αν είναι γωνίες η μια τους πλευρά να είναι οριζόντια με τον πυθμένα και να χωρίζει τον βυθό από την μέση, και η άλλη θα ακουμπήσει πάνω της αλλά θα πηγαίνει προς την αντίθετη πλευρά και θα χωρίζει την μέση από την επιφάνεια. Μετά θα έβαζα κάποια φυτά στον βυθό που να φτάνουν μέχρι το ύψος της πρώτης ρίζας. θα έδενα στην πρώτη ρίζα ανούμπιες που να φτάνουν μέχρι την δεύτερη, και τέλος λίγα φυτά επιφάνειας. Δεν ξέρω αν σε βοηθάω καθόλου ή δεν βγαίνει κανένα νόημα από αυτό που περιγράφω :hysterical:. Αλλά η γενική ιδέα μόλις είδα τις διαστάσεις ήταν να δώσω έμφαση στο ύψος και να το χωρίσω κάπως σε στρώματα

 

Αυτό που λες για τα βυθόψαρα το σκέφτηκα κι εγώ. Και για την οξυγώνοση, και για τον φωτισμό κλπ ίσως είναι πρόβλημα. 

Οξυγόνο θα χει έχω μεγάλη αντλία τώρα για φωτισμό όντως θα είναι προβλημα...Κατάλαβα πως τ σκέφτηκες κάτι τέτοιο είχα κ γω στ μυαλό μ...Σαν τρία διαφορετικά ενυδρεία σε ενα...Τώρα για βυθόψαρα δν ξερω κάποια που να μν έχουν πρόβλημα με τόσο βάθος...Αν ξέρει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

Apistogramma ή Ramirezi; Έχω την εντύπωση πως δεν θα τα επηρεάζει το βάθος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Apistogramma ή Ramirezi; Έχω την εντύπωση πως δεν θα τα επηρεάζει το βάθος.

Ramirezi έχω στ αλλο τ ενυδρειο αν κ είναι φοβερά ψαρια δν με ψήνει πάλι η ίδια σύνθεση 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ψάρι δεν έχει θέμα με 90 εκ βάθος νερού. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να φυτέψεις το βυθό. Πώς θα φτάσεις κάτω, πως θα κλαδευεις. Με μάσκα και αναπνευστήρα?

Το ενυδρείο μου είναι 70×40×45 και σκέφτομαι τι θα εκανα αν είχε άλλο ένα από πάνω. Δε μου ερχεται κατι. 

Το τζαμί ποσά χιλιοστά είναι? Γιατί και σαν κατασκευή μου ακουγεται λίγο επιφοβη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Κανένα ψάρι δεν έχει θέμα με 90 εκ βάθος νερού. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να φυτέψεις το βυθό. Πώς θα φτάσεις κάτω, πως θα κλαδευεις. Με μάσκα και αναπνευστήρα?

Το ενυδρείο μου είναι 70×40×45 και σκέφτομαι τι θα εκανα αν είχε άλλο ένα από πάνω. Δε μου ερχεται κατι. 

Το τζαμί ποσά χιλιοστά είναι? Γιατί και σαν κατασκευή μου ακουγεται λίγο επιφοβη.

Είναι αρκετά παχύ 10mm είναι σίγουρα με κόντρες κ γενικα είναι πολύ στιβαρή κατασκευή.Δν σηκώνεται με τπτ...Οπτ τι θα προτεινες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...