Jump to content

τριχωειδες αλγη


alex 120

Recommended Posts

help με τριχωειδες αλγη 2 βδομαδες τωρα γεμιζουν τα φυτα μου τριχες ... κανω 1 φορα την βδομαδα αλλαγη κανονικα ...φιλτρο πεντακαθαρο καθημερινα μπαινει co2 αλλα οι τριχες τριχες... εκοψα οτι ειχαν τριχες και ξαναβγαινουν στα καθαρα φυλλα

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο.  Τα πάντα.  Λίτρα, σύνθεση,  χρόνος λειτουργιας, φυτά,  λιπάσματα,  διοξειδιο, φώτα, αλλαγές νερού,  λοιπές ρουτίνες.

Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα..αγγελοψαρα...κοπαδι molu k black neon ...λςιτουργει 7 μηνες ..διοξειδιο καθε μερα απο 2 ml αλλαγες 1 φιρα την βδομαδα.. λιπασματα της seachem καλιο..σιδηρο λαμπες 2 ledoμπαρες 16 watt η καθε μια..φυτα εχω anoubies(υγιεστατη)..vall8sneria oi mises σε αναπτυξη και τα υπολοιπα ειναι hydrophila aαν το γραφω σωστα 

Έγινε επεξεργασία - alex 120
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

100 λιτρα..αγγελοψαρα...κοπαδι molu k black neon ...λςιτουργει 7 μηνες ..διοξειδιο καθε μερα απο 2 ml αλλαγες 1 φιρα την βδομαδα.. λιπασματα της seachem καλιο..σιδηρο λαμπες 2 ledoμπαρες 16 watt η καθε μια..φυτα εχω anoubies(υγιεστατη)..vall8sneria oi mises σε αναπτυξη και τα υπολοιπα ειναι hydrophila aαν το γραφω σωστα 

Μετρησεις; νιτρικα; φωτοπεριοδος (ωρες); και μια φωτογραφια, μπαρες πόσα lumen;

Κανονικα φταει ελλειψη μακρο (NPK), καλιο πόσο ριχνεις; και υπερβολικος φωτισμος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μετρησεις; νιτρικα; φωτοπεριοδος (ωρες); και μια φωτογραφια, μπαρες πόσα lumen;

Κανονικα φταει ελλειψη μακρο (NPK), καλιο πόσο ριχνεις; και υπερβολικος φωτισμος...

 

20191022_141330.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις ολα φισιολογικα..νιτρικα 25 ..8 ωρες φωτοπεριοδος ..οι μπαρες ειναι 1400 lumen x2 ..καλιο ριχνω 3χ10 ml

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

μετρησεις ολα φισιολογικα..νιτρικα 25 ..8 ωρες φωτοπεριοδος ..οι μπαρες ειναι 1400 lumen x2 ..καλιο ριχνω 3χ10 ml

Με το φως καλα ειμαστε. Το καλιο ειναι της Seachem; Αν ναι, γιατι τοσο πολυ καλιο ριχνεις; Δεν ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

ναι αμε δοκιμασα τα παντα αλλα τιποτα

Αν θα ριχνεις στο ενυδρειο σου ο τι να ναι και σε αγνωστες δοσεις, τι να περιμενεις;

Με τι τεστακια μετρας; Αμμωνια εχεις μετρησει;

Για τα φυτα που εχεις, φτανει μονο γενικο λιπασμα της Seachem (Flourish), δεν χρειαζεται να ριχνεις σιδηρο επιπλεον, αν παραεκανες με σιδηρο, μπορει και αυτο να φταιει.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν τα. εριχνα ετσι μου ειπαν κ σ μαγαζι ν παεω σιδηρο επειδη ηταν αδυναμα ...κ καλιο επειδη ειχαν κ τρυπες...αμμωνια εχω 0.... εχω για αμμωνια μετραω μ υγρα τεστ κ εχω κ σε sticks ολα φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

δεν τα. εριχνα ετσι μου ειπαν κ σ μαγαζι ν παεω σιδηρο επειδη ηταν αδυναμα ...κ καλιο επειδη ειχαν κ τρυπες...αμμωνια εχω 0.... εχω για αμμωνια μετραω μ υγρα τεστ κ εχω κ σε sticks ολα φυσιολογικα

Ειπες, οτι το καλιο ειναι diy και δεν ξερεις ακριβος πόσο πρεπει να ριξεις για να φτασεις πχ 7-10 ppm......

Τρυπες στα φυλλα (ελλειψη καλιου) θα μεινουν, δεν θα κλεισουν και να ριχνεις ενα κουβα καλιου καθε μερα.

Μετρισεις με stick, ειναι μαντεια.....

Ξεκινα με οξυζενε (30ml -3%  οξυζενε για 100 λ νερου- μπορεις και τοπικά να ψεκασεις), μετα σωστη λιπανση ,πιο μεγαλες αλλαγες νερου...

Διαβασε εδω, αν θελεις ....  και δες αποτελεσμα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...